späť na zoznam príznakov

Vykašliavanie krvi

Autor: Michal Hrebík
Vykašliavanie krvi
Zdroj foto: Getty images

Vykašliavanie krvi je pomerne vážny príznak a nie je dôležité, či ide iba o minimálne množstvo, napríklad s hlienom, alebo o vážnejšie vykašliavanie viac krvi. Vykašliavanie môže mať nejaké externé príčiny, napríklad pri poranení v ústnej dutiny dochádza ku krvácaniu a človek môže vypľúvať alebo vykašliavať krv, no treba si dať pozor najmä na kašeľ s krvou bez evidentnej príčiny. Rôzne úrazy na hrudníku tiež vedú k vykašliavaniu krvi, pričom vtedy treba neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.


Pozor na vnútorné krvácanie

V tomto prípade je to ale príznak aj vnútorného krvácania a treba čo najskôr navštíviť lekára. Napríklad pri ostrej rezavej bolesti v hrudníku, ťažkom dýchaní a vykašliavaní krvi môže ísť aj o pľúcnu embóliu, čo je život ohrozujúci stav. Niekedy je krv v kašli alebo hliene prítomná napríklad aj pri nakazení hlístami, pokiaľ ich larvy preniknú do pľúc, kde sa usídlia. Aj niektoré prípady autoimunitnej glomerulonefritídy, čiže zápalu glomerúl v obličkách, sprevádza kašeľ s krvou.

Rovnako môže nastať vnútorné krvácanie napríklad aj pri prasknutí vredu, avšak v tomto prípade sa prejaví skôr v stolici tmavým zafarbením. Rozoznávať treba aj to, kde nastalo vnútorné krvácanie, pretože napríklad prasknutie cievy v priedušnici je mimoriadne nebezpečný a vážny stav, kedy je možné dokonca aj vykašliavanie krvných zrazenín. Pozorovať treba aj iné príznaky, napríklad horúčku, bolesť na hrudi, zvýšenú únavu alebo ťažkosť, ktoré môžu viac napovedať o príčine vnútorného krvácania.

Veľmi často najmä respiračné ochorenia

Vykašliavanie krvi je najčastejším príznakom ochorení priamo respiračného charakteru, či už postihujú doilnú alebo hornú časť dýchacej sústavy. Vyvolávateľom rôznych krvácajúcich stavov, ktoré sa prejavujú kašľaním krvi, ale môžu byť aj poruchy srdca a chlopní, napríklad zlyhávanie čerpacej schopnosti srdca, prípadne rôzne nádorové ochorenia v oblasti hrudníka. Kašeľ s krvou vyvoláva aj intoxikácia pľúc jedovatými a nebezpečnými látkami pri ich vdýchnutí.

Suchý, ale aj vlhký kašeľ s krvou je prítomný tiež pri zápale priedušiek, čo je ďalšie ochorenie respiračného typu, ktoré postihuje výstelku dolných dýchacích ciest. zápal môže byť buď akútny, kedy má infekčný pôvod, alebo aj chronický, pričom v tomto prípade je najčastejšou príčinou vplyv prostredia. Chronická bronchitída môže tiež prerásť do chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby a preto je veľmi dôležité, aby bol tento zápal riadne preliečený, inak hrozia komplikácie.

Vykašliavanie krvi z fajčenia
Vykašliavanie krvi môže byť aj z fajčenia

Môže za tým byť aj rakovina? Áno

Napríklad nádor pohrudnice, čiže mezoteliom, je typický suchým kašľom, ale aj vykašliavaním krvi, ktoré sa pridá neskôr. Človek s týmto nádorovým ochorením má problémy s ťažkým dýchaním a bolesť na hrudi, veľakrát aj chudne. Toto ochorenie sa viaže najmä na styk s azbestom, ktorý ho vyvoláva, pričom nádor môže mať zhubnú ale aj nezhubnú formu. Ochorenie je nebezpečné v tom, že sa prejaví až po dlhšom čase po styku s azbestom, čiže nie ihneď.

Rakovina pľúc je oveľa rozšírenejšia a zároveň tiež veľmi nebezpečná nádorová choroba. Ide najmä o ochorenie, ktoré postihuje fajčiarov a patrí medzi najčastejšie nádorové choroby. Medzi rizikové faktory patria najmä vplyvy prostredia a okrem fajčenia je to aj znečistené ovzdušie. Rakovina sa prejavuje spočiatku nenápadne, pričom bolesti na hrudníku a kašľanie krvi sú príznaky až v neskoršom štádiu, kedy je však stále možné niečo s ochorením ešte urobiť.

Vykašliavanie krvi z hrdla ako príznak nádoru hrtanu

Niekedy je prítomné vykašliavanie krvi aj pri ochoreniach hornej časti respiračného systému, napríklad je to pri nádore hrtanu. Ide o veľmi nebezpečný nádor, pričom jeho nezhubnú formu spôsobuje HPV vírus a zhubná forma pochádza priamo z výstelky hrtanu. V prípade tohto nádorového ochorenia môže byť prítomné tiež vykašliavanie krvi, ale nejde o charakteristický príznak. Častejší je chrapot a problémy s prehĺtaním, ktoré môže byť v pokročilejšom štádiu aj bolestivé.

Niekedy môže byť pôvod krvi napríkald priamo v ústnej dutine alebo v hrdle, napríklad v dôsledku poranenia. Pokiaľ si človek ale nie je vedomý takejto príčiny, je treba pátrať v ústnej dutine po pôvodcovi - môže za tým byť napríklad nejaký zápal alebo infekcia. Treba tiež rozoznávať, či je krv ružová alebo sýto červená, rovnako aj to, či sa jedná o jednorazový stav alebo opakujúci sa príznak. Bohužiaľ, veľmi často je krv príznakom už pokročilejšieho štádia nejakého nádoru.

Tuberkulóza
Tuberkulóza sa tiež prejavuje týmto symptómom

A čo krv pri chrípke či tuberkulóze

Kašeľ s krvou je prítomný aj pri tuberkulóze, čo je infekčné ochorenie, ktoré v prvom rade napadne pľúca, ale odtiaľ sa môže šíriť ďalej do organizmu, napríklad do kostí, kĺbov, mozgu alebo obličiek. Najčastejšie sa tuberkulóza prejavuje ako zápal pľúcneho tkaniva, ktoré ale pri postihnutí podlieha rozpadu a vytvoria sa tak dutinky. Ochorenie je typické práve kašľom, ťažkým dýchaním a únavou, pričom kašeľ je síce suchý, ale niekedy je práve aj s prímesou krvi.

Ako je to s vykašliavaním krvi pri chrípke či iných podobných ochoreniach?

  • kašeľ s krvou počas chrípky je naozaj zriedkavý a ide o dôsledok vytvorenia menších trhliniek v hrdle, následkom čoho sa môže objaviť v hlienoch pri kašli aj krv
  • tento stav je len občasný a ak sa súbežne s chrípkou vyskytol viac ako jeden krát, je lepšie krvácanie nepodceniť a informovať o tom vášho lekára
  • pri iných respiračných ochoreniach môže vzniknúť podráždenie hrdla následkom úporného kašľu, avšak aj v tomto prípade musí ísť len o ojedinelý výskyt, inak treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc
  • pri tracheobronchitíde sa môže vyskytnúť hlien s menším množstvom krvi prevažne ráno

Čo robiť, ak ide o vykašliavanie krvi z pľúc

V prvom rade platí, že vykašliavanie krvi by sa nemalo nikdy podceniť, pretože ide o symptóm, ktorý indikuje vždy narušenie vnútorných slizníc, aj keď len v malom. Tento príznak si treba všímať a v prípade, že nejde o ojedinelý výskyt napríklad v dôsledku krvácania z nosa alebo jednorazového problému s podráždením hrdla na základe chronického kašľa, musí sa absolvovať lekárske vyšetrenia a diagnostika. Základom je vždy ananmnéza, ktorá zistí aj prítomnosť iných symptómov.

Nasledujúca infografika ukazuje názorne a orientačne, ako akútne treba konať pri vykašliavaní krvi:

Vykašliavanie krvi a liečba

Niekedy sa môže vyskytnúť krv napríklad aj v dôsledku podráždenia ďasien alebo príliš silného čistenia zubov, avšak nesmie pochádzať k kašlu a nachádzať sa v hlienoch. Pri pľúcnych infekciách sa obvykle indikujú antibiotiká, ale ak ide napríklad o pľúcnu embóliu alebo pľúcne polypy, je nutné okamžite zasiahnuť, najčastejšie aj chirurgicky. Pri rakovine pľúc alebo horných dýchacích ciest je treba, aby bola choroba čo najskôr diagnostikovaná a následne sa zvolí liečba.

Rakovina pľúc - jedna z vážnych chorôb, ktoré sa môžu prejavovať vykašliavaním krvi

Rakovina pľúc - jedna z vážnych chorôb, ktoré sa môžu prejavovať vykašliavaním krvi

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky

Nový koronavírus spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Poznáme jeho typické príznaky, možné scenáre priebehu i dobu liečby.

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne...

Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. 

Legionella ako nevítaný hosť do domu. Ako nás môže táto baktéria ohroziť? Legionella ako nevítaný hosť do domu. Ako nás môže táto baktéria ohroziť?

Hoci o tom ani nemusíte tušiť, baktéria Legionella, môže byť súčasťou i vašej domácnosti. Klimatizačné zariadenia, ohrievače vody, či zásobné nádrže sú ideálnym...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami?

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Imrich - Imrich 03.09.2019 21:31

Z ničoho som zacal kaslat az nakoniec som zistil ze. vykaslavam krv, vyhľadal som lekára spravili mi rengen a zistili že mam obojstranný zapal pľúc, chcem sa podakovat vsetkym lekárom, v prešove, nakoľko ma vyslali do hagu ku specialistom a oni ma tam.dali do poriadku dakujem

Stela 12.12.2018 10:24

Mam dost zavažny problem ale stale neviem čo to môže znamenať môj priateľ vraca a aj vypluva krv hrozne sa o neho bojim ak viete čo to môže znamenať ozvyte sa mi Ďakujem

Imrich 03.09.2019 21:35

Ja som.tiez kaslal vukaslaval som.krv a mal som onojsyranny zapal pľúc, lekari nevedeli ze sa toho dostanem, chvála Bohu , teraz som v poriadku nol som hospitalizovaný v hagov, su ta specialisti ,cize.ihned. k lekarovy, a.priznaky oslabena.imunita, teploty, nevolnost, spanie unava