Zníženia libida: Aké sú hlavné príčiny nedostatočnej sexuálnej túžby?

Zníženia libida: Aké sú hlavné príčiny nedostatočnej sexuálnej túžby?
Zdroj foto: Getty images

Psychika, stres, ochorenia, menopauza a iné faktory negatívne vplývajú na libido. Libido je chuť na sex, sexuálna túžba. A v prvom rade nám má zabezpečiť párenie, teda rozmnožovanie, ale aj potrebu dosiahnutia slasti.

Zníženie libida, čiže zníženie sexuálneho apetítu, môžu spôsobiť niektoré externé faktory. Ale môže mať aj pomerne prirodzené príčiny, ktoré sa dajú jednoducho riešiť a nemusí ísť vždy o znak ochorenia.

V niektorých prípadoch ale môže byť za znížením libida aj porucha či ochorenie, najčastejšie spojené s hladinou hormónu prolaktín. Zníženie sexuálneho apetítu je však pomerne prirodzeným prejavom starnutia najmä u mužov, kým u žien to býva skôr naopak.

Psychogénne príčiny

Veľmi veľa príčin je psychologického charakteru, napríklad stres alebo nadmerná prepracovanosť či únava organizmu majú pomerne veľký vplyv na sexuálny apetít. Tiež depresie, alkoholizmus alebo aj nespokojnosť s vlastným vzhľadom môžu ženy i mužov odrádzať od potreby sexuálneho styku.

Lieky môžu potláčať chuť na sex

Nie vždy to ale musí platiť a je to silne individuálne. Negatívne na libido žien či mužov pôsobí užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív, alebo liekov na spanie znižuje sexuálny apetít. Prípadne užívanie antikoncepčných tabletiek.

Pýtate sa, či na úpravu pomôžu lieky? Samozrejme, pri hľadaní nájdete množstvo tabliet, ktoré sľubujú pozitívny efekt. Niektoré sú vo forme prírodných prípravkov ako doplnky liečby.

lieky, hormonálna antikoncepcia
Libido môže potlačiť antikoncepcia, ale aj hormonálne poruchy. Zdroj foto: Pixabay

Liečba tak nie je odborná za pomoci liečiva, podobne ako u poruchy erekcie, nemusí však pomôcť. Alebo je jej efekt viac či menej podporený psychikou.

Preto ak je táto porucha priveľká a závažná, prekáža vo vzťahu, možno bude lepšie vyhľadať odbornú pomoc.

Avšak, ešte predtým je vhodné pokúsiť sa o nápravu skôr komplexne. Príkladom je zmena životosprávy a životný štýl, ktorý prináša pohodu do vzťahu i osobe samotnej.

Plus, vyhnite sa prílišnej konzumácii alkoholu či fajčeniu. 

Pomôcť môže i príprava na spánok a pred-spánková rutina. 

+ Jedno malé plus... Skúsili ste už svoj intímny sexuálny život niečím spestriť? Príkladov je množstvo, treba si len nájsť ten vhodný. A to ešte predtým, než siahnete po akýchkoľvek tabletách.

Pozor však na tablety a prípravky, ktoré nie sú schválené v našej krajine. Môže to byť podvrh a klam, alebo i riziko pre zdravie.

Množstvo takých produktov sa dá kúpiť na internete, v bazároch a to z neoverených zdrojov, pričom i tieto produkty nie sú overené...

Znížená hladina hormónov

U mužov má vplyv na zníženie libida aj zníženie hladiny testosterónu. U žien to môžu byť aj antikoncepčné tabletky, ktoré tlmia u žien produkciu hormónov, a to preto, že aj u žien pokles testosterónu zapríčiní stratu sexuálneho apetítu.

U žien môže zníženie libida spôsobiť aj menopauza. Keď dochádza k viacerým hormonálnym zmenámpoklesu estrogénovtestosterónu. Podobne po pôrode počas dojčenia klesá produkcia estrogénu a naopak, stúpa prolaktín. Prolaktín znižuje sexuálny apetít.

Potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú libido

Niektoré potraviny, napríklad obsahujúce príliš veľa cukru alebo tukov môžu tiež narušiť jednak metabolizmus a jednak aj celkový sexuálny apetít.

Príkladom sú aj kukuričné lupienky. Ale aj sója, ktorej nadmerná konzumácia stojí, a to práve za znížením mužského libida. A aj priveľa mliečnych výrobkov a sladkého drievka je údajne negatívom v intímnom vzťahu.

Zníženie libida pre ochorenie

V niektorých prípadoch ale sú na vine aj zdravotné problémy a rôzne choroby. Napríklad pri cukrovke, keď dochádza k nekontrolovaným zmenám hladiny cukru v krvi, môže byť zníženie libida jedným z dôsledkov tohto ochorenia.

Ale u žien dochádza aj k zvýšeniu vaginálnej suchosti. Tiež niektoré infekčné ochorenia. Príkladom je kvasinková infekcia. Vplýva na zníženie sexuálneho apetítu.

Podobne, aj cirhóza pečene, vysoký krvný tlakvysoké hladiny cholesterolu v krvi. Ženské libido ovplyvňujú negatívne aj viaceré autoimunitné choroby.

Problémom sú aj ochorenia endokrinologického systému, keď dochádza k narušeniu tvorby hormónov a buď k zníženiu alebo zvýšeniu hladiny hormónov. A to hlavne v prípade prolaktínu alebo testosterónu.

Napríklad pri adenome hypofýzy, čiže časti mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov v tele. Vplyvom výskytu nádorov dochádza k zvýšeniu produkcie prolaktínu. Pri Cushingovom syndróme možno pozorovať zníženie libida v dôsledku nadprodukcie kortizolu.

Podobne, zníženú sexuálnu túžbu môžu mať na svedomi i neurologické ochorenia (i degeneratívne formy, ako je napríklad skleróza multiplex).

Príčin môže byť množstvo... Ako ho zvýšiť? Zmena životosprávy, relax a dostatok spoločného času. Menej stresu... a odstrániť možné a odstrániteľné ťažkosti a napätie v partnerskom vzťahu.

Ostatné príčiny zníženia libida

Veľakrát treba za poklesom libida hľadať aj vzťahové problémy a problémy rutiny v spálni. To už nemá nič spoločné v súvislosti s ochoreniami. Tento prípad je typickejší pre zníženie libida u žien.

Ženy sú viac citlivé na nezrovnalosti a konflikty vo vzťahu. Časom sa môže stratiť sexuálna atraktivita. A pretvárka v posteli dlhodobo nefunguje. Nebezpečný pre libido je fyzický odpor partnera.

Po pôrode prirodzene venuje žena viac času a sústredenosť dieťaťu. Budujú si spoločný vzťah. Sú viac unavené, hlavne pre opakované vstávanie dieťaťa.

V takýchto situáciách pomáha psychická podpora ženy, uvoľnenie napätia a stresu. Ale aj viac spoločných chvíľ a relax bez detí. Prípadne, zmena v každodennom stereotype.

Nevhod vplývajú aj ťažké rodinné udalosti. Vážna choroba v rodine, úmrtie. Veľkou skupinou, ktorá negatívne vplýva na libido je závislosť.

Alkoholizmus + fajčenie škodí telu, duši a rovnako i libidu. Samozrejme, negatívny dopad má závislosť na drogách.

Naopak, treba nájsť vhodné prostriedky, ale taktiež opatrenia v rámci zdravého životného štýku, ktoré pomôžu zvýšiť túžbu na sex.

Infografika uvádza najčastejšie príčny straty libida
Stratené libido v skratke

Video o strate libida

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané