späť na zoznam príznakov

Svrbenie oka

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Svrbenie oka
Zdroj foto: Getty images

Najvyššie zastúpenie má pravdepodobne alergcká reakcia. Následne zápal. Ale časté sú aj úrazy oka. Svrbenie oka je opäť jedným príznakom, ktoré sa nevyplatí podceňovať. Dlhodobé ťažkosti môžu vyvolať trvalé následky a zhoršenie zraku.


Svrbenie oka môže byť bežné v prípade vonkajšieho podráždenia. Podráždiť môže dym, prach alebo vietor alebo chemická látka. Niekedy ide aj o vážnejší symptóm ochorenia.

Pokiaľ svrbí oblasť oka najčastejšie ide o problém priamo v oku alebo o alergickú reakciu. Tá sa okrem oka prejavuje aj v iných častiach tela. Podľa toho sa to dá pomerne jednoducho rozlíšiť.

Veľakrát ide aj o poruchu slzného aparátu, ktorý nedostatočne zvlhčuje oko. Zníženie slzenia môže byť zapríčinené viacerými dôvodmi.

Priamo poruchou funkčnosti alebo štruktúry slzných žliaz v oku, ale niekedy ide aj priamo o poruchu tvorby sĺz v dôsledku dehydratácie alebo hormonálnych zmien v organizme.

Syndróm suchého oka

aplikácie očných kvapiek do oka, ako napríkald pri syndróme suchého oka alebo pri zápale
Pri syndróme suchého oka pomáhaljú umelé slzy

Častý je syndróm suchého oka, kedy dochádza k nedostatočnej tvorbe sĺz alebo ich rýchlemu odparovaniu. Dôsledkom je nielen svrbenie oka, ale napríklad aj väčšia náchylnosť na rôzne infekcie a zápaly.

Prcuha tvorby sĺz je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, pálením, svrbením, rezaním očí. Rovnak je možné cítiť tlak v očiach, ich únavu. Zhoršuje sa zrak, môžu sa pridružiť bolesti hlavy.

Vyskytuje sa v období menopauzy. Veľký vplyv na jeho vznik má vonkajšie prostredie a to hlavne prach, suchý vzduch alebo zadymené a zafajčené prostredie. Prispieva k nemu práca za počítačom, klimatizované priestory, kontaktné šošovky a aj stres.

Infografika znázorňuje, čo by mohlo pomôcť pri syndróme suchého oka
Čo všetko pomáha pri syndróme suchého oka

Alergia ako príčina svrbenia oka

žena kýcha a má na nose vreckovku má sennú nádchu a alergu na peľ a je na lúke
Kýchanie, slzenie, svrbenie očí

Špecifickým prípadom alergie, kde je prítomné aj svrbenie oka, je senná nádcha. Tá je charakteristická ale najmä plným nosomčastým smrkaním či kýchaním a ide o alergiu na peľ, prach, roztoče a tiež zvieraciu srsť.

Tento typ alergie je u nás najrozšírenejší a trpí ním skoro každý piaty človek. Niekedy sa objavujú dokonca aj vyrážky na koži a časté sú prejavy práve na očiach. Tie môžu svrbieť, je v nich prítomný pocit rezania a častá je aj bolesť očí.

Alergie sa prejavujú napríklad svrbením oboch očí, plným a upchatým nosom, zvýšeným slzením, čo tiež môže so sebou prinášať rôzne problémy priamo v očiach.

Ako už bolo spomínané, alergia má aj iné príznaky. A to na koži alebo ako opuch slizníc dutiny ústnej, ale i opuch viečok. Alergia prehnaná reakcia imunitného systému na nejaký vonkajší podnet.

Človek je citlivý na nejakú látku, ktorá sa v tomto prípade volá alergén. Pri styku s ňou jeho imunitný systém zaháji obrannú reakciu, ktorá je ale neprimeraná.

Začnú sa tvoriť protilátky a niekedy prichádza aj k anafylaktickým reakciámšoku. Čo je akútny prejav alergie. Liečba spočíva obvykle v podávaní antihistaminík počas sezónneho výskytu alergie, prípadne v podávaní kortikoidov, ktoré majú tie vlastnosti, že zmierňujú imunitné reakcie.

Zápal oka

Zápaly môžu byť akútne ale aj chronické. Môžu vzniknúť na infekčnom aj neinfekčnom podklade. Spôsobí ich baktéria, ale aj vírus.

Pokiaľ svrbenie oka sprevádza zvýšené slzenie, pocit rezania, ide veľmi často o zápal spojiviek. Čo je sliznicová blana, ktorá prekrýva oko a kryje ho až po okraj rohovky.

Svrbenie spôsobujú najčastejšie ochorenia v oblasti oka:

 • zápal okrajov očného viečka
 • jačmenné zrno odborne aj hordeolum
 • vlčie zrno odborne chalazion
 • herpetický zápal viečka oka, ako herpes zooster ophthalmicus
 • žena má červené zapálené oko a opuchnuté viečko
  Svrbenie oka sprevádza zápal a začervenanie
  flegmóna viečka
 • upchatie a zápal slzného kanálika
 • bazaliom a iné nádory očného viečka
 • zápal rohovky

Medzi ostatné ťažkosti patrí:

 • bolesť, rezanie, pálenie
 • pocit piesku v očiach
 • sčervenanie, podráždenie
 • opuch viečka
 • slzenie
 • výtok
 • odlupovanie kože
 • vriedky na viečkach

Cudzie teleso a úraz

Svrbenie v oku môže byť spôsobené aj následkom úrazu. Hlavnú príčinu však treba hľadať v cuzom telese. Nie len prach a jeho čiastočky môžu dráždiť. Svrbenie môže vyvolať aj iný cudzí predmet.

Okrem chudzieho telesa môže svrbenie vyvolať aj vystavenie oka nadmrenému svetelnému žiareniu. Príkladom je aj zváranie. Slzenie, začervenanie a svrbenie sú následkami nesprávnej techniky alebo nedostatočnej ochrany. Ak je dôvodom svrbenia úraz, treba vyhľadať očné ošetrenie.

Video o tom, čo pomáha pri svrbení očí

Video o tom, čo pomáha pri svrbení očí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Svrbenie oka patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: pruritus
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát

Syndróm počítačového videnia označuje skupinu ťažkostí, ktoré súvisia s používaním počítačov, smartfónov či tabletov. Spoznajte moderný problém našich očí.

Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Naposledy aktualizované 24.09.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.