Neplodnosť

Neplodnosť
Zdroj foto: Getty images

Neplodnosť, inak nazvaná aj sterilita, sa stáva čoraz väčším problémom dnešnej spoločnosti. Sterilita je charakterizovaná stavom, kedy nie je jedinec alebo pár schopný splodiť potomka. Neplodnosť mužov a žien je štatisticky podobná, v rámci párov je teda rovnaký počet mužov a žien, u ktorých je preukázaná neplodnosť. Zhruba necelá pätina párov je neplodná dokonca v oboch prípadoch, to znamená, že neplodnosťou trpí nielen jeden z partnerov, ale obaja, aj muž aj žena.

Rizikové faktory a príčiny neplodnosti

U mužov sa plodnosť počas posledných 100 rokov znižuje, pričom za to môžu s najväčšou pravdepodobnosťou čoraz viac sa vyskytujúce chemické látky, či už v potravinách, nápojoch, vo vode a v celom okolí. Neplodnosť mužov sa delí na tri typy. Prvým je neplodnosť spôsobená nedostatočný vývojom mužských pohlavných žliaz, druhým je nekvalitný ejakulát či už z hľadiska dostatku alebo pohyblivosti spermii a tretím sú chyby transportu spermii von z tela. Tieto problémy trápia najmä mužov v strednom veku.

U žien je rizikovým faktorom ohľadom neplodnosti najmä vek, ale veľmi dôležitým faktorom je aj sexuálna aktivita, keďže ženy potrebujú mať týždenne dva až tri krát pohlavný styk a to kvôli životnosti vajíčka. Primárna neplodnosť u žien je stav, keď sa počas roka nepodarí žene otehotnieť a to aj napriek snahe a pravidelnému styku. Sekundárna je taká istá, avšak v prípade, ak už žena v minulosti otehotnela. Za veľa problémov s neplodnosťou ale môžu aj rôzne ochorenia.

U mužov a žien sú príznaky rôzne

Časté sú rôzne choroby pohlavných orgánov alebo pohlavnej sústavy. U žien sa môže vyskytovať napríklad endometrióza, ktorá nastáva, ak sa čiastočky maternice, endometriá, dostanú mimo maternicu, napríklad do okolitého prostredia. Je to pomerne častá príčina neplodnosti. Podobne napríklad aj bežný zápal vaječníkov, pokiaľ sa nelieči alebo sa lieči neskoro a nie úplne, môže v niektorých prípadoch viesť až k neplodnosti a sterilite u žien, čo väčšina z nich podceňuje.

Aj niektoré infekčné ochorenia môžu mať vplyv na plodnosť či už žien alebo mužov. Chlamýdiová infekcia, čo je pohlavne prenosné ochorenie spôsobené malými organizmami – chlamýdiami, negatívne ovplyvňuje najmä u žien plodnosť a môže spôsobiť aj potrat. U mužov sú rizikové príušnice, čiže zápal príušnej slinnej žľazy a to vtedy, ak nastanú komplikácie ochorenia a dôjde k zapáleniu semenníkov. Tento neliečený zápal môže zapríčiniť neplodnosť a to už v pomerne skorom veku počas puberty.

Cysty, hormóny aj dedičné choroby

Gynekologické vyšetrenie
Pozor si treba dať na komplikácie gynekologických chorôb

Výskyt rôznych cýst na vaječníkoch má tiež vplyv na plodnosť. Cysty obvykle nepostihujú len vaječníky, ale môžu sa dostať aj do ich okolia a nastáva syndróm polycystických ovárií. To spôsobuje hormonálne poruchy a chronicky u žien nedochádza k ovulácii, čo je samozrejme najväčšia prekážka otehotnenia. S produkciou hormónov súvisí aj adenom hypofýzy, čo je nádorové ochorenie. Môže spôsobiť napríklad nadprodukciu hormónu prolaktín, pričom jeho zvýšená hladina má v tele ženy negatívne účinky.

Tento hormón totiž spôsobuje poruchy menštruačného cyklu a tiež sterilitu. V bezpečí nie sú ale ani muži, kde zas spôsobuje pokles tvorby spermií. Aj niektoré dedičné choroby majú vplyv na neplodnosť. Napríklad ide o chorobu zvanú Klinefelterov a Turnerov syndróm, ktorá je spôsobená nadbytočným pohlavným chromozómom X. Kým prvý syndróm spôsobuje neplodnosť u mužov, ten druhý u žien. Cystická fibróza je tiež dedičné ochorenie spôsobené mutáciou génu a u mužov môže spôsobiť sterilitu.

Pozor na mumps aj vplyvy okolia

Mumps je typické ochorenie detí okolo 11 až 12. roku života. Ide o zápal príušných žliaz a akútnu vírusovú infekciu. Veľmi častými sprievodnými komplikáciami býva zápal mozgových blán a najmä zápal semenníkov, čo je najčastejšia komplikácia pri nesprávnej alebo nedostatočnej liečbe. Prejavuje sa bolestivosťou semenníkov, začervenaním miešku, horúčkami a opuchom. Výsledkom býva strata plodnosti u mužov. U žien nemá mumps žiadne negatívne komplikácie v oblasti pohlavnej sústavy.

Veľmi dôležitým vplyvom na plodnosť je aj okolie. Tak muži, ako aj ženy, vystavení napríklad vysokým teplotám pri práci v kovohutníctve, olove alebo špecifický pesticídom v poľnohospodárstve, majú vyššie riziko neplodnosti. Vyššie riziko je aj pri nadmernom navštevovaní solárií alebo sáun. Podobne alkohol, fajčenie a návykové látky sú veľkým rizikom napríklad pre zníženie počtu spermií alebo ich pohyblivosti. Užívanie takýchto látok spôsobuje trvalú impotenciu.

Muži v strednom veku
Muži v strednom veku dôverne poznajú problémy s potenciou

Aj vek má na plodnosť významný vplyv

Kým u mladej ženy je pravdepodobnosť na otehotnenie pomerne vysoká, zhruba 16 % počas jedného menštruačného cyklu, u žien nad 35 rokov sa táto šanca úmerne so stúpajúcim vekom znižuje. Vo veku nad 40 rokov je už pravdepodobnosť tehotenstva menej ako 5 % počas jedného menštruačného cyklu. Navyše, ženy v strednom veku sa už blížia aj k menopauze, počas ktorej síce je možné v extrémnom prípade otehotnieť, ale pravdepodobnosť je mizivá.

U mužov môže byť zníženie plodnosti spôsobené buď problémami so stoporením alebo problémami s obsahom ejakulátu. Ide napríklad o nasledujúce problémy:

  • malým množstvom spermii v ejakuláte
  • pomalými spermiami
  • vrodenými chorobami
  • poruchami erekcie a stoporenia
  • nedostatočným libidom
  • kombinácia viacerých vyššie zmienených problémov

Liečba môže byť konzervatívna aj operačná

Vzhľadom na definícu neplodnosti, ktorá hovorí o tomto probléme ako o stave, kedy nie je možné otehotnieť ani po roku nechráneného pohlavného styku, začína liečba konzervatívnymi metódami. Pokiaľ ide o ženy, najčastejšie sa indikujú najprv zmeny životosprávy a životného štýlu. Na základe anamnézy pri podozrení na niektoré pohlavné ochorenia alebo systémové choroby sa môže vykonať diagnostika s cieľom zistiť možnú prítomnosť rizikových faktorov alebo príčin, ktoré by bránili otehotneniu.

Zlepšiť svoju potenciu môžu aj muži. Tu je niekoľko faktorov, ktoré ju negatívne ovplyvňujú a ktoré by mali muži eliminovať:

Príčiny neplodnosti u mužov

Na rozdiel od minulosti býva dnes v prípade neschopnosti splodiť potomstvo väčšia ťarcha dôvodov práve u mužov. Drvivá väčšina z nich napríklad nedosahuje normy WHO pri spermiograme a môžu za tým byť rovnako tak nezdravé spôsoby životosprávy alebo životného štýlu, ako aj pohlavne prenosné ochorenia. V prípade erektilnej dysfunkcie sa využívajú napríklad tabletky, terapia rázovými vlnami, ale napríklad aj operačné riešenie s cieľom obnoviť prekrvenie pohlavného údu. Forma závisí vždy od závažnosti problému s neplodnosťou.

Ako zistiť neplodnosť u muža a čo s tým?

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané