späť na zoznam príznakov

Škvŕkanie v bruchu

Škvŕkanie v bruchu

Škvŕkanie v bruchu súvisí najviac s tráviacou sústavou a nemusí vždy ísť len o vážne ochorenia. Tento príznak je veľakrát prítomný aj pri úplne zdravých ľuďoch a môže mať skôr spojitosť s trávením potravy alebo s peristaltikou čriev. Len ojedinele sa vyskytuje pri niektorých problémoch tráviacej sústavy a jej orgánov. V týchto prípadoch nie je príznak osamotený a sú prítomné aj iné symptómy, ktoré môžu poukázať na konkrétny typ ochorenia v hornej či dolnej časti tráviacej sústavy.


Choroby s príznakom "škvŕkania v bruchu"

Najčastejšie je za tým hlad

Najčastejšie je možné pozorovať tento príznak keď je človek hladný, pričom veľakrát sa hovorí, že práve škvŕkanie v bruchu signalizuje hlad. Škvŕkanie je možné zaznamenať buď priamo v žalúdku alebo v črevách, keď sa premiešava a presúva tekutý obsah tráviacich orgánov vo vzduchovými bublinami, ktoré vznikajú, ak sú tieto orgány prázdne. Nenaplnená tráviaca trubica obsahuje totiž oveľa viac vzduchových bublín, ako naplnená po požití potravy a vzniká priestor na zvukové prejavy.

Samotné škvŕkanie súvisí aj s procesom prijímania a trávenia potravy, ale napríklad aj s jej vylučovaním. Zvuk môže vznikať v žalúdku, ale napríklad aj v tenkom či hrubom čreve. V bruchu nastáva škvŕkanie najmä vtedy, ak je tu prítomné nadmerné množstvo vzduchu. Čím viac vzduchu sa tu nachádza, tým je škvŕkanie intenzívnejšie a zvuk sa prediera aj cez rôzne ohyby a zúženia tráviacej rúry smerom ďalej. Preto platí, že čím viac je človek hladný, tým viac počuť škvŕkanie.

Stres a dráždivé črevo

Veľakrát môže za škvŕkanie v bruchu aj stres, pričom v tomto prípade ide o súvis medzi psychickými faktormi a činnosťou tráviacej sústavy. Hovorí sa často napríklad o syndróme dráždivého čreva a ide o funkčné ochorenie hrubého čreva. Je spojené napríklad s nutnosťou opakovanej rannej stolice, avšak najviac typickým znakom je, že človeku škvŕka v bruchu a má hnačku počas stresových a psychicky záťažových situácií. Niekedy sa dostavia prípadne aj pocity plného brucha.

Liečba ochorenia spočíva v skľudnení životného štýlu a odstránení stresových faktorov, prípadne v užívaní aj liekov na ukľudnenie čriev, probiotických prípravkov na obnovenie črevnej mikroflóry a tiež aj v liečení symptómov. Toto ochorenie je nezávislé na tom, či má človek pocit hladu alebo nie, pričom podobne sa prejavuje napríklad aj zvýšená peristaltika čriev. K tej dochádza napríklad pri zvýšenej fyzickej aktivite, čo tiež podnecuje škvŕkanie v bruchu.

Alergia na mlieko

Alergia na mlieko
Laktózová intolerancia je často za škvŕkaním

Kŕčmi v bruchu, hnačkami, bolesťami a tiež škvŕkaním v oblasti brucha sa prejavuje aj laktózová intolerancia, ktorá nastáva po požití mliečneho cukra, čiže laktózy. Ide o čiastočnú alebo úplnú poruchu schopnosti spracovať laktózu, pretože nie je dostatok enzýmu laktáza, ktorý má na starosti toto spracovanie. Ľudský trakt totiž nevie laktózu sám spracovať a na štiepenie a vstrebanie potrebuje práve tento enzým. Ak ho nie je dostatok, laktóza sa musí vylúčiť.

Intolerancia laktózy patrí do skupiny potravinových nežiaducich alergií a ide o u každého človeka môže byť prítomná iná intenzita či forma tejto intolerancie. Niekto nemôže len mlieko a iné mliečne potraviny mu problém nerobia, ďalší človek má intoleranciu aj na jogurty, srvátku alebo maslo. Zvyčajne napríklad syry, najmä tie tvrdé, sú tolerované pomerne dobre. Pre ľudí s touto intoleranciou je možným riešením aj bezlaktózové mlieko, ktoré sa dá kúpiť už aj u nás.

Škvŕkanie v bruchu a plynatosť

V súvislosti so zvukovými prejavmi vzniká v niektorých prípadoch aj meteorizmus. Pri škvŕkaní totiž vznikajú plyny a to priamo v tráviacom ústrojenstve. Niektoré sa vstrebajú do črevných stien, iné odídu prirodzenou cestou von cez análny otvor. Pokiaľ však dochádza k ich hromadeniu, prichádza k nafúknutiu a k zvýšenemú odchodu "vetrov". Škvŕkanie je vtedy výraznejšie a to aj preto, že tieto plyny obsahujú 90 percent dusíka a kyslíka, pričom zvyšok tvorí oxid uhličitý, vodík a metán.

Meteorizmus a unikanie plynov nemusia byť vždy nevyhnutne chorobné a občasne ich môže spôsobiť aj nesprávne zloženie prijatej potravy, napríklad s veľkým obsahom vlákniny a podobných látok. Chorobný stav však nastáva vtedy, ak plyny unikajú cez konečník nadmerne a viac ako 14 dní. V takom prípade je lepšie navštíviť lekára, ktorý môže na základe anamnézy alebo niektorých vyšetrení žalúdka či čriev zistiť priamo príčinu tohto stavu. Väčšinou však stačí len zmeniť stravovanie.

Nezdravé stravovanie
Zlá životospráva je vodou na mlyn tráviacim problémom

Liečba by sa mala prispôsobiť príčine

Veľmi dôležitým faktorom, ako sa dá škvŕkanie v bruchu obmedziť je správny životný štýl a životospráva. To zahŕňa jednak pravidelné a vyvážené stravovanie, ale aj získanie lepších stravovacích návykov čo sa týka kvality stravy. Človek by mal jesť pravidelne a vďaka tomu môže mať lepšie trávenie, čo priamo ovplyvňuje tento príznak, ale aj celkovú kvalitu života. Pri dlhodobom škvŕkaní v bruchu aj po úprave stravovania je ale nutné už vyhľadať lekára.

Pomôcť sa dá aj bežnými režimovými opatreniami:

  • úprava stravovania s vylúčením mliečnych výrobkov
  • zvoľnenie životného štýlu, menej stresu
  • zmena jedálnička a vylúčenie mastných, vyprážaných a ťažkých jedál
  • konzumácia viac ovocia a zeleniny
  • pomôcť môžu aj tabletky s obsahom probiotík

Čo môže byť za stálym a hlasným škvŕkaním

Pokiaľ okrem zvukov je cítiť napríklad aj "prelievanie sa" v oblasti brucha, môže ísť o problém s hrubým črevom. Najčastejšie sa takto prejavujú infekcie, napríklad salmonelóza. Tiež niektoré nešpecifické zápaly, ako sú Crohnova choroba, divertikulitída alebo ulcerózna kolitída sa môžu takýmto spôsobom prejavovať. Niekedy sa takýmto príznakom prejavuje aj celiakia. Zvážiť však treba aj nepatologické príčiny, ktoré tiež môžu mať dlhodobejšie trvanie.

Existuje napríklad aj niekoľko potravín, ktoré podporujú nadúvanie a škvŕkanie:

Nadúvajúce potraviny

Sledovať treba najmä to, či nastáva škvŕkanie po jedle alebo priebežne celý deň, prípadne či je pozorovateľné len v noci. Vylúčiť nemožno napríklad ani vážnejšie choroby, ako je napríklad výskyt nádorov v tráviacom trakte. Tie môžu byť maligného aj beningného charakteru a pre ich potvrdenie či vylúčenie je najlepšie absolvovať kolonoskopiu, gastroskopiu alebo ultrazvuk. Pri podozrení na infekčný charakter sa vykonáva kultivačné vyšetrenie stolice. Väčšinou však nie je škvŕkanie samostatne príznakom žiadneho vážneho ochorenia nádorového typu.

Niekoľko prirodzených spôsobov liečby

Niekoľko prirodzených spôsobov liečby

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dovolenkári pozor! Faraónova pomsta nie je výmyslom Dovolenkári pozor! Faraónova pomsta nie je výmyslom

Legenda hovorí, že Faraónova pomsta doženie každého, kto nepovolene otvorí, vstúpi alebo ukradne niečo z faraónovej hrobky. Za opovážlivosť ho duch mŕtveho panovníka potrestá tým...

Ako sa prenáša salmonelóza a ako sa voči nej brániť? Ako sa prenáša salmonelóza a ako sa voči nej brániť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Stolica - čo by sme o nej mali vedieť? Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Stolica je výsledným produktom trávenia. To aká je, môže upozorniť na stav tráviaceho traktu a na vznikajúci alebo už prítomný problém, čiže aj ochorenie. Sledovanie vlastností stolice a...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Tokárová 06.01.2019 02:18

Dva roky mi tvrdil doktor že mám celiakiu . Pred pár mesiacmi mi zistili doktori že to tak nieje . Zistili mi vyskočenú platničku a nádor na maternici . Mali má operovať lenže od jedného lekára po druhých stále chodím. Každý si ma pohadzuje s jednej strany na druhú . Mám bolesti každý deň hnačkujem . Bojím sa niečo už aj zjesť pretože len na záchod poraďte mi niečo čo mi môže pomôcť pretože nič nepomáha