späť na zoznam príznakov

Zvracanie

Autor: Michal Hrebík
Zvracanie
Zdroj foto: Getty images

Zvracanie je stav, kedy dochádza k vyvrhnutiu obsahu žalúdku alebo čriev pomocou opačnej peristaltiky, čiže pohybu tráviacej trubice. Pri vracaní nastáva stav akútneho a prudkého stiahnutia brušných svalov a bránice, čo vyvoláva kŕče a nepríjemné pocity v oblasti žalúdka a hrudníka. Dochádza tiež uzavretiu hlasiviek, čím sa predíde tomu, aby sa zvratky mohli dostať zatečením do dýchacích ciest, čo by mohlo spôsobiť udusenie zvratkami. Niekedy sa s ním vyskytujú aj bolesť hlavy, teplota a hnačka.


Stavy na zvracanie môžu mať viacero príčin

Odborne sa tomuto stavu hovorí aj vomitus a môže mať viaceré príčiny. Buď ide o centrálne príčiny, kam patria napríklad úrazy, problémy s mozgom a centrálnou nervovou sústavou, otravy a intoxikácie či následky traumatických faktorov, alebo ide o periférne príčiny, napríklad podráždenie žalúdka alebo čriev. Prirodzené je zvracanie v rámci reakcie na akútne podráždenie, napríklad pri vdýchnutí jedov a toxických výparov alebo pri intoxikácii alkoholom - tzv. zvracanie z alkoholu.

Viaceré problémy a ochorenia v tráviacej sústave sa tiež prejavujú vracaním. Napríklad peritonitída, čo je zápal membrány, ktorá pokrýva viaceré orgány v brušnej dutie, zápal slepého čreva, ktoré sprevádzajú najmä pocity na zvracanie, ktoré samotnému zvracaniu obvykle predchádzajú, ale zvracaním sa prejavuje napríklad aj rakovina pažeráka, kedy je priechod cez pažerák značne sťažený a postihnutý človek zvracia veľké sústa, ktoré mu tam uviazli.

Zvracanie ako príznak zápchy aj iných problémov

Rakovina hrubého čreva sa prejavuje tiež zvracaním a aj striedaním obdobia hnačiek a zápchy, pričom ide o jednu z najvážnejších rakovín, ktoré môžu tráviacu sústavu postihnúť. Pomerne častým nádorovým ochorením je aj rakovina žalúdku, ktorá je typická bolesťami v ľavej časti nadbruška, únavou a zníženou chuťou do jedla. Zvracanie je typické aj pre gastritídu, ktorá vzniká podráždením žalúdka nejakým jedlom alebo infekciou baktériou Helicobacter pylori.

V žalúdku ale napríklad aj dvanástorníku sa tiež môžu vyskytovať vredy, ktoré sa typicky prejavujú bolesťami brucha, pálením záhy, pocitmi na zvracanie a niekedy aj zvracaním. Zvracanie môže nastať aj vtedy, ak človek trpí dlhodobo zápchou, kedy musí prísť k vyprázdneniu opačnou stranou ako je konečník. Taktiež rôzne ochorenia čriev, napríklad divertikulóza hrubého čreva, sa prejavujú poruchami vyprázdňovania stolice a rovnako vracaní a niekedy môže nastať aj vracanie krvi.

Anorexia a bulímia
Anorexia a bulímia - časté ochorenia, kedy dochádza k zvracaniu

Pozor na problémy s anorexiou a bulímiou

Žlčníkové kamene vedia tiež spraviť problémy s nevoľnosťou a zvracaním, najmä vtedy, ak človek v rámci jedla príjme príliš mastnú a tučnú potravu. U polovici ľudí postihnutých cholecystitídou, čo je zápal žlčníka, tiež nastávajú problémy s nevoľnosťou a zvracaním, hoci choroba sa typicky prejavuje skôr akútnou bolesťou vpravo pod rebrami. Prudké bolesti s pocitmi na zvracanie a zvracaním sprevádzajú aj akútnu formu zápalu pankreasu, čiže pankreatitídu.

Vracanie je často spojené aj s ochoreniami psychického charakteru, ktoré patria medzi poruchy výživy. Ide o anorexiu a bulímiu, čo sú duševné poruchy, ktoré sa prejavujú neustálou snahou schudnúť a to aj za cenu odopierania si jedla, vyvolávania zvracania alebo extrémneho cvičenia. Zvracanie môže nastať aj pri nevoľnosti spôsobenej kinetózou, čo je stav, kedy dochádza k vyvolaniu nevoľnosti a zvracania z dôvodu problému vo vnútornom uchu a nastáva najčastejšie u detí.

U detí najviac salmonelóza

Okrem toho môže vracanie byť príznakom aj niektorých infekčných ochorení. Ide napríklad o kliešťovú encefalitídu, čo je infekcia vírusového pôvodu postihujúca mozog a mozgové blany a tiež meningitídu, čiže zápal mozgových blán spôsobený baktériami alebo vírusmi, pričom tieto choroby sa typicky prejavujú aj bolesťami hlavy a únavou. Zvracanie je symptóm aj pre maláriu, ktorá sa u nás prirodzene nevyskytuje ale ide o infekciu importovanú zo zahraničia.

Medzi infekčné ochorenia, ktoré sa môžu prejavovať aj zvracaním, ale najčastejšie problémami s trávením a hnačkou, patrí aj salmonelóza, ktorá pomerne často spôsobuje zažívacie ťažkosti a je bakteriálneho pôvodu. Aj pri infekcii hlístami, čo je pomerne časté detské infekčné ochorenie, sa prejavuje typicky časté zvracanie a bolesti v bruchu alebo okolo neho. Medzi pomerne časté infekcie patrí aj šarlach, ktorý sa vo väčšine prípadov prejavuje príznakmi podobnými angíne.

Baktéria salmonely
Za zvracaním môže byť aj infekcia, napríklad salmonelóza

Pozor najmä na krv

Pre niektoré nervové ochorenia alebo poruchy je tiež typické zvracanie, napríklad k nemu dochádza pri otrase mozgu, najčastejšie spôsobenom úrazom, kedy človek na menšiu dobu stratí aj vedomie a zvracanie je pre tento úraz typické. Občas sa môže zvracanie vyskytnúť aj pri obzvlášť silnej migréne. Viaceré ochorenia dýchacích ciest spojené s horúčkou sú spojené s nevoľnosťou a zvracaním, napríklad zápal pľúc, prípadne niekedy aj vážnejšie stavy chrípky. Respiračné problémy môžu spôsobiť aj vracanie krvi a to aj u detí.

Okrem tráviacej sústavy aj tá vylučovacia môže byť postihnutá chorobami a ochoreniami, ktoré sa prejavujú vracaním a nevoľnosťou, napríklad fenylketonúria, čo je ochorenie spôsobené aj metabolickou poruchou, ale prejavuje sa zapáchajúcim močom, najmä však ide o problémy s obličkami, či už sa jedná o zápal v obličkách zvaný glomerulonefritída alebo obličkové kamene, ktoré môžu byť spojené s horúčkami a stavmi nevoľnosti či pocitmi na zvracanie.

U žien v tehotenstve aj pri rakovine

Niekedy môže byť menej častým a netypickým príznakom zvracanie aj pri rakovine vaječníkov u žien, prípadne pri infarkte myokardu alebo v rámci anafylaktického šoku, kedy dochádza k akútnej a intenzívnej neprimeranej reakcii imunitného systému na alergén. Každopádne, pokiaľ sa zvracanie vyskytne len ojedinele a ide o reakciu na vonkajší podnet bez chorobného stavu, netreba sa hneď báť. Väčšinou pri chorobách je okrem zvracania možné spozorovať aj iné symptómy.

Čo sa týka tehotenstva, tak v tomto prípade:

  • je typické najmä ranné zvracanie a ranná nevoľnosť pri tehotenstve a to najmä na úvod, ale objaviť sa môže aj v 9. mesiaci
  • ak sa vyskytne vracanie krvi v tehotenstve, môže ísť o príznak vážnejšieho problému a treba určite navštíviť lekára
  • veľmi závisí aj od toho, kedy a ako často je prítomné vracanie - ak sa to deje dlhodobo, zvyšuje sa riziko potratu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti u novorodenca

Liečba je iná u bábätka a u dospelého

Liečba je iná samozrejme u detí a u dospelých. V prvom rade treba zistiť príčinu zvracania a pokiaľ ide len o reakciu napríklad na jedlo, alkohol alebo iný podnet, odporúča sa počkať, kým sa stav nezlepší aj bez zásahu lekára. V prípade prítomnosti iných symptómov je už nutné aj lekárske vyšetrenie a najčastejšie sa podávajú antiemetiká. Dospelých pomerne často trápi črevná chrípka, ktorá má charakter vírusovej infekcie a v tomto prípade pomôžu voľne dostupné protihnačkové lieky a probiotiká.

Čo všetko môžete robiť proti zvracaniu v bežnom prípade ukazuje nasledujúca infografika:

Čo pomáha pri zvracaníČo sa týka dojčiat a najmenších detí, vždy závisí od prítomnosti iných príznakov. Deti majú najviac problémy s brušnou virózou, vírusovou alebo bakteriálnou infekciou a zápalom, prípadne ide len o ojedinelú reakciu, ktorá odznie. Vracanie krvi u detí je už pomerne vážny stav, prípadne ak je prítomná aj hnačka alebo stolica má sfarbenie do žlta či zelená, tiež je to prejav vážnejšieho problémy a vtedy určite netreba skúšať žiadne domáce recepty, ale ísť rovno za lekárom.

Čo môže pomôcť na zvracanie u detí

Čo môže pomôcť na zvracanie u detí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zvracanie patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: vomitus, vracanie
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky

Nový koronavírus spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Poznáme jeho typické príznaky, možné scenáre priebehu i dobu liečby.

Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v článku.

Viete ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak? Viete ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak?

Tlakomer - profesionálny prístroj, ktorý prednedávnom používali výhradne lekári, sa dostal do domácnosti takmer každého laika. Pravidelné meranie krvného tlaku u pacientov s arteriálnou...

Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

Naposledy aktualizované 13.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.