späť na zoznam príznakov

Dvojité videnie

Autor: Michal Hrebík
Dvojité videnie
Zdroj foto: Getty images

Dvojité videnie, čiže diplopia, postihuje ľudí buď s problémami nervového alebo cievneho charakteru, prípadne môže byť symptómom nejakej očnej poruchy. Pri monokulárnom dvojitom videní dochádza k tejto očnej poruche len pri jednom oku, pretože druhé oko vidí bezproblémovo. Ak však je dvojité videnie binokulárne, týka sa oboch očí a môže byť spôsobené niektorým z vážnejších ochorení nervového systému, cievneho systému alebo pri autoimunitných chorobách.


Príčina môže byť aj vo svaloch

Porucha videnia jedného oka môže byť príznakom napríklad očného kataru alebo porušenia nervov v jednom oku. Ak nejde len o dvojité videnie na jedno oko, ale na obe oči, táto porucha môže byť napríklad aj svalového typu. Oči sú totiž ovládané šiestimi okohybnými svalmi a všetky musia byť úplne v poriadku, aby sa do mozgu dostal správny obraz z oboch očí. Ak človek vidí dvojitý obraz, mohol nastať problém u niektorého svalu a tak môže dochádzať k dvojitému videniu.

V tomto prípade nemusí byť porucha stála a môže sa prejavovať len v určitých uhloch, podľa toho, ktorý sval je poškodený. Pokiaľ nastáva dvojité videnie napríklad po namáhavej činnosti alebo ak je človek unavený, môže ísť aj o autoimunitné ochorenie svalov, pričom po určitom čase odpočinku sa videnie znova upraví. Niekedy dochádza k dvojitému videniu aj následkom poškodenia dočasného charakteru pri niektorom z vnútroočných nervov, napríklad po úraze.

U detí za tým môže byť škúlenie

V rámci očných ochorení môže byť dvojité videnie príznakom aj začínajúceho škúlenia, čo patrí medzi typické príčiny najmä u menších detí. Vtedy je lepšie zájsť čo najskôr za oftalmológom pre stanovenie presnej príčiny a kvôli skorému začiatku liečby. Poruchy zraku tohto typu sa niekedy prejavujú aj pri migréne, respektíve ešte pred ňou, kedy prichádza najprv aura, ktoré môže so sebou priniesť rozmazané videnie, rôzne vidiny škvŕn, blikajúceho svetla alebo dvojitého videnia na obe oči.

Strabizmus, teda škúlenie, ale môže nastať aj u dospelého človeka. Táto očná vada býva viditeľná vďaka nerovnobežnému postaveniu očí a nejde vôbec len o kozmetický problém. Najefektívnejším spôsobom je operačná liečba, ktorú je možné vykonať prakticky v akomkoľvek veku a pri použití najmodernejšej metódy je zákrok veľmi jednoduchý. Najčastejšie sa používa technika nastaviteľných stehov, ktorá je minimálne invazívna a upraví dĺžku okohybných svalov, pričom je možné "doladenie" aj po samotnej operácii.

Časté sú aj nervové ochorenia

Skleróza multiplex
Následkom roztrúsenej sklerózy je nielen dvojité videnie

Diabetická neuropatia, ktorá postihuje polovicu pacientov s cukrovkou, sa tiež môže prejaviť týmto spôsobom, pričom ide o postihnutie nervov, kedy dochádza k narušeniu jednak štruktúry a tiež aj funkcie nervov. Pokiaľ príde k postihnutiu okohybných nervov, môže nastať napríklad padanie viečka, ale aj rôzne očné problémy, či už so škúlením alebo dvojitým videním. To nastáva aj pri ľahšej forme mŕtvici, čiže pri cievnej mozgovej príhody, čo je už život ohrozujúci stav

Spolu so zvracaním a bolesťou hlavy ide o jemnejšie symptómy poruchy cievneho systému v mozgu. Pri skleróze multiplex, čiže roztrúsenej skleróze, môže prísť k zápalu očného nervu a postihnutý tak má poruchy videnia ako je nekontrolované kmitanie očami, dvojité videnie, rozmazané videnie, výpadky zorného poľa, znížená ostrosť vnímania rôznych farebných odtieňov a podobne. Pri tejto chorobe nastávajú nielen dvojité videnie, ale aj silná bolesť za okom a tiež ďalšie symptómy.

Dvojité videnie v tehotenstve

Aj počas gravidity sa môže vyskytnúť dvojité videnie, či už do diaľky alebo na blízko. Práve poruchy videnia patria v tehotenstve medzi tie symptómy, ktoré by sa určite nemali podceniť. Či už ide o dvojité videnie alebo rozmazané videnie, ženy by určite mali po výskyte takýchto príznakov navštíviť lekára. Pokiaľ postihnú takéto problémy obe oči, ide napríklad o prejav zmeny krvného tlaku, pričom napríklad vysoký krvný tlak je nebezpečný tak pre matku, ako aj jej vyvíjajúci sa plod.

Počas tehotenstva sa môže napríklad zhoršiť aj astigmatizmus, ktorý žena síce už mala pred graviditou, ale zhruba u každej piatej dochádza k zhoršeniu stavu práve v období tehotenstva. Rozmazané či dvojité videnie náhle a bez zjavnej príčiny ale nie je dôsledkom postupujúceho ochorenia, ale môže ísť o prejav spojený so život ohrozujúcim stavom. V takomto prípade treba čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc a skontrolovať nielen stav matky, ale aj stav plodu.

Operácia očí
Dvojité videnie sa rieši zvyčajne operačne

Pozor na závraty a iné príznaky

V súvislosti s dvojitým videním je možné pozorovať niekedy aj niektoré ďalšie prejavy a symptómy. Okrem vychýlenia jedného alebo dvoch očí v dôsledku typického škúlenia môže ísť o bolesť pri hýbaní okom či očami, bolesť okolo očí, bolesť hlavy, ale napríklad aj nevoľnosť a slabosť vo viečkach. Najviac si treba dať pozor po rozličných úrazoch, kde ak sa objaví dvojité videnie a napríklad závraty, môže ísť o príznak otrasu mozgu alebo iného poškodenia centrálnej nervovej sústavy.

Rozostreným videním a napríklad aj dvojitým v prípade rozličnej miery postihnutia každého oka sa môže prejavovať aj astigmatizmus. Pri ňom sú prítomné aj nasledujúce prejavy:

  • bolesť hlavy
  • únava
  • slzenie
  • začervenanie očí a to najmä večer po celodennej námahe

Čím skôr začne liečba, tým lepšia je prognóza

Vzhľadom na pomerne široké príčiny dvojitého videnia je potrebné začať s diagnostikou. Musí sa v prvom rade určiť, či diplopia postihuje len jedno oko alebo obe oči a tiež to, či má človek napríklad aj problémy v priestorovej orientácií alebo zhoršené podmienky pre písanie alebo čítanie. Toto všetko musí zistiť očný lekár, ktorý tiež na základe anamnézy môže zisťovať aj prítomnosť iných príznakov alebo symptómov. Až následne môže byť stanovená liečba a to buď konzervatívna alebo operačná.

Čo všetko môže byť za dvojitým videním ukazuje aj nasledujúca infografika:

Najčastejšie príčiny diplopie

Liečba závisí od príčiny. U malých detí sa v prípade škúlenia, čo býva jedna z najčastejších príčin vzniku dvojitého videnia, používajú na korigovanie špeciálne šošovky. Existujú tiež aj rôzne zrakové cvičenia, ktoré sú určené už aj pre dospelých. Ak konzervatívna terapia nezaberie, je nevyhnutné operačné riešenie, ktoré sa sústredí na zmenu dĺžky okohybných svalov. Pokiaľ je diplopia len následkom napríklad neurologických, onkologických či úrazových príčin, je treba riešiť najprv tie a až následne dvojité videnie.

Lekárka o tom, čo spôsobuje diplopiu

Lekárka o tom, čo spôsobuje diplopiu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Dvojitým videním

Dvojité videnie patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: diplopia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Naposledy aktualizované 15.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
martin 21.09.2019 17:09

som pacient po otrave BoNT/A3, dvojité videnie ma trápi už štyri roky. Niekedy je to horšie(nedokážem ani rozoznať ľudskú tvár), niekedy lepšie- v mojom prípade sa kvalita zraku mení zo dňa na deň, navyše v noci trpím hypoxiou.

Čo mi pomohlo

Možno je to len subjektívny pocit, ale po konzumácii čistej mrkvovej šťavy sa zrak väčšinou na druhý deň vylepší