späť na zoznam príznakov

Bolesť končatín

Bolesť končatín

Bolesť v končatinách sa môže vyskytnúť po preťažení, úraze. Avšak, často je príznakom ochorenia. A to môže súvisieť s kosťami, kĺbmi, svalmi, cievami či s nervovým systémom. Bolesť končatín sa vyskytuje aj počas rastu detí a u tehotných žien.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť končatín patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť nôh, bolesť rúk
V obsahu nájdete:


Bolesť končatín súvisí s kosťami, kĺbmi, svalmi, cievami alebo s nervovým systémom. Už podľa samotnej bolesti vie človek určiť, ktoré miesto a kde ho bolí, a teda odlíšiť typ bolesti.

Ide väčšinou o príznak nejakého zdravotného problému alebo choroby. Preto netreba za žiadnych okolností bolesť končatín podceňovať. Či už ide o horné, alebo o dolné končatiny. Veľakrát môže byť príčina ochorenia dokonca aj mimo boľavej končatiny.

Bolesť končatín z kĺbov

Bolesť kĺbov je síce samostatná bolesť, ale prejavuje sa na končatinách. Ak ide o kĺby končatín, takmer s istotou sa dá povedať, že ide o ochorenia lokálne, teda priamo v mieste danej bolesti.

Veľakrát ide o rôzne zápaly, infekcie, reumatické typy ochorení kĺbov, prípadne môže ísť aj o úraz a poúrazové bolesti.  A napríklad aj o artrózu kĺbov. Tak je to napríklad v prípade bolesti končatín, ktorá vyžaruje z bedra. Príčinou môže byť coxartróza. Pri gonartróze bolí končatina v kolenách, z tade môže vyžarovať pod aj nad koleno.

V spojení s inými príznakmi je možné niekedy hovoriť aj o vážnejších chorobách, napríklad tuberkulóze kĺbov, a preto treba navštíviť odborníka.

Pre bolesť kostí

Bolesti kostí môžu signalizovať ochorenie, napríklad zhubného alebo nezhubného nádoru na kosti. Prípadne zápalovéinfekčné ochorenie v kosti alebo kostnej dreni.

Samozrejme, ak ide o primárnu bolesť, ktorá nebola spôsobená úrazom, narazením alebo iným pôsobením externých faktorov na kosť končatiny. V takomto prípade tiež treba vyhľadať lekára. Obvykle ortopéd, ktorý na základe ďalších vyšetrení, najmä CT a RTG stanoví konkrétnu chorobu.

Aj pre svalové príčiny

Žena si drží bolestivé spodné časti nohy, teda chodidlo, pre dlhodobú chôdzu alebo státie vo vysokých topánkach na opätkoch
Preťaženie svalov, kĺbov, kostí a ostatných štruktúr vyvolá bolesť

Svalové bolesti končatín vznikajú veľakrát z námahypreťaženia daného svalu končatiny. Rovnako sú tieto bolesti následné napríklad po presilení konkrétnej svalovej partie a zväčša do dvoch dní zmiznú.

A bolesti môžu nastať aj pre dlhodobé státie. V tom prípade je možné cítiť bolesť končatín v nohách zospodu, čiže bolesť chodidiel, a aj v predkoleniach, teda v lýtkach. 

Pokiaľ sú ale primárne, bez zjavnej predošlej a vonkajšej príčiny, môže ísť o symptóm iných ochorení. Bolesť sa prejavuje, napríklad aj svalovou slabosťou. Ako aj pri chrípke, ale aj pre ochorenie štítnej žľazy, prípadne aj o nejaké ochorenie svalu.

Neurologické bolesti

Bolesti, ktoré majú nervový pôvod, patria medzi veľmi nepríjemné a intenzívne. Prejavujú sa aj rôznym iným charakterom, ako napríklad tupá, pichavá či ostrá bolesť. Ako aj sprievodným príznakom, teda mravčením, prípadne brnením.

Model nervov sedacej časti, teda sedací nerv, a boelsť v oblasti, teda ischalgia, vyžarovanie boelsti do dolnej končatiny
Bolesť pri ischalgii môže vyžarovať do dolnej končatiny

Vyskytnúť sa môže aj krátkodobá neschopnosť ovládať postihnutú končatinu. Na niektoré problémy, ktoré sprevádzajú tieto bolesti, je možné reagovať aj rehabilitačnou alebo inou domácou liečbou za pomoci cvičenia. Veľakrát sa ale jedná o komplikované zdravotné problémy, ktoré sa dajú odstrániť len chirurgicky.

Dobrým príkladom je syndróm karpálneho tunelu, ktorý sa odstraňuje operáciou. Môže ísť ale aj o rôzne druhy neuropatických ochorení ako je bolesť končatín pri cukrovke.

Prípadne môže ísť o problémy spôsobené stavcami chrbtice. Pri bolestiach v krížovej oblasti, býva prítomná bolesť od chrbtice, ktorá vystreľuje do sedacieho svalu, stehna a celkovo do dolnej končatiny. Alebo pri dráždení spinálneho koreňa je bolesť, ischalgia, prítomná v sedacej časti, z tade môže vyžarovať aj do stehna.

Ale aj o ochorenia, ktoré majú pôvod v inej časti tela, ale pomocou nervového systému sa prejavujú na nervových zakončeniach na končatinách. Práve kvôli možnosti, že ide o sekundárnu bolesť a symptóm vážnejšej choroby je najlepšie vyhľadať lekára.

Cievy a bolesť končatín

Veľmi veľa bolestí dolných končatín je cievneho typu. V tomto prípade dochádza buď k rôznym zápalom v cievach alebo inému narušeniu ich priechodnostifunkčnosti. To sa prejavuje bolesťou v končatinách.

Dolné končatiny, varixy, čiže kŕčové žily predkolenia, ruka v rukavici, vyšetrovanie
Varixy, čiže kŕčové žily dolných končatín

Častokrát ide o upchatie ciev, čiže aterosklerózu tepien. Keď sa nedostáva do dolných končatín dostatok potrebných látok a kyslíka cez krvný obeh. A tak sú podvyživené reagujú bolesťou.

Navyše končatiny pociťujú rýchlejšie únavu, a to hlavne pri fyzickej aktivite. Príkladom je aj, a to pri závažných postihnutiach, bolesť končatín pri chôdzi.

Okrem tepien dolných končatín, postihnuté môžu byť aj žily. toto viditeľné ochorenie je známe pod názvom kŕčové žily, ale aj varixy dolných končatín.

Podobne môže byť bolesť končatín cievneho pôvodu aj príznakom pre Bergerovu chorobu alebo pre rôzne krvné zrazeniny, ktoré je nutné čo najskôr odstrániť.

Bolesť kostí u detí a čo je rastová bolesť

Rast kostí je súčasťou detského veku a dospievania. Rastová bolesť sa vyskytuje hlavne pri prudkom raste kostí. Bolesť končatín u detí nastupuje zväčša v pokoji a počas noci. Tento typ bolesti nie je príznakom ochorenia.

Avšak, je potrebné, aby sa odsledovali pridružené ťažkosti. Rastová bolesť končatín sa vyskytuje samostatne. Nepridružujú sa k nej iné ťažkosti, ako sú napríklad opuchy končatín či celkové príznaky, medzi ktoré patrí aj horúčka.

Bolesť končatín počas tehotenstva

V tehotenstve ženy pociťujú zvýšený nápor na organizmus. Už počas prvých mesiacov sa zvyšuje celkový objem tekutín v tele. Samozrejme, zvyšuje sa celková váha tehotnej.

V tehotenstve je teda normálne, že žena priberie aj 10 - 16 kilogramov. Čo nie je vôbec prehnané priberanie na váhe. A tieto zmeny zvýšene zaťažujú pohybový aparát, a to aj kĺby.

A aj preto je častý výskyt bolesti končatín v tehotenstve. V tomto prípade je potrebné, aby bol dodržiavaný pokojový režim, vykladanie dolných končatín na vyššiu úroveň. A pri intenzívnych bolestiach, ak sa vyskytnú aj iné ťažkosti, vyšetrenie

Vo všeobecnosti nie je prečo váhať s návštevou lekára, ak pociťuje človek bolesť na končatinách. V prípade, že táto bolesť nemá zjavnú vonkajšiu príčinu a nie je len reakciou na nejaký externý a predošlý podnet. Pretože, veľakrát ide o vážnejší problém, ktorý treba podchytiť čo najskôr.

Hlavné príčiny bolesti končatín súhrn
Zhrnutie najčastejších príčin bolesti končatín

Video o bolestiach dolných konatín

Video o bolestiach dolných konatín

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako používať klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Osteoporóza u detí verzus osteogenesis imperfecta Osteoporóza u detí verzus osteogenesis imperfecta

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Kliešť - aké choroby prenáša a ako ho bezpečne vybrať? Kliešť - aké choroby prenáša a ako ho bezpečne vybrať?

Kliešť je dôvodom obáv zo závažných ochorení. A to právom. Je pôvodcom boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Človek by mal byť o kliešťoch dostatočne informovaný. A to aj o tom, ako...

Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče

Hyperventilácia potrápi telo aj dušu. Pokorí človeka za pár minút, ak ju nezvládne hneď na začiatku. Stŕpne z nej telo, končatiny, svaly budú v kŕči. Dýchavičnosť a búšenie srdca navodia...

Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky? Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku o...

Naposledy aktualizované 29.06.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.