Cysta v prsníku (hrčka): Aké má príznaky? Bolesť nemusí byť prítomná

Cysta v prsníku (hrčka): Aké má príznaky? Bolesť nemusí byť prítomná
Zdroj foto: Getty images

Cysta v prsníku je dutý anatomický útvar rôznej veľkosti, ktorý je od okolia ohraničený vlastnou stenou. Vnútro cysty môže byť vyplnené tekutinou, alebo väzivom a môže mať viacero príčin vzniku. 

Charakteristika

Cysta v prsníku je vačok naplnený tekutinou, alebo väzivom, väčšieho alebo menšieho objemu, ktorý sa nachádza vo vnútri prsníku. 

Medicínsky odbor zaoberajúci sa ochoreniam prsníka sa nazýva mamológia, ktorá sa zahŕňa do odboru gynekológiepôrodníctva. Tento odbor zahŕňa diagnostiku, chirurgiu, patológiu a liečbu. 

Anatómia prsníka 

Prsník sa skladá z prsnej žľazy a okolitého väziva, na ktorom sa nachádza bradavka s dvorcom, ktorá je farebne viac pigmentovaná, teda je tmavšia a farebne ohraničená od pokožky. 

K zmene vo farbe pigmentu na bradavke dochádza najmä v tehotenstve, kedy je bradavka tmavšia 

Na okraji dvorca sú mliečne žliazky, kožné mazové a potné žľazy. 

Veľkosť prsníka a jeho hmotnosť prebieha počas života rôznymi zmenami a to, vplyvom menštruačnému cyklu, vekom, počas tehotenstva a laktácie. 

Úlohou prsníka je tvorba a sekrécia mlieka 

Obsah prsného tkaniva v prsníku určuje veľkosť a tvar pŕs. 

Prsné tkanivo sa často pri pohmate zdá ako hrudkovité, ale v prípade objavenia novej hrčky, ktorá nemizne a pretrváva po jednom až dvoch menštruačných cykloch, alebo sa zväčšuje je dôležité navštíviť gynekológa a neodkladať vyšetrenie. 

Anatomický prierez prsníkom
Anatomický prierez prsníkom. Zdroj: Getty Images

Prsné žľazy sú ovplyvňované hormónmi počas menštruačného cyklu, tak aj počas tehotenstva, dojčenia i počas menopauzy. 

Cysta v prsníku je dutinka vyplnená tekutinou, ktorá sa najčastejšie v priebehu niekoľko dní až týždňov zmenší, alebo vstrebe. Pokiaľ cysta rastie a je väčšia tak sa punkčnou ihlou odsaje jej obsah a tým sa jej objem zmenši. 

Výskyt cysty v prsníku u ženy je častý a súvisí s menštruačným cyklom. Môžu sa tvoriť ojedinele alebo môžu byť aj vrodené

Cysty sa môžu vytvoriť v ktoromkoľvek veku ženy, častejšie však v období pred menopauzou, u žien pod 50 rokov a môžu sa nachádzať v jednom prsníku, alebo aj v oboch prsníkoch súčasne. 

Niekedy sa hrčka a cysta v prsníku môže objaviť aj u detí v mladom veku, alebo aj u mužov

Väčšina cýst v prsníku tvoria nezhubné útvary, ktoré nemajú tendenciu metastázovať a tak nie je treba, aby si žena hneď myslela, že keď nahmatá menšiu hrčku v prsníku, že sa jedná hneď o rakovinový karcinóm. 

Často sa jedná o nenádorovú cystu 

Ale aj napriek tomu sa cysty nesmú podceniť, pretože sa predsa len môže jednať o nádory, napríklad nezhubný papilóm, alebo aj zhubný karcinóm, ktorý je však častý u žien nad 40 rokov. 

Rozdelenie druhov cýst nachádzajúcich sa v prsníku 

Fibrózna mastopatia sú zmeny prsníku, ktoré prebiehajú v žľazových tkanivách. 

Cystická mastopatia toto pomenovanie sa nazýva pri výskyte veľkého množstva malých cýst nachádzajúcich sa v prsníku. 

Kombinácia výskytu fibróznej mastopatie a cystickej mastopatie sa nazýva fibrocystická mastopatia. Vyskytuje sa najmä vo veku 40 - 50 rokov, kedy vplyvom pohlavných hormónov vznikajú zmeny štruktúry v mliečnej žľaze a vzniká tvorba uzlíkov – cýst. 

Fibroadenómy sa vyskytujú u žien vo veku približne od 20. roka, do 40. roka života, kedy sa v prsníku vytvárajú nezhubné nádory. Ich rast je pomalý, pod kožou sú často pohyblivé a nebolestivé. 

Cysty sú vačky naplnené tekutinou, ktoré ovplyvňujú pohlavné hormóny počas menštruačného cyklu. Vplyvom hormónov menia svoju veľkosť počas mesiaca. 

Objavujú sa kedykoľvek počas života ženy a len málokedy u žien po 50. roku života. Takéto cysty sú nezhubné, pohyblivé pod kožou a mäkké. Niekedy ich žena ani necíti a niekedy sú citlivé, i bolestivé na dotyk. 

Abscesy sú vačky naplnené hnisom a bývajú dosť bolestivé. Najčastejší výskyt abscesu je pri zápale prsníka. V prípade abscesu je koža červená, horúca alebo tvrdá v mieste vytvoreného zápalového ložiska. 

Lipómy sú nezhubné nádory, rôznej veľkosti. Niekedy sa nachádza v prsníku jeden lipóm, inokedy aj niekoľko súčasne. 

Intraduktálne papilómy nazývané aj ako papilómy mliekovodu, patria medzi nezhubné nádory prsnej žľazy. Často sa pri nich objavy krvavý, alebo mliečny výtok z bradavky. 

Ateróm je tuková hrčka ktorá vznikla upchatím mazovej žľazy. Po nahmataný má guľovitý tvar veľkosti hrášku, ale môže narásť aj do väčších rozmerov. 

Druhy cýst vyskytujúcich sa v prsníku. Zdroj: Getty Images
Anatomické znázornenie druhov vyskytujúcich sa hrčiek v prsníku. Zdroj: Getty Images

Mikrocysty nie je ich na pohmat cítiť, sú príliš malé, ale dajú sa odhaliť mamograficky, alebo sonografom. 

Makrocysty sú veľké, hmatateľne a ich veľkosť je v priemere od 2,5 cm do 5 cm. 

Príčiny

Príčina nie je presne známa, ale vyvíjajú sa v dôsledku hormonálnych zmien menštruačného cyklu. 

Prečo sa tvoria cysty? 

Prsné tkanivo je tvorené žľazami, v ktorých sa počas dojčenia produkuje mlieko a jej kanálikmi je mlieko odvádzane do bradavky. Tieto mliečne žľazy sú v prsníku obklopené prsným tkanivom, ktoré sa skladá z tkaniva a tuku.  

Prsia sa vekom menia v dôsledku hormonálnych zmien, hormónu estrogén. Pravé tento hormón spôsobuje tvorbu tekutiny v prsníku. 

V prípade keď sa mliečne žľazy naplnia tekutinou vzniká cysta v prsníku. 

Veľakrát vznikajú cysty aj na základe nadbytku estrogénu či iných hormónov 

Cysta sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek veku, ale častejšie po 35. roku života ženy. 

Po menopauze, kedy hladina hormónu estrogénu klesá sa väčšinou cysty prestavajú tvoriť

Cysty v prsníku sa môžu tvoriť aj na základe dedičnosti, ale tiež môžu byť vrodené, avšak vo väčšine prípadov však ide o proces, ktorý nastáva až počas života ženy. 

Rizikovou predispozíciou je genetika a dedičnosť najmä v prípade karcinómov, čiže zhubných nádorových cýst prsníkov, ale napríklad v prípade vzniku na základe zápalu prsnej žľazy ide o príčinu získanú počas života. 

Opatrením, akým sa vyhnúť alebo obmedziť vznik cysty v prsníku sa odporúča nosenie pohodlnej podprsenky, ktorá netlačí a nesťahuje prsníky. 

Príznaky

Ženy si často počas samovyšetrenia prsníka objavia malú hrčku v prsníku, ktorá môže byť okrúhleho alebo oválneho tvaru. 

K zmenám v prsníku kedy si žena často nahmatá hrčku, pripadne zatvrdnutý uzlík alebo zdurenie sa vyskytuje najmä v druhej polovici menštruačného cyklu a často sa prejavujú bolestivosťou prsníkov. 

Väčšina cýst za zistí pri preventívnom vyšetrení prsníka pomocou sonografu, mamografie, alebo nahmataním gynekológom počas vyšetrenia, pokiaľ je cysta dostatočne tvárna a tvrdá, prípadne ak sa nachádza v dosahu aj z vonkajšieho prostredia. 

Cysty ale môžu byť aj veľmi malé alebo nehmatané, kedy je problém s ich objavením a vtedy je možný aj bezpríznakový vývoj cýst

Ak sú veľké, obvykle okrem hrčky je možné pozorovať na prsníku menšie zdurenie, prípadne začervenanie pokožky. 

Cysty sú hmatateľné ako hrčky ovaleného alebo okrúhleho tvaru, môžu byť mäkké, alebo tvrdé, taktiež aj pohyblivé pod kožou. 

Ich veľkosť sa môže pohybovať od pár milimetrov až do niekoľkých centimetrov

Cysta v prsníku sa častejšie objavuje u žien ale môže sa objaviť aj u mužov i u detí

Ako sa prejavuje prítomnosť cysty v prsníku? 

Veľa žien ani len netuší že má nejakú cystu v prsníku, pretože nemajú žiadne príznaky

Iné pociťujú bolesťcitlivosť prsníkov. 

Cysta sa ale môže prejaviť bolesťou častejšie v hornej, vonkajšej strane prsníka, alebo nepríjemným pocitom v prsníku. 

Niekedy je spozorovaná zvýšená citlivosť prsníkov počas určitého obdobia menštruačného cyklu kvôli zmenám hormónom v tele. 

Zvýšená citlivosť prsníkov najmä v oblasti nachádzajúcej cysty je tesne pred menštruáciou

U približne 20% žien sa môže objaviť belavý sekrét z bradavky 

Výtok z bradavky môže byt čírej farby, bielej, žltej ale tiež sfarbený do hneda. 

Po menštruácii sa väčšinou všetky príznaky ako bolesť a aj objem cysty zmenší. 

Výskyt cýst v prsníku nezvyšujú riziko vzniku rakoviny. Ale v prípade ich výskytu sa môže ťažšie nájsť nová hrčka v prsníku alebo zaznamenať iné zmeny. 

Diagnostika

Cysty sa dajú diagnostikovať pohmatom na základe palpačného vyšetrenia

Pri palpačnom vyšetrení je potrebné prehmatať aj lymfatické uzliny v podpazuší, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch zápalových ochorení zdurené a tieto zápaly môžu priamo súvisieť so vznikom cysty v prsníku, pokiaľ je zápalového charakteru. 

Sonograficky – mamasonografia, je vyšetrovacia metóda na zobrazenie vnútornej štruktúry prsníka, pomocou ultrazvukového vlnenia

Pri vyšetrení pacientka leží na chrbte s rukami položenými za hlavou a  pomocou gélu sa sonografickou hlavicou prechádza po prsníku. Na ultrazvuku sú cysty viditeľné okrúhleho alebo oválneho tvaru s výrazným obrysom

Sonografické zobrazenie cysty v prsníku. Zdroj: Getty Images
Cysta okrúhleho tvaru s výrazným obrysom nachádzajúca sa v prsníku zachytená pomocou sonografického vyšetrenia. Zdroj: Getty Images

Mamografia - je špeciálne vyšetrenie prsníka pomocou rtg. Mamograf meria hustotu tkaniva pomocou röntgenového žiarenia, ktoré prechádza prsným tkanivom. Na lepšiu diagnostiku a prechod röntgenových lúčov je prsník počas vyšetrenia stlačený medzi dve kompresné platne. 

Mamografia sa odporúča u žien nad 40 rokov života. Pri veku menej ako 40 rokov je niekedy potrebné na spresnenie vyhodnotenia cysty. 

Odber vzorky z cysty prsníka na jej vyhodnotenie obsahu pomocou odsatia, alebo odobratia vzorky z tkaniva.  

Aspirácia obsahu. Odber sa robí vpichom jemnou ihlou do cysty, z ktorej sa odsaje obsah. 

Tekutina môže mať farbu od čírej až po veľmi tmavú. 

Pokiaľ tekutina neobsahuje krv, má slamenú farbu a odsatím cysta zmizne, nie je potrebné ďalšie vyšetrenie. 

Ak je tekutina krvavácysta nezmizne, vzorka sa odosiela na vyšetrenie a žena je následne odoslaná k prsnému chirurgovi, ktorý následne určí postup liečby

Pokiaľ sa z cysty neodsaje žiadna tekutina odošle vás lekár na mamografiu, alebo sonografiu čo znamená že cysta je pevná bez obsahu tekutiny. V takom prípade sa môže odobrať vzorka tkaniva z cysty na biopsiu, kedy sa zisťuje či má cysta rakovinový základ. 

Priebeh

Vznik cysty nastáva najčastejšie na základe hormonálnej nerovnováhy, alebo na podklade nejakého zápalu

Takéto cysty obvykle nie sú nebezpečné a môžu sa prejaviť aj bolestivosťou prsníka, alebo citlivosťou bradavky. 

V prípade nádorových cýst môže byť priebeh veľmi rýchly a z malej hrčky sa môže stať cysta nielen s veľkým ložiskom, ale môže metastázovať aj do okolia a prejsť do iných tkanív či orgánov, ktoré napadne. 

Cysta v prsníku počas tehotenstva 

Ste tehotná a objavili ste si hrčku v prsníku? Je dôvod na paniku? 

S najväčšou pravdepodobnosťou nie je sa čoho obávať. Počas tehotenstva je veľmi zriedkavý výskyt rakoviny prsníka. 

Vo vašich prsiach sa počas tehotenstva deje veľa zmien v prsnom tkanive. Vaše prsia môžu byť ťažšie, pevnejšie a na dotyk je viac citeľné hrudkovité tkanivo, než pred tehotenstvom. 

Najčastejším dôvodom výskytu cysty v 2. a 3. trimestri môže byť príčina upachtia mliekovodu, ktorá sa môže prejaviť výskytom hrčky až zdurenia, a možnou bolestivosťou. 

Ak ste spozorovali výskyt hrčky v prsníku oznámte to svojmu gynekológovi, ktorý vás odošle na sonografické vyšetrenie prsníka. 

Ak je cysta vytvorená upchatím mliekovodu odporúčajú sa teplé obklady na prsník a masírovanie oblasti výskytu cysty. 

Upchaté mliekovody sa prejavujú ako tvrdé hrčky v prsníku, ktoré sa najčastejšie vyčistia v priebehu niekoľkých dní. 

Najčastejšie sa objavujú hrčky v prsníku v 3. trimestri tehotenstva 

cysta v prsníku počas tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Nahmatanie hrčky v prsníku počas tehotenstva. Zdroj: Getty Images

Výskyt cysty počas dojčenia 

Vaše prsia počas tehotenstva a počas dojčenia prechádzajú rôznymi hormonálnymi zmenami, ktoré majú za úlohu zväčšenie prsníkov a ich naplnenie mliekom.  

Tieto zmeny sa vrátia do pôvodného stavu po 3. mesiacoch od ukončenie dojčenia

Cysty v prsnom tkanive, alebo v mliekovode počas dojčenia môžu svojim tlakom spôsobiť zastavenie toku mlieka mliekovodmi. Ak je zastavený odtok mlieka začína aj zastavenie jeho produkcie

Tehotenstvo a dojčenie môže zapríčiniť vznik fibroadenómov, ktoré majú súvis s menštruačným cyklom 

Ako sa lieči: Cysta v prsníku - hrčka v prsníku

Liečba cysty prsníka: Lieky či operácia? Niekedy zmizne sama

Zobraziť viac

Príznaky rakoviny prsníka

Galéria

Anatomický prierez prsníkom. Zdroj: Getty Images
Cysta v prsníku počas tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Druhy cýst vyskytujúcich sa v prsníku. Zdroj: Getty Images
Sonografické zobrazenie cysty v prsníku. Zdroj: Getty Images
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané