späť na zoznam príznakov

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak je stav, ktorý sa nemusí dlhé obdobie vôbec nijako prejavovať, avšak pôsobí v organizme a môže spôsobovať rôzne problémy vnútorných orgánov a systémov. Ako hypertenzia sa označuje tlak pri hodnotách 160/65 mmHg a vyšších, ale je potrebné tento tlak merať aj v domácom kľudnom prostredí, keďže sa častokrát stáva, že pokiaľ ho meria lekár, je zvýšený, ale inokedy zvýšený byť nemusí. Môže ísť o prejav psychickej nervozity a rozrušenia.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vysoký krvný tlak patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: hypertenzia
V obsahu nájdete:


Kedy je vysoký krvný tlak? 

Niekedy môže mať hypertenzia súvis aj s kvalitou čerpacej komory srdca, pričom záleží aj na priepustnosti tepien a tak na ňu vplýva viacero okolností. Aj preto je napríklad vysoký krvný tlak prítomný pri mnohých srdcových vadách a ochoreniach. Vo väčšine prípadov nie je možné u pacientov určiť príčinu hypertenzie a hovoríme o primárne vysokom krvnom tlaku. Sekundárne vysoký tlak súvisí najmä ako symptóm s inými ochoreniami v organizme a sprevádza ich.

Výrazné vysoký krvný tlak, čiže hypertenzia, ktorý sa zvýšil akútne za krátku dobu sa nazýva akútna hypertenzná kríza a ide o život ohrozujúci stav, kedy sa hodnota tlaku dostane nad hranicu 220/110 mmHg (čiže ude nielen o horný tlak nad 200, ale dôležitý je aj spodný) a je potrebné čo najskôr zavolať rýchlu záchrannú službu, ktorá pacienta dopraví do nemocnice na hospitalizáciu. Okrem toho, samotná primárna hypertenzia je jednou z najčastejších kardiovaskulárnych chorôb, pričom sa odhaduje, že ňou trpí každý štvrtý človek.

Čo ho spôsobuje

Na primárne vysoký krvný tlak má vplyv viacero faktorov, napríklad telesná nadváha, nadmerný príjem soli v potravinách, konzumácia alkoholu, fajčenie cigariet, nedostatok pohybu, dlhodobý a nadmerný stres a tiež aj genetické predispozície. Najčastejšie sa prejavuje primárny vysoký krvný tlak bolesťami hlavy, poruchami spánku, únavou, pričom pokiaľ človek tieto príznaky berie na ľahkú váhu, hypertenzia ovplyvní cievy, srdce a neskôr aj iné orgány.

Vysoký krvný tlak súvisí aj s inými ochoreniami alebo problémami v organizme. Jednak ide o aterosklerotické zmeny v tepnách, kedy dochádza k zníženiu priepustnosti vplyvom kôrnatenia ciev. Okrem toho súvisí aj s ochoreniami srdca, kedy je ľavá srdcová komora zväčšená ako dôsledok neúmerného zaťaženia ľavej časti srdca. V súvislosti s vysokým krvným tlakom je aj veľké riziko napríklad krvácania do mozgu alebo náhlej cievnej mozgovej príhode.

Vysoký krvný tlak z krčnej chrbtice
Vysoký krvný tlak môže mať na svedomí aj krčná chrbtica

Nadobličky aj krčná chrbtica

Taktiež môže hypertenzia spôsobovať problémy s ischemickými chorobami a ochoreniami ciev a žíl, pričom veľmi často súvisí napríklad s ischemickou chorobou dolných končatín. Okrem toho môže ovplyvniť aj očné cievy, ktoré môžu byť postihnuté neuroretinopatiou a to môže viesť až k slepote. Veľakrát ohrozuje vysoký krvný tlak aj funkciu obličiek (a nadobličiek), kedy môžu dokonca vplyvom zníženia funkcie zlyhať. Vysoký krvný tlak je ale aj príznakom iných ochorení, napríklad krčnej chrbtice.

Ide napríklad o ochorenia kardiovaskulárneho systému, ako je angina pectoris. Ide o akútnu formu ischemickej choroby srdca, ktorá je charakteristická intenzívnou bolesťou za hrudnou kosťou a v srdcovej svalovine nie je dostatok kyslíka, čo sa prejavuje práve bolesťou. Medzi vrodené vývojové vady srdca a tiež veľkých ciev patrí aj koarktácia aorty, pre ktorú je tiež typický vysoký krvný tlak. Ochorenie je nebezpečné v tom, že dochádza k preťažovaniu srdca.

Tlak ovplyvňujú aj strava a potraviny, preto je dôležitá prevencia

Problém s vysokým krvným tlakom je aj pri metabolickom syndróme, čo je metabolické ochorenie postihujúce skoro tretinu populácie. Toto ochorenie je typické aj zvýšenou hladinou cukru v krvi, vysokým cholesterolom a tiež miernou nadváhou. Problémy s hypertenziou majú aj ženy trpiace preeklampsiou, ktorá ich trápi počas tehotenstva. Tento stav sa vyskytuje síce u menej ako 10 percent tehotenstiev, ale dochádza u neho k zvýšeniu krvného tlaku aj k výskytu bielkovín v moči.

Vysoký krvný tlak je jedným z typických príznakov aj pre obezitu, samozrejme okrem viditeľnej nadváhy. Obezita je ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám výživy a k nahromadeniu tukových zásob v organizme, pričom veľký vplyv na vznik choroby má najmä kľudový metabolizmus človeka. Medzi rizikové faktory sa však počítajú aj nedostatok pohybu a naopak zvýšený príjem jedla, takže liečba by mala spočívať práve v úprave životosprávy.

Vysoký krvný tlak a nadobličky
Aj nadobličky môžu zapríčiniť vyšší krvný tlak

Príznaky a prejavy

Hypertenzia ovplyvňuje ale aj iné životne dôležité orgány, ako napríklad obličky. Vysoký krvný tlak sa objavuje napríklad pri zápale obličiek v prípade, ak človek nedostatočne lieči tento zápal a začínajú mu obličky zlyhávať. V tomto prípade sa môžu vyskytnúť v organizme viaceré komplikácie a príznaky, okrem hypertenzie aj chudokrvnosť, osteoporóza a najhorším problémom je, že sa môže zlyhávanie obličiek stať chronické, kedy hrozí ich úplná strata funkčnosti.

Vyšší krvný tlak môže byť prítomný aj pri iných zdravotných problémoch, napríklad pri spánkovom apnoe. Ide o stav, kedy počas spánku človek na kratšiu dobu prestane dýchať a následne sa zobudí s hlbokým nádychom. Vďaka tomu sa mu zvýši tepová frekvencia a stúpne krvný tlak - tu je nutné zníženie čo najskôr. Hypertenzia trápi ale aj ľudí s endokrinologickými ochoreniami, čiže ochoreniami postihujúcimi hladinu a tvorbu hormónov v tele a tiež štítnu žľazu či hypofýzu.

V tehotenstve aj u detí si treba dať viac pozor

Napríklad pri Cushingovom syndróme, kedy dochádza k zvýšenej tvorbe kortizolu, dochádza k zvýšeniu tlaku aj hladiny cukru v krvi. Pri hypertyreóze, kedy dochádza v štítnej žľaze k nadprodukcii hormónov, sa celkovo organizmus zrýchľuje a srdce pracuje rýchlejšie, takže sa zvýši aj krvný tlak. Vysoký krvný tlak je prítomný aj v niektorých prípadoch adenomu hypofýzy. Vo všeobecnosti by nemal človek tento symptóm podceňovať a naozaj ho vážne riešiť, kým nie je neskoro.

V gravidite sa vysoký tlak sleduje pravidelne, najmä v poslednom trimestri, pretože môže byť spolu s opuchom nôh a inými symptómami prejavom preeklampsie. U detí si treba dávať pozor najmä v prípade najmenších detí - vážna a nebezpečná môže byť pľúcna hypertenzia u novorodenca, čo je chronický problém s príčinou od pľúc. Deti zvykne tiež postihovať niekedy aj juvenilná hypertenzia. V oboch prípadoch je nutné vyšetrenia u lekára a odborná liečba - čiže žiadna liečba bylinkami a podobne.

Čo znižuje a pomáha na vysoký krvný tlak?

Liečba môže byť prírodná alebo farmaceutická, kedy lekári indikujú pacientom lieky na predpis na vysoký krvný tlak. Všetko závisí od toho, aké sú príčiny a ako vážna je hypertenzia srdca, keďže tá má viaceré stupne. Hypertenzia 1. stupňa je do 99/159 mmHg, hypertenzia 2. stupňa do 109/179 mmHg a hypertenzia 3. stupňa už nad tieto hodnoty. Je jasné, že na najvážnejší tlak nepomôžu nejaké domáce recepty typu čaj alebo cesnak, ale tu sa už predpisuje účinný liek.

Čím a ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov ukazuje nasledujúca infografika:

Prírodná liečba vysokého krvného tlaku

V prípade vyššieho krvného tlaku a prítomnosti iných symptómov je ale nevyhnutná odborná liečba. Vysoký krvný tlak môže byť očami kardiológa aj vážna diagnóza, ktorá môže v extrémnych prípadoch ohrozovať život človeka - najmä ak ide o starých ľudí, deti, tehotné ženy a iné skupiny náchylnejšie viac na zmeny zdravotného stavu. Na druhú stranu, občasné zvýšenie tlaku je veľakrát prirodzené a netreba za nim vždy a za každých okolností hľadať patologickú príčinu.

Rozhovor o tom, ako liečiť vysoký krvný tlak

Rozhovor o tom, ako liečiť vysoký krvný tlak

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Naše telo potrebuje omega - 3 mastné kyseliny. Prijímame ich dostatok? Naše telo potrebuje omega - 3 mastné kyseliny. Prijímame ich dostatok?

Dnešné stravovanie vedie často k zvýšenému príjmu tučných jedál. Škodlivosť nadmerného príjmu tukov je všeobecne známa. Omega – 3 mastné kyseliny však patria medzi tie prospešné zložky...

Ako na chudnutie a odbúravanie tukov Ako na chudnutie a odbúravanie tukov

Ako spaľovať telesné tuky? Dá sa zhodiť pár kilogramov vždy keď to potrebujete? Chceli by ste zhodiť z brucha? Odpovede sú jednoduché. Realizácia je však podmienená vôľou dosiahnuť daný...

Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu

Sedí vaše dieťa neustále za počítačom a nechce sa mu von? Najobľúbenejším jedlom je čokoláda a o ovocí nechce ani počuť? Potreba zakotviť v deťoch správne stravovacie návyky a dostatok...

Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou? Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?

Nadváha a obezita trápia mnohých. Obidve spôsobujú veľké zdravotné komplikácie. Znepokojujúci je fakt, že netrápia len dospelú populáciu, ale čoraz viac sa tento problém týka aj detí a...

Ako zostať v lete zdravý Ako zostať v lete zdravý

Čo môže ohroziť naše zdravie v lete alebo ako sa správať, aby sme zostali zdraví? Možných príčin ohrozenia zdravia je aj v letných mesiacoch neúrekom. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu je...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.