späť na zoznam príznakov

Porucha koordinácie pohybov


Porucha koordinácie pohybov môže vzniknúť v dôsledku poškodenia riadiaceho centra pohybov, čiže mozočku a bazálnych ganglií, ale tiež poškodením nervov miechy alebo priamo nervov v konkrétnych končatinách. Koordinácia pohybov v praxi znamená, že človek vie zapojiť viacero rôznych svalov do koordinovaného pohybu a tiež viacero svalových skupín napríklad aj na odlišných častiach tela. poškodené tak môžu byť miecha, mozoček alebo bazálne gangliá.

Bazálne gangliá sú súčasťou mozgu, pričom ich funkciou je koordinácia pohybov, či už naučených alebo voľných. Pokiaľ je narušená funkčnosť bazálnych ganglií, dochádza buď k stuhnutosti svalov a minimálnemu pohybu, alebo naopak k uvoľneniu svalov a nadmernému pohybu, veľakrát neúčelnému. Niekedy sa porušenie funkčnosti prejavuje aj nekontrolovateľným trasením, prípadne nekontrolovateľnou choreou, čiže neustálymi pohybmi.

Môže sa prejavovať aj tikmi a tiež poruchou koordinácie pohybov. Chýba aj súhra pohybu končatín napríklad pri chôdzi. Mozoček je tiež veľmi dôležitý orgán, ktorý pomáha koordinovať pohyby a najčastejšie dochádza k jeho obmedzenej funkčnosti napríklad pri nadmernej konzumácii alkoholu. Vtedy človek tiež nevie koordinovať svoje pohyby. Problémom ale môžu byť aj rôzne úrazy, otravy, infekcie alebo cievne problémy s prekrvením mozočku.

Veľmi vážny problém, pri ktorom vzniká porucha koordinácie pohybov, je aj poškodenie miechy. V mieche sa nachádzajú nervy, ktoré prakticky ovládajú celé telo a preto napríklad úrazy miechy môžu viesť k ochrnutiu, ktoré môže byť čiastočné alebo úplné. Vo väčšine prípadov sú problémy s koordináciou pohybov prítomné pri nervových ochoreniach, ale niekedy napríklad sú prítomné aj pri schizofrénii, najmä u detí, ktoré majú aj poruchy motoriky.

Taktiež pri syndróme karpálneho tunelu, čo je ochorenie pohybového aparátu, dochádza k problémom na rukách v dôsledku útlaku nervu, ktorý inervuje dlaň a ruku a zaisťuje ich senzitivitu a pohyby jemnej aj hrubej motoriky. Pri Parkinsonovej chorobe dochádza typicky k strate ovládať svoje pohyby a koordinovať ich v dôsledku straty mozgových buniek priamo v mozgu. Chorea, čiže nekontrolované pohyby a nemožnosť ich koordinácie, sa vyskytujú aj pri Huntingtonovej chorobe.

Problémy majú aj ľudia s cukrovkou, u ktorých je veľmi častá diabetická neuropatia. Je to ochorenie nervov, pri ktorom dochádza k postihnutiu nervov, ich štruktúry a tiež aj funkčnosti a toto postihnutie sa týka tak priečne pruhovaných svalov ako aj svalov vnútorných orgánov. Pri cievnej mozgovej príhode môže tiež vzniknúť porucha koordinácie pohybov v dôsledku nervového poškodenia priamo v mozgu. Toto poškodenie vzniká pri prerušení krvného zásobenia mozgu.

Pri myopatii dochádza k ochoreniu a postihnutiu kostrových svalov a je viacero foriem tohto nervového ochorenia, napríklad svalová dystrofia, myostída alebo myotonická myopatia a tieto choroby sú charakteristické poruchami pohybu. Veľmi nebezpečná je aj roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém a najčastejšie vzniká u ľudí vo veku do 40 rokov. Má rôzne formy a postihuje mozog aj miechu, pričom niekedy spôsobuje len ľahšie problémy.

Poruchou centrálnej kontroly hybnosti je aj detská mozgová obrna, ktorá postihuje len mozog, čiže centrum riadenia pohybov. Porucha koordinácie pohybov tak v tomto prípade vzniká nie v jednotlivých nervoch alebo častiach, ale priamo v mozgu. Na druhú stranu, lokálnym nervovým ochorením je zápal nervu, ktorý sa týka konkrétnych nervov a vzniká najmä dráždením nervu. Ide o bežné ochorenie, ktoré je pomerne dobre liečiteľné pri včasnej diagnostike.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom? Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom?

Vojtova metóda je metóda založená na princípe reflexnej lokomócie . Jej objaviteľ Václav Vojta pomocou nej dosiahol obdivuhodné pokroky u detských pacientov s detskou obrnou. Čo to...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých! Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých!

Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém . Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti. Z...

Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.