späť na zoznam príznakov

Plynatosť: Príčiny extrémneho nadúvania so škvŕkaním? Ako sa ho zbaviť

Autor: Michal Hrebík
Plynatosť: Príčiny extrémneho nadúvania so škvŕkaním? Ako sa ho zbaviť
Zdroj foto: Getty images

Plynatosť, odborne nazvaná flatulencia, je stav, kedy dochádza súčasne k nadúvaniu a k úniku plynov. Ľudovo sa tomuto stavu hovorí aj vetry. Niekedy ide len o dočasný stav spôsobený nevhodným jedlom alebo stravovaním, napríklad pri hltavom a rýchlom jedení, spôsobujú ho tiež bublinkové nápoje, pivo, strukoviny, kapusta, veľa vlákniny alebo aj veľa kávy. Môže však ísť aj o príznaky niektorých ochorení, najmä ochorení súvisiacich s tráviacou sústavou.


Plynatosť pochádza najmä z čriev

Častokrát býva plynatosť spojená s hnačkou a bolesťami brucha alebo hnačkovými ochoreniami, kedy ide o poruchy v tenkom alebo hrubom čreve. Problémom môže byť aj nedostatok enzýmov na rozloženie jednoduchých látok v organizme, pričom tieto enzýmy musia následne nahradiť baktérie, ktoré to však nemôžu v plnej miere. Pri činnosti baktérií tak vznikajú aj nejaké plyny, ako metán, oxid uhličitý alebo vodík a z toho vznikajú práve známe vetry.

Niekedy môžu flatulenciu spôsobiť aj plyny, ktoré nepochádzajú z čreva, ale ide o dusík alebo kyslík, ktorý sa dostal do organizmu z prehltnutého vzduchu počas jedenia. Tento stav nastáva najčastejšie pri hltavom a rýchlom jedení, kedy človek do seba doslova hádže sústa potravín bez riadneho spracovania. Podobne je to pri minerálkach s iných bublinkových nápojoch sýtených prostredníctvom oxidu uhličitého. Tento stav je dočasný a nejde o chorobu.

Nadmerná plynatosť a nadúvanie ako príznaky zlého trávenia

Problémom môže byť aj konzumácia niektorých jedál, napríklad určitých druhov zeleniny a ovocia. Napríklad je to pri šošovici, hrachu, fazule, kapuste či pri druhoch niektorého kôstkového ovocia. Človek nemá na spracovanie všetkých látok obsiahnutých v tomto ovocí a zelenine dostatok enzýmov, niekedy aj žiadne, takže je problém s trávením, ktorý sa prejaví práve zvýšeným odchodom plynov. Tento stav sa dá riešiť konzumáciou iného druhu ovocia a zeleniny, aby už nenastávala plynatosť po jedle.

Podobne majú viacerí ľudia individuálne enzymatické poruchy, ktoré sa nemusia prejaviť u väčšiny populácie, ale u niektorých ľudí enzýmy štiepiace určité látky chýbajú a v tomto prípade nastáva tiež pomerne často flatulencia spojená napríklad aj s hnačkami alebo častým grganím. Viacero ochorení je ale charakteristických len nadúvaním, avšak pri bežnom nadúvaní neodchádzajú plyny tak ako pri plynatosti, takže ide o mierne odlišný stav. Samozrejme, niekedy sa stavy prekrývajú.

Pálenie záhy a nadúvanie
Plynatosť súvisí často aj s nadúvaním

Veľká a častá plynatosť ukáže na ochorenia

Medzi ochorenia, ktoré môže sprevádzať plynatosť, patrí aj divertikulóza. Je to zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré je charakteristické bolesťou v podbrušku, poruchami vyprázdňovania a niekedy aj zápchou. Divertikuly sú drobné vyklenutia z črevnej steny, ktoré sa vytvárajú len v hrubom čreve, v tenkom nie, keďže má odlišnú stavbu stien. Tieto vyklenutia sa môžu zapáliť, pričom kým nevznikne zápal, divertikuly si človek nemusí ani všimnúť.

Aj pri pálení záhy, čo je pomerne častý problém populácie, je prítomná plynatosť, no najmä pocity kyslosti, zápach z úst a bolesť v nadbrušku. Každý deň s pálením záhy bojuje skoro desatina populácie a skoro polovica ho zažila už aspoň raz. Toto pálenie je spôsobené návratom a refluxným chodom kyslých žalúdočných štiav smerom do pažeráka. Keďže sliznica a prostredie pažeráka sú zásadité, dochádza k problémom a nepríjemným pocitom.

Nadúvanie? Možno máte problém s mliečnym cukrom

Problémy s črevami nastávajú napríklad aj pri syndróme dráždivého čreva alebo trakčníka, kedy je prítomné nadúvanie a tiež aj plynatosť. Podobne je flatulencia súčasťou symptómov aj laktózovej intolerancie, spolu s bolesťami, škvŕkaním a kŕčami v bruchu. Tráviaci trakt totiž pri tejto chorobe nevie čiastočne alebo úplne spracovať laktózu, čiže mliečny cukor. To je spôsobené nedostatkom enzýmu laktázy, ktorý laktózu štiepi. V opačnom prípade sa musí vylúčiť.

Pri problémoch so žalúdkom sa tiež vyskytuje plynatosť ako jeden z príznakov ochorenia. Môže ísť napríklad o gastritídu, či už akútnu alebo chronickú, čo je ochorenie charakteristické zápalom alebo podráždením sliznice žalúdka. Najčastejšie vzniká náhle po požití napríklad príliš tučného, mastného, korenistého alebo inak nevhodne upraveného jedla, ktoré nezvládol žalúdok spracovať. Človek má tiež pocity nadúvania, pociťuje bolesť v nadbrušku a môže mať aj hnačku.

Laktózová intolerancia a plynatosť
Plynatosť môže byť vyvolaná aj laktózovou intoleranciou

Nafukovanie ako príznak zápchy

Veľmi často sa môže vyskytovať zvýšená plynatosť čriev aj pri zápche. Zápcha nastáva pri náročnom vyprázdňovaní stolice, pričom o tomto stave sa hovorí, ak je vyprázdňovanie menej časté ako raz za tri dni. Zápchou trpí až skoro tretina populácie a objavuje sa aj ako súčasť viacerých ochorení. Je sprevádzaná nielen plynatosťou, ale aj nadúvaním, niekedy bolesťami hlavy, bolesťami brucha a aj pocitmi na zvracanie. V takomto prípade je najdôležitejšie riešiť primárne zápchu.

Nielen priamo problémami v tráviacom systéme, ale napríklad aj pri cirhóze a ochoreniach pečene môže trpieť človek plynatosťou. Pri cirhóze pečene dochádza k chronickému odumieraniu, čiže nekróze pečene, následne aj k zvýšenej tvorbe väziva a uzlovitej prestavbe pečeňových buniek. Cirhóza nemusí byť spôsobená ale len s alkoholizmom, ako sa to traduje, ale aj metabolickými poruchami, poruchami výživy a tiež nadmerným užívaním rôznych liekov.

Nadúvanie a plynatosť v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, ktoré je typické tým, že viacereo prejavov je počas neho intenzívnejších ako inokedy a medzi tieto prejavy patria aj nadúvanie a plynatosť. Počas tehotenstva sa s nimi stretáva veľa žien a niekedy je len nepríjemné, inokedy dokonca môže spôsobiť aj bolesti. Najčastejšie sú za problémom hormóny, ktoré sa počas tehotenstva uvoľňujú do tráviacej sústavy, spomaľujú trávenie a zvyšujú tvorbu plynov. Niekedy sa môže objaviť plynatosť na začiatok tehotenstva a tak sa o nej hovorí aj ako o jeho príznaku.

Produkcia plynov je individuálna, avšak v tehotenstve by ste nemali jesť tieto potraviny, ktoré ju najviac podporujú:

  • mliečne výrobky - najmä mlieko a mäkké syry
  • tzv. hlúbová zelenina - do tejto kategórie zeleniny patria karfiol, kel či kapusta
  • zemiaky
  • cestoviny
  • potraviny s vysokým obsahom vlákniny - fazuľa alebo ovsené otruby môžu mimoriadne zhoršiť nafukovanie v tehotensteve

Aká by mala byť liečba?

Nadúvanie je problém, pri ktorej dochádza k väčšej tvorbe plynov priamo v čreve, pričom nadmerný výskyt plynov priamo v čreve spôsobuje človeku pocit plnosti a nevoľnosti. Charakteristická je tiež bolesť, ktorá tento sprav sprevádza a rôzne nepríjemné pocity, pričom súvisia s tým následne aj nechutenstvo do ďalšieho jedla a celková nervozita. Na vyriešenie problému je najlepšie obnoviť črevnú mikroflóru a z toho dôvodu sú vhodnou alternatívou špeciálne lieky - probiotiká.

Okrem nich môže človek skúsiť aj niekoľko domácich receptov:

Čo na plynatosťZvýšená plynatosť môže byť niekedy aj zo stresu. Niekedy dokáže stres spraviť veľké problémy v trávení celkovo, napríklad pred ťažkou skúškou v škole, pred prvým dňom v novom zamestnaní a podobne - najmä hnačkou, prípadne naopak zápchou, ktorá môže byť spojená práve s meteorizmom a nadmerným nadúvaním. Čo sa s tým dá robiť? Riešenie treba uskutočniť dvoma smermi a to úpravou životosprávy a zmenou pohľadu na problémy okolitého sveta, niekedy aj s prispením psychológa.

Lekár o tom, ako vzniká plynatosť

Lekár o tom, ako vzniká plynatosť

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Plynatosť: Príčiny extrémneho nadúvania so škvŕkaním? Ako sa ho zbaviť patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: flatulencia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné? Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné?

Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA. Môžu byť zmeny v jeho hladinách nebezpečné?

Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka? 12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.