- HAMPLOVÁ, Lidmila. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol. 3., aktualizované vydání. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2022. ISBN 978-80-7684-122-2
- healthline.com - Can Bird Flu Infect People?’ Experts Answer Questions About the Outbreak. Healtline. Beth Ann Mayer
- medicalnewstoday.com - Should I worry about H5N1 bird flu? Medical News Today. Cameron White, M.D., MPH
- SOSNA, Tomáš. Suchá forma věkem podmíněné makulární degenerace: epidemiologie, diagnostika, rizikové faktory a možnosti prevence: důležité informace pro pacienty a jejich blízké. [Praha]: [MeDitorial], [2021]. ISBN 978-80-11-00712-6
Vtáčia chrípka: Čo to je a ako sa prenáša?

Vtáčia chrípka je vírusové infekčné ochorenie. Zdrojom nákazy je vtáctvo a hydina. Vírus sa však na ľudí prenáša zriedkavo. Vtáčia chrípka je nazývaná aj ako aviárna chrípka alebo aviárna influenza. Aké má vtáčia chrípka príznaky a aké sú možnosti jej liečby?
Hlavné príznaky
- Malátnosť
- Triaška
- Dehydratácia
- Bledosť
- Bolesť brucha
- Bolesť hlavy
- Bolesť hrdla
- Bolesť kĺbov
- Bolesť končatín
- Bolesť svalov
- Nevoľnosť
- Nechutenstvo do jedla
- Suchý kašeľ
- Únava
- Vracanie - Vomitus/emesis
Charakteristika
Prenos, príznaky, diagnostika, liečba a mnoho iných zaujímavých informácií sa dočítate v článku.
Čo je to vtáčia chrípka?
Vtáčia chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie vtáctva a hydiny.
Prirodzenými hostiteľmi tohto vírusu sú najmä divoko žijúce vtáky, vodné vtáctvo a hydina. Jedná sa o vírus vtáčej chrípky typu A s označením H5 (subtypy H5N1, H6N8..).
Vírusy vtáčej chrípky sa delia na podtypy vírusu s vysokou a nízkou patogenitou. Vysoko-patogénne subtypy spôsobujú u zvierat vysokú úmrtnosť, zatiaľ čo nízko-patogénne spôsobujú miernejšie prejavy ochorenia.
Vysoko-patogénny vírus vtáčej chrípky preukázal taktiež slabú schopnosť prenosu zo zvierat na ľudí. Prenos na človeka je zriedkavý.
Vírus sa po prvýkrát objavil v Číne Hongkongu v roku 1997. Následne sa rozšíril primárne v Ázii a neskôr po celom svete. Vo viacerých krajinách Európy bol evidovaný výskyt chrípkového vírusu u hydiny a vtáctva v rokoch 2016 a 2017.
Vírus vtáčej chrípky bol v daných rokoch evidovaný v Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku, Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Švajčiarsku, Dánsku, Holandsku či v Českej republike.
Na území Slovenska bola vtáčia chrípka prvýkrát potvrdená v decembri v roku 2016 v domácom chove hydiny.
Na Slovensku sa vtáčia chrípka dodnes v žiadnom veľkochove nezistila. Objavili sa prípady vírusu u voľne žijúceho vtáctva, v drobnochovoch alebo v menšom chove.
Pôvodca vtáčej chrípky môže potenciálne vyvolať ochorenie aj u človeka. Vtáčia chrípka by sa nemala prenášať z človeka na človeka. Podľa odborníkov musí vírus vtáčej chrípky najprv zmutovať, aby mohol byť prenosný z človeka na človeka.
Od roku 1997 zaznamenali viac ako 100 ochorení u ľudí v oblasti Ázie. V Európe sa vyskytlo niekoľko ojedinelých prípadov u ľudí, ktorí pricestovali z rizikových oblastí alebo priamo pracovali s vtáctvom/hydinou.
Čítajte tiež:
Čo je to chrípka, aké má príznaky a priebeh? Ako sa prenáša?

Príčiny
Na základe prítomnosti povrchových antigénov, sa vírus delí na subtypy. Tieto podtypy sa voľne vyskytujú v rôznych kombináciách a vznikajú tak nové vírusy.
Vírus sa medzi vtákmi pomerne ľahko prenáša a môže spôsobiť ich úmrtie. Hlavným zdrojom vírusu v prírode sú voľne žijúce vtáky, a to najmä vodné vtáctvo, ako je kačica či hus. Ďalej hydina, a teda sliepky.
Vírus môže prežívať v truse zvierat, telesných tekutinách, na slame, kontaminovaných predmetoch či vajcovej škrupine. Je schopný prežiť kratší čas aj vo vodnom prostredí.
Vírus sa z organizmu vylučuje kvapôčkovou cestou, a teda sekrétmi horných dýchacích ciest, semenom a trusom.
Prenos na ľudí je veľmi zriedkavý. Z prípadov ochorenia ľudí sa jednalo o jedincov, ktorí nedodržali zásady hygieny alebo priamo manipulovali s nakazenou zverou.
Infekcie u ľudí súviseli s priamym kontaktom s infikovanými vtákmi alebo ich fekáliami. Ohrozené sú tak najmä jedinci, ktorí sú v blízkom kontakte s vtáctvom alebo hydinou. Príkladom je farmár alebo veterinár.
Medzi hlavné rizikové faktory patrí kontakt s infikovanou krvou, fekáliami alebo inými telesnými tekutinami nakazenej hydiny. Ďalej je rizikový pobyt a priamy kontakt s vtáctvom vo vodných plochách, ako sú rybníky, jazerá či štrkoviská.
Ktorí jedinci by mali byť ostražití?
- Chovatelia a prepravcovia hydiny
- Zamestnanci bitúnkov a kafilerických zariadení
- Zamestnanci v živočíšnej výrobe
- Veterinári a laboranti
- Farmári, poľovníci a chovatelia
- Cestujúci do oblastí s výskytom vtáčej chrípky
Hrozí nebezpečenstvo aj pre ľudí?
Ľudia sú zriedkavo infikovaní vírusmi vtáčej chrípky a ak sa infekcia na nich náhodou prenesie, ochorenie má zvyčajne mierny priebeh. Avšak pri infekcii vysoko-patogénnym vírusom môže u niektorých jedincov hroziť vážne zdravotné riziko.
Stovky úmrtí ľudí na vtáčiu chrípku sú evidované, pričom sa jednalo najmä o prípady vo východných krajinách.
Nebezpečenstvo pandémie vtáčej chrípky u ľudí hrozí v prípade, keď nový chrípkový vírus, odlišný od predchádzajúcich aktuálne cirkulujúcich vírusov, bude mať schopnosť vyvolať ochorenie a šíriť sa v dôsledku nízkej imunity populácie voči tomuto novo vzniknutému druhu vírusu.
Slovensko hlási vtáčiu chrípku aj v roku 2023.
Vírus sa objavil u voľne žijúcich vtákov na Oravskej priehrade, Liptovskej Mare a v bratislavských Rusovciach.
Veterinári museli utratiť niekoľko tisíc kusov hydiny.

Príznaky
Inkubačný čas vtáčej chrípky, a teda čas od kontaktu s nakazeným zvieraťom až po objavenie prvých symptómov, je priemerne 7 dní.
Presná inkubačná doba sa pohybuje od niekoľkých hodín, 3 dní až 10 a viac dní v závislosti od množstva, cesty prenosu a virulencie vírusu.
Priebeh ochorenia je akútny a v prípade vysoko-virulentných kmeňov perakútny - je skrátená doba prepuknutia ochorenia.
Samotný priebeh ochorenia u ľudí závisí od vlastností vírusu a zdravotného stavu pacienta. Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky sa prejavuje primárne respiračnými symptómami.
Bežná je zvýšená telesná teplota, kašeľ a zhoršené dýchanie. Vo väčšine prípadov sa tak príznaky zhodujú s príznakmi klasickej chrípky. Ďalej bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalov a bolesť v hrdle. V niektorých zriedkavých prípadoch je prítomná hnačka.
Vysoko-patogénny vírus môže však u oslabených jedincov vyvolať vírusový zápal pľúc, ktorý môže mať za následok multi-orgánové zlyhanie.
Hlavnými klinickými príznakmi vtáctva a hydiny je strata plachosti, znížená aktivita a nechutenstvo k príjmu krmiva či klesajúca znáška. Ďalej chrapot, opuchy a výtoky. Zvieratá nakazené vtáčou chrípkou sú usmrtené.
Možné príznaky vtáčej chrípky u ľudí:
- Bolesť hlavy
- Bolesť hrdla a ťažkosti s prehĺtaním
- Kašeľ a chrapot
- Upchatie horných dýchacích ciest
- Zvýšená telesná teplota, horúčka
- Bolesť kĺbov a svalov
- Nechutenstvo a tráviace problémy
- Celková slabosť a zvýšená únava
Diagnostika
Vírus vtáčej chrípky síce preukázal schopnosť prenosu na človeka, no zostáva slabo adaptovaný a prenos z vtákov na človeka je tak zriedkavým javom.
Pre diagnózu vtáčej chrípky sú potrebné vzorky výteru z nosa a hrdla. Odber musí byť vykonaný počas prvých dní od objavenia príznakov.
Na posúdenie stavu postihnutia dolných dýchacích ciest môže byť pacient poslaný na RTG vyšetrenie hrudníka. V súvislosti s diagnózou a príznakmi je pacient preposlaný na príslušné oddelenie.

Priebeh
Priebeh je u človeka typický, ako pri chrípkovom ochorení. U vtáctva je opísaný v časti príznaky.
Prevencia nákazy
Riziko nakazenia pre človeka existuje, o čom svedčia aj prípady ľudí v krajinách juhovýchodnej Ázie, ktorí sa nakazili vírusom H5N1 z infikovanej hydiny.
I keď je prenos zriedkavý, je potrebné zrealizovať všetky nevyhnutné opatrenia už v prvotnom štádiu výskytu vtáčej chrípky u vtáctva/hydiny.
Vo veľkých chovoch hydiny je nesmierne dôležité zabrániť kontaktu chovanej hydiny a s voľne žijúcimi vtákmi, a to obzvlášť vodného vtáctva a hydiny.
V prípade vzniku ochorenia zvierat je potrebné bezodkladne kontaktovať príslušný orgán veterinárnej správy a hygieny.
Medzi ďalšie preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy vtáčej chrípky patrí okamžité usmrtenie hydiny a vtáctva žijúceho v chove, likvidácia kontaminovaných predmetov a materiálov.
Jedinci, ktorí prišli do priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým divým vtáctvom/hydinou, sú povinní dôsledne dodržiavať zásady osobnej hygieny.
Základom je dôkladné umývanie rúk, dezinfekcia a využívanie ochranných prostriedkov vrátane dýchacích ciest.
Ako sa lieči: Vtáčia chrípka
Možnosti liečby vtáčej chrípky
Zobraziť viacVtáčiu chrípku lieči
Vtáčiu chrípku vyšetruje
Ďalšie názvy
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →