- wikiskripta.eu - informácie o zelenom zákale
- wikiskripta.eu - informácie o diagnostike bolesti oka
- optometrists.org - Pressure Behind the Eye: 6 Frequent Causes
- medicalnewstoday.com - What causes a buildup of pressure behind the eyes?
- allaboutvision.com - Pressure behind the eye: Causes and when to call a doctor
Tlak v oku a pocit tlaku môže byť príznakom? Spoznajte hlavné príčiny
Spôsobí ho ochorenie oka, ale aj očného viečka. Môže byť príznakom zápalu, no niekedy je za tlakom v oku iné závažné ochorenie. Očné vyšetrenie je najlepšou voľbou pri výskyte ťažkostí.
Postihnutý si môže sťažovať na pocit - ako by mal oko vytlačované z očnej jamky, alebo vníma bolesť ako tlak priamo na oko.
Nepríjemný pocit býva spôsobený rozličnými faktormi, vrátane ochorení oka alebo zrakového nervu. V niektorých prípadoch môže byť za tlakom aj nádorové ochorenie alebo problém s cievami.
Tlak môže vyvolať aj únava, prievan či iné nezávažné ťažkosti. Príčiny sú variabilné, a to je dôvodom, prečo sa pri problémoch odporúča vyšetrenie. Očný lekár po diagnostikovaní navrhne liečbu, ktorá zabráni komplikáciám.
Je dôležité venovať pozornosť týmto znakom a konzultovať svoj stav s odborníkom.
Podľa príčiny sa pridružujú ostatné ťažkosti.
Okrem tlaku v oku sa môžu vyskytnúť aj nasledovné príznaky:
- svrbenie, pálenie, rezanie v oku či pocit piesku v oku
- začervenanie oka a viečka
- opuch viečka
- porucha zraku a zrakovej ostrosti či obmedzenie zorného poľa (zahmlené a rozmazané videnie)
- slzenie oka/očí až výtok
- bolesť hlavy
- hučanie v ušiach - známe ako tinitus
- závrat a točenie hlavy
- tlak v uchu
S touto témou sa nám spája tiež pojem vnútroočný tlak. Rozličné situácie ovplyvňujú jeho mieru. Životný štýl a viaceré faktory ovplyvňujú jeho hodnotu. Medzi tie, ktoré vieme ovplyvniť patrí napríklad: pitie alkoholu, fajčenie, hranie na dychové nástroje, pohybová aktivita a cvičenie s ťažkými váhami.
Záťažou pre oči je taktiež dlhodobá práca so zobrazovacími zariadeniami - jednoducho pridlhé sledovanie monitora a únava očí.
Čítajte tiež:
Poznáte syndróm počítačového videnia či digitálnu únavu očí?
Sú situácie, ktoré nám však boli dané inými príčinami, ako napríklad zelený zákal.
Bolesť pri zelenom zákale
Bolesťou oka, ale aj pocitom tlaku v oku sa prejavuje tiež zelený zákal, nazývaný aj glaukóm. V skutočnosti sa nejedná o zákal, pretože hoci v konečnom štádiu príde k zakaleniu rohovky oka, no na začiatku dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku.
Vnútroočný tlak stúpa na základe zablokovania odtoku vnútroočnej tekutiny, ktorá okom bežne cirkuluje. V dôsledku zvýšenia tohto tlaku dochádza k poškodeniu optického nervu a s tým je spojené aj zhoršenie samotného videnia. Liečba je buď laserová alebo chirurgická.
Normálne hodnoty vnútroočného tlaku sú v rozmedzí približne 12 až 22 mmHg.
Samozrejme, hodnoty sú variabilné od človeka k človeku a tiež od metódy merania pri vyšetrení.
Jačmeň ako príčina tlaku v oku
Ochorením oka, konkrétne očného viečka, je aj tzv. jačmenné zrno. V tomto prípade je prítomný tlak v oku a najmä pocit tlaku na oko zo strany viečka, čiže dochádza nie ku klasickému tlaku z vnútornej strany oka, ale z vonkajšej.
Tento tlak na oku vzniká následkom vytvorenia bolestivého zdurenia, tzv. zrna na očnom viečku, ktoré je plné hnisu. Tvorí sa pre upchatie niektorej z povrchových žliaz viečka. Je to typické zápalové ochorenie očného viečka.
Syndróm suchého oka
Tlak v očiach je frekventovaný pri syndróme suchého oka. Toto ochorenie predstavuje poruchu omývania, zvlhčovania očného povrchu. Tú spôsobuje nedostatočná tvorba sĺz, ktoré vytvárajú na povrchu oka slzný film.
Slzy sa tvoria v menšom množstve alebo majú zlú kvalitu.
Pre zvlhčovanie a ochranu oka je dôležité správne zloženie. Obsahujú vodu, olej, hlien. Okrem tlaku sa pridružujú príznaky ako pálenie, svrbenie, rezanie očí, ale aj únava očí, zhoršené videnie, citlivosť na svetlo a bolesť hlavy.
Zápal nervu
Najčastejšie je príčinou tlaku v oku neuritída, čiže zápal nervu. Konkrétne ide o zápal zrakového nervu, ktorý môže byť buď bulbárny, kedy je možné nájsť zmeny pri očnom vyšetrení očného pozadia, alebo retrobulbárny, kedy naopak tieto zmeny očný lekár nenájde.
Neuritída ako taká vzniká dráždením nervu a ide o pomerne bežnú nervovú poruchu, ktorú sprevádzajú aj bolesti. V tomto prípade bolesti v oku pri pohybe. Prípadne sa pridružia aj problémy s videním.
Zápal očného nervu, najčastejšie postihuje optický nerv priamo v oku, ktorý prenáša zrakové vnemy do mozgového centra. Niekedy má človek dočasnú a čiastočnú stratu videnia, prípadne zahmlené videnie alebo problémy s rozoznávaním farebnosti.
Najčastejšie optickú neuritídu spôsobuje vírusová infekcia, ale niekedy sa môže objaviť aj po otrase mozgu alebo pri úrazoch v oblasti miechy. Sú však prípady, kedy dochádza aj k opuchnutiu myelínovej vrstvy nervu.
Sprevádza migrénu a tenznú bolesť hlavy
Popri týchto ťažkostí sa tlak v oku vyskytuje vo veľkej miere aj pri bolestiach hlavy ako je migréna alebo tenzná bolesť hlavy.
Migréna je záchvat bolestí hlavy, bolesť je pulzujúca, má veľkú intenzitu. Bolesť hlavy môže sprevádzať bolesť očí a tá môže mať tlakový charakter.
Vyskytuje sa aj v detstve. Záchvaty sa opakujú vo variabilných časových úsekoch. Od jedného raz za rok, až po frekventované, viackrát mesačne.
Ďalej sa migréna prejavuje aj:
- citlivosťou na svetlo a hluk
- opuchom očných viečok
- sčervenaním tváre
- podráždenosťou
- únavou, vyčerpaním
- zvracaním
- hnačkou
- bolesťou brucha
- nechutenstvom
Pri tenznej bolesti očí si postihnutý môže sťažovať na vnímanie pocitu plnosti očí. Bolesť je tupá, obojstranná a v okolí očí. Ďalej i pri klastrovej forme.
Viac o bolesti hlavy tiež v článku:
Bolesť hlavy: Najčastejšie príčiny a ako sa jej zbaviť? (Typy bolesti)
Aj pri skleróze multiplex
Retrobulárny zápal nervu môže byť spôsobený aj v rámci roztrúsenej sklerózy, čo je tiež nervové ochorenie. Roztrúsená skleróza postihuje centrálny nervový systém, najmä mozog a miechu a najčastejšie vzniká u ľudí vo veku od 20 do 40 rokov.
Dochádza k rozpadu myelínovej štruktúry na povrchu nervu, ktorá izoluje a obaľuje nervové vlákna a zároveň napomáha prenosu nervového impulzu. Tlak v oku je prítomný teda pri poškodení tejto štruktúry.
Zhrnutie možných príčin:
- zápal oka
- kožná infekcia v okolí oka, očného viečka (napríklad ako je jačmeň)
- infekcia prínosových dutín a nádcha
- Gravesova-Basedowova choroba - ochorenie štítnej žľazy - so zvýšenou tvorbou hormónov štítnej žľazy
- optická neuritída - zápal zrakového nervu
- únava oka ako je tiež digitálna únava očí
- syndróm suchého oka
- zelený zákal
- nedostatočná starostlivosť o kontaktné šošovky
- úraz oka a komplikácie chirurgických očných zákrokov
- tenzná bolesť hlavy a migréna
- skleróza multiplex
- bolesť zubov
- poranenie tváre
- alergia ako je napríklad tiež senná nádcha
- a iné
Nezabúdajte, že preventívne očné vyšetrenie a návšteva oftalmológa sú dôležité. Odborník vie zachytiť zmeny a poruchy v začiatočných fázach a tým môžete predchádzať komplikáciám.
Ako zlepšiť zdravie očí a starať sa o zrak?
Chcete sa vhodne postarať o svoj zrak? Dodržujte zásady, ktoré sa uvádzajú ako kľúčové.
Všeobecne sa odporúča dostatočná pohybová aktivita a to najmä vonku an čerstvom vzduchu. Prechádzkami nič nepokazíte.
Dostatočný príjem tekutín a vhodná strava. Vyživujte svoj zrak. Vitamíny A, C i E, plus karotenoidy Luteín a zeaxantín - siahnite po mrkve, paprike, vajíčkach alebo tiež čučoriedkach.
Doplňte zinok či selén, alebo tiež Omega 3-mastné kyseliny.
Ochraňujte svoj zrak pred nadbytočným pôsobením UV žiarenia a eliminujte pôsobenie modrého svetla z obrazoviek. Doprajte očiam oddych od TV, PC a mobilov.
Hygiena je základ. Nechytajte si oči špinavými rukami. Vyhýbajte sa dráždeniu a ak nosíte kontaktné šošovky, dbajte na ich správne používanie.
Umelé slzy pomôžu pri syndróme suchého oka.
Pomôžu očné cvičenia, ako je napríklad jemná masáž očí, alebo zaostrovanie zraku rôznymi smermi.
Prevencia ako základ - a to neplatí len v prípade, že nosíte okuliare (vtedy sa odporúča preventívna prehliadka raz ročne).
Často kladené otázky a odpovede
- Čo môže spôsobovať pocit tlaku v oku?
- Môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane očných ochorení ako je glaukóm, problémy s cievami, zápal alebo dokonca nádorové ochorenie. Často je to únava a prepracovanosť pre dlhodobé používanie monitorov.
- Je tlak v oku príznakom závažného ochorenia?
- Aj keď môže byť príznakom závažného ochorenia, najčastejšie je spôsobený menej vážnymi faktormi ako únava alebo prievan. Avšak dôležité je vyhľadať odborné vyšetrenie pre určenie príčiny.
- Môže byť tlak v oku spojený s migrénou alebo bolesťou hlavy?
- Áno, môže. Často je spojený s migrénou alebo tenznou bolesťou hlavy.
- Ako sa lieči tlak v oku?
- Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Môže zahŕňať lieky, laserové procedúry, chirurgické zákroky alebo zmenu životného štýlu.
- Aké sú preventívne opatrenia proti tlaku v oku?
- Na prevenciu je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl, chrániť oči pred nadmerným svetlom a UV žiarením, vyhnúť sa dlhodobému preťažovaniu. Nezabudnite pravidelne navštevovať očného lekára.
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →