Vinič a hrozno: Spoznajte účinky a výhody bobúľ čo sprevádzajú civilizácie

Vinič a hrozno: Spoznajte účinky a výhody bobúľ čo sprevádzajú civilizácie
Zdroj foto: Canva

Vinič hroznorodý z čeľade viničovité je obľúbenou požívatinou. Rastlina bola známa už v starovekom Grécku a Egypte. Je bohatá na antioxidanty. Poznáte jej zdravotné benefity?

Charakteristika

Vinič hroznorodý (Vitis vinifera), prezývaný aj hrozno, patrí k najznámejším a najpestovanejším rastlinám. Radíme ho do čeľade viničovité (Vitaceae), v ktorej je približne 60 - 80 druhov hrozna.

Táto rastlina je známa už v starovekom Egypte a Grécku, kedy ľudia tejto éry povýšili pitie vína na náboženský obrad.

Vinič, ako ho poznáme, bol na severnej pologuli kultivovaný v starých časoch pred tisíckami rokov. Našli sa tiež fosílie listov aj stopiek z obdobia mladších treťohôr.

Hrozno a jeho kultúra sú staré ako civilizácia sama. Je to odzrkadlené v egyptských hieroglyfoch (2400 p.n.l.). Tiež sa spomína biblický Noe, ako sadí vinicu. V Homérskej ére sa používalo víno ako obchodná komodita. Plínius starší popísal 91 variet hrozna.

Teraz sa vinič pestuje na všetkých svetadieloch a ostrovoch, kde sa rastlina uchytila. Teší sa všeobecnej obľube.

Ako bolo spomenuté, z bielych alebo červených bobúľ hrozna sa vyrába víno. Avšak môžu sa z neho vyrábať aj šťavy, alebo si človek môže pochutiť priamo na bobuliach. Z listov viniča je tiež možné pripraviť čaj.

Hrozno pôsobí močopudne, žlčopudne, znižuje kyslosť žalúdočných štiav, priaznivo ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zlepšuje činnosť srdca, nervovej sústavy - preto ho niektorí autori nazývajú „všeliekom“.

Listy viniča je možné prikladať na drobné poranenia aj pri kožných problémoch, v prášku sa doporučujú pri ženskom krvácaní.

Vinič je popínavá drevina, vďaka svojim úponkom (modifikované konáre). Často dosahuje dĺžku 17 metrov, niekedy aj viac. V suchých regiónoch môže rastlina vytvárať vzpriamený krík.

Jedlé listy viniča sú striedavé, laločnaté. Vždy majú zúbkované okraje. Malé zelené kvety v strapcoch predchádzajú plodom, bobuliam. V nich sú umiestnené semená. Šťavnaté bobule hrozna môžu mať od čiernej, tmavočervenej, zelenej, až po jantárovú farbu.

Hrozno obsahuje okrem iného vápnik, fosfor, vitamín A. Tiež sú v ňom prítomné jednoduché cukry - glukóza a fruktóza, ich množstvo sa líši od variety viniča. Tie, ktoré obsahujú veľa glukózy, pri procese výroby vína ľahko fermentujú.

Medzi antioxidanty prítomné v hrozne radíme polyfenoly (flavonoidy). Patria medzi ne quercetín, myricetinresveratrol. Nachádzajú sa hlavne v kožke bobúľ. 

Tieto antioxidanty sú potencionálne významné v boji proti ochoreniam, akými sú rakovina, choroby srdca a pľúc, diabetes mellitus (cukrovka) či Alzheimerova choroba.

Polyfenoly sú tiež účinné proti ateroskleróze. Majú protizápalovú aktivitu, a tiež podporujú funkciu endotelu ciev (výstelky).

Podpora zdravia očí je ďalšou dôležitou vlastnosťou hrozna. Zistilo sa, že patrí medzi plodiny, ktoré zabraňujú makulárnej degenerácií.

Šťava z hrozna by mohla mať priamy priaznivý vplyv pri poruchách pamäti.

Antioxidačné účinky polyfenolov pomáhajú organizmu vyrovnať sa s voľnými radikálmi. Tie môžu viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu buniek, k ich starnutiu. Antioxidačné látky zabraňujú voľným radikálom vykonávať oxidačný stres a poškodzovať DNA, čo by mohlo viesť k bunkovým mutáciám.

Potraviny bohaté na polyfenoly zabraňujú vzniku metabolického syndrómu. Konkrétne tie obsiahnuté v hrozne zlepšujú cholesterolový profil, tlak krvi, ako aj hladiny cukru v krvi.

Plody viniča sú bohaté na vitamín K. Ten hrá dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Keď je ho málo, môže to viesť ku krvácaniu, ale aj k osteoporóze. Tiež obsahujú množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá zlepšuje črevnú pasáž. Zistilo sa, že hrozno svojím zložením je ideálnou pomocou pri zápche.

Hrozienka obsahujú veľké množstvo polyfenolov a skoro žiadnu vodu. V štúdií z roku 2014 vedci zistili, že jedenie hrozienok počas dňa znížilo u respondentov krvný tlak.

Quercetín obsiahnutý v hrozne má antialergické vlastnosti. Z toho vyplýva, že pomáha predchádzať alergiám.

V niektorých štúdiách sa zistilo, že hrozno a výťažky z neho znižujú inzulínovú rezistenciu. To by mohlo byť dobrou správou pre pacientov trpiacich cukrovkou (diabetes mellitus) 2. typu. Pri komplikáciách diabetu, akými sú diabetická retinopatiadiabetická neuropatia sa zistilo, že polyfenoly prítomné v hrozne fungujú v tomto prípade ako prevencia.

Zistilo sa, že resveratrol je účinný v liečbe akné. Má ustálenú antibakteriálnu aktivitu proti Propionibacterium acnes.

Resveratrol je tiež prítomný v červenom víne. Aj v tejto podobe chráni srdce, avšak len v malých množstvách.

Tiež je zrejmé, že výťažky z hrozna, alebo hrozno samo zlepšuje trávenie. Je správnou voľbou aj pri dráždivom syndróme čreva, či pri akútnej pankreatitíde.

Účinky (zhrnutie)

  • Antioxidans – boj s voľnými radikálmi, znižovanie oxidačného stresu, prevencia pred nádorovým bujnením a kardioprotektívum.
  • Digestívum – vhodné pri zápche (obstipácií), ale aj syndróme dráždivého čreva či akútnej pankreatitíde.
  • Antidiabeticum – znižuje inzulínovú rezistenciu, prevencia pred vznikom diabetes mellitus 2. typu.
  • Kardioprotektívum – vďaka polyfenolom aj ochrana cievnej výstelky, zlepšuje cholesterový profil aj tlak krvi.
  • Protectívum vízu – ochrana zraku pred vznikom makulárnej degenerácie.
  • Dermatologicum – účinný pri liečbe akné vďaka látke resveratrol.
Hrozno a vinič, koláž a viaceré variácie s hroznom
Zdroj foto: Canva

Vnútorné použitie

Čaj z listov viniča – liečivý čaj pripravíme zo sušených listov. 2 čajové lyžičky zalejeme 2,5 dcl až 3 dcl horúcej vody a necháme vylúhovať. Slúži skôr k prevencii kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.

Víno – získame ho alkoholickým kvasením zo sladkých plodov viniča.

Hrozno – čerstvé plody určené na priamu konzumáciu s veľkým množstvom výživných látok.

Šťava – je vhodné piť 100 % šťavu z hrozna bez pridania cukru. Pomáha napríklad pri tráviacich ťažkostiach, akými sú zápcha.

Hrozienka – vysoký zdroj energie, jeme po malých množstvách.

Hrozno je tiež možné pridať do rôznych studených a teplých jedál. Tak pripravíme šalátové ovocné misy, ale aj pečené kura s hroznom.

Vonkajšie použitie

Súčasť krémovmastí v kozmetických prípravkoch. Účinný boj proti akné.

Hroznový olej - získava sa zo semien hrozna lisovaním za studena a našiel si svoje uplatnenie hlavne v kozmetike. Tiež sa dá použiť pri príprave jedál.

Zber a skladovanie

Hrozno potrebuje dlhé, suché, teplé až horúce letá a studené zimy. Vtedy má najlepšie podmienky na rast. Vinič je adaptovaný na širokú paletu zeminy, od pieskovej po ílovitú.

Niektoré hrozno je šľachtené, aby nemalo v bobuľkách semienka.

V našich podmienkach začína zber hrozna v júli a končí v januári. Zber môže byť mechanický pomocou kombajnov alebo ručný.

Najideálnejším spôsobom je ihneď hrozno zjesť, alebo použiť na prípravu domácej šťavy.

Je niekoľko spôsobov, ako skladujeme vinič. Bežné je uskladniť ho v pivnici v debničkách. Inou metódou je uložiť strapce hrozna spolu s konárikom priamo z vinobrania do fľašky s vodou. Tak ostanú strapce dlhší čas pri sile.

Môžeme hrozno tiež zmraziť, alebo pripraviť ho kandizované.

Pravidelné jedávanie hrozna je vhodnou prevenciou pred vznikom infarktu myokardu, porážky, cukrovky, rakoviny a obezity. Je to nízkokalorická požívatina.

Hrozno obsahuje prírodné cukry a je považované za potravinu s nízkym glykemickým indexom (GI). Znamená to, že po zjedení čerstvých bobúľ sa veľmi nezvýši v krvi hladina glukózy (glykémia).

Opačne je to však s hrozienkami. Tým, že prešli dehydratáciou, cukor v nich sa stal koncentrovanejším. To zvyšuje aj GI hrozienok.

Pri cukrovkovom ochorení sa preto uprednostňuje jesť čerstvé bobule pred hrozienkami.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g čerstvého hrozna

Energia 70 kcal
Sacharidy 18,1 g
Vláknina 0,9 g
Tuky 0,16 g
Bielkoviny 0,72 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g čerstvého hrozna

Vitamín A  66 IU Draslík  191 mg
Vitamín B1 0,069 mg Horčík 7 mg
Vitamín B2 0,07 mg Vápnik 10 mg
Vitamín B3 0,188 mg Železo 0,36 mg
Vitamín B5 0,05 mg Zinok 0,07 mg
Vitamín B6 0,086 mg Fosfor 20 mg
Vitamín B9 2 mcg Meď 0,127 mg
Vitamín C 10,8 mg Mangán 0,071 mg
Sodík 2 mg
Selén 0,1 mcg

Konkrétne hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od odrody a druhu hrozna.

Je hrozno niekedy zakázané?

Hrozno nie je vhodné užívať pri akejkoľvek precitlivenosti na niektorú látku v ňom, teda pri alergii.

Tiež nie je vhodné, aby šupky z hrozna jedli deti do 2 rokov. Hrozí zadusenie.

Vo forme vína hrozí závislosť od alkoholu a komplikácie vzniknuté na báze toxicity etanolu.

Vinič hroznorodý je popínavá rastlina, ktorá má chutné plody, strapce hrozna. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Pre jeho zdravotné benefity je veľmi obľúbeným.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.