späť na zoznam príznakov

Časté pády

Autor: Michal Hrebík

Časté pády patria medzi symptóm pomerne závažných ochorení, väčšinou nervového aparátu a signalizujú choroby, ktoré je treba určite liečiť za pomoci lekárov. Pokiaľ sú tieto pády ničím nevyprovokované, môže ísť o rôzne typy ochorení nervovej sústavy. Veľmi často sa vyskytujú napríklad pri epilesii a sprevádzajú epilteptické záchvaty, kedy človek stratí kontrolu nad svojim telom a nastávajú aj poruchy vedomia, pohyblivosti a zmyslových funkcií.

Epileptický záchvat je vyvolaný náhle vzniknutou nerovnováhou medzi stimulujúcimi a tlmiacimi systémami v mozgu a preto človek stráca kontrolu nad svojim telom, čo môže viesť až k častým pádom podľa početnosti epileptických záchvatov. Rovnako aj Parkinsonova choroba sa prejavuje takýmto symptómom, hoci u nej je viac charakteristické trasenie, poruchy chôdze a stuhnutosť svalstva. Schopnosť ovládať a koordinovať pohyb ale aj tu chýba.

Ochorenie je nervového pôvodu a je degeneratívne, čo znamená, že sa postupom času zhoršuje. Prvé príznaky možno pozorovať už vo veku od 50 do 60 rokov. Pokiaľ sa ochorenie nelieči, môže prísť až k úplnej strate hybnosti. Svalovou slabosťou, poruchami chôdze a tiež problémami s chôdzou je charakterizovaný aj myopatia, čo je ochorenie, ktoré postihuje štruktúru kostrových svalov, avšak môže sa prejavovať naozaj rozličnými druhmi príznakov.

Medzi nimi je aj svalová dystrofia, ktorá sa vyskytuje u detí vo forme práve častých pádov a problémami s chôdzou. Liečba je zameraná však len na liečbu symptómov a prejavov, inak je to neliečiteľná choroba, ktorá sa ale dá pri včasnom rozpoznaní pomerne dobre zvládať. Okrem týchto ochorení ale môžu byť časté pády na zem spôsobené aj inými poškodeniami centrálnej nervovej sústavy, najmä tými, ktoré slúžia s mozočkom, ktorý zodpovedá za rovnováhu.

Mozoček je integračné centrum v nervovej sústave, ktoré má na starosti rovnováhu a kontrolu voľných pohybov vrátane svalového napätia. Toto centrum môžu postihnúť dva druhy syndrómov a to paleocerebelárny a neocerebelárny syndróm, pričom oba spôsobujú problém s udržaním rovnováhy a kontrolou chôdze, kvôli čomu nastávajú časté pády na zem. Častými pádmi sa prejavujú aj poruchy rovnovážneho ústrojenstva, napríklad spôsobené vnútorným krvácaním.

Tu sú časté aj točivé závrate, takže pacient padá buď na jednu stranu alebo na rôzne strany. Niekedy sa vyskytuje aj zvracanie. V prípade tohto ochorenia je nutná okamžitá hospitalizácia a ošetrenie. Spinálna ataxia má podobné symptómy a tiež spôsobuje poruchy rovnováhy, takže sa človek nevie sám a bez pomoci udržať na nohách. Každopádne, pokiaľ má niekto problémy s koordináciou pohybov, či už prišli náhle a akútne alebo pozvoľna, mal by vyhľadať lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Sodík a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch? Sodík a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch?

Koľko soli denne prijmete? Budete nemilo prekvapený. Aký vplyv má sodík na náš organizmus? Poznáte bezpečné množstvo?

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.