späť na zoznam príznakov

Rednutie kostí: Aké má príčiny? Dá sa ovplyvniť stravou?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Rednutie kostí: Aké má príčiny? Dá sa ovplyvniť stravou?
Zdroj foto: Getty images

Nebolo by správne hľadať jej príčinu len vo vysokom veku. Ako sekundárne príčiny rednutia kostí sa uvádzajú rôzne ochorenia a aj zlý životný štýl. Rovnako negatívne vplýva aj zlé zastúpenie zložiek v potrave a alkohol a fajčenie.


Rednutie kostí nastáva v prípade úbytku kostnej hmoty. Pričom ak sa táto kostná hmota neobnovujenepribúda nová, dochádza k chorobnému stavu.

Počas života človeka je bežná postupná prestavba a regenerácia kostí. Pretože priebežne sa odbúrava časť starej kostnej hmoty a vytvára sa súčasne nové kostné tkanivo, ktoré ju nahrádza.

V dôsledku chorobnej zmeny alebo aj v dôsledku starnutia organizmu môže dôjsť k narušeniu tejto obnovy. Najčastejšou príčinou rednutia kostí je vysoký vek.

Vek a pohlavie

Vo vysokom veku dochádza k nahradzovaniu starého kostného tkaniva novým len vo veľmi obmedzenom množstve a to najmä u ľudí starších ako 70 rokov. V dôsledku rednutia kostí dochádza aj k ich väčšej náchylnosti na zlomenie alebo iný úraz.

K zlomenine dochádza aj pri zdanlivo neškodnom narazení. U žien môže prísť k nadmernému rednutiu kostí aj v dôsledku absencie hormónu estrogénu po prechode, čiže menopauze.

Ochorenie kostí

Rednutie kostí je typické aj pre ochorenie pohybového aparátu zvané osteoporóza. Je to ochorenie látkovej výmeny práve v kostnom tkanive, pri ktorom sa znižuje množstvo kostnej hmoty a tiež aj kvalita kostí.

Kosti sú tak málo odolnénáchylnejšie na poranenie. Najčastejšie postihuje osteoporóza ženy a prejavuje sa typicky bolesťou chrbta a aj zmenšovaním výšky. Príčinou ochorenia môže byť aj nedostatok vápnika a veľakrát osteoporózu sprevádza aj skolióza.

Môže byť primárna alebo sekundárna. Primárna sa delí na typ I a typ II. Prvý typ vzniká po menopauze a je určený aj vekom. Kedy najčastejšie vzniká práve medzi 55.- 65. rokom života.

stojace postavy troch žien , znázorňujú degeneratívne zmeny postja následkom osteoporózy
Deformácia postavy. Zdroj foto: Getty images

Druhý typ je senilná osteoporóza, ktorá vzniká ako už bolo spomínané po 70. roku. Iným typom je idiopatická osteoporóza. Tá vzniká v akomkoľvek veku a jej príčina nie je známa.

Sekundárna osteoporóza vzniká na základe ochorenia. A to môže byť endokrinné, dedičné ochorenie, cukrovka, malabsorbcia, nádor. Jednou z príčin je aj dlhodobá imobilizácia.

Prejavy osteoporózy nemusia byť spozorované. Často krát sa na ne natrafí náhodne, pri RTG vyšetrení. Medzi jej hlavné znaky patrí:

  • deformácia postavy
  • porucha zakrivenia chrbtice
  • zníženie výšky postavy (aj viac ako 10 cm)
  • bolesti, ktoré sa zhoršujú pri pohybe a pri záťaži
  • bolesť chrbtice, hlavne pri dlhodobom státí, chôdzi, pri zmene polohy
  • prudké náhle bolesti dolnej hrudnej a hornej driekovej oblasti chrbtice
  • časté zlomeniny stehennej kosti, ramennej kosti, zápästia a stavcov

Aké iné ochorenia vplývajú na rednutie?

Tiež viaceré druhy chorôb obličiek alebo reumatické choroby majú vplyv na vznik osteoporózy. Niektoré choroby tráviaceho systému majú tiež vplyv na rednutie kostí. Je to napríklad pri hemochromatóze.

Ochorenie pečene vyvolané nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme ferritínu a hemosiderínu, pričom dochádza následne aj k toxickému poškodzovaniu týchto tkanív. Môže tak dochádzať k ukladaniu aj do kĺbov a kostí a k ich poškodzovaniu.

Problémom je aj celiakia, čo je porucha tráviaceho systému. Črevo nevie spracovať zmes bielkovín nazvanú lepok a ide o chronické autoimunitné ochorenie čreva.

žena si drží chrbát v oblasti krížov, má bolesti, animovaný obrázok
Typická bolesť v krížovej oblasti. Zdroj foto: Getty images

Vyskytujú sa bolesti kostí, kĺbovporuchy vstrebávania vitamínov z čreva do kostnej drene a tiež dochádza k odbúravaniu vápnika z kostí, čiže vzniká metabolická predispozícia pre rednutie kostí.

Tým istým príkladom je aj crohnova choroba a ulcerózna kolitída. V tomto prípade sa hovorí dokonca o samostatných ochoreniach vo forme metabolickej osteopatie alebo osteomalácie.

Aj pri niektorých endokrinologických ochoreniach sa vyskytujú problémy s rednutím kostí a kvalitou samotného kostného tkaniva. Napríklad pri Cushingovom syndróme.

Toto ochorenie je charakteristické zvýšenou tvorbou kortizolu. Čo je steroidný hormón, ktorý je potrebný pre reguláciu sacharidového metabolizmu. V dôsledku zvýšenej hladiny kortizolu ale dochádza aj k problémom s metabolizmom vápnika, čo sa následne prejavuje rednutím kostí.

Príčinou osteoporózy môže byť aj ochorenie štítnej žľazy alebo prištítnych teliesok. Čo je vlastne endokrinné ochorenie.

Poruchy funkcie obličiek

Ako sa už spomínalo, aj obličky môžu mať vplyv na rednutie a kvalitu kostí. Napríklad zápal obličiek môže spôsobiť tiež túto kvalitatívnu poruchu kostí v organizme. Obličky majú totiž za úlohu čistenie krvi od odpadových látok a produktov a v prípade.

Ak dôjde k ich zapáleniu a zlyhaniu, nemôžu vykonávať plnohodnotne túto funkciu. Pri chronickom zlyhávaní obličiek sa môžu v organizme totiž pridružiť aj iné ochorenia, napríklad chudokrvnosť či problémy s kosťami.

Rednutie kostí aj pri anorexii

chrbtice, znázornenie stavcov a medzistavcových platničiek, zlomenina stavca
zvýšenej lámavosti podliehajú tiež stavce. Zdroj foto: Getty images

Problémy s rednutím kostí nastávajú aj pri viacerých poruchách výživy, napríklad pri anorexii. Ide o psychickú poruchy príjmu potravy, kedy sa človek snaží schudnúť a z toho dôvodu buď odmieta jedlo a potravu.

Alebo sa snaží nadmerne cvičiť či inak vypudiť strávené jedlo von z organizmu. Vďaka obmedzeniu kvantity, ale aj kvality potravín dochádza k viacerým výživovým poruchám. A tou je dehydratácia, metabolické poruchy a znižuje sa aj hustota kostí.

Lieky s negatívnym účinkom

Aj niektoré lieky majú vplyv na rednutie kostí. A to sú hlavne zástupcovia glukokortikoidov. Používajú sa pre ich protizápalový účinok.

Niektoré antiepileptiká a antidepresíva negatívne pôsobia na kosti. Niektoré lieky používané pri onklogických ochoreniach a tiež imunosupresíva sú na tom podobne.

Životný štýl a kosti

Na kvalite kostí sa podpisuje aj životný štýl. Negatívne prispieva znížená pohybová aktivita. Rovnako je závažný nedostatok vápniku a vitamínu D v potrave. Rovnako je na tom aj alkohol a fajčenie.

Infografika znázorňuje potraviny dôležité pre kosti a nápomocné pri osteoporóze
Potraviny, ktoré by nemali chýbať pri osteoporóze

Video o príčinách osteoporózy

Video o príčinách osteoporózy

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • wikiskripta.eu - Wikiskriptá a informácie o osteoporóze
  • solen.sk - zaujímavé informácie o možnostiach prevencie a liečby osteoporózy v pdf
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Rednutie kostí: Aké má príčiny? Dá sa ovplyvniť stravou? patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: osteoporóza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
SODÍK a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch? SODÍK a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch?

Koľko soli denne prijmete? Budete nemilo prekvapený. Aký vplyv má sodík na náš organizmus? Poznáte bezpečné množstvo?

Fit a zdravé vianočné pečivo? Tu je niekoľko receptov Fit a zdravé vianočné pečivo? Tu je niekoľko receptov

Vianočné pečivo je neodmysliteľnou súčasťou sviatkov. Napečte si však zdravo a bez výčitiek. Prinášame vám niekoľko zdravých a fit vianočných koláčikov, ktoré si vychutnáte vy aj celá...

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť? Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Zatočte s artrózou: Ako žiť s artrózou a ako ju liečiť? Zatočte s artrózou: Ako žiť s artrózou a ako ju liečiť?

Artróza tvorí iba zlomok ochorení pohybového aparátu. Vzhľadom na stúpajúcu tendenciu starších pacientov sa s ňou však stretávame čoraz častejšie. Jedná sa o degeneratívne ochorenie...

Naposledy aktualizované 23.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.