späť na zoznam príznakov

Obrna

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Obrna
Zdroj foto: Getty images

Spoznáme ju oslabením časti tela, poruchou hybnosti končatiny alebo jednej strany tela. Môže byť čiastočná alebo úplná, dočasná či trvalá. Postihuje buď jeden nerv, ale pri určitých ochoreniach aj viac. Je následkom menej závažného ale i závažného ochorenia. Hlavná zásada je tento príznak nepodceniť a pri jeho výskyte okamžite vyhľadať odborné vyšetrenie.


Obrna je taký stav, kedy má človek sťaženú hybnosť, pričom môže ísť o hybnosť len niektorej časti tela, alebo aj o celé telo. Najťažším formám obrny sa hovorí ochrnutie a nastáva vtedy, ak človek vôbec nie je schopný pohybu časti tela alebo celého tela.

Paréza je čiastočná porucha hybnosti, oslabenie alebo aj neúplné ochrnutie.

Plégia vyjadruje úplnú stratu hybnosti, teda ochrnutie.

Niektoré obrny sú len prechodného rázu a vďaka rehabilitácii môže človek znova získať hybnosť. Horšie sú však také obrny, pri ktorých dochádza k nenávratnému poškodeniu hybnosti a postihnutý už nie je samostatný.

Obrna a ochrnutie sú choroby nervového systému, pričom odborne sa definujú ako obmedzenia hybnosti, pohybu a motoriky človeka. Pokiaľ dochádza len k čiastočnej obrne, ide o parézu. Napríklad ak môže človek v obmedzenej miere pohybovať s postihnutou končatinou.

Plégia je ale úplná strata hybnosti na postihnutej časti tela a človek ju nevie samostatne ovládať. Niekedy sa obrna a ochrnutie týkajú väčších častí tela a svalov, inokedy ide len o konkrétne nervy.

Takáto obrna, kedy dochádza k izolovanej strate alebo sťaženiu hybnosti konkrétnych nervov, sa prejavuje napríklad pri príušniciach, borelióze, pásovom opare.

dve osobné autá, žlté a modré dopravná nehoda
Vysokýé rizko poškodenia miechy nastáva pri dopravnej nehode

Častou príčinou je úraz. Dopravná nehoda, pád z výšky, v lete pri skoku do bazénavysokoenergické úrazy. Pri úrazovom mechanizme dochádza k porušeniu mozgu, miechy, nervov, čo má za následok narušenie funkcie.

Vplyvom útlaku dochádza k narušeniu funkčnosti daného nervu. Útlak nervu môže vyvolať aj nádorové ochorenie. Ak sa jedná o lokalizáciu nádoru v lebke, tak aj nezhubná forma pôsobí zhubne, pre útlak okolitého tkaniva.

Infekčné ochorenia

Obrnu môžu spôsobiť rôzne vírusy a infekcie mozgu a nervového tkaniva. Aj niekoľko infekčných ochorení môže spôsobiť obrnu v rôznych formách a rozsahu.

Príkladom je aj kliešťová encefalitída. Čo je vlastne infekčné vírusové ochorenie. Postihuje mozog a mozgové blany. Prenáša sa najmä kliešťami, komármi alebo požitím infikovaného mlieka.

Podobne aj toxoplazmóza, čo je parazitárna infekcia. V niektorých prípadoch môže spôsobiť svalovú slabosť, bolesť svalov a niekedy aj obrnu alebo dokonca ochrnutie. U niektorých osôb prebieha bezpríznakovo.

Podobne, príčinou môže byť aj botulizmus. Botulizmus je otrava botulotoxínom, čiže klobasovým jedom. Intoxikácia spôsobuje obrnu svalov. Závažnosť závisí od dávky prijatého jedu. v najhoršom prípade môže spôsobiť smrť človeka.

Obrny jednotlivých nervov

Tak ako už bolo spomínané, existujú aj obrny jednotlivých nervov. Poznáme obrny hlavových nervov, obrny nervov hornej končatiny a dolnej končatiny. Majú za následok poruchu funkcie v oblasti inervácie daného nervu.

Dobrým príkladom je obrna lícneho nervu, ktorá sa dá nájsť aj pod názvom obrna tvárového nervu. Odborne paréza nervus facialis. Tento pojem zahŕňa viacero podjednotiek.

Jednou z nich je aj Bellova obrna. Je častejšia a vzniká napríklad pri prechladnutí, pri prievane, jazde autom s otvoreným oknom. Je označovaná aj ako primárna alebo esenciálna.

Sekundárna periférna paréza vzniká na podklade rôznych príčin. Napríklad pri leukémii, lymfóme, pri herpes zoster oticus. A ako prejav dráždenia je aj spontánne sťahovanie mimického svalstva.

Obraz obrny nervov horných a dolných končatín je obmedzená hybnosť, slabosť niektorých častí končatiny alebo strata citlivosti. Záleží od miesta poškodenia, ochorenia.

Príklad je obrna nervus radialis (vretenný nerv), kedy postihnutý nevie zovrieť ruku do päste. Obrna nervus femoralis (stehnový nerv) má za následok to, že postihnutý nevie napríklad vykročiť, alebo ísť do schodov.

 
 

Detská mozgová obrna

Obrny postihujú aj deti. V tomto prípade ide o chorobu nazvanú detská mozgová obrna. Jej príčinou je najčastejšie poškodenie mozgového tkaniva.

Známa je aj forma Poliomyelitis anterior acuta čo je akútna prenosná poliomyelitída alebo Heineova - Medinova choroba. Nájdeme ju aj pod názvom detská prenosná obrna.

Poznáme aj označenie detskej mozgovej obrny skratkou DMO

Ochorenie je charakteristické poruchou centrálnej kontroly hybnosti. Postihnutý je mozog. Príčiny vzniku sú rôznorodé, od poškodenia mozgu počas tehotenstva, kedy sa detská mozgová obrna nazýva aj vrodená.

Táto forma zahŕňa poškodenie vplyvom infekcie matky, ako je to napríklad pri toxoplazmóze. Negatívne vplýva aj stres matky alebo Rh nekompatibilita, či metabolické poruchy.

Získané formy majú tak isto viacero príčin. Medzi ne patrí napríklad infekcia dieťaťa, novorodenecká žltačka. Pôvodcom detskej prenosnej obrny je RNA vírus, poliovírus a najčastejšie napáda predné rohy miechy.

Amyotrofická laterálna skleróza

ľudský nervový systém, mozog, miecha, nervy
Poškodenie centrálnej nervovej sústavy a periférnych nervov nastáva aj pri autoimuntných ochoreniach

Nebezpečné sú obrny, ktoré sa postupne rozširujú do celého tela. Pričom hrozí aj obrna dýchacích svalov. To je už život ohrozujúci stav. Takou chorobu je aj amyotrofická laterálna skleróza, nazvaná aj ALS.

Prejavuje stratou hybnosti svalov. Dochádza pri nej k poškodeniu centrálnej nervovej sústavy ale aj periférnych motoneurónov, ktoré ovládajú pohyb svalov. Ľudstvo na ňu zatiaľ nemá liek.

Sclerosis multiplex

Ďalším príkladom je roztrúsená mozgovomiechová skleróza, odborne známa pod názvom sclerosis multiplex. Je to taktiež chronické ochorenie nervového tkaniva.

Táto autoimunitná choroba zapríčiňuje, že T-lymfocyty napádajú telu vlastné nervové vlákna. A to myelínové pošvy nervových vlákien v mozgu a mieche. Jedným z príznakov je aj rôzny stupeň ochrnutia.

V roku 1996 National Multiple Sclerosis Society (americká Národná spoločnosť pre sklerózu multiplex) normalizuje štyri formy:

  • Relapsujúco-reminentná (RR)
  • Sekundárne progresívna, chronicko-progresívna
  • Primárne progresívna
  • Relapsujúco-progresívna

Cievna mozgová príhoda

K obrne dochádza aj pri cievnej mozgovej príhode. Čo je ochorenie akútneho typu. Dochádza pri nej k poškodeniu mozgových buniek v dôsledku nedostatku okysličenia mozgu alebo krvácania do mozgu.Infografika o najčastejších príčinách vzniku obrny

Spánková obrna

Dochádza k nej počas spánku a je radená medzi poruchy spánku. Hovorí sa jej aj spánková paralýza. Spája sa s nepríjemným zážitkom, kedy dotyčný človek vníma seba a okolie, ale chýba mu schopnosť ovládať končatiny.

Nejedná sa o závažné poruchy spánku. Aj keď okrem ochrnutia tela môžu byť prítomné prejavy ako pocit dušnosti, bolesti na hrudníku, emočné stavy, halucinácie.V niektorých prípadoch dochádza k trvalému ochrnutiu.

Dočasná alebo trvalá obrna sa však vyskytuje aj v prípadoch iných chorôb, ktoré postihujú nervový systém, svaly alebo mozog. Pričom v prípade akéhokoľvek podozrenia na sťaženie hybnosti končatín alebo iných častí tela je treba hneď navštíviť lekára.

Video o príčinách obrny

Video o príčinách obrny

Ďalšie zaujímavé zdroje

 

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Obrna patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: ochrnutie, paréza, plégia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kliešť - aké choroby prenáša? Nie je to iba borelióza. Ako si hľadá a drží sa hostiteľa? Kliešť - aké choroby prenáša? Nie je to iba borelióza. Ako si hľadá a drží sa hostiteľa?

Kliešť je dôvodom obáv, a to právom. Je pôvodcom boreliózy a kliešťovej encefalitídy, ale tiež iných ochorení.

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj život Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj život

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, inokedy značí závažný problém Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, inokedy značí závažný problém

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Naposledy aktualizované 12.11.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.