späť na zoznam príznakov

Vysilenosť


Vysilenosť je príznak pre mnohé ochorenia, ktoré vyčerpávajú organizmus a ide väčšinou o infekčné, zápalové a nádorové choroby. Veľakrát je pri vysilenosti prítomná napríklad aj horúčka, prípadne celková únava, inokedy je sprevádzaná stratou hmotnosti, celkovým chradnutím organizmu a svalovou slabosťou. Niekedy však ide len o príznak bežného fyzického alebo psychického vyčerpania, napríklad zo športového výkonu alebo pracovného zaťaženia.

Veľmi často je vysilenosť prítomná pri ochoreniach, kde sa vyskytuje aj horúčka alebo zvýšená teplota. Ide napríklad o infekčné ochorenia, ako je chrípka, čo je ochorenie dýchacieho systému spôsobené RNA vírusom. Pri zápale pľúc, čo je ochorenie dolných dýchacích ciest, je prítomná okrem vysilenosti aj bolesť hlavy, svalov a kĺbov a človek cíti celkovú únavu. Zápal pľúc však charakterizujú najmä kašeľ, či už vlhký alebo suchý a tiež teplota.

Ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré charakterizuje tiež vysilenosť, najmä počas dlhého priebehu choroby, je nádcha. Je to vírusová infekcia, ktorá napadá predovšetkým nosnú dutinu a prejavuje sa bolesťami hlavy a častým smrkaním z nosa. Podobne angína, pri ktorej dochádza aj k imunitnej reakcii na mandliach, je infekčné ochorenie, ktoré môže mať vírusový ale aj bakteriálny pôvod a je typické najmä škriabaním v krku a zvýšenou telesnou teplotou.

Veľmi často je celková vysilenosť prítomná aj pri tuberkulóze, čo je tiež infekčná choroba, ktorá najčastejšie napáda pľúca, obličky, mozgové blany a niekedy aj kosti či kĺby. Najčastejšou formou je tuberkulóza pľúc, odkiaľ sa môže infekcia rozšíriť aj ďalej. Niekedy je vyčerpanosť spôsobená aj zápalom mozgových blán, čo je infekčné ochorenie, ktoré môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu a pokiaľ sa nelieči, môže mať dokonca trvalé následky.

Aj viacero infekčných ochorení tráviaceho traktu je charakteristických vysilením organizmu. Napríklad pri salmonelóze, čo je hnačkovité ochorenie bakteriálneho pôvodu, dochádza k vysileniu z dôvodu kŕčov v bruchu, častých hnačiek, bolestí a únavy. Pri brušnom týfuse, čo je tiež infekčné črevné ochorenie, sú charakteristické najmä bolesti hlavy, horúčka, znížená chuť do jedla a zimnica, takže toto ochorenie je veľmi podobné vyčerpávajúcim zápalovým ochoreniam.

Medzi infekčné ochorenie, pri ktorých dochádza k vysileniu, patrí aj opar. Je to zároveň celosvetovo najrozšírenejšia infekcia a nákazlivé ochorenie prejavujúce sa pľuzgiermi a pálením kože, ktoré je spôsobené herpetickým vírusom. Podobné infekčné ochorenie je aj pásový opar, ktorý spôsobuje vírus Varicella a rovnako sa prejavuje vyrážkami, pľuzgiermi a tiež aj bolestivosťou a začervenaním kože. Prítomná je aj malátnosť a zvýšená únava.

Problémami s vysilením majú aj ľudia postihnutý zápalovými alebo inými organickými ochoreniami močovej a vylučovacej sústavy. Napríklad pri zápale močových ciest a močového mechúra sú typické bolesti pri močení aj mimo neho a vysilenie organizmu. Podobne pri zápale obličiek, či už akútnom alebo chronickom, dochádza k zvýšeniu teploty, niekedy až k horúčke, zvýšeniu krvného tlaku a problémom s močením, napríklad k častému nutkaniu.

Problémom sú napríklad aj obličkové kamene, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku tekutín alebo nerozpúšťania solí a minerálov v obličkách a tieto kamene môžu putovať aj močovými cestami. Typická je tzv. kolikovitá a akútna bolesť, ktorá človeka vysiluje. Viaceré nádorové ochorenia sa tiež prejavujú vysilenosťou, napríklad rakovina pečene, pre ktorú sú typické bolesti na pravej strane brucha, celková únavnosť, vysilenosť, ale napríklad aj teplota a zimnica.

Medzi problémy s tráviacou sústavou patria aj črevné ochorenia, pričom pri viacerých zápalových ochoreniach čriev nastáva aj vysilenie, napríklad pri zápale slepého čreva. Človek má aj pocity nafukovania, niekedy zvracia a strieda sa u neho hnačka so zápchou. Pri zápale pankreasu sú zas prítomné akútne a nepríjemné bolesti v ľavom nadbrušku, zrýchlený tep, nervozita a niekedy aj horúčka. Najmä pri chronickom zápale dochádza k vysileniu aj strate hmotnosti.

Viacero zápalových ochorení aj v iných orgánoch môže spôsobiť vysilenosť organizmu, napríklad aj zápal maternice, či už ide o zápal krčka, sliznice alebo svaloviny maternice. Veľmi silné sú najmä bolesti v podbrušku, ktoré ženu vyčerpávajú. Problémy s vysilením majú pochopiteľne aj ľudia trpiaci pohybovými ochoreniami, napríklad zápalom kĺbov. Veľmi typická je napríklad Bechterevova choroba, čo je chronický zápal kĺbov spojený s ich bolesťou.

Niektoré akútne zmeny a zhoršenie zdravotného stavu organizmu tiež vedia organizmus a postihnutého človeka vysiliť a to či už po fyzickej alebo po psychickej stránke môže ísť napríklad o epiglotitídu, čo je zápal hrtanu, ktorý postihuje hrtanovú príklopku a vzniká aj opuch, ktorý môže spôsobiť aj ohrozenie života. Pri infekčnej ednokarditíde ide zas o vzácnu infekciu endokardu, čiže vnútornej výstelky srdca, ktorú napadnú baktérie a môže vzniknú až zápalová zrazenina.

Mnoho infekčných a nákazlivých ochorení, ktoré sa prejavujú pupienkami a pľuzgiermi tiež spôsobujú vysilenosť. Je to najmä v dôsledku toho, že s týmito ochoreniami sú spojená únava, malátnosť, zvýšená teplota alebo až horúčka a veľakrát aj svalová slabosť a celková slabosť a vyčerpanie organizmu. Ide napríklad o rubeolu, osýpky alebo ovčie kiahne, ktoré sú veľmi infekčné a typické najmä pre ochorenie detí v predškolskom a školskom veku, čiže ide o rizikovú skupinu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien

Pod pojmom menštruácia rozumieme fyziologické procesy v tele ženy, ktoré sú nevyhnutné pre reprodukciu. U niektorých žien prebieha bez komplikácií, no u tých menej šťastných môže byť...

Ženské onkologické ochorenia Ženské onkologické ochorenia

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Opäť prichádza obdobie chrípok. Buďte pripravení. Začnite posilňovať svoju imunitu už teraz Opäť prichádza obdobie chrípok. Buďte pripravení. Začnite posilňovať svoju imunitu už teraz

Zima je tu a s ňou každoročné ťažkosti s chrípkou či prechladnutím. Nenechajte sa zlomiť chorobou a posilnite svoju obranyschopnosť včas.

Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Vysilenost - Viki 13.12.2017 20:13

Búšenie srdca, dýchavičnosť, napätie je výrazne väčšie. Aj malé povinnosti únavia viac ako predtým. Ja osobne nedokážem ani veľa rozprávať či veľa počúvať kto rozpráva.Mam viac hlad vyhľadávam kalorické jedlá. Prejde tento stav len ak naozaj postupne sa telo naspäť zotaví oddychom.. Spánkom, y mňa tiež menej fyzickej aktivity.

Čo mi pomohlo

Oddych, spánok aj poobedný cez víkend..Menej fyzickej aktivity. Veľa tekutín.