späť na zoznam príznakov

Opuchnuté viečko: Sprevádza alergie i rozličné ochorenia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Opuchnuté viečko: Sprevádza alergie i rozličné ochorenia?
Zdroj foto: Getty images

Očné viečka sú citlivé na zápal. Okrem bolesti je ľahko badateľný aj opuch, iný príznak môže byť sčervenanie. Miesto očného viečka je citlivé a jeho ochorenia človek aj rovnako vníma. Za opuchom môžu byť rôzne príčiny, nie len zápal.


Opuchnuté viečko je príznakom obvykle pre zápal, či už bakteriálny, vírusový alebo spôsobený inými faktormi. Veľmi často sa prejavuje tento zápal nielen opuchnutím, ale napríklad aj bolestivosťou, začervenaním, nadmerným slzením z oka a podobne.

Pýtate sa: 
Aké ochorenia sprevádza opuch viečka? 
Môže sa vyskytovať pri alergii a to spoločne so svrbením? 
Pomôže krém, masť či kvapky? 

Ochorenia viečka

Najčastejšie je opuchnuté viečko spôsobené tzv. jačmenným zrnom, odborne hordeolum. Na hornom alebo dolnom viečku sa vytvorí bolestivá hrčka. Ako dôsledok upchania niektorej z povrchových žliaz viečka.

Upchatie vyvolá zápal so svojimi typickými črtami, teda opuchom, začervenaním, bolestivosťou a niekedy aj rozostreným videním. Obvykle do 2 týždňov jačmeň sám dozreje, praskne a zmizne.

Podobným ochorením je aj vlčie zrno. Aj tu vzniká jednak hrčka na viečku. Ale aj opuchnutie, ktoré je tiež bolestivé a okolie oka sčervená. Na rozdiel od jačmenného zrna nie je to vlčie infekčného pôvodu.

žena má zapálené oči, červené a opuchnuté
Opuch viečka sprevádza pri zápale aj začervenanie. Zdroj foto: Getty images

Medzi hlavné príznaky ochorenia očného viečka patrí:

  • bolesť, rezanie, pálenie, svrbenie
  • pocit piesku v očiach
  • sčervenanie, podráždenie
  • opuch viečka
  • slzenie
  • výtok
  • odlupovanie kože
  • vriedky na viečkach

Samo o sebe nebolí, skôr bolí okolie opuchu. V tomto prípade je však častokrát ochorenie chronické, takže sa aj vracia. Veľakrát dochádza k vytvoreniu abscesu a vlčie zrno samo od seba nepraskne, takže v tomto prípade je vždy potrebné navštíviť lekára.

Nielen žľazy viečka môžu byť zapálené, ale aj okraje očného viečka. Vtedy tiež dochádza k opuchu. Vyskytuje sa niekoľko druhov takýchto zápalov. Vzniká nadmerné prekrvenie viečkového okraja, tvoria sa šupinky, niekedy sa tvoria aj menšie vriedky, ktoré zaschnú.

Sú aj výnimočné prípady, kedy dochádza k vypadávaniu očných rias. Nebezpečné sú aj vírusové zápaly viečok. Spôsobujú ich herpetické vírusy. Liečba síce nie je komplikovaná, ale opuch je nepríjemný.

Pri bakteriálnom zápale spojiviek taktiež dochádza počas vývoja zápalu k opuchu viečka. Okrem toho je pre ochorenie typické aj zdurenie uzlínhnisavá sekrécia z postihnutého oka.

Niekedy je slzenie natoľko prudké, že až doslova zlepuje viečko. Pri chronických zápaloch, ktoré sú najčastejšie spôsobené zlatým stafylokokom. Dochádza v rámci sekundárnych vplyvov aj k zápalom samotného viečka. Prítomné je aj svrbenie v oku a samozrejme väčší opuch.

Opuch vyvoláva aj upchatie slzného kanálika. A to hlavne pri zápale nosových dutín alebo prínosových dutín. Kedy je vysoké riziko zápalu slzníka (miesto hromadenia sĺz).

Nádor na očnom viečku môže tak isto pôsobiť ako opuch. Najčastejšie sa vyskytuje bazaliom. Ten často krváca, hlavne pri dotyku. Nie je bolestivý. Potrebné je odborné vyšetrenie.

Niektoré ťažkosti prechádzajú samovoľne do niekoľkých dní. Avšak, tie ktoré pretrvávajú, opakujú sa alebo prebiehajú s viacerými prejavmi, treba vyšetriť. 

Pomôcť môžu prípravky, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárni, a sú určené na použitie do oka, ako masti, gély či očné kvapky. V iných prípadoch sú nutné antibiotiká a lokálne prípravky na dezinfekciu. 

Nápomocné môžu byť studené či teplé obklady, a to i v podobe rozličných prírodných preparátov. Avšak, najlepšie je nechať si poradiť od odborníka.

V závažnejších prípadoch je nutná odborná liečba. Pozor na jej zbytočné oneskorenie.

Ochorenia srdca a obličiek

Závažnejšie ochorenia ktoré vyvolávajú opuch očných viečok sú srdcovo - cievne ochorenia. Pri zlyhávaní srdca dochádza najskôr k opuchu dolných končatín a to hlavne v oblasti členkov a predkolení.

Neskôr sa opuch šíri na ostatné časti tela, tak isto aj očné viečka. Zlyhávanie srdca môže byť akútne, ale aj chronické. Najzávažnejší je opuch pľúc.

Obličky majú za úlohu hospodárenie s tekutinami v tele. Okrem ich filtračnej a očistnej úlohy, sa starajú aj o zadržiavanie alebo vylučovanie tekutín.

Pri zlyhávaní obličiek dochádza často k opuchu tváre a hlavne očných viečok. Preto pri výskyte opuchu a bez príznaku zápalu v mieste viečka alebo okolí oka, vyhľadajte lekára.

šedivý muý má obviazané oko, napríklad po úraze, ošetruje mu ho zdravotník
Po úraze oka a jeho okolia je prítomný aj opuch. Zdroj foto: Getty images

Opuch viečka po úraze

Častým následkom opuchu viečka býva úraz. Úrazy v okolo očnej oblasti sú riziko pre poškodenie oka a jeho funkcie. Opuch môže byť v takej miere, že nie je možné oko otvoriť.

Opuch spôsobuje krvácanie, ktoré má za následok aj zmenu sfarbenia kože, teda podliatinu. Časom ako sa krv vstrebáva, sfarbenie sa mení. Poznáte aj pod názvom monokel.

Iné príčiny prečo očné viečko opuchne

Niekedy môže ísť aj o alergickú reakciu. Tá môže byť na peľ, prach, roztoče, ale aj po požití stravy alebo liekov. Okrem opuchu sa vyskytuje začervenanie kože, žihľavka. Vážnejší je opuch dýchacích ciest.

Aj pri ochorení štítnej žľazy, teda u hypotyreózy, kedy sa neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Súčasťou symptómov je ojedinele opuchnuté viečko.

K opuchom tela dochádza aj pri ochoreniach pečene. Opuch je badateľný najmä na končatinách, bruchu (ascites). Rovnako môže byť prítomný opuch tváre a opuch očných viečok. Opuch očných viečok môže byť následkom infekčného ochorenia alebo sexuálne prenosných ochorení.

A stať sa môže aj to, že vám očné viečko zapuchne z prievanu. Silný prúd vzduchu ,pri zlej technike vetrania, môže spôsobiť viac zdravotných problémov, ako je napríklad aj zaľahnutie v uchu alebo pichanie v ňom.

Infografika znázorňuje príčina opuchu očného viečka a najčastejšie príznaky, ktoré ho sprevádzajú
Príčiny opuchu viečka a príznaky, ktoré ho môžu sprevádzať

Pri vyčerpaní a únave dochádza tak isto k opuchu a poklesu viečka. Okrem toho je možné pri únave cítiť aj ťažké viečka. Skúsenosť majú hlavne ľudia pracujúci za počítačmi.

Opuch sa vyskytuje aj ako dôsledok nesprávnej životosprávy. Nadmerný stres, potraviny s vysokým obsahom sodíka (slané potraviny).

Rovnako sa na opuchu viečok môže podieľať zvýšený príjem alkoholu. Dehydratácia taktiež môže prispievať k tvorbe opuchu očných viečok.

Kozmetický problém zase trápi staršie ženy. Kedy sa do očných viečok nadmerne ukladá tukové tkanivo. Tento problém rieši napríklad blefaroplastika, čo je kozmetická operácia. 

Čo je príčina u detí?

chlapec má opuchnuté jedno horné očné viečko
U detí môže byť opuch viečka komplikáciou nádchy

U novorodencov sú opuchnuté viečka časté. Hlavnou príčinou je upchatie slzných kanálikov. Potrápi približne 60 % novorodencov. totižto nemajú ešte dostatočne vyvinuté slzné cesty. 

U detí opuchy očných viečok vznikajú na základe tých istých ochorení ako v dospelosti. Sťažujú sa okrem opuchu viečok na svrbenie, pálenie, rezanie, slzenie. U menších detí, ktoré ešte nevedia rozprávať, je treba sprievodné príznaky sledovať.

Časté sú opuchy očných viečok pri nádche, zápale prínosových dutín. Ale treba dať pozor aj na iné vážnejšie ochorenia, napríklad obličiek. V tomto veku sú časté úrazy.

Opuch a typické zamodranie, teda monokel, následkom úrazu je lepšie vyšetriť. Okrem opuchu viečok je pri úrazoch hlavy potrebné sledovať príznaky otrasu mozgu alebo iného poranenia hlavy.

Video o príčinách opuchu očních viečok

Video o príčinách opuchu očních viečok

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • wikiskripta.eu - Wikiskriptá a informácie o zápale viečok
  • hpl.sk - informácie o zápale a opuchu viečok
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Opuchnuté viečko: Sprevádza alergie i rozličné ochorenia? patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: edém viečka
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Štítna žľaza: Aké sú príznaky zníženej či zvýšenej poruchy funkcie? Štítna žľaza: Aké sú príznaky zníženej či zvýšenej poruchy funkcie?

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Naposledy aktualizované 16.12.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.