späť na zoznam článkov

15. týždeň tehotenstva. Ako to je s pohlavím a prvými pohybmi dieťaťa?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
15. týždeň tehotenstva. Ako to je s pohlavím a prvými pohybmi dieťaťa?
Zdroj foto: Getty images

Druhé trimestrie je v plnom prúde. Dá sa s istotou predvídať pohlavie? Prezradíme aké prebiehajú zmeny, ale i iné zaujímavosti.


Veľkosť bruška15. týždni tehotenstva naberáte tie správne tehotenské tvary. Priberanie pretrváva. Veľkosť plodu je skoro ako hruška a pomaly zapĺňa priestor maternice.

Napriek tomu ešte necítite pohyby dieťaťa. Avšak stále sa môžu objavovať bolesti v podbrušku, ktoré sú zapríčinené rastom maternice.

Možno vás zaujme i článok: Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor.

Vaše telo vyzerá konečne ako tehotné. Bruško rastie a pekne vyniká v tehotenskom oblečení. Ak čakáte dvojičky, tak je vaše bruško už naozaj zreteľne vidieť.

Ako sa mení bábätko v 15. týždni?

Tak ako telo ženy postupne získava typické tehotenské krivky, tak i dieťa v brušku dostáva čoraz krajšiu podobu bábätka. Jeho ušká sa už nachádzajú na správnom mieste. Pred časom boli totiž skôr v oblasti krku. Očká má zatvorené, no i tak sú už citlivé na svetlo.

Bábätko má teraz zhruba 10 – 12 cm a váži asi 60 – 80 g. Dolné končatiny sú dlhšie ako horné a telo sa pomaly vzpriamuje. 

Stále sa zdokonaľuje vo vyvíjaní všetkých potrebných reflexov. Poctivo teda trénuje dýchacie pohyby, sanieprehĺtanie.

Okrem toho sa venuje i iným pohybovým aktivitám. Kopanie, otáčanie i vystieranie je na dennom poriadku. Trénuje sa už i hýbanie rúk, nôh a prstov. Avšak budúca mamička to ešte necíti.

Počuje už naozaj dobre. Počúva nielen váš hlas, ale i všetky tie zvuky vášho tela ako je tlkot srdcažalúdočné zvuky.

Pokožka je ešte tenká a pokrytá jemnými chĺpkami – lanugom. Popri tom sa pomaly objavujú i prvé vlásky a jemné obočie.

Kosti sa stávajú pevnejšie a vyvíjajú sa i svaly. Naďalej sa dotvára nervová sústava a imunitný systém.

Ako je to s určením pohlavia?

Lekár by vám už mal vedieť povedať, či budete mať dievčatko alebo chlapčeka. Záleží to však od polohy dieťatka v maternici i kvality ultrazvuku. Ultrazvukové vyšetrenia sa však štandardne robia iba tri krát a prednostne za účelom kontroly dieťaťa.

V niektorých prípadoch sa pohlavie dieťaťa ani neurčí. Najčastejším dôvodom je, že dieťa je práve pri vyšetreniach otočené tak, že to nie je vidno. Drobec si môže svoje intímne partie skrývať a šikovne zneistiť vyšetrujúceho.

3D a 4D ultrazvuk

V dnešnej dobe je možné absolvovať obľúbený 3D alebo 4D ultrazvuk. Výsledkom je krajší a presnejší obraz. Teda i istejšie určenie pohlavia.

Takéto vyšetrenie však nespadá do štandardnej starostlivosti o matku a dieťa. Nedočkaví rodičia si tak musia za takéto vyšetrenie priplatiť i nájsť lekára, ktorý 3D alebo 4D ultrazvuk vykonáva.

Vyšetrenie, pri ktorom sa bezpečne určí pohlavie je odber plodovej vody. No takéto vyšetrenie sa vykonáva iba v nutných prípadoch, za účelom vylúčenia vrodených vývojových chýb.

Určenie pohlavia z krvi

V poslednom období sa začína do popredia dostávať i analýza fetálnej DNA z krvi tehotnej ženy. Pri tomto postupe zďaleka nie sú také riziká ohrozenia matky alebo plodu, ako pri odbere plodovej vody.

Pri tejto metóde je možné určiť pohlavie už v 10. týždni tehotenstva. Okrem bezpečnosti sa pýši i 99,5 % úspešnosťou. Opäť však musíte rátať s príplatkom i s tým, že si lekára, ktorý vykoná takéto vyšetrenie musíte vyhľadať.

Test na zistenie pohlavia

Existuje i test na zistenie pohlavia prostredníctvom moču. Takýto test funguje na princípe toho tehotenského. Taktiež sa môže vykonávať už od 10. týždňa tehotenstva.

Pri ňom však nerátate čiarky, ktoré sa objavia, ale výsledok hodnotíte podľa vzniknutej farby. Tá sa objaví, v kontrolnom okienku, po chemickej reakcii moču.

Presnosť takéhoto testu je však o niečo nižšia. Zadovážiť si ho môžete v niektorých lekárňach, alebo cez internet.

Mamička v 15. týždni tehotenstva

Prebieha obdobie, kedy sa už tak výrazne neobjavujú nevoľnosti či slabosť. Energia sa pomaly vracia. Stále sa však prudko menia hladiny hormónov.

Výsledkom môže byť i to, že žena má väčšiu chuť na sex. Avšak môže to mať i opačný efekt a budúca mamička na pohlavný styk ani nepomyslí. Vplývajú na to i výrazné psychické zmeny, zmena hodnôt i skutočnosť, že do úplného popredia sa dostáva dieťa.

Sliznica a zuby

V tehotenstve sa zvyšuje prekrvenie kože a slizníc. Pokožka tváre tak vyzerá zdravšie či pružnejšie.

No bohato prekrvená sliznica, má na svedomí pocit upchatého nosa.

ďasnáčervenšie než zvyčajne. Môžu byť i napuchnutécitlivé. Stávajú sa bolestivé a náchylnejšie na krvácanie.

Dieťa potrebuje od vás množstvo živín. To sa samozrejme odrazí i na vašom chrupe. Nielen krvácajúce ďasná, ale i tvorba zubného kazu sú v tehotenstve častejšie.

Doprajte si preto dostatok vitamínu C, vápnika, ale i kontrolu u zubného lekára a dôslednú zubnú hygienu.

Anémia v tehotenstve

Dostatok železa, najmä v tehotenstve, má veľký význam. Potreby plodu i placenty, vedú k jeho zvýšenej spotrebe.

Železo je potrebné pre dostatočnú tvorbu červených krviniek. Je totiž nevyhnutne dôležitý stavebný prvok.

V tehotenstve je anémiachudokrvnosť, častým javom. Sideropenická anémia, čiže zapríčinená nedostatkom železa, tvorí 75 až 95 % prípadov tehotných žien.

Prečítajte si viac v článku: V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Priberanie a tráviaci systém

Keďže už zväčša pominuli nevoľnosti a vracanie z prvého trimestra, postupne sa zlepšuje i chuť do jedla. Avšak nielen to je dôvod, priberania. Hlavnou príčinou je rýchlejší rast bábätka. Teraz rastie skutočne rýchlo, čo je vidieť i na vašom brušku.

Naberanie na váhe v tehotenstve je však individuálne. Rozhodne sa tým nenechajte stresovať. Každá žena má inú stavbu tela a u každej sa priberanie v tehotenstve prejavuje inak.

Prečítajte si článok: Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Nezanedbajte starostlivosť o svoju pokožku. Tá je teraz náchylnejšia na vysušovaniesvrbenie. Častým krémovaním môžete predísť rôznym ťažkostiam i vzniku strií.

Prečítajte si články:

V tomto období môžu nastať i zažívacie ťažkosti. Jednou z nich je pálenie záhy. Objavuje sa najmä po konzumácií väčšieho množstva jedla.

Opäť k tomu prispievajú hormóny, ktoré zapríčiňujú uvoľnenie hladkého svalstva v tele. Takéto svalstvo sa nachádza i v tráviacom systéme. Výsledkom toho je, že trávenie sa spomaľuje, čo spôsobuje poruchy tráveniapálenie záhy.

Pozrite si našu infografiku: Pálenie záhy v tehotenstve - aké potraviny vynechať?

Pozor na závraty v tehotenstve

Závraty v tehotenstve sú častým javom. I v 15. týždni sa stále môžu objavovať.

Príčin je mnoho. Jedným z nich je to, že hormonálne zmeny zvyšujú prietok krvi k dieťaťu. U mamičky sa to prejaví znížením krvného tlaku a prietoku krvi do mozgu. 

Viac závratoch a iných súvislostiach si prečítajte v článku o nízkom krvnom tlaku

K pocitom malátnosti a točeniu hlavy prispieva i vyvíjajúci sa tlak plodu, na dolnú dutú žilu. Touto žilou prúdi krv z dolných častiach tela do srdca. Pri jej útlaku dochádza k narušení tohto prúdenia.

Následne to spôsobuje problém srdca vyvrhnúť dostatok okysličenej krvi do obehu. To môže mať za dôsledok točenie hlavy, závrate i kolaps.

V tehotenstve sa vyhýbajte zvýšenej námahe, dlhému státiu a teplým, nevyvetraným priestorom. Nezabúdajte na dostatok tekutín i oddych.

Bolesti hlavy

Bolesť hlavy v tehotenstve sa taktiež objavuje často. Spôsobovať ju môžu hormonálne zmeny, krčná chrbtica ale i vysoký krvný tlak a obávaná preeklampsia.

Každá bolesť v tehotenstve právom znepokojuje budúcu mamičku. Je preto dôležité vyvarovať sa faktorom, ktoré bolesť spúšťajú. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa neváhajte obrátiť na svojho lekára.

Prečítajte si tiež článok: Bolesť hlavy v tehotenstve: Aké má príčiny a čo na bolesť?

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 19.12.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.