späť na zoznam príznakov

Bolesť pri pohlavnom styku (sexe) u mužov i žien, aké má príčiny?

Autor: Michal Hrebík
Bolesť pri pohlavnom styku (sexe) u mužov i žien, aké má príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť pri pohlavnom styku je vo väčšine prípadov spojená s bolesťou v dôsledku nadmerného trenia alebo pri nedostatočnej vlhkosti či lubrikácie a vyskytuje sa prevažne u žien v oblasti pošvy. Samozrejme túto bolesť pociťujú pri sexuálnom akte aj muži, ale nie až v takej miere. V prípade niektorých typov bolestí, navyše s inými príznakmi, však môže ísť aj o infekčné ochorenia, či už pohlavné choroby, alebo o zápalové ochorenia pohlavných orgánov a to je dôvod, prečo nebrať príznak na ľahkú váhu.


Niekedy môže byť prirodzená

Pokiaľ ide len o bolesť, ktorú človek pociťuje priamo pri pohlavnom styku a táto bolesť je priamo úmerná napríklad jeho vykonávaniu, s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o nič vážne. Na zmiernenie je treba lepšiu lubrikáciu pošvy a opatrnejší začiatok vykonávania pohlavného styku. Pri veľkom trení totiž nastáva aj mechanické poškodzovanie sliznice pošvy a to spôsobuje bolesť. Pomalším a jemnejším prístupom s dostatočnou lubrikáciou tak problém zmizne.

Pri prvom pohlavnom styku dochádza k bolesti v dôsledku perforácie blany v pošve, hymenu. Tá je známa aj ako tzv. panenská blana. Pri bežnom styku je bolesť typická najmä vtedy, ak nie je žena dostatočne vzrušená. Za tým môže byť problém so sekréciou pošvy z fyziologických príčin, alebo psychický blok, ktorý jej bráni dostatočne sa uvoľniť. Pokiaľ žena bude "pripravená", nemôže už nič brániť tomu, aby bol pohlavný styk bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov, vrátane bolesti.

Medzi časté príčiny patria aj mykózy, kvasinky a chlamýdie

V prípade, že sa tak ale nedeje, môže ísť o vážnejšiu príčinu bolesti a v tomto prípade je to symptóm pre nejaký zdravotný problém. Veľmi často sa vyskytujú v prípade žien rôzne mykózy alebo zápaly pošvy, ktoré nemusia súvisieť len priamo s pohlavným stykom, pretože bolesti alebo svrbenie sa vyskytuje veľakrát aj mimo neho, hoci počas styku intenzívnejšie. Typické sú napríklad kvasinková infekcia alebo chlamýdiová infekcia pošvy, čo sa lieči farmakologicky.

Kvasinkové ochorenia a mykózy vznikajú veľmi často pri nerovnováhe vo vagíne. Za normálnych a bežných podmienok nemusia spôsobovať problémy, avšak pokiaľ príde k premnoženiu týchto mikroorganizomov, dostavia sa typické príznaky ako je výtok, pálenie a svrbenie. Optimálne prostredie v pošve môže žena udržiavať jednoduchými režimovými opatreniami. Patria sem: nosenie bavlnenej bielizne, udržiavanie hygieny prípravkami bez obsahu mydla a samozrejme pravidelné preventívne prehliadky.

Pozor na pohlavné a iné vážne choroby

Ochrana pred pohlavnými chorobami
Najlepšia ochrana pred pohlavnými chorobami je antikoncepcia

Často krát je však bolestivosť pri pohlavnom styku spôsobená aj pohlavne prenosnými infekčnými chorobami, napríklad kvapavkou. Častejšie sa kvapavka napríklad vyskytuje u mužov ako u žien a postihuje najmä mladšie vekové skupiny od 15 do 35 rokov v dôsledku nechráneného sexu. Pôvodcom ochorenia je baktéria Neisseria gonorrhoeae a prejavuje sa nielen bolesťou pri pohlavnom styku, ale aj bolesťou a pálením pri močení. Lieči sa antibioticky a liečbu rozhodne netreba zanedbať.

Okrem pohlavne prenosných chorôb sa prejavuje bolesťou pri sexe aj niekoľko iných vážnych ochorení. Patrí sem napríklad endometrióza, ktorá sa často objavuje medzi 20. a 35. rokom života a dochádza pri nej k spätnému krvácaniu vajíčkovodov do panvovej dutiny. Problémom sú aj maternicové myómy, čo sú nezhubné výrastky steny maternice a môžu v extrémnom prípade dosahovať až 15 cm v priemere. Rovnako rôzne cysty sa prejavujú bolesťou počas pohlavného styku.

Pre zápaly je typická bolesť v podbrušku

Bolesťou pri pohlavnom styku sa prejavuje aj zápalové ochorenie napríklad vaječníkov, vajcovodov, maternice alebo panvovej pobrušnice. Tieto ochorenia spôsobujú baktérie, ktoré sa môžu napríklad aktivovať chladom a aj preto sa hovorí, že ide o ochorenia z prechladnutia a nachladnutia, čo ale nie je úplne presné. Tieto zápalové ochorenia sa prejavujú aj bolesťami v oblasti podbruška a ak sa neliečia, môžu viesť v krajnom prípade až k neplodnosti, ale to skôr výnimočne.

Zápaly sa môžu vyskytovať napríklad v oblasti malej panvy, ale aj priamo v niektorých orgánoch reprodukčnej sústavy, napríklad zápal pošvy. Záklaom je vždy navštíviť gynekológa a dodržiavať stanovenú liečbu. Výnimočnejšie ako zápaly sa vyskytuje u niektorých žien tzv. vaginizmus. Ide o problém, ktorý sa dá na základe symptómov s bežným zápalom veľmi rýchlo zameniť, avšak typické preň je najmä to, že ak má prísť k sexuálnemu styku, vagína sa nekontrolovane stiahne, takže nie je možný prienik.

Vyšetrenie panvy
Čím skôr sa spraví vyšetrenie panvy, tým skôr je možné rakovinu diagnostikovať

Je to rakovina?

Veľmi vážnym problémom je však už rakovina krčka maternice. Toto nádorové ochorenie má jeden zo symptómov práve bolesť pri pohlavnom styku, ale samozrejme aj ďalšie príznaky ako vaginálny výtok, bolesť pri močení alebo krvácanie aj mimo menštruačný cyklus, takže netreba prepadnúť hneď panike. Keďže je však liečba veľmi komplikovaná najmä vtedy, ak sa na rakovinu príde v neskorom štádiu, je lepšie bolesť pri pohlavnom styku riešiť čo najskôr.

Menej častým, ale vyskytujúcim sa ochorením, je aj rakovina pošvy:

  • objavuje sa najčastejšie u starších žien
  • vzniká na základe zmien buniek tvoriacich sliznicu pošvy
  • medzi typické prejavy patria: krvácanie mimo menštruáciu, krvácanie aj po menopauze, krvácanie počas sexuálneho styku a bolesť pri sexe, svrbenie v pošve a páchnuci či krvavý výtok

Na čo si dať pozor v tehotenstve a po pôrode

V čase gravidity nastávajú v tele ženy viaceré tehotenské zmeny, pohlavnú sústavu nevynímajúc. Nadmerné prekrvenie vonkajších rodidiel môže byť tak intenzívne, že pri dotyku dochádza k obrannej reakcii, čiže k bolesti. V treťom trimestri je už aj vzhľadom na zväčšenie bruška väčšina bežných sexuálnych polôh nevhodná, avšak ani v tomto období nemusí prísť k úplnému vylúčeniu pohlavného styku. Pokiaľ nepríde k trvalým bolestiam počas sexuálneho styku, nie je treba sa ho strániť.

Existujú ale situácie, kedy nie je pohlavný styk počas tehotenstva vhodný:

Kedy nemať pohlavný styk počas tehotenstva

Po pôrode môže byť prvý pohlavný styk rovnako bolestivý, ako prvý pohlavný styk vôbec. Prečo tomu tak je? Najčastejšie z prílišného stiahnutia vagíny po pôrode, ale aj z mnohých poranení. Tie môžu nastať v dôsledku pôrodu priamo vo vagíne, prípadne aj vonku alebo na hrádzi. Hojenie vagíny trvá dlhšiu dobu a preto je potrebné najmä zabezpečiť dostatočnú lubrikáciu a postupné "trénovanie". Pomôcť môžu aj cviky na panvové dno, známe ako Kegelove cvičenie.

Čo všetko môže byť za bolesťou pri sexe

Čo všetko môže byť za bolesťou pri sexe

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri pohlavnom styku (sexe) u mužov i žien, aké má príčiny? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: dyspareunie, bolesť pri sexe
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti

O endometrióze sa toho veľmi veľa nevie, no napriek tomu výrazne ovplyvňuje život ženy . Príčiny, prejavy a liečba tohto gynekologického ochorenia sú vysoko individuálne. Môže mať...

Naposledy aktualizované 27.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.