Bolesť okolo pupka: Čo signalizuje a ako predchádzať komplikáciám

Bolesť okolo pupka: Čo signalizuje a ako predchádzať komplikáciám
Zdroj foto: Cserhelyi photo

Môžeme ju cítiť pri zápale žalúdka, čreva. Ale aj ako príznak zvýšenej plynatosti, pri nezávažnej hnačke alebo zápche. Ale môže byť prítomná aj pri vážnejších ťažkostiach. Typicky v tejto oblasti začína bolieť zápal apendixu. Treba si všímať čas, trvanie, lokalizáciu a iné sprievodné príznaky.

Bolesť v strede brucha okolo pupka môže signalizovať rôzne ťažkosti. Od bežných problémov s trávením, zápchou, nadúvaním, plynatosťou. Tiež vážnejšie zápalové ochorenia, infekcie, problémy s črevami.

Ale i problém s inými orgánmi v tráviacej sústave.

Menej závažne príčiny bolesti

Niektoré prípady bolesti v tejto časti brucha nemusia byť príliš vážne, ide napríklad o plynatosť alebo nadúvanie. Čo je spôsobené trávením a jeho dočasnou poruchou. Niekedy sa pridá aj hnačka alebo zápcha.

Takáto bolesť nie je dlhodobáčoskoro vyprchá. Pričom človek pociťuje, že bolesť nie je orgánová, ostrá a intenzívna.

Často je prejavom nafúknuté brucho, zvýšená pohyblivosť čriev, zvýšený odchod vetrov, riedka stolica alebo neschopnosť vyprázdniť sa.

V niektorých prípadoch sú tieto ťažkosti spojené so psychickou záťažou, stresom. Ale, v niektorých situáciách sú uvedené symptómy prítomné pri vážnejších ochoreniach.

Dôležité je všímať si:

  • čas vzniku
  • dobu trvania
  • lokalizáciu
  • charakter
  • intenzitu
  • čo bolesť vyvolalo
  • celkové a pridružené príznaky
  • prítomnosť/neprítomnosť odchodu vetrov
  • prítomnosť/neprítomnosť stolice

Prečítajte si:

Závažnejšie ťažkosti a bolesť

V strede brucha, okolo pupka sa bolesťou prejavujú aj vážnejšie zdravotné problémy. Tie by sa rozhodne nemali podceniť. Odporúčame odborné vyšetrenie, ktorým sa predíde komplikáciám.

Zápal slepého čreva 

Typická bolesť okolo pupka často aj pri zápale slepého čreva. Tento ľudový názov, je pomenovaním zápalu červovitého prívesku hrubého čreva, ktorý sa nachádza na jeho začiatku. Odborne appendix vermiformis a jeho zápal apendicitída

Bolesť je tupá, neurčitá. Neskôr sa najčastejšie bolesť presunie do pravého podbrušia. Priebeh je rýchly. Súčasťou príznakov sú aj nevoľnosť, pocit na vracanie či vracanie. Nechutenstvo, nafúknuté brucho.

Prítomná je tachykardia, teda zrýchlený pulz. Telesná teplota zväčša do 38,5°C.

TIP: viac informácií je uvedených v magazínovom článku Ako rozoznať zápal slepého čreva.

Bolesť brucha pri zápale slepého čreva sa neskôr typicky presúva do pravého podbrušia
Bolesť brucha pri zápale slepého čreva sa neskôr typicky presúva do pravého podbrušia. Zdroj foto: Canva

Ileus

Vážnejším problémom je nepriechodnosť čriev, tedaileus. Ide o trvalénárazovité bolesti strednej časti brucha. Nepriechodnosť čriev sa dá rozoznať tak, že bolesť je situovaná v neurčitej časti okolo pupku, ale cítiť ju možno aj pri dotyku na celom bruchu.

Príčiny nepriechodnosti môžu byť viaceré. Napríklad mechanická prekážka. Vtedy hovoríme o obštrukčnom ileuse, ktorý vzniká pri zamotaní čreva, ale aj následkom útlaku a prekážky nádorom. Iný typ je neurogénny, keď vznikne na základe poruchy inervácie čreva.

Poznáme aj cievnu príčinu črevnej nepriechodnosti, keď dochádza k embólii alebo k trombóze črevných ciev.

Príčina môže byť aj v žalúdku

Bolesťou v strede brucha sa prejavuje aj akútna gastritída, čiže zápal žalúdočnej sliznice. Ale tiež aj žalúdočné vredy. V tomto prípade ide o bolesti, ktoré sú naviazané na požitie jedla.

Pri žalúdočných vredoch aj gastritíde dochádza k bolesti okolo pupka pri korenených jedlách a jedlách, ktoré dráždia sliznicu. V tomto prípade ide tiež o ochorenia, ktoré netreba podceniť, keďže môžu viesť ku komplikáciám alebo až do chronického štádia.

Zápal pankreasu a čreva

Pankreas a problémy s ním sa tiež hlásia o slovo bolesťou v tejto časti brucha, okolo pupka. Podobne, ako aj problémy dvanástnika, čiže duodéna. Tiež môže ísť o zápalové, vredové alebo iné infekčné ochorenia.

Rovnako aj Crohnova choroba alebo celiakia majú medzi symptómami uvedené aj bolesti v strednej časti brucha. Príčina môže byť aj v rôznych vírusových, bakteriálnych, mykotických ale aj parazitárnych ochoreniach.

Netreba ale zabúdať ani na to, že vždy treba pozorovať aj prípadné iné príznaky a vylúčiť možnosť externého vplyvu a predchádzajúcich faktorov na bolesti brucha okolo pupku.

Prečítajte si:

Bolesť brucha v okolí pupku
Bolesť brucha v okolí pupku môže mať rôzne príčiny. Zdroj foto: Cserhelyi photo

Hernia a bolesť

Rovnako, aj pri hernii, teda prietrži brušnej steny, hovorovo aj pri pruhu v oblasti pupka. V brušnej stene sa vytvorí prietrž, čiže bránka, cez ktorú sa vyklenie pobrušnica a črevná kľučka.

Bolesť zhoršuje pricviknutie črevnej kľučky v danej prietrži. Komplikáciou je, ak pricviknutie trvá dlhšie. V tom prípade je riziko nedokrvenia a zápalu daného úseku.

Táto prietrž sa nazýva pupočná, poznáme aj slabinovú a herniu v jazve.

Prečítajte si: Pruh: aké sú rizikové faktory vzniku? V detstve i v dospelosti. + Príznaky a liečba

Aneuryzma brušnej aorty

Bolesťami okolo pupku sa prejavuje aj aneuryzma brušnej aorty. Dochádza pri nej k prasknutiu tepnovej výdute. Bolesť je náhla a postupne prechádza v šokový stav. Ten je treba urgentne riešiť odborným lekárskym zásahom.

Tento stav je nutné riešiť hospitalizáciou a operačným zákrokom čo najskôr.

Bolesť v oblasti pupka u detí

Bolesť brucha u detí
Bolesť brucha v okolí pupku u detí netreba podceňovať. Zdroj foto: Canva

Bolesť brucha v detskom veku môže mať viac príčin. Asi prvé na čo myslíme je zápal apendixu.

Ako bolo uvedené, pri apendicitíde, je dôležité všímať si celkové symptómy. Má náhly nástup, rýchly priebeh.

Bolesť vzniká v okolí pupka, ale neskôr sa najčastejšie presúva do pravého podbrušia.

Pridružujú sa príznaky ako nevoľnosť, pocit na vracanie a vracanie. Dieťa je slabé, trpí nechutenstvom a pridružuje sa zvýšená telesná teplota. Nie sú prítomné vysoké horúčky nad 39°C.

Po apendicitíde je častý výskyt hernie.

Iným príkladom sú bolesti pre psychickú záťaž a stres. Teda psychogénne bolesti brucha. Potrebné je myslieť na úraz. V tomto období sa vyskytujú aj infekčné ochorenia. A napríklad, pri nich je dôležitý údaj, či niekto iný v rodine nemá rovnaké ťažkosti.

Prečítajte si tiež:

Diagnostika

Základnou a prvou diagnostickou metódou je fyzikálne vyšetrenie.

Lekár palpačne identifikuje citlivú oblasť brucha, pohmatom tiež posúdi veľkosť a tvar orgánov. Stetoskopom vyšetruje brušné zvuky, čím zisťuje aktivitu čriev.

Laboratórne testy

Odberom krvi sa kontrolujú hodnoty krvného obrazu, zvýšenie bielych krviniek a hodnoty CRP ktorých výstup značí o prebiehajúcom zápale. 

Pomocou močových testov sa identifikuje infekcia a prítomnosť krvi v  moči, čo môže signalizovať obličkové kamene alebo infekciu močových ciest. 

Ďalšími vyšetrovacími metódami sú: 

Ultrasonografia (USG) - je to efektívna a neinvazívna metóda na identifikáciu problémov s orgánmi ako sú žlčník, pankreas a obličky. Najmä užitočná pri hodnotení akútneho zápalu slepého čreva a zápalu žlčníka. 

Počítačová tomografia (CT) poskytuje detailné obrazy vnútorných štruktúr a je výhodná pri diagnostike akútneho zápalu slepého čreva, pankreasu a nepriechodnosti čriev. 

Magnetická rezonančná tomografia (MRI) sa používa menej často, ale môže byť užitočná pri detailnom vyšetrení mäkkých tkanív a orgánov. 

Ďalšou vyšetrovacou metódou je endoskopické vyšetrenie

Gastroskopia sa používa na vizualizáciu a odber vzorky na vyšetrenie horných častí tráviaceho traktu, čo je užitočné pri diagnóze zápalu žalúdka alebo prítomnosti žalúdočných vredov. 

Kolonoskopia umožňuje vyšetrenie dolných častí tráviaceho traktu, čo je dôležité pri podozrení na Crohnovu chorobu alebo kolitídu. 

Laboratórne biomarkery zistené z odberu krvi:

  • Sérová amyláza a lipáza - zvýšenie týchto hladín enzýmov môžu indikovať zápal pankreasu
  • Testy na Helicobacter pylori - používa sa na detekciu infekcie, ktorá je často spojená so žalúdočnými vredmi

Point-of-Care Ultrasonografia (POCUS) je rýchla a neinvazívna metóda na okamžité hodnotenie pacientov s akútnou bolesťou brucha v pohotovostnom prostredí. POCUS je prenosný ultrasonografický prístroj, pomocný na okamžitú diagnostiku pri akútnych stavoch najmä na pohotovosti, či pri lôžku pacienta. 

Liečba bolesti brucha

Dôležitosť včasného rozpoznania je základom liečby vážnych príčin bolesti brucha.

Základom liečby je správna diagnóza a podávanie liekov

Podľa ochorenia sa môžu podávať analgetiká na zmiernenie intenzity bolesti, ale musí byť najskôr vždy určená diagnóza. V prípade neurčenia presnej príčiny bolesti brucha môžu analgetika prekrývať príznaky. 

Pri infekciách sa nasadzuje antibiotická liečba, pri funkčných poruchách tráviaceho traktu antispasmolitiká, ktoré zmierňujú príznaky a bolesti.

V prípade akútneho zápalu slepého čreva sa odporúča okamžitá chirurgická intervencia. Pred a po operácii sa podávajú antibiotiká na prevenciu a liečbu infekcií. 

Ileus (nepriechodnosť čriev). Liečba závisí od typu ileusu. Konzervatívna liečba zahŕňa nasogastrickú sondu, intravenóznu hydratáciu a elektrolytovú terapiu. Chirurgická intervencia je potrebná pri niektorých druhoch ileusu. 

Gastritída a žalúdočné vredy. Liečba sa zameriava na redukciu žalúdočnej kyseliny pomocou inhibítorov protónovej pumpy, H2-blokátorov a antacid. Pri infekcii Helicobacter pylori sa podávajú antibiotiká.

Pri pankreatitíde je nevyhnutná hospitalizácia, podávanie liečiv a tekutín priamo do žily, čím sa zabezpečí aj hydratácia. V niektorých prípadoch je nutná liečba antibiotikami a v prípade komplikácií môže byť potrebná chirurgická intervencia.  

Crohnova choroba má svoje špecifické postupy v liečbe, ktorá používa protizápalové lieky, kortikosteroidy, imunomodulátory. Moderná terapia zahŕňa biologickú liečbu, imunosupresíva a personalizované diéty. Tieto postupy pomáhajú zvládať symptómy a predchádzať komplikáciám.  

Celiakia, jedinou efektívnou liečbou je celoživotná bezlepková diéta, ktorá eliminuje všetky potraviny obsahujúce lepok. V prípade závažných príznakov sa môžu podávať kortikosteroidy. 

Hernia (prietrž brušnej steny) sa lieči chirurgickou korekciou, ktorá je zvyčajne nevyhnutná, najmä ak dochádza k pricviknutiu čreva alebo jeho nedokrveniu. 

Aneuryzma brušnej aorty. Akútne prasknutie aneuryzmy vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Asymptomatické aneuryzmy sa sledujú a chirurgicky zasahujú, ak dosiahnu kritickú veľkosť obvykle nad 5,5 cm. 

Infografika uvádza najčastejšie príčiny bolesti okolo pupka
Súhrn najčastejších príčin bolesti okolo pupka

Najčastejšie otázky a odpovede o bolesti brucha okolo pupka

Pýtate sa ...

Čo môže spôsobiť bolesť okolo pupka?

  • Bolesť brucha okolo pupka môže byť spôsobená rôznymi stavmi, vrátane zápalu slepého čreva (apendicitídy), nepriechodnosti čriev (ileus), žalúdočných vredov, pankreatitídy, Crohnovej choroby, celiakie, hernie (prietrž) a aneuryzmy brušnej aorty

Kedy by som mal/a vyhľadať lekára kvôli bolesti brucha okolo pupka?

  • Vyhľadajte lekára, ak máte silnú alebo pretrvávajúcu bolesť, ak je bolesť sprevádzaná horúčkou, vracaním, ťažkosťami s močením, alebo ak máte podozrenie na akútne stavy ako apendicitídu alebo prasknutie aneuryzmy brušnej aorty

Ako sa diagnostikuje príčina bolesti brucha okolo pupka?

  • Diagnostika zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, laboratórne testy (krvné testy, močové testy), a zobrazovacie techniky ako ultrazvuk (USG), počítačová tomografia (CT) a v niektorých prípadoch magnetická rezonancia (MRI)

Aké sú možnosti liečby bolesti brucha okolo pupka?

  • Liečba závisí od príčiny bolesti. Môže zahŕňať podávanie analgetík, antibiotík, chirurgické zákroky, zmenu stravy a použitie protizápalových liekov pri chronických zápalových ochoreniach čriev

Môže stres spôsobiť bolesť brucha okolo pupka?

  • Áno, stres môže prispieť k funkčným poruchám tráviaceho traktu, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS), ktorý môže spôsobovať bolesť brucha vrátane oblasti okolo pupka. Stres môže zhoršiť aj symptómy existujúcich gastrointestinálnych ochorení

Aké sú domáce opatrenia na zmiernenie bolesti brucha? 

  • Domáce opatrenia môžu zahŕňať odpočinok, pitie dostatočného množstva tekutín, konzumáciu ľahko stráviteľných potravín, používanie voľne dostupných antacidov alebo analgetík, a vyhýbanie sa potravinám, ktoré zhoršujú symptómy. Vždy je dôležité konzultovať s lekárom, ak bolesť pretrváva

Ako môžem predchádzať bolestiam brucha okolo pupka? 

  • Prevencia môže zahŕňať zdravú stravu bohatú na vlákninu, dostatočnú hydratáciu, pravidelnú fyzickú aktivitu, a vyhýbanie sa spúšťačom ako sú mastné a korenené jedlá. Pri známych ochoreniach, ako je celiakia, je dôležité dodržiavať predpísané diétne opatrenia
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané