späť na zoznam príznakov

Rednutie kostí

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Rednutie kostí
Zdroj foto: Getty images

Nebolo by správne hľadať jej príčinu len vo vysokom veku. Ako sekundárne príčiny rednutia kostí sa uvádzajú rôzne ochorenia a aj zlý životný štýl. Rovnako negatívne vplýva aj zlé zastúpenie zložiek v potrave a alkohol a fajčenie.


Rednutie kostí nastáva v prípade úbytku kostnej hmoty. Pričom ak sa táto kostná hmota neobnovujenepribúda nová, dochádza k chorobnému stavu.

Počas života človeka je bežná postupná prestavba a regenerácia kostí. Pretože priebežne sa odbúrava časť starej kostnej hmoty a vytvára sa súčasne nové kostné tkanivo, ktoré ju nahrádza.

V dôsledku chorobnej zmeny alebo aj v dôsledku starnutia organizmu môže dôjsť k narušeniu tejto obnovy. Najčastejšou príčinou rednutia kostí je vysoký vek.

Vek a pohlavie

Vo vysokom veku dochádza k nahradzovaniu starého kostného tkaniva novým len vo veľmi obmedzenom množstve a to najmä u ľudí starších ako 70 rokov. V dôsledku rednutia kostí dochádza aj k ich väčšej náchylnosti na zlomenie alebo iný úraz.

K zlomenine dochádza aj pri zdanlivo neškodnom narazení. U žien môže prísť k nadmernému rednutiu kostí aj v dôsledku absencie hormónu estrogénu po prechode, čiže menopauze.

Ochorenie kostí

Rednutie kostí je typické aj pre ochorenie pohybového aparátu zvané osteoporóza. Je to ochorenie látkovej výmeny práve v kostnom tkanive, pri ktorom sa znižuje množstvo kostnej hmoty a tiež aj kvalita kostí.

Kosti sú tak málo odolnénáchylnejšie na poranenie. Najčastejšie postihuje osteoporóza ženy a prejavuje sa typicky bolesťou chrbta a aj zmenšovaním výšky. Príčinou ochorenia môže byť aj nedostatok vápnika a veľakrát osteoporózu sprevádza aj skolióza.

Môže byť primárna alebo sekundárna. Primárna sa delí na typ I a typ II. Prvý typ vzniká po menopauze a je určený aj vekom. Kedy najčastejšie vzniká práve medzi 55.- 65. rokom života.

stojace postavy troch žien , znázorňujú degeneratívne zmeny postja následkom osteoporózy
Deformácia postavy

Druhý typ je senilná osteoporóza, ktorá vzniká ako už bolo spomínané po 70. roku. Iným typom je idiopatická osteoporóza. Tá vzniká v akomkoľvek veku a jej príčina nie je známa.

Sekundárna osteoporóza vzniká na základe ochorenia. A to môže byť endokrinné, dedičné ochorenie, cukrovka, malabsorbcia, nádor. Jednou z príčin je aj dlhodobá imobilizácia.

Prejavy osteoporózy nemusia byť spozorované. Často krát sa na ne natrafí náhodne, pri RTG vyšetrení. Medzi jej hlavné znaky patrí:

  • deformácia postavy
  • porucha zakrivenia chrbtice
  • zníženie výšky postavy (aj viac ako 10 cm)
  • bolesti, ktoré sa zhoršujú pri pohybe a pri záťaži
  • bolesť chrbtice, hlavne pri dlhodobom státí, chôdzi, pri zmene polohy
  • prudké náhle bolesti dolnej hrudnej a hornej driekovej oblasti chrbtice
  • časté zlomeniny stehennej kosti, ramennej kosti, zápästia a stavcov

Aké iné ochorenia vplývajú na rednutie?

Tiež viaceré druhy chorôb obličiek alebo reumatické choroby majú vplyv na vznik osteoporózy. Niektoré choroby tráviaceho systému majú tiež vplyv na rednutie kostí. Je to napríklad pri hemochromatóze.

Ochorenie pečene vyvolané nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme ferritínu a hemosiderínu, pričom dochádza následne aj k toxickému poškodzovaniu týchto tkanív. Môže tak dochádzať k ukladaniu aj do kĺbov a kostí a k ich poškodzovaniu.

Problémom je aj celiakia, čo je porucha tráviaceho systému. Črevo nevie spracovať zmes bielkovín nazvanú lepok a ide o chronické autoimunitné ochorenie čreva.

žena si drží chrbát v oblasti krížov, má bolesti, animovaný obrázok
Typická bolesť v krížovej oblasti

Vyskytujú sa bolesti kostí, kĺbovporuchy vstrebávania vitamínov z čreva do kostnej drene a tiež dochádza k odbúravaniu vápnika z kostí, čiže vzniká metabolická predispozícia pre rednutie kostí.

Tým istým príkladom je aj crohnova choroba a ulcerózna kolitída. V tomto prípade sa hovorí dokonca o samostatných ochoreniach vo forme metabolickej osteopatie alebo osteomalácie.

Aj pri niektorých endokrinologických ochoreniach sa vyskytujú problémy s rednutím kostí a kvalitou samotného kostného tkaniva. Napríklad pri Cushingovom syndróme.

Toto ochorenie je charakteristické zvýšenou tvorbou kortizolu. Čo je steroidný hormón, ktorý je potrebný pre reguláciu sacharidového metabolizmu. V dôsledku zvýšenej hladiny kortizolu ale dochádza aj k problémom s metabolizmom vápnika, čo sa následne prejavuje rednutím kostí.

Príčinou osteoporózy môže byť aj ochorenie štítnej žľazy alebo prištítnych teliesok. Čo je vlastne endokrinné ochorenie.

Poruchy funkcie obličiek

Ako sa už spomínalo, aj obličky môžu mať vplyv na rednutie a kvalitu kostí. Napríklad zápal obličiek môže spôsobiť tiež túto kvalitatívnu poruchu kostí v organizme. Obličky majú totiž za úlohu čistenie krvi od odpadových látok a produktov a v prípade.

Ak dôjde k ich zapáleniu a zlyhaniu, nemôžu vykonávať plnohodnotne túto funkciu. Pri chronickom zlyhávaní obličiek sa môžu v organizme totiž pridružiť aj iné ochorenia, napríklad chudokrvnosť či problémy s kosťami.

Rednutie kostí aj pri anorexii

chrbtice, znázornenie stavcov a medzistavcových platničiek, zlomenina stavca
zvýšenej lámavosti podliehajú aj stavce

Problémy s rednutím kostí nastávajú aj pri viacerých poruchách výživy, napríklad pri anorexii. Ide o psychickú poruchy príjmu potravy, kedy sa človek snaží schudnúť a z toho dôvodu buď odmieta jedlo a potravu.

Alebo sa snaží nadmerne cvičiť či inak vypudiť strávené jedlo von z organizmu. Vďaka obmedzeniu kvantity, ale aj kvality potravín dochádza k viacerým výživovým poruchám. A tou je dehydratácia, metabolické poruchy a znižuje sa aj hustota kostí.

Lieky s negatívnym účinkom

Aj niektoré lieky majú vplyv na rednutie kostí. A to sú hlavne zástupcovia glukokortikoidov. Používajú sa pre ich protizápalový účinok.

Niektoré antiepileptiká a antidepresíva negatívne pôsobia na kosti. Niektoré lieky používané pri onklogických ochoreniach a tiež imunosupresíva sú na tom podobne.

Životný štýl a kosti

Na kvalite kostí sa podpisuje aj životný štýl. Negatívne prispieva znížená pohybová aktivita. Rovnako je závažný nedostatok vápniku a vitamínu D v potrave. Rovnako je na tom aj alkohol a fajčenie.

Infografika znázorňuje potraviny dôležité pre kosti a nápomocné pri osteoporóze
Potraviny, ktoré by nemali chýbať pri osteoporóze

Video o príčinách osteoporózy

Video o príčinách osteoporózy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Rednutie kostí patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: osteoporóza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Zatočte s artrózou Zatočte s artrózou

Artróza tvorí iba zlomok ochorení pohybového aparátu. Vzhľadom na stúpajúcu tendenciu starších pacientov sa s ňou však stretávame čoraz častejšie. Jedná sa o degeneratívne ochorenie...

Osteoporóza u detí verzus osteogenesis imperfecta Osteoporóza u detí verzus osteogenesis imperfecta

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Naposledy aktualizované 27.09.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.