späť na zoznam príznakov

Časté nutkanie na močenie: Aké má príčiny, prechladnutie i ochorenie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Časté nutkanie na močenie: Aké má príčiny, prechladnutie i ochorenie?
Zdroj foto: Getty images

Vo vyššom veku postihuje ženy aj mužov. Ale v prípade niektorých ochorení nevynechá ani detský vek, či dospelých. Spôsobí ho zápalové ochorenie močového systému, ale aj iné ochorenia. Bežné je v tehotenstve. Dôležitý je tiež pitný režim.


Časté nutkanie na močenie, odborne polakizúria, môže byť symptómom pre viacero ochorení. Či už priamo močových ciest, orgánov, sústavy alebo iných orgánov v tele zodpovedných za vylučovanie škodlivých a nadbytočných látok a tekutín.

Často sa pýtate: 
S čím súvisí časté nutkanie, aké ochorenia sú jeho príčinou? 
Čo ak sa vyskytuje spolu s ťažkým a bolestivým močením, môže za to iba prechladnutie? 
Môže byť na vine psychika? 
Ako ho liečiť? 

Dráždivý mechúr

Niekedy ale súvisí aj s menej závažnými diagnózami, ako napríklad syndróm dráždivého močového mechúra. Toto je hlavná príčina častého nutkania na močenie u žien.

Jeho hlavnou príčinou je znížená hladina estrogénov. Dochádza k nej v menopauze. Okrem atrofii svalstva močového mechúra nastáva aj atrofia svalov malej panvy a pošvy.

Ako hlavné prejavy sú prítomné:

 • žena vo farebných šatách si drží rozkrok, má nutkanie na močenie, bolí ju podbrušie
  U žien sú zápaly močového ústrojenstva častejšie, ako u mužov
  časté nutkanie na močenie
 • pocit tlaku nad lonovou kosťou
 • únik moču (inkontinencia) pri záťaži
 • urgentná inkontinencia, čo je vlastne stav náhleho nutkania s nevyhnutnosťou vymočiť sa
 • komplikáciou sú časté zápaly
 • porucha vyprázdňovania moču 
 • a porucha sexuálnej funkcie pre atrofiu svalstva malej panvy  

Hyperaktívny močový mechúr sa vyznačuje častým nutkaním, ku ktorému docházda aj v noci. Prítomná býva bolesť pri močení. Môže, ale aj nemusí dochádzať k inkontinencii moču.

Diagnóza sa stanoví, ak k nutkaniu dochádza viac ako 8 krát počas 24 hodín. A pri diagnostike sa nedokáže prítomnosť zápalu, ochorenie močových ciest alebo metabolická porucha.

Život ženy je výrazne sociálne obmedzený, vyhýbajú sa spoločenskému životu, izolujú sa. Náhle nutkanie ich obmedzuje a je nevyhnutné navštíviť urológa alebo gynekológa, nejde o vážne ochorenie

V tomto prípade je dopad i na psychiku. Rovnako, zhoršená duševná kondícia môže rovnako negatívne vplývať na frekvenciu nutkania.

Zápal močového systému

Zápal močového systému môžeme rozdeliť na zápal obličiek, močovodov, mechúra, aj močovej rúry. U žien k nim dochádza častejšie, hlavne pre dĺžku močovej rúry.

Infekcia pri zápale močovej rúry ľahšie prechádza do močového mechúra. Nebezpečné sú opakované zápaly močových ciest. Uroinfekt sprevádza nutkanie na časté močenie.

Podobne je na tom aj zápal močového mechúra. Ten je vo veľkej väčšine prípadov spojený s bakteriálnou infekciou. Liečba spočíva najmä v užívaní antibakteriálnych farmakologických prípravkov a v dodržovaní pitného režimu.

Pri tomto zápale je prítomná aj bolesť počas močenia, ktorá môže byť pálivá, rezavá, bodavá. Bolesť v podbruší, močenie malého množstva moču, zakalený moč, krv v moči, zapáchajúci moč.

Bolesť môže vyžarovať do oblasti drieku, krížovej chrbtice, prítomné sú aj zvýšená teplota, až horúčka, zimnica. Vyskytuje sa aj nauzea, teda pocit na vracanie.

infografika hovoí o cvičeniach ktoré pomáhajú pri častom nutkaní na močenie a režimových opatreniach
Cvičenie môže pomôcť pri probléme s častím nutkaním na močenie

V takom prípade treba pamätať aj za zápalové ochorenie obličiek. To sa tiež prejavujú častým nutkaním na močenie. A už spomínanými ťažkosťami.

Príkladom je zápal obličiek, čiže nefritída. Ide o infekčné zápalové ochorenie bakteriálneho pôvodu. Ktoré môže byť buď v akútnej alebo v chronickej forme.

Intersticiálna cystitída je chronické ochorenie, ktoré sa vyznačuje okrem častého nutkania aj bolesťou v oblasti malej panvy a to hlavne počas plnenia močového mechúra.

Pri vyšetrení nie sú prítomné baktérie v moči a liečba antibiotikami nie je účinná. Dochádza k častému zápalu steny močového mechúra. 

Následkom čoho sa tvoria jazvy, čo zmenšuje jeho kapacitu. Príčina nie je objasnená. Až 90 % z prípadov postihuje ženy, najčastejšie vo veku 20 až 40 rokov.

Močové kamene a časté nutkanie na močenie

štrk, kamene, voda, značia močové kamene
Močové kamene sú častou príčinou prudkých kolikovitých bolestí

Močový systém postihujú pomerne často. Vznikajú nedostatočným rozpúšťaním minerálnych a iných látok v obličkách. Tie sa neodplavia do močovodu, ale tvoria ložiská. 

Sú vo forme malých kamienkov, ale obličky môžu postihnúť aj obličkové kamene väčších rozmerov. Niekedy vyplnia celú oblasť obličkovej panvičky.

Následne putujú močovým ústrojenstvom a spôsobujú bolesť, aj nutkanie na časté močenie. Bolesť vyvolaná kameňom sa nazýva aj renálna kolika. Jej intenzita býva veľmi vysoká.

Močové kamene môžu vyvolať zápal močových ciest. Ale vo väčšine prípadov je toto ochorenie spôsobené baktériou Escherichia coli.

Prostata ako príčina

Časté nutkanie na močenie u mužov a aj časté močenie, sprevádza ochorenie prostaty. Zväčšenie prostaty odborne benígna hypertrofia prostaty (BPH), je nezhubné ochorenie. Je bežné najmä u mužov vo veku nad 50 rokov.

Má tri formy a to mikroskopickú, klinickúsymptomatickú. Liečba môže byť buď konzervatívna formou liekov a podávaním rôznych prípravkov na svalovinu močového mechúra, prípadne chirurgickou formou, ktorá je najúčinnejšia.

Diabetes mellitus

Časté nutkanie na močenie je prítomné napríklad aj u cukrovky. Hlavnou príčinou je diabetická neuropatia. Čo je ochorenie nervových vlákien ako komplikácia cukrovky.

V rámci močového systému vznikajú poruchy vyprázdnenia močového mechúra, ktorý sa nedostatočne vyprázdni. Čo následne dráždi postihnutého pacienta na ďalšie močenie. Môže sa objaviť aj inkontinencia.

pohár s vodou a limetkou
Chorobný smäd a aj časté močenie pri ochorení diabetes insipidus

Diabetes insipidus

Je porucha hormónu ADH čo je antidiuretický hormón, inak aj vazopresín. Presnejšie sa jedná o jeho nedostatok v tele. Prejavuje sa polyúrou, teda častým močení, nutkaním na močenie a polydipsiou, čo je chorobný smäd.

Pri tomto ochorení sa vylúči za deň viac ako 3 litre moču, v niektorých prípadoch až 15 litrov. Ak postihnutý človek neprijíma dostatok tekutín dochádza k dehydratácii.

Postihnutý je hypotalamus alebo hypofýza. Príčina môže byť vrodená, autoimunitná, po zápaloch, úrazoch, ale aj po krvácaní do mozgu. Či následok nádorového ochorenia.

Následok neurologického ochorenia

Časté nutkanie na močenie môže byť následkom cievnej mozgovej príhody. Kedy je príčina v nervovom poškodení. Za týmto príznakom môžu byť aj iné neuroglogické ochorenia.

Užívanie liekov a časté nutkanie

Lieky zvané diuretiká, vyvolávajúce zvýšené močenie, sú príčinou častého nutkania na močenie. Užívajú sa hlavne pri ochoreniach srdca, jeho zlyhávaní a tak isto aj pri vysokom krvnom tlaku.

Nevhodný pitný režim, kofeín a alkohol

šálka s kávou na drevenom stole
Ranná káva a čaj vás donútia močiť

Je tiež jednou z príčin častého nutkania na močenie. Nadmerný príjem tekutín vyvolá fyziologickú reakciu, zvýšeného vylučovania moču. Správny návyk pitného režimu tento problém vyrieši.

Tak isto sa za ním môže ukrývať zvýšený príjem kofeínu, či teínu. Má totižto diuretický účinok. Teda podporuje vylučovanie

Káva, čaj, nápoje s obsahom kofeínu, ale aj umelé sladidlá podporia močový systém k zvýšenému vylučovaniu moču. Citrusové plody dráždia močový mechúr a tým pádom aj jeho vyprázdňovanie.

Podobne je na tom alkohol. Ten má podobné močopudné účinky. A to hlavne v prípade pitia piva. To aj vďaka zvýšenému objemu, ktorý sa vypije.

Časté nutkanie na močenie v tehotenstve

Obdobie tehotenstva je význačné tým, že v tele ženy dochádza k hormonálnym zmenám. Pri zväčšovaní plodu v maternici sa menia pomery v brušnej dutine a v panve.

Toto všetko môže podnecovať častejšie nutkanie na močenie. Ale tak isto aj v tomto období, treba dať pozor na zápal močového systému. Alebo iné ochorenia močového ústrojenstva.

Časté nutkanie na močenie u detí

Aj deti môže postihnúť zápal močového systému. Hlavne dievčatá. Tak ako už bolo spomínané, je za tým hlavne kratšia močová rúra.

U detí môže vzniknúť nesprávny návyk pitného režimu. Čo môže opäť vyvolať časté nutkanie na močenie. Dôležité je naučiť ich správny pitný režim. 

U detí je potrebné tiež osvojenie si zadržiavania moču a trénovanie močového mechúra. Aby vedeli tento pud vyprázdňovania kontrolovať.

Video o častom nutkaní na močenie

Video o častom nutkaní na močenie

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - Wikiskriptá a informácie o močení
 • wikiskripta.eu - informácie o zápaloch močových ciest na Wikiskriptách
 • zdravoteka.sk - informácie o glomerulonefritíde na Zdravotéke
 • menopauza.sk - na stránke sa venujú téme dráždivý močový mechúr
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s častým nutkaním na močenie

Časté nutkanie na močenie: Aké má príčiny, prechladnutie i ochorenie? patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: polakizúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
37. týždeň tehotenstva. Zaujalo už dieťatko svoju definitívnu polohu? 37. týždeň tehotenstva. Zaujalo už dieťatko svoju definitívnu polohu?

Pred pár mesiacmi, keď ste sa dozvedeli že ste tehotná a keď vaše dieťatko bolo veľkosti fazuľky ste rozmýšľali nad tým, a nevedeli sa dočkať, kedy budete v treťom trimestri, a aké to...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
nutkanie - eva 10.03.2019 21:16

ospravedlnujem sa za chyby notebook hapruje sorry...

caste nutkanie na mocenie - eva 10.03.2019 21:07

uz niekolko rokov mam caste nutkanie na mocenie cez den aj v noci niekedy musim vstat a zbytocne lzacala som brat lieky na spanie aby somieky mi nepomahaju cez den som si uz zvykla ale ked ste aj sto krat na toalete neviem ...

Čo mi pomohlo

zacala som brat lieky na spani aby som si 2-3 hodiny pospala tomuto co tu pisem ani sama neverim