späť na zoznam príznakov

Bolesť svalov

Bolesť svalov

Rôzne infekcie v tele sa prejavujú svalovou bolesťou. Aj pri horúčke je prítomný tento typ bolesti. Prichádza s celkovými príznakmi, napríklad aj pri migréne. Je symptómom neurologických ochorení, ochorení svalov a iných ťažkostí. Bežne sa vyskytuje po ťažkej námahe.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť svalov patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: myalgia, bolesť svalstva
V obsahu nájdete:


Bolesť svalov, odborne aj myalgia, môže mať príčinu či už vo fyzickom preťažení, prípadne môže ísť o svalovú slabosť, ktorá je súčasťou symptómov ochorení. Rôzne ochorenia vyčerpávajú organizmus celkovo a prejavujú sa svalovou slabosťou.

Môže ísť aj o vážnejšie ochorenia spojené s pohybovým aparátom človeka. Je preto veľmi dôležité rozoznať typ a intenzitu bolesti. Rovnako, dôležité je vylúčiť možné externé faktory. V každom prípade platí, že netreba hneď pri prvej bolesti svalov prepadnúť panike.

Fyzická námaha

V prípade väčšiny bolestí svalov ide o ich fyzické a mechanické preťaženie. Pričom v tomto prípade je obecne známy pojem svalovica. Bolesť vzniká po preťažení svalupo námahe

A to približne po 24 hodinách od zaťaženia a ustupuje obvykle po 36 hodinách. Ide o bolesť, ktorá je len dočasná, zhoršuje sa pri opätovnom zaťažení postihnutého svalu, naopak pri oddychu ustupuje, hoci v pozadí je stále cítiť.

Svalovicu spôsobuje poškodenie, ktoré nastalo vo svalových bunkách. V bunkách vzniká následkom mikropoškodenia zápal, ktorým sa tkanivo hojí. Výskum Schoenfelda a Conterasa vyvracia tvrdenie o hromadení kyseliny mliečnej. Svalovicu môžeme nájsť aj pod názvom delayed onset muscle soreness (DOMS).

Väčšinou ju pociťujú ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú námahu. Trénovaní ľudia majú vyšší prah pre záťaž svalov. Príkladom je aj bolesť svalov po cvičení. Bolesť je v oblasti podľa precvičovanej a zaťažovanej partie.

Muž cvičí, zdvíha činku, drepuje, námaha, záťaž
Svalovica vzniká následkom zvýšenej záťaže svalov, pri cvičení je dôležitá správna technika a bezpečnosť

Napríklad pri záťaži chrbtového svalstva bude svalová bolesť v oblasti chrbta. Pri izolovaných cvikoch na biceps alebo triceps, bude bolesť v oblasti hornej končatiny a danej skupiny svalov. Po drepoch, bude bolesť sedacích svalov a svalov dolných končatín a nôh.

Obľúbené sú brušáky, teda záťaž brušných svalov, kedy po ich záťaži je možné cítiť svalovicu brušných svalov. Avšak, záťažou týchto svalov nedosiahnete úbytku tukovej hmoty na vašom bruchu.

Niektoré cviky a športové aktivity zapájajú viaceré časti. Vtedy treba očakávať, že bude svalová bolesť vo väčšom rozsahu po celom tele. Môže tak byť po plávaní, veslovaní, ale aj pri funkčnom cvičení.

Je výhodnejšie zoznámiť sa s cvikmi a ich technikou, napríklad využitím trénera. Dôležité je aj správne dýchanie. Tým môžete predísť zlému zaťaženiu hrudného koša pri cvičení a vyhnete sa napríklad  bolesti medzirebrových svalov.

Veľkou fyzickou námahou sú aj kŕče svalov. Tie môžu byť vo forme kŕčov jednotlivých svalov, ale aj vo forme generalizovaných kŕčov, teda kŕčov celého tela. Príkladom je aj záchvatové ochorenie, a to je epilepsia.

Neurologická príčina

svaly chrbta a ramien
Svalová bolesť a únava aj z neurologických príčin

Bolesť a svalová únava môže byť prítomná z viacerých neurologických príčin. Postihnutie môže nastať na úrovni nervovo-svalovej platničky, poškodený môže byť samotný periférny nerv, nervový koreň a iné časti.

Poškodenie vzniká z rôznych príčin, a to po úraze, pri degeneratívnych zmenách, na základe ochorení. Podľa závažnosti sa pridružia aj iné príznaky, ako je napríklad porucha citlivosti, paréza (čiastočné ochrnutie), plégia (úplné ochrnutie, obrna) a iné.

Poliomyelitis anterior acuta

 

Je akútna prenosná poliomyelitída alebo Heineova - Medinova choroba. Nájdeme ju aj pod názvom detská prenosná obrna. Spôsobuje ju Poliovírus. Vyskytovala sa hlavne v minulosti, dnes je situácia iná, a to vďaka imunizácii.

Prejavuje sa rôzne, vzhľadom na miesto postihnutia. Prítomná je svalová slabosť, bolesť, únava, zvýšenie telesnej teploty, potenie, bolesť hlavy. Viac informácií o ochorení na Wikiskriptách.

Amyotrofická laterálna skleróza

Vážnejším ochorením, ktoré sa prejavuje aj bolestivosťou svalov je amyotrofická laterálna skleróza. Ide o neurodegeneratívne ochorenie, dochádza k postupnej strate mozgových miechových motoneurónov a buniek centrálnej nervovej sústavy.

Symptómom je najmä svalová slabosť v rukách a nohách. Prítomné je postihnutie reči, poruchy prehĺtania a neskôr aj ťažkosti s dýchaním. Ochorenie je neliečiteľné, progresívne a smrteľné. ALS je známe aj pod názvom Lou Gehrigova choroba.

Reumatické ochorenia

Veľakrát je príčinou bolestí svalov aj reumatické ochorenie, ktoré síce postihuje viac kĺby a kosti, avšak bolesť z týchto tkanív sa dostáva aj do svalov a je možné si ju veľmi ľahko spojiť alebo zameniť.

Syndróm karpálneho tunelu

Horšie už je, ak je bolestivosť svalov prítomná intenzívne v jednom bode alebo je dlhodobejšia. To môže signalizovať napríklad syndróm karpálneho tunelu, kedy je prítomná aj stuhnutosť zápästiapocit mravčenia, prípadne zápal žíl, čo je sprevádzané začervenaním pokožky.

V prípade týchto ochorení je nutné čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc, pretože môže dôjsť k trvalému poškodeniu žíl, svalov a nenapraviteľným škodám hybnosti postihnutého miesta.

Systémový lupus erythematodes

Je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje viacero orgánových systémov. Vyznačuje sa nadprodukciou autoprotilátok vnútrobunkových antigénov. Bližšie informácie sú dostupné napríklad na Wikiskriptách.

Medzi prejavy tohto ochorenia patria celkové príznaky, ako sú napríklad únava, slabosť, myalgia a bolesť kĺbov (artralgia), zvýšenie telesnej teploty až horúčka. Má aj kožné prejavy, a to motýľovitý exantém, kedy sa na tvári vytvára začervenanie. Ostatné ťažkosti sú dané na základe oblasti postihnutia.

 

Fibromyalgia

Je chronický nezápalový syndróm, prejavuje sa hlavne na svaloch a kostre. Kedy je prítomná bolesť svalov, kostí, kĺbov a aj ich stuhnutosť. Prejavuje sa aj bolesťou hlavy, únavou, poruchami spánku, pamäti, syndrómom dráždivého čreva.

Jej prognóza spočíva v ovplyvnení kvality života. Trvalé vyliečenie je nepravdepodobné. Pri liečbe sa využíva rehabilitácia, lieky na bolesť a psychoterapia.

Tehotná žena, výrez brucha
Hormonálne zmeny, nedostatok prvkov, zvýšenie hmotnosti ako príčina kŕčov

Bolesť svalov v tehotenstve

V tomto období nastáva v organizme ženy množstvo zmien. Na ich základe sa vyskytujú kŕčové bolesti dolných končatín. Od kŕčov stehien a lýtok, až po nohy. Časté sú hlavne v noci. Ich príčina nie je úplne objasnená.

Príčin je pravdepodobne viac. Súhra hormonálnych zmien, nedostatku minerálov, najmä horčíka a aj zvýšenie hmotnosti. Avšak, dôležité je, aby o kŕčoch v dolných končatinách bol oboznámený gynekológ. Ten navrhne správnu liečbu, a to či je vhodné horčík doplniť.  

Iné ochorenia

Svalovou slabosťou a bolesťou sa prejavujú aj iné ochorenia. Ich príčina nemusí byť vo svalovom tkanive. Avšak, ich včasná diagnostika je dôležitá, a preto nemožno úplne zanedbať jeden z príznakov, práve bolesť svalov.

Rovnako, aj pri chrípke alebo zápale pľúc môže byť problém so svalstvom. Prejavujú sa bolesťou, častejšie únavou svalstva. Táto bolesť je symptómom pre rôzne infekcie. Len čo prvotná príčina pominie, zmizne aj bolesť.

Svalovú bolesť a slabosť môžu vyvolať napríklad:

 • svaly tela
  Svalová bolesť môže mať množstvo príčin
  horúčka
 • chronický únavový syndróm
 • migréna
 • epilepsia
 • ochorenie obličiek a zlyhanie ich funkcie
 • znížená hladina minerálov, ako je draslík, vápnik
 • cervikobrachiálny syndróm, syndróm ramena a hornej končatiny
 • zápal mozgových blán
 • tetanus
 • zápal myokardu
 • infekčná mononukleóza
 • polyradikuloneuritída
 • toxplazmóza
 • lymská borelióza
 • reumatická polymalgie
 • dermatomyozitida
 • Brucella melitensis
 • Epidemická myalgia Bornholmská choroba
 • Whippleho choroba
 • skleróza multiplex
 • eozinofília
 • cukrovka, neuropatia
 • vedľajší účinok niektorých liekov (statíny, psychofarmaká, lieky na vysoký krvný tlak, cytostatiká)
 • očkovanie
 • drogy, alkohol
 • úraz, natiahnutie, natrhnutie, roztrhnutie svalu, narazenie, útlak
 • stres
Infografika zhrňuje niektoré najčastejšie príčiny bolesti svalov
Súhrn najčastejších príčin bolestí svalov

Video s informáciami o bolesti svalov

Video s informáciami o bolesti svalov

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Chronický únavový syndróm nie je len bežnou únavou Chronický únavový syndróm nie je len bežnou únavou

Prepadla vás nevysvetliteľná únava trvajúca príliš dlho ? Zdá sa vám, že ste imúnny na kofeín a všetky triky proti nej zlyhali? Spánok nepomáha? Lekárske vyšetrenie nedospelo k záveru?...

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Vírusová hepatitída typu A a nedostatočná hygiena Vírusová hepatitída typu A a nedostatočná hygiena

Keď sa povie vírusová hepatitída alebo žltačka, nejeden z nás si predstaví narkomana s injekčnou striekačkou. Do istej miery je táto predstava založená na pravde. Hepatitída má však...

Legionella ako nevítaný hosť do domu. Ako nás môže táto baktéria ohroziť? Legionella ako nevítaný hosť do domu. Ako nás môže táto baktéria ohroziť?

Hoci o tom ani nemusíte tušiť, baktéria Legionella, môže byť súčasťou i vašej domácnosti. Klimatizačné zariadenia, ohrievače vody, či zásobné nádrže sú ideálnym prostredím pre tento...

Naposledy aktualizované 14.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.