späť na zoznam príznakov

Zníženie libida

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zníženie libida
Zdroj foto: Getty images

Psychika, stres, ochorenia, menopauza a iné faktory negatívne vplývajú na libido. Libido je chuť na sex, sexuálna túžba. A v prvom rade nám má zabezpečiť párenie, teda rozmnožovanie, ale aj potrebu dosiahnutia slasti.


Choroby s príznakom "zníženia libida"

Zníženie libida, čiže zníženie sexuálneho apetítu, môžu spôsobiť niektoré externé faktory. Ale môže mať aj pomerne prirodzené príčiny, ktoré sa dajú jednoducho riešiť a nemusí ísť vždy o znak ochorenia.

V niektorých prípadoch ale môže byť za znížením libida aj porucha či ochorenie, najčastejšie spojené s hladinou hormónu prolaktín. Zníženie sexuálneho apetítu je však pomerne prirodzeným prejavom starnutia najmä u mužov, kým u žien to býva skôr naopak.

Psychogénne príčiny

Veľmi veľa príčin je psychologického charakteru, napríklad stres alebo nadmerná prepracovanosť či únava organizmu majú pomerne veľký vplyv na sexuálny apetít. Tiež depresie, alkoholizmus alebo aj nespokojnosť s vlastným vzhľadom môžu ženy aj mužov odrádzať od potreby sexuálneho styku.

Lieky môžu potláčať chuť na sex

lieky, hormonálna antikoncepcia
Libido môže potlačiť antikoncepcia, ale aj hormonálne poruchy

Nie vždy to ale musí platiť a je to silne individuálne. Negatívne na libido žien či mužov pôsobí užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív, alebo liekov na spanie znižuje sexuálny apetít. Prípadne užívanie antikoncepčných tabletiek.

Znížená hladina hormónov

U mužov má vplyv na zníženie libida aj zníženie hladiny testosterónu. U žien to môžu byť aj antikoncepčné tabletky, ktoré tlmia u žien produkciu hormónov, a to preto, že aj u žien pokles testosterónu zapríčiní stratu sexuálneho apetítu.

U žien môže zníženie libida spôsobiť aj menopauza. Keď dochádza k viacerým hormonálnym zmenámpoklesu estrogénovtestosterónu. Podobne po pôrode počas dojčenia klesá produkcia estrogénu a naopak, stúpa prolaktín. Prolaktín znižuje sexuálny apetít.

Potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú libido

Niektoré potraviny, napríklad obsahujúce príliš veľa cukru alebo tukov môžu tiež narušiť jednak metabolizmus a jednak aj celkový sexuálny apetít.

Príkladom sú aj kukuričné lupienky. Ale aj sója, ktorej nadmerná konzumácia stojí, a to práve za znížením mužského libida. A aj priveľa mliečnych výrobkov a sladkého drievka je údajne negatívom v intímnom vzťahu.

Zníženie libida pre ochorenie

Muž a žena v posteli, milostná poloha
Túžbu na styk znižujú rôzne ochorenia

V niektorých prípadoch ale sú na vine aj zdravotné problémy a rôzne choroby. Napríklad pri cukrovke, keď dochádza k nekontrolovaným zmenám hladiny cukru v krvi, môže byť zníženie libida jedným z dôsledkov tohto ochorenia.

Ale u žien dochádza aj k zvýšeniu vaginálnej suchosti. Tiež niektoré infekčné ochorenia. Príkladom je kvasinková infekcia. Vplýva na zníženie sexuálneho apetítu.

Podobne, aj cirhóza pečene, vysoký krvný tlakvysoké hladiny cholesterolu v krvi. Ženské libido ovplyvňujú negatívne aj viaceré autoimunitné choroby.

Problémom sú aj ochorenia endokrinologického systému, keď dochádza k narušeniu tvorby hormónov a buď k zníženiu alebo zvýšeniu hladiny hormónov. A to hlavne v prípade prolaktínu alebo testosterónu.

Napríklad pri adenome hypofýzy, čiže časti mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov v tele. Vplyvom výskytu nádorov dochádza k zvýšeniu produkcie prolaktínu. Pri Cushingovom syndróme možno pozorovať zníženie libida v dôsledku nadprodukcie kortizolu.

Ostatné príčiny zníženia libida

Veľakrát treba za poklesom libida hľadať aj vzťahové problémy a problémy rutiny v spálni. To už nemá nič spoločné v súvislosti s ochoreniami. Tento prípad je typickejší pre zníženie libida u žien.

Nahá žena, zaviazané oči stuhou, výrez horná časť trupu a hlava
Bežnú rutinu pomôže premôcť zmena

Ženy sú viac citlivé na nezrovnalosti a konflikty vo vzťahu. Časom sa môže stratiť sexuálna atraktivita. A pretvárka v posteli dlhodobo nefunguje. Nebezpečný pre libido je fyzický odpor partnera.

Po pôrode prirodzene venuje žena viac času a sústredenosť dieťaťu. Budujú si spoločný vzťah. Sú viac unavené, hlavne pre opakované vstávanie dieťaťa.

V takýchto situáciách pomáha psychická podpora ženy, uvoľnenie napätia a stresu. Ale aj viac spoločných chvíľ a relax bez detí. Prípadne, zmena v každodennom stereotype.

Nevhod vplývajú aj ťažké rodinné udalosti. Vážna choroba v rodine, úmrtie. Veľkou skupinou, ktorá negatívne vplýva na libido je závislosť. Alkoholizmus škodí telu, duši a aj libidu. Rovnako je to aj v prípade závislosti na drogách.

Infografika uvádza najčastejšie príčny straty libida
Stratené libido v skratke

Video o strate libida

Video o strate libida

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Čítajte 3 skúsenosti užívateľov s znížením libida

Zníženie libida patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: zníženie sexuálneho apetítu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žena v prechode? Aké sú príznaky, blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky, blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Naposledy aktualizované 13.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea Márová 01.12.2019 21:46

po prechode som sa nedokázala pre sex nadchnúť a nejak tak nažhaviť a už vôbec nie zvlhnúť :/ pomohol mi jednoduchý trik s afrodiziakálnym lubrikačným gélikom zo superlove ;)

Kovalickova 20.12.2018 23:19

nemala som vobec chut na sex akoze fakt ze vobec ani raz za mesiac

Čo mi pomohlo

kvapky zo spanielskych musiek...najlepsie su tieto - superlove.sk/afrodiziaka-a-feromony/spanielske-musky/cobeco-pharma-spanish-love-drops-secret-30ml

Počas sexu som stratil erekciu - Daniel 23.05.2018 13:31

Počas sexu som stratil erekciu, nemohol som ju obnoviť

Čo mi pomohlo

Na radu lekára som kúpil tento liek na tejto stránke http://www.lekarenonline.com/sk/cialis.html