Brušná diastáza: čo to je? Príčiny, príznaky a liečba. + Cviky na doma

Brušná diastáza: čo to je? Príčiny, príznaky a liečba. + Cviky na doma
Zdroj foto: Schutterstock

Diastáza je funkčný problém pohybového aparátu, pri ktorom dochádza k rozostupu a povoleniu brušného svalstva v dôsledku oslabenia brušnej steny. Môže byť problémom zdravotným i estetickým. Aké sú príčiny vzniku brušnej diastázy a možnosti jej liečby i prevencie?

Charakteristika

Pri diastáze dochádza k rozostupu priamych brušných svalov (musculus rectus abdomini) v mieste stredovej väzivovej línie bruchalinea alba. Dochádza k rozostupu pravej a ľavej časti priameho brušného svalu.

Oddelením a povolením svalov sú vnútorné orgány kryté iba peritoneom (vakom orgánov brušnej dutiny), podkožným tukom a kožou.

Dochádza tak k narušeniu stability stredu tela, mechanike trupu, stability panvy a oslabeniu krytu brušných vnútorných orgánov.

Diastáza je porucha pohybového aparátu, ktorá najčastejšie vzniká u žien v dôsledku tehotenstva a pôrodu.

S diastázou po pôrode sa stretáva viac ako polovica rodičiek.

Objaviť sa však môže aj u dospelých mužov či novorodencov.

Diastáza brušných svalov nie je preto iba popôrodná "chyba" na kráse. V skutočnosti však môže byť dôvodom bolestí chrbta, oslabených svalov trupu a panvového dna a zvýšeným rizikom vzniku brušnej prietrže.

Brušná diastáza
Brušná diastáza. Zdroj foto: Getty Images

Príčiny

Etiológia vzniku brušnej diastázy býva v niektorých štúdiách prisudzovaná vrodenej nadmernej laxite (voľnosti) väzov a následnej strate pevnosti brušnej väzivovej čiary linea alba.

Najčastejším faktorom vzniku diastázy je tehotenstvo. V dôsledku hormonálnych vplyvov počas gravidity, nárastu objemu maternice a natiahnutiu mäkkých štruktúr tela, dochádza k roztiahnutiu priameho ľavého a pravého brušného svalstva smerom od seba.

Prečítajte si tiež článok: Popôrodná diastáza: Príčina vzniku a možnosti liečby? + Cviky na doma

V niektorých prípadoch sa môže jednať o následok rýchleho nárastu hmotnosti, obezity a nadmerne oslabeného brušného svalstva.

V iných prípadoch môže ísť o zväčšenie brušnej dutiny v dôsledku iného organického ochorenia, ako je napríklad brušný ascites.

Niekedy sa naopak jedná o dôsledok preťaženia a narušenia štruktúry brušného svalu v dôsledku nesprávnej techniky či nadmernej intenzity cvičenia.

Často u muživ vzniká práve pri nesprávnom vnútrobrušnom tlaku, primárne pri zdvíhaní ťažšieho závažia a činiek, ale aj pri nevhodnej manipulácii s ťažkými bremenami

Najčastejšie faktory vzniku brušnej diastázy:

  • Tehotenstvo a pôrod
  • Rodička nad 35 rokov
  • Mnohorodička
  • Hormonálny vplyv
  • Nárast telesnej hmotnosti
  • Obezita
  • Oslabené svalstvo brušnej steny
  • Nedostatočná kompenzačná pohybová aktivita
  • Preťaženie a narušenie brušného svalu
  • Mechanické poškodene, úraz, trauma

Príznaky

Pokiaľ dôjde k rozostupu brusného svalstva, dochádza zároveň k oslabeniu oporného systému tela.

Neliečená diastáza môže zvýšiť riziko vzniku porúch stability a mobility chrbtice, svalových dysbalancii v oblasti chrbtice, riziko nesprávneho dychového vzoru či riziko vystúpeného brucha a vzniku brušného pruhu.

Nakoľko brušné svalstvo úzko funkčne súvisí s panvovým dnom, bránicou a hlbokými svalmi chrbtice, dochádza k narušeniu hlbokého stabilizačného systému tela.

Diastáza je často spojená s bolesťou a nestabilitou chrbta, obzvlášť v driekovej časti chrbtice a oblasti panvy.

Pri neliečení diastázy je možná prítomnosť porúch gastrointestinálneho traktu a trávenia, inkontinencie moču či porucha menštruačného cyklu, ako je bolestivá menštruácia.

Najčastejšie prejavy brušnej diastázy:

  • Povolená brušná stena
  • Vystúpené brucho
  • Bolesť chrbta
  • Bolesť panvy
  • Zhoršená mobilita trupu
  • Oslabené panvové dno
  • Problémy s trávením
  • Inkontinencia moču
  • Porucha menštruačného cyklu
Povolená brušná stena a nadbytočný kožný previs pri diastáze
Povolená brušná stena a nadbytočný kožný previs (vyduté brucho) pri diastáze. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Rozostup priameho brušného svalu je možné určiť palpáciou (dotykom). Lekár alebo terapeut palpuje mediálne vnútorné hrany brušného svalu pri stredovej čiare brucha linea alba.

Pokiaľ je medzera medzi svalmi viac ako 2 cm, môže sa jednať o brušnú diastázu. Vo vyšších štádiách brusného rozostupu môže byť svalová medzera veľká aj 10 cm.

K základným diagnostickým postupom patrí meranie pomocou špeciálneho centimetra alebo callipometra. V prípade diastázy sa jedná o presné meranie šírky rozostupu brušného svalstva.

Aspekciou (vyšetrenie pohľadom) je možné brušnú diastázu určiť iba u jedincov s veľmi nízkym množstvom podkožného tuku.

Ako objektívnu diagnostickú metódu je možné využiť ultrazvuk, počítačovú tomografiu alebo magnetickú rezonanciu pre detailné zobrazenie mäkkých štruktúr tela. Vhodný typ diagnostického postupu určuje vyšetrujúci lekár.

Samovyšetrenie brušnej diastázy

Domáce vyšetrenie spočíva v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami v kolenách a chodidlami položenými na podložke. Jednou rukou si podprite hlavu a očami sledujte brušnú stenu.

Bruškami prstov druhej ruky stlačte brušnú stenu v oblasti nad pupkom. Pokiaľ sa prsty hlbšie vsunú do vnútra a medzera medzi ľavým a pravým priamym brušným svalom je väčšia ako 2 - 2,5 cm, môže sa jednať o diastázu.

V tomto prípade je doporučená konzultácia a odborné vyšetrenie lekárom.

Jednoduchý domáci test:

  • Ľahnite si na chrbát a kolená pokrčte do pravého uhla asi 90°.
  • Prstami dominantnej ruky si nahmatajte oblasť brušných svalov tesne nad pupkom.
  • Pomalým ťahovým pohybom zdvihnite hlavu z podložky.

O diastáze brušných svalov hovoríme, ak sa pri aktivácii brušných svalov obe časti brušného svalstva rozostúpia viac ako 2cm (cca šírka 2 prstov) a prsty zájdu dovnútra smerom do brucha.

Fyziologický stav brušného svalstva a diastáza (rozostup) ľavého a pravého priameho brušného svalu od stredovej čiary linea alba
Fyziologický stav brušného svalstva a diastáza (rozostup) ľavého a pravého priameho brušného svalu od stredovej čiary linea alba. Zdroj foto: Getty Images

Diastáza v tehotenstve a po pôrode

Počas tehotenstva dochádza vplyvom hormónov v ženskom organizme k veľkému množstvu fyziologických zmien. Jednou z nich je povolenie brušnej steny v dôsledku roztiahnutia mäkkých štruktúr tela.

S brušnou diastázou sa stretáva nemalé percento rodičiek. U niektorých žien pretrváva brušná diastáza aj dlhší čas po pôrode.

Brušná väzivová čiara Linea alba sa môže ťahom povoliť či pretrhnúť, pričom vnútorné časti priameho brušného svalu sa od seba vzdialia. Miestom najväčšieho rozostupu zvyčajne býva oblasť pupku.

Samotná diastáza pre ženu však bolestivá nie je.

Povolená brušná stena má veľký vplyv na zníženie stability panvy, chrbtice a oslabenie svalstva panvového dna. Je preto doporučené po pôrode absolvovať komplexnú rehabilitáciu, ktorej základnou náplňou je cvičenie s fyzioterapeutom.

Pre úspešnú konzervatívnu liečbu je dôležitá pravidelnosť domáceho cvičenia a dodržiavania pohybových opatrení.

Stabilitou a silou v oblasti brucha, chrbtice a panvy môže žena znížiť riziko vzniku inkontinencie bolestivosti chrbta v menopauze (klimaktériu).

Je potrebné vedieť, že diastáza sa môže vrátiť. Po rehabilitácii by sa teda pacient nemal vrátiť k nesprávnym pohybovým návykom ale naopak by mal pokračovať v cvičení vo forme prevencie.

Cvičenie ako prevencia a liečba diastázy

Prevenciou pred vznikom diastázy je pravidelná aktivácia brušnej steny ešte pred samotným počatím dieťaťa.

Štúdie potvrdzujú, že pri pravidelnom cvičení brušnej steny ešte pred otehotnením, dochádza k zníženiu rizika vzniku diastázy. Pri prípadnej popôrodnej diastáze je zároveň i vyššia pravdepodobnosť na rýchlejšiu regeneráciu mäkkých štruktúr.

Cviky na doma...

Vhodné sú cvičenia zamerané na posilnenie hlbokých svalov brucha a primárne priečne brušné svaly (transversus abdominis). Ďalej cviky s nízkym náporom, ako je pilates, joga či Kegelove cviky.

Dôležité je vyhýbať sa klasickým brušákom - sedy ľahy. Ďalej švihovým rýchlym cvikom.

1. Bráničné dýchanie a spevnenie brušnej steny v ľahu na chrbte

Toto cvičenie môže byť na prvý pohlaď jednoduché, no nie je tomu tak.

  • Východzia poloha je v ľahu na chrbte na mäkkej podložke. Nohy sú pokrčené v kolenách a plosky nôh prilepené na podložke. Hlava je v pomyselnom predĺžení chrbtice a ramená od uší voľne položené na podložke.
  • Medzi podložkou a chrbticou nesmie byť voľné miesto. Priložíme si dlane rúk na posledné rebrá - na vonkajšie strany dolnej časti brucha. Dlane rúk slúžia na kontrolu správnej techniky cvičenia. Pre lepšie vnímanie dychu a pohybu rúk je doporučené zavrieť oči.
  • S nádychom do bránice a brušnej časti sa snažíme roztvárať rebrá do strán od seba a vytvárať pomyselnú pneumatiku rastúcu okolo brucha. Dlaňami rúk kontrolujeme bráničné dýchanie do strán.
  • Hrudníkom sa snažíme hýbať minimálne. V nádychu s využitím vnútro-brušného tlaku vydržíme pár krátkych sekúnd. S výdychom povolíme brušnú stenu a vrátime sa späť do pôvodnej polohy. Dýchanie je plynulé a pomalé.

Ťažšou variantnou cviku je náuka bráničného dýchania a uvedomovanie si vnútro-brušného tlaku počas nádychu i výdychu súčasne.

Primárnym cieľom cviku je udržanie pevnej brušnej steny a aktivácie bránice počas celej doby plynulého dýchania. Po pár nádychoch a výdychoch následne brušné svalstvo úplne povolíme.

Bráničné dýchanie s aktiváciou brušnej steny. Nádych: rebrá sa pohybujú do strany smerom od seba a bráničný sval klesá dolu. Výdych: rebrá sa pohybujú smerom naspať k sebe a bráničný sval stúpa hore
Bráničné dýchanie s aktiváciou brušnej steny. Nádych: rebrá sa pohybujú do strany smerom od seba a bráničný sval klesá dolu. Výdych: rebrá sa pohybujú smerom naspať k sebe a bráničný sval stúpa hore. Zdroj foto: Getty Images

2. Mostík (glute bridge) s bráničným dýchaním

  • Východzia poloha je v ľahu na chrbte na mäkkej podložke. Nohy sú celou dĺžkou plosky na podložke a kolená sú pokrčené. Ruky sú voľne položené na podložke vedľa trupu dlaňami nadol. Hlava je v pomyselnom predlžení chrbtice a ramená prirodzene položené na podložke smerom od uší.
  • S nádychom do bránice a spodných rebier súčasne dvíhame panvu od podložky smerom ku stropu. Aktivujeme brušnú stenu, bráničné dýchanie, spevníme brušné svalstvo a vo vrchnej pozícii pár sekúnd (pár nádychov a výdychov) vydržíme.
  • Ideálne je súčasný izolovaný sťah gluteálneho svalstva (svaly zadku). Následne s výdychom svalstvo povolíme a pomaly stavec po stavci sa vrátime do základnej polohy spať na podložku.

3. Striedavé pokladanie päty na zem v ľahu na chrbte

  • Východzia poloha je v ľahu na chrbte. Hlava je v predĺžení chrbtice, ramená spustené od uší položené na podložke. Ruky voľne vedľa tela, pričom máme dlane položené na dolných rebrách zo oboch strán.
  • Dolné končatiny sú elevované smerom hore tak, aby sa chodidlá ani kolená nedotýkali podložky. Dolné končatiny máme vo vzduchu prirodzene pokrčené v kolenných kĺboch. Bedrové kĺby zvierajú s trupom pomyselný pravý uhol. Medzi podložkou a chrbticou nie je voľný priestor.
  • S nádychom aktivujeme bráničné postranné dýchanie, uvedomujeme si vnútro-brušný tlak a spevníme brušnú stenu. Jednu z končatín pomaly pokladáme pätou na podložku a následne pomaly plynulo vraciame spať do vzduchu.
  • Počas pohybu končatiny držíme stabilitu brušnej steny, plynulo dýchame a kontrolujeme sa dlaňami rúk. Následne uvoľníme svalstvo a cvik opakujeme pri pohybe opačnej dolnej končatiny.

4. Polovičný plank a aktivácia stredu tela

  • Poloha v polovičnom prkne/doske spočíva v opore na predlaktiach a kolenných kĺboch - predkloneniach (v prípade ťažšej verzie na chodidlách).
  • Chrbtica je pomyselne rovná ako doska a hlava v jej prirodzenom predĺžení. Cvičiaci sa díva smerom dole, resp. pred seba a nezakláňa hlavu.
  • Pozor na ramená, tie sú odtiahnuté od uší a neprepadajú k hlave.
  • Pozor na prípadné povolenie brušného svalstva, prehnutie v dolnej chrbtici a vyklenutie brucha smerom k podložke.

Najčastejšie otázky a odpovede o brušnej diastáze

Pýtate sa...

Čo je to brušná diastáza?

- Brušná diastáza je stav, pri ktorom sa väzivové tkanivo spájajúce ľavú a pravú stranu priamych brušných svalov (rectus abdominis) roztiahne a oslabí, čo následne vedie k rozdeleniu resp. rozostupu svalov.

Čo spôsobuje brušnú diastázu?

- Najčastejšími príčinami sú tehotenstvo, prudké zmeny hmotnosti, zlé držanie tela, intenzívne cvičenie bez správnej techniky a vrodená slabosť spojivového tkaniva.

Aké sú hlavné príznaky brušnej diastázy?

- Medzi príznaky patrí viditeľná medzera alebo výduť v stredovej čiare brucha, bolesť v dolnej časti chrbta, slabosť brušných svalov a problémy s držaním a stabilitou tela.

- Môžu sa pridať problémy, ako je inkontinencia (únik moču), problémy s trávením či menštruačným cyklom u žien.

Ako sa diagnostikuje brušná diastáza?

- Diagnostika sa zvyčajne vykonáva fyzickým vyšetrením, počas ktorého lekár alebo fyzioterapeut palpačne skontroluje rozdelenie svalov. Môžu sa tiež použiť ultrazvuk alebo iné zobrazovacie techniky na potvrdenie diagnózy.

Môže brušná diastáza sama od seba zmiznúť?

- V niektorých prípadoch, najmä po pôrode, môže diastáza zmiznúť sama od seba spontánne s časom a súčastne ssprávnym cvičením. Avšak, ak je diastáza závažná alebo pretrváva, je potrebná špecializovaná liečba.

Ako sa lieči brušná diastáza?

- Konzervatívna liečba zahŕňa pravidelné cvičenia na posilnenie hlbokých brušných svalov, fyzioterapiu a v závažných či pretrvávajúcih prípadoch chirurgický zákrok (abdominoplastika).

Ktoré cvičenia sú vhodné pri brušnej diastáze?

- Cvičenia zamerané na posilnenie hlbokých svalov brucha, ako sú Kegelove cviky na panvové dno, cviky na posilnenie priečnych brušných svalov (transversus abdominis) a cviky s nízkym náporom, ako je pilates a joga, sú vhodné.

- Je dôležité sa naopak vyhýbať klasickým brušákom - sedy ľahy a rôznym švihovým nekontrolovaným pohybom.

Môže sa brušná diastáza vrátiť po liečbe?

- Áno, brušná diastáza sa môže vrátiť, najmä ak sa znova vystavíte faktorom, ktoré ju spôsobili, ako je tehotenstvo alebo nesprávne zaťaženie. Preto je dôležité pokračovať v posilňovaní brušných svalov a dodržiavať správne techniky cvičenia.

Môžu muži trpieť brušnou diastázou?

- Áno, aj muži môžu trpieť brušnou diastázou, hoci je častejšia u žien v dôsledku tehotenstva. U mužov je často spôsobená intenzívnym cvičením, nadmerným zdvíhaním ťažkých predmetov alebo výrazným nárastom hmotnosti.

Ako môžem predchádzať brušnej diastáze?

- Prevencia zahŕňa udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, správne držanie tela, posilňovanie hlbokých brušných svalov a vyhýbanie sa cvikom, ktoré nadmerne a neprirodzene zaťažujú brušnú stenu.

Ako sa lieči: Brušná diastáza

Ako sa lieči brušná diastáza? Pomôžu lieky či liečba cvičením?

Zobraziť viac

Náuka stability stredu tela - video inštruktáž

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • healthline.com - Diastasis Recti: What Is It, and How Is It Treated? Debra Rose Wilson, Jane Chertoff
  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: What is diastasis recti?
  • ncbi.nlm.nih.gov - Diastasis Recti Rehabilitation. Heather Hall; Hamid Sanjaghsaz
  • neurologiepropraxi.cz - Význam hlubokého stabilizačního systému v rámci vertebrogenních obtíží, doc. Paed.Dr. Pavel Kolář, prof. MUDr. Karel Lewit, DrSc.
  • dspace.cvut.cz - Fyzioterapie u žen s diastázou břišní stěny. FBMI ČVUT. Daniela Rusová. Vedoucí práce: Mgr. Štěpánka Křížková
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané