späť na zoznam príznakov

Hlavné príčiny zníženia libida: Pomôžu zníženej sexuálnej túžbe lieky?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Hlavné príčiny zníženia libida: Pomôžu zníženej sexuálnej túžbe lieky?
Zdroj foto: Getty images

Psychika, stres, ochorenia, menopauza a iné faktory negatívne vplývajú na libido. Libido je chuť na sex, sexuálna túžba. A v prvom rade nám má zabezpečiť párenie, teda rozmnožovanie, ale aj potrebu dosiahnutia slasti.


Zníženie libida, čiže zníženie sexuálneho apetítu, môžu spôsobiť niektoré externé faktory. Ale môže mať aj pomerne prirodzené príčiny, ktoré sa dajú jednoducho riešiť a nemusí ísť vždy o znak ochorenia.

V niektorých prípadoch ale môže byť za znížením libida aj porucha či ochorenie, najčastejšie spojené s hladinou hormónu prolaktín. Zníženie sexuálneho apetítu je však pomerne prirodzeným prejavom starnutia najmä u mužov, kým u žien to býva skôr naopak.

Psychogénne príčiny

Veľmi veľa príčin je psychologického charakteru, napríklad stres alebo nadmerná prepracovanosť či únava organizmu majú pomerne veľký vplyv na sexuálny apetít. Tiež depresie, alkoholizmus alebo aj nespokojnosť s vlastným vzhľadom môžu ženy i mužov odrádzať od potreby sexuálneho styku.

Lieky môžu potláčať chuť na sex

Nie vždy to ale musí platiť a je to silne individuálne. Negatívne na libido žien či mužov pôsobí užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív, alebo liekov na spanie znižuje sexuálny apetít. Prípadne užívanie antikoncepčných tabletiek.

Pýtate sa, či na úpravu pomôžu lieky? Samozrejme, pri hľadaní nájdete množstvo tabliet, ktoré sľubujú pozitívny efekt. Niektoré sú vo forme prírodných prípravkov ako doplnky liečby.

lieky, hormonálna antikoncepcia
Libido môže potlačiť antikoncepcia, ale aj hormonálne poruchy. Zdroj foto: Pixabay

 

Liečba tak nie je odborná za pomoci liečiva, podobne ako u poruchy erekcie, nemusí však pomôcť. Alebo je jej efekt viac či menej podporený psychikou.

Preto ak je táto porucha priveľká a závažná, prekáža vo vzťahu, možno bude lepšie vyhľadať odbornú pomoc.

Avšak, ešte predtým je vhodné pokúsiť sa o nápravu skôr komplexne. Príkladom je zmena životosprávy a životný štýl, ktorý prináša pohodu do vzťahu i osobe samotnej.

Plus, vyhnite sa prílišnej konzumácii alkoholu či fajčeniu. 

Pomôcť môže i príprava na spánok a pred-spánková rutina. 

+ Jedno malé plus... Skúsili ste už svoj intímny sexuálny život niečím spestriť? Príkladov je množstvo, treba si len nájsť ten vhodný. A to ešte predtým, než siahnete po akýchkoľvek tabletách.

Pozor však na tablety a prípravky, ktoré nie sú schválené v našej krajine. Môže to byť podvrh a klam, alebo i riziko pre zdravie.

Množstvo takých produktov sa dá kúpiť na internete, v bazároch a to z neoverených zdrojov, pričom i tieto produkty nie sú overené...

Znížená hladina hormónov

U mužov má vplyv na zníženie libida aj zníženie hladiny testosterónu. U žien to môžu byť aj antikoncepčné tabletky, ktoré tlmia u žien produkciu hormónov, a to preto, že aj u žien pokles testosterónu zapríčiní stratu sexuálneho apetítu.

U žien môže zníženie libida spôsobiť aj menopauza. Keď dochádza k viacerým hormonálnym zmenámpoklesu estrogénovtestosterónu. Podobne po pôrode počas dojčenia klesá produkcia estrogénu a naopak, stúpa prolaktín. Prolaktín znižuje sexuálny apetít.

Potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú libido

Niektoré potraviny, napríklad obsahujúce príliš veľa cukru alebo tukov môžu tiež narušiť jednak metabolizmus a jednak aj celkový sexuálny apetít.

Príkladom sú aj kukuričné lupienky. Ale aj sója, ktorej nadmerná konzumácia stojí, a to práve za znížením mužského libida. A aj priveľa mliečnych výrobkov a sladkého drievka je údajne negatívom v intímnom vzťahu.

Zníženie libida pre ochorenie

Muž a žena v posteli, milostná poloha
Túžbu na styk znižujú rôzne ochorenia. Zdroj foto: Getty images

V niektorých prípadoch ale sú na vine aj zdravotné problémy a rôzne choroby. Napríklad pri cukrovke, keď dochádza k nekontrolovaným zmenám hladiny cukru v krvi, môže byť zníženie libida jedným z dôsledkov tohto ochorenia.

Ale u žien dochádza aj k zvýšeniu vaginálnej suchosti. Tiež niektoré infekčné ochorenia. Príkladom je kvasinková infekcia. Vplýva na zníženie sexuálneho apetítu.

Podobne, aj cirhóza pečene, vysoký krvný tlakvysoké hladiny cholesterolu v krvi. Ženské libido ovplyvňujú negatívne aj viaceré autoimunitné choroby.

Problémom sú aj ochorenia endokrinologického systému, keď dochádza k narušeniu tvorby hormónov a buď k zníženiu alebo zvýšeniu hladiny hormónov. A to hlavne v prípade prolaktínu alebo testosterónu.

Napríklad pri adenome hypofýzy, čiže časti mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov v tele. Vplyvom výskytu nádorov dochádza k zvýšeniu produkcie prolaktínu. Pri Cushingovom syndróme možno pozorovať zníženie libida v dôsledku nadprodukcie kortizolu.

Ostatné príčiny zníženia libida

Veľakrát treba za poklesom libida hľadať aj vzťahové problémy a problémy rutiny v spálni. To už nemá nič spoločné v súvislosti s ochoreniami. Tento prípad je typickejší pre zníženie libida u žien.

Nahá žena, zaviazané oči stuhou, výrez horná časť trupu a hlava
Bežnú rutinu pomôže premôcť zmena. Zdroj foto: Getty images

Ženy sú viac citlivé na nezrovnalosti a konflikty vo vzťahu. Časom sa môže stratiť sexuálna atraktivita. A pretvárka v posteli dlhodobo nefunguje. Nebezpečný pre libido je fyzický odpor partnera.

Po pôrode prirodzene venuje žena viac času a sústredenosť dieťaťu. Budujú si spoločný vzťah. Sú viac unavené, hlavne pre opakované vstávanie dieťaťa.

V takýchto situáciách pomáha psychická podpora ženy, uvoľnenie napätia a stresu. Ale aj viac spoločných chvíľ a relax bez detí. Prípadne, zmena v každodennom stereotype.

Nevhod vplývajú aj ťažké rodinné udalosti. Vážna choroba v rodine, úmrtie. Veľkou skupinou, ktorá negatívne vplýva na libido je závislosť.

Alkoholizmus + fajčenie škodí telu, duši a rovnako i libidu. Samozrejme, negatívny dopad má závislosť na drogách.

Naopak, treba nájsť vhodné prostriedky, ale taktiež opatrenia v rámci zdravého životného štýku, ktoré pomôžu zvýšiť túžbu na sex.

Infografika uvádza najčastejšie príčny straty libida
Stratené libido v skratke

Video o strate libida

Video o strate libida

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 3 skúsenosti užívateľov s Znížením libida

Hlavné príčiny zníženia libida: Pomôžu zníženej sexuálnej túžbe lieky? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: Zníženie sexuálneho apetítu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Naposledy aktualizované 23.06.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea Márová 01.12.2019 21:46

po prechode som sa nedokázala pre sex nadchnúť a nejak tak nažhaviť a už vôbec nie zvlhnúť :/ pomohol mi jednoduchý trik s afrodiziakálnym lubrikačným gélikom zo superlove ;)

Kovalickova 20.12.2018 23:19

nemala som vobec chut na sex akoze fakt ze vobec ani raz za mesiac

Čo mi pomohlo

kvapky zo spanielskych musiek...najlepsie su tieto - superlove.sk/afrodiziaka-a-feromony/spanielske-musky/cobeco-pharma-spanish-love-drops-secret-30ml

Počas sexu som stratil erekciu - Daniel 23.05.2018 13:31

Počas sexu som stratil erekciu, nemohol som ju obnoviť

Čo mi pomohlo

Na radu lekára som kúpil tento liek na tejto stránke http://www.lekarenonline.com/sk/cialis.html