Chrapot: Aké sú príčiny zachrípnutého hlasu (akútne i chronické)?

Chrapot: Aké sú príčiny zachrípnutého hlasu (akútne i chronické)?
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak vzniká pri zápaloch dýchacích ciest, ale aj ako následok zahlienenia. Typicky sa chrapot vyskytuje u detí, keď im zatekajú hlieny z horných dýchacích ciest. Samozrejme, aj pri laryngitíde. Zvlášť skupinou sú ochorenia hlasiviek. Vážne príčiny chrapotu môžu poukazovať na rakovinu.

Chrapot patrí medzi poruchy hlasu. Je spôsobený buď namáhaním hlasiviek, prípadne nejakým ochorením hlasiviek. Alebo môže súvisieť aj s infekčnýmizápalovými ochoreniami v oblasti hrtanu a ústnej dutiny.

Často sa zaujímate o informácie: 
Prečo mám zachrípnutý hlas? 
Čo značí dlhodobé zachrípnutie? 
Aké akútne či dlhodobé ochorenia hlasiviek môžu za tento problém? 

Zápal dýchacích ciest

V niektorých prípadoch môžu chrapot spôsobiť aj zápalové ochorenia dýchacích ciest prípadne choroby postihujúce pľúca. Môže ísť napríklad o zápal hrtana. Prejavuje sa aj suchým kašľom a bolesťou v krku. Pričom, človek má tiež problémy s prehĺtaním.

Odborne sa ochorenie nazýva laryngitída

Čítajte viac: Laryngitída: Aké sú príznaky zápalu hrtana? Je rizikom pre deti?

Zápaly dýchacích ciest majú rôzne formy.

Chronická forma sa môže vyvinúť na základe dlhodobých zápalov horných dýchacích ciest. Liečba prebieha obvykle podávaním antibiotík, celkových alebo lokálnou cestou prostredníctvom sprejového rozprašovača, ktorý sa aplikuje perorálne.

Ochorenia hlasiviek

Hlasivky sú súčasťou hrtanu. Okrem toho, že môžu byť postihnuté zápalom v rámci laryngitídy, tak ich ohrozuje niekoľko iných ochorení.

Príkladom sú benígne útvary, rôzne polypy, uzlíky, ktoré sú časté u spevákov. Okrem benígnych, teda nezhubných ochorení, ich postihujú aj zhubné, čiže malígne lézie.

Karcinóm hlasiviek je vážnym ochorením a okrem chrapotu sa pridružuje bolesť v hrdle, bolestivé prehĺtanie, pocit prekážky v hrdle, zápach z úst a aj sťažené dýchanie.

Iným typom ochorenia hlasiviek je paréza, čiže ich ochrnutie. Vzniknutá porucha funkcie hlasivkových väzov zapríčiňuje ich nesprávne chovanie. To následne poruší normálne otváranie a zatváranie hlasovej štrbiny.

Popis hlasiviek a blízkych štruktúr
Hlasivky a okolité štruktúry. Zdroj foto: Getty images

Vznik ochrnutia môže zapríčiniť napríklad:

  • neurologické ochorenie, a to Parkinsonova choroba alebo skleróza multiplex
  • tumor alebo nádor hrtana
  • rakovina pľúc
  • rakovina štítnej žľazy
  • po operácii v oblasti krku
  • úraz krku, ale aj hlavy
  • v niektorých prípadoch aj vírusové ochorenia

Opuch, tumor a iná prekážka ako príčina chrapotu

Pokiaľ nie je možné nájsť viditeľnú príčinu alebo faktor, ktorý mohol spôsobiť chrapot, môže ísť o opuch, myxedém, alebo tumor či nádor. Príčina môže byť aj v inej prekážky priamo na hlasivkách.

Ak má človek chrapot bez iných symptómy a pretrváva viac týždňov, mal by navštíviť lekára.

Žena si fúka nos, má nádchu
Príčinou môže byť alergia, nádcha alebo iný infekt dýchacích ciest. Zdroj foto: Getty images

Opuch dýchacích ciest je prítomný pri zápalových a infekčných ochoreniach dýchacích ciest. Ale jeho výskyt je možný aj pri alergii. A to pri potravinovej, liekovej alergii, ale aj po pichnutí hmyzom, napríklad včelou alebo osou.

Hlien je jedným príkladom, keď pôsobí ako prekážka. Zvýšená tvorba hlienu je príčinou zápalov dýchacích ciest. Vzniká aj pri chrípke, ale aj pri alergickej nádche. Hlien môže zatekať do hrtanu z horných dýchacích ciest. Čo je častou príčinou chrapotu a aj kašľu u detí.

Zahlienenie spôsobuje chrapot nie len pri rozprávaní, ale aj pri dýchaní. Keď je ho možné cítiť v nose, nosohltane, hrdle. A v prípade zápalu dolných dýchacích ciest ide chrapot až z priedušiek.

Chrapot môže byť príznakom aj nádorových ochorení, napríklad pri rakovine pľúc. Postihuje dolné dýchacie cesty a pľúca. Ide o najčastejšie rakovinové ochorenie vôbec. Hoci je veľmi závislé aj od rôznych rizikových faktorov a postihuje veľmi často najmä fajčiarov, a to nielen aktívnych, ale aj pasívnych.

Príznaky sa objavujú pomaly a nenápadne. Varovným signálom je práve neustály kašeľ, vykašliavanie krvi a tiež chrapot. Takže ho určite netreba podceňovať, hlavne ak pretrváva dlhšiu dobu.

Podobne aj horné dýchacie cesty môžu postihnúť nádorové ochorenia. Či už ide o rakovinu ústnej dutiny, rakovinu pažerákanádor hrtanu či štítnej žľazy. Pri všetkých týchto nádorových ochoreniach sú spoločné symptómy ako chrapot, bolestivé prehĺtaniebolesti v krku.

Aj v tomto prípade je nutné vyšetrenie lekárom hneď ako to je možné a ako sa spozorujú prvotné príznaky. Takže chrapot môže upozorniť nielen na bežné zápaly, ale aj na závažné nádory.

Preťaženie ako príčina

Sú prípady, keď je chrapot spôsobený presilením hlasiviek, napríklad hlasným krikom, spevom alebo nadmerným požívaním silného hlasu počas dlhšej doby. V tomto prípade je riešením chrapotu len pokoj, oddych a regenerácia hlasiviek.

spevák, rocker, spieva, nahlas, preťaženie hlasiviek, chrapot
Hlasný a dlhotrvajúci spev je záťaž pre hlasivky. Zdroj foto: Getty images

Ostatné príčiny chrapotu

Veľakrát nesúvisí chrapot len s dýchacou sústavou. Môže ísť aj o rôzne iné choroby. Prejavuje sa napríklad pri refluxovej chorobe pažeráka. Časť obsahu žalúdka, vrátane žalúdočnej šťavy sa dostáva spätne do pažeráka. To spôsobí pálenie záhy, pocit kyslosti, bolesti na hrudi a aj chrapot.

Je to tiež jeden zo symptómov pri žihľavke, prípadne pri poruchách funkcie štítnej žľazy, či už ide o hypotyreózu alebo hypertyreózu. Teda slabú alebo nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy.

Vonkajšie prostredie, dráždenie a chrapot

Fajčiar, fajčí, cigareta, dym
Fajčenie vplýva negatívne. Zdroj foto: Getty images

Na rozdiel od ochorení, môže byť príčina aj v okolitom prostredí alebo v látkach čo dráždia oblasť hrdla. Príkladom je suchý vzduch, hlavne počas vykurovacej sezóny alebo počas letných suchých horúcich dní. Hlasivky sa nadmerne vysušia, čo spôsobí chrapot. Negatívne vplýva aj fajčenie a pobyt v zafajčenom priestore.

Dráždenie sliznice hrdla môžu spôsobiť prchavé chemické látky. Tie sa môžu dostať vo forme vdýchnutia, ale aj požitia. Aj v domácom prostredí, napríklad v podobe čistiacich prostriedkov. Škodiť môže aj koncentrovaný lieh alebo tvrdý alkohol.

Rovnako, ako pri gastroezofágovej refluxnej chorobe, môže sa vyskytnúť aj po vracaní. A to hlavne, ak je vracanie opakované, pretrváva dlhšiu dobu. Kyslý obsah žalúdka dráždi aj sliznice v dýchacích cestách, čo je príčinou chrapotu.

Iný príklad dráždenia hlasiviek je dlhotrvajúci kašeľ.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny chrapotu
Zhrnutie najčastejších príčin

Video o príčinách chrapotu

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané