späť na zoznam príznakov

Bolesť končatín: Aké môže mať príčiny? V pokoji i pri únave

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť končatín: Aké môže mať príčiny? V pokoji i pri únave
Zdroj foto: Getty images

Bolesť v končatinách sa môže vyskytnúť po preťažení, úraze. Avšak, často je príznakom ochorenia. A to môže súvisieť s kosťami, kĺbmi, svalmi, cievami či s nervovým systémom. Bolesť končatín sa vyskytuje aj počas rastu detí a u tehotných žien.


Choroby s príznakom "bolesti končatín"

Byliny používané na bolesť končatín

Bolesť končatín súvisí s kosťami, kĺbmi, svalmi, cievami alebo s nervovým systémom. Už podľa samotnej bolesti vie človek určiť, ktoré miesto a kde ho bolí, a teda odlíšiť typ bolesti.

Ide väčšinou o príznak nejakého zdravotného problému alebo choroby. Preto netreba za žiadnych okolností bolesť končatín podceňovať. Či už ide o horné, alebo o dolné končatiny.

Veľakrát môže byť príčina ochorenia dokonca aj mimo boľavej končatiny.

Bolesť končatín z kĺbov

Bolesť kĺbov je síce samostatná bolesť, ale prejavuje sa na končatinách. Ak ide o kĺby končatín, takmer s istotou sa dá povedať, že ide o ochorenia lokálne, teda priamo v mieste danej bolesti.

Veľakrát ide o rôzne zápaly, infekcie, reumatické typy ochorení kĺbov, prípadne môže ísť aj o úraz a poúrazové bolesti. 

Príkladom je taktiež artróza kĺbov. Tak je to tiež v prípade bolesti končatín, ktorá vyžaruje z bedra, keď je príčinou coxartróza (koxartróza).

Pri gonartróze bolí končatina v kolenách, z tade môže vyžarovať pod aj nad koleno.

Čítajte tiež:

V spojení s inými príznakmi je možné niekedy hovoriť aj o vážnejších chorobách, napríklad tuberkulóze kĺbov, a preto treba navštíviť odborníka.

Pre bolesť kostí

Bolesti kostí môžu signalizovať ochorenie, napríklad zhubného alebo nezhubného nádoru na kosti. Prípadne zápalovéinfekčné ochorenie v kosti alebo kostnej dreni.

Samozrejme, ak ide o primárnu bolesť, ktorá nebola spôsobená úrazom, narazením alebo iným pôsobením externých faktorov na kosť končatiny.

V takomto prípade tiež treba vyhľadať lekára. Obvykle ortopéd, ktorý na základe ďalších vyšetrení, najmä CT a RTG stanoví konkrétnu chorobu.

Aj pre svalové príčiny

Svalové bolesti končatín vznikajú veľakrát z námahypreťaženia daného svalu končatiny. Rovnako sú tieto bolesti následné napríklad po presilení konkrétnej svalovej partie a zväčša do dvoch dní zmiznú.

A bolesti môžu nastať aj pre dlhodobé státie.

V tom prípade je možné cítiť bolesť končatín v nohách zospodu, čiže bolesť chodidiel, a aj v predkoleniach, teda v lýtkach. 

Pokiaľ sú ale primárne, bez zjavnej predošlej a vonkajšej príčiny, môže ísť o symptóm iných ochorení.

Bolesť sa prejavuje, napríklad aj svalovou slabosťou. Ako aj pri chrípke, ale aj pre ochorenie štítnej žľazy, prípadne aj o nejaké ochorenie svalu.

Žena si drží bolestivé spodné časti nohy, teda chodidlo, pre dlhodobú chôdzu alebo státie vo vysokých topánkach na opätkoch
Preťaženie svalov, kĺbov, kostí a ostatných štruktúr vyvolá bolesť. Zdroj foto: Getty images

 

Neurologické bolesti

Bolesti, ktoré majú nervový pôvod, patria medzi veľmi nepríjemné a intenzívne. Prejavujú sa aj rôznym iným charakterom, ako napríklad tupá, pichavá či ostrá bolesť. Ako aj sprievodným príznakom, teda mravčením, prípadne brnením.

Model nervov sedacej časti, teda sedací nerv, a boelsť v oblasti, teda ischalgia, vyžarovanie boelsti do dolnej končatiny
Bolesť pri ischalgii môže vyžarovať do dolnej končatiny. Zdroj foto: Getty images

Vyskytnúť sa môže aj krátkodobá neschopnosť ovládať postihnutú končatinu. Na niektoré problémy, ktoré sprevádzajú tieto bolesti, je možné reagovať aj rehabilitačnou alebo inou domácou liečbou za pomoci cvičenia. Veľakrát sa ale jedná o komplikované zdravotné problémy, ktoré sa dajú odstrániť len chirurgicky.

Dobrým príkladom je syndróm karpálneho tunelu, ktorý sa odstraňuje operáciou. Môže ísť ale aj o rôzne druhy neuropatických ochorení ako je bolesť končatín pri cukrovke.

Prípadne môže ísť o problémy spôsobené stavcami chrbtice. Pri bolestiach v krížovej oblasti, býva prítomná bolesť od chrbtice, ktorá vystreľuje do sedacieho svalu, stehna a celkovo do dolnej končatiny. Alebo pri dráždení spinálneho koreňa je bolesť, ischalgia, prítomná v sedacej časti, z tade môže vyžarovať aj do stehna.

Ale aj o ochorenia, ktoré majú pôvod v inej časti tela, ale pomocou nervového systému sa prejavujú na nervových zakončeniach na končatinách. Práve kvôli možnosti, že ide o sekundárnu bolesť a symptóm vážnejšej choroby je najlepšie vyhľadať lekára.

Cievy a bolesť končatín

Veľmi veľa bolestí dolných končatín je cievneho typu. V tomto prípade dochádza buď k rôznym zápalom v cievach alebo inému narušeniu ich priechodnostifunkčnosti. To sa prejavuje bolesťou v končatinách.

Dolné končatiny, varixy, čiže kŕčové žily predkolenia, ruka v rukavici, vyšetrovanie
Varixy, čiže kŕčové žily dolných končatín. Zdroj foto: Getty images

Častokrát ide o upchatie ciev, čiže aterosklerózu tepien. Keď sa nedostáva do dolných končatín dostatok potrebných látok a kyslíka cez krvný obeh. A tak sú podvyživené reagujú bolesťou.

Navyše končatiny pociťujú rýchlejšie únavu, a to hlavne pri fyzickej aktivite. Príkladom je aj, a to pri závažných postihnutiach, bolesť končatín pri chôdzi.

Okrem tepien dolných končatín, postihnuté môžu byť aj žily. toto viditeľné ochorenie je známe pod názvom kŕčové žily, ale aj varixy dolných končatín.

Podobne môže byť bolesť končatín cievneho pôvodu aj príznakom pre Bergerovu chorobu alebo pre rôzne krvné zrazeniny, ktoré je nutné čo najskôr odstrániť.

Bolesť kostí u detí a čo je rastová bolesť

Rast kostí je súčasťou detského veku a dospievania. Rastová bolesť sa vyskytuje hlavne pri prudkom raste kostí. Bolesť končatín u detí nastupuje zväčša v pokoji a počas noci. Tento typ bolesti nie je príznakom ochorenia.

Avšak, je potrebné, aby sa odsledovali pridružené ťažkosti. Rastová bolesť končatín sa vyskytuje samostatne. Nepridružujú sa k nej iné ťažkosti, ako sú napríklad opuchy končatín či celkové príznaky, medzi ktoré patrí aj horúčka.

Bolesť končatín počas tehotenstva

V tehotenstve ženy pociťujú zvýšený nápor na organizmus. Už počas prvých mesiacov sa zvyšuje celkový objem tekutín v tele. Samozrejme, zvyšuje sa celková váha tehotnej.

V tehotenstve je teda normálne, že žena priberie aj 10 - 16 kilogramov.

Čo nie je vôbec prehnané priberanie na váhe. A tieto zmeny zvýšene zaťažujú pohybový aparát, a to aj kĺby.

A aj preto je častý výskyt bolesti končatín v tehotenstve. V tomto prípade je potrebné, aby bol dodržiavaný pokojový režim, vykladanie dolných končatín na vyššiu úroveň. A pri intenzívnych bolestiach, ak sa vyskytnú aj iné ťažkosti, vyšetrenie

Vo všeobecnosti nie je prečo váhať s návštevou lekára, ak pociťuje človek bolesť na končatinách. V prípade, že táto bolesť nemá zjavnú vonkajšiu príčinu a nie je len reakciou na nejaký externý a predošlý podnet. Pretože, veľakrát ide o vážnejší problém, ktorý treba podchytiť čo najskôr.

Hlavné príčiny bolesti končatín súhrn
Zhrnutie najčastejších príčin bolesti končatín

Video o bolestiach dolných konatín

Video o bolestiach dolných konatín

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť končatín: Aké môže mať príčiny? V pokoji i pri únave patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť nôh, bolesť rúk
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vedľajšie účinky po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19 Vedľajšie účinky po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19

Každý výživový doplnok, liek, či vakcína má svoj hlavný účinok, ktorý je pre telo prospešný a vítaný.

McKenzie metóda ako pomoc pri bolestiach chrbta? McKenzie metóda ako pomoc pri bolestiach chrbta?

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára alebo fyzioterapeuta. 

Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni? Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni?

Antibiotiká patria medzi jedny z najpoužívanejších liekov nielen u nás, ale aj vo svete. Sú v lekárni dostupné aj bez predpisu od lekára? Aké sú riziká ich nesprávneho používania a prečo...

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Naposledy aktualizované 26.08.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.