Čo je to mezotelióm? Aké sú príčiny vzniku a ako sa prejavuje?

Čo je to mezotelióm? Aké sú príčiny vzniku a ako sa prejavuje?
Zdroj foto: Shutterstock

Mezotelióm je zhubný nádor so zlou prognózou. Vyrastá z tkaniva blán pokrývajúcich dutiny s vnútornými orgánmi. Liečba je komplexná, no vyliečenie prakticky nie je možné.

Charakteristika

Mezotelióm je malígny, teda zhubný nádor, vznikajúci z tenkej vrstvy tkaniva zakrývajúceho vnútorné orgány, z mezotelu. Mezotel je pritom tenká vrstva špecializovaného epitelu z dlaždicových buniek, pokrývajúca telesné dutiny – pohrudnica, pobrušnica, osrdcovníkmedzihrudie.

Hlavnou funkciou mezotelu je tvoriť tekutinu zabezpečujúcu sklznosť, nepriliehavosť. Táto tekutina chráni vnútorné orgány.

Mezotelióm je typ rakoviny, ktorá je veľmi agresívnasmrteľná. Aj napriek tomu, že je ochorenie liečiteľné, vyliečenie nie je možné. Lekári delia mezotelióm na dva najčastejšie typy podľa toho, z ktorej blany vyrastajú.

Ak je to pohrudnica, hovoríme o pleurálnom mezotelióme. Nádor vyrastajúci z pobrušnice je peritoneálny mezotelióm.

Príčiny

Vznik rakoviny súvisí so vznikom jednej alebo viacerých mutácií v DNA bunky (deoxyribonukleová kyselina). Pri mezotelióme ide o bunky samotného mezotelu.

Zdravé bunky majú vo svojom jadre, v DNA, zakódované, ako sa majú správať - ako sa majú deliť, vyvíjať, ako majú komunikovať s inými bunkami, či ako majú zomrieť.

Normálne je zachovaná rovnováha v týchto dejoch. Ak však dôjde k mutácií, bunka sa začne množiť nekontrolovane a veľmi rýchlo. Vzniká nová bunková masa, ktorej hovoríme tumor. Ten môže byť benígny (nezhubný) a malígny (zhubný).

Kým nezhubné nádory rastú ako zaoblené útvary, ktoré môžu utláčať okolie, zhubné nádory okolitým tkanivom prerastajú.

Sú agresívnejšie. Okrem toho, takýto tumor môže aj metastázovať do vzdialených tkanív, rozsiať sa krvou, miazgou alebo priamym prenosom.

K samotným mutáciám buniek vedie najčastejšie kontakt s karcinogénmi, teda látkami, ktoré spôsobujú vznik rakoviny. Avšak aj pôsobenie voľných radikálov môže viesť ku vzniku neželaných zmien DNA a následne ku vzniku rakoviny.

Príznaky

Príznaky mezoteliómu súvisia s miestom, kde sa v tele nachádza.

Pleurálny mezotelióm vyrastá z tkaniva pohrudnice, odb. pleury.

Spôsobuje tieto prejavy:

  • Bolesť hrudníka.
  • Bolestivý kašeľ.
  • Skrátené dýchanie.
  • Nezvyčajné hrčky v podkoží hrudníka.
  • Nevysvetliteľná strata váhy.

Peritoneálny mezotelióm vyrastá z tkaniva pobrušnice, odb. peritonea.

Spôsobuje tieto prejavy:

  • Bolesti brucha.
  • Opuch brucha.
  • Pocit na vracanie.
  • Nevysvetliteľná strata váhy.

Iné formy mezoteliómu

Veľmi zriedkavo môže začať nádor rásť z tkaniva osrdcovníka, respektíve z oblasti tkaniva obklopujúceho semenníky.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára je dôležité vyhľadať vtedy, keď sa objaví niektorý z vyššie uvedených príznakov. Ak nevysvetliteľne kašleme, bolí nás brucho, stratili sme na váhe, či nás opakovane ťahá na vracanie, je dobré vyhľadať odbornú pomoc.

Rizikové faktory

Medzi najväčšie riziko patrí vystavenie sa azbestu.

Mezoteliómy úzko súvisia s vystavením sa azbestu. Je to minerál, ktorý sa prirodzene nachádza v prostredí. Azbestové vlákna sú silné a rezistentné na horúčavy, čo ich robí použiteľnými v izoláciách, šindľoch, podlahách či iných produktoch.

Pri likvidácií azbestových materiálov sa vytvára prach, ktorý môže byť vdýchnutý či prehltnutý. Takou cestou sa dostáva do organizmu. Keď sa azbestové vlákna z prachu dostanú do pľúc, či brucha, môžu viesť k vzniku mezoteliómu.

Nie je celkom jasné, akou cestou sa toto presne deje.

Rakovina typu mezoteliómu sa môže objaviť 20 až 60 rokov po vystavení sa azbestu. Avšak nie všetci ľudia, ktorí sa vystavia azbestu, ochorejú mezoteliómom. Existujú teda aj ďalšie faktory, vedúce k tomuto ochoreniu. Patrí k nim určite aj genetický súvis, či fajčenie.

Faktory, ktoré zvyšujú výskyt mezoteliómu, sú:

  • Vystavenie sa azbestu.
  • Žitie s niekým, kto bol vystavený azbestu – azbest je možné nosiť na oblečení a podobne.
  • Rodinný výskyt mezoteliómu.
  • Radiačná liečba aplikovaná na oblasť hrudníka.
  • Fajčenie.

Komplikácie

Ak sa rakovina šíri, môže to viesť k útlaku štruktúr v okolí. To vedie k zhoršenému dýchaniu, bolestiam hrude, zhoršenému prehĺtaniu, nervovým bolestiam pri prerastaní nervov, či vzniku výpotku so sťaženým dýchaním.

Diagnostika

Lekár si pri fyzikálnom vyšetrení všíma hrčky pod kožou v oblasti hrudníka, respektíve iné prejavy. Keď pátra po abnormalitách, vyžiada si niekedy röntgenové vyšetrenie hrudníka alebo brucha, či CT.

Biopsia, teda odobratie vzorky podozrivého tkaniva a podrobenie tejto vzorky laboratórnej expertíze je jedinou presnou cestou, ako odhaliť mezotelióm. Biopsiu je možné robiť pomocou ihly, alebo počas operácie priamym odobratím vzorky.

Potom pomocou mikroskopu je možné určiť, či je odobraté tkanivo nádorovo zmenené, či sú v ňom prítomné rakovinové bunky. Od toho sa odvíja aj samotný liečebný plán.

Okrem vyššie uvedených diagnostických riešení lekár potrebuje určiť štádium nádoru, a teda aj, či sa šíri do iných častí tela. Na to mu slúžia zobrazovacie metódy ako CT (počítačová tomografia), MRI (magnetická rezonancia), alebo PET (pozitrónová emisná tomografia).

Lekár určí, ktoré z týchto vyšetrení je pre vás najviac vhodné.

Priebeh

Z dlaždicových buniek tvoriacich mezotel, ktorý pokrýva hrudnú i brušnú dutinu, sa postupne nie z celkom jasných príčin začne tvoriť nádorová masa. Na procese karcinogenézy sa môžu podieľať ako karcinogény, tak i voľné radikály.

Väčšinou sú to látky z vonkajšieho prostredia, ktoré vedú k malígnemu bujneniu. Veľkú rolu však hrajú aj iné faktory ako stres, či životné návyky, fajčenie a celková životospráva.

Ak sa mezotelióm začne tvoriť, prerastá okolité tkanivá, v tomto prípade vnútorné orgány ako pľúca, pečeň či črevá. Hovoríme, že invaduje. Môže aj metastázovať do vzdialených tkanív, kam sa dostane cestou krvi alebo lymfy. Ochorenie je vážne, s neuspokojivou prognózou.

Prognóza mezoteliómu varíruje od toho, v ktorom štádiu sa nádor zachytil. 5-ročné prežitie sa popisuje u 18% pacientov, pokiaľ je nádor lokalizovaný a nešíri sa do vzdialených tkanív. Ak sú zasiahnuté regionálne lymfatické uzliny, prežíva 5 rokov 12% pacientov.

Ak sa tumor šíri do vzdialených tkanív, dožitie 5 rokov je len u 7% pacientov.

Z toho plynie, že čím v skoršom štádiu sa nádor zachytí a lieči, tým lepšie sú šance na jeho vyliečenie.

Prevencia

Zníženým vystavovaním sa azbestu najlepšie predídeme vzniku mezoteliómu.

K povolaniam, ktoré pracujú s týmto minerálom, patrí baník v azbestovej bani, inštalatér, elektrikár, izolátor, pracovníci v prístavoch, demolátori, brzdoví mechanici, niektoré skupiny vojakov a podobne.

Vzhľadom k povahe práce s azbestom je potrebné nosenie ochranných pomôcok vrátane odevu, aj ich pravidelná výmena. Keďže odstránenie azbestu zo starých budov je ešte nebezpečnejšie, ako jeho ponechanie, odporúčajú sa intaktné riešenia.

Ako sa lieči: Mezotelióm

Liečba mezoteliómu: Ako sa lieči tento typ rakoviny?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané