späť na zoznam príznakov

Poruchy chôdze


Poruchy chôdze môžu byť spôsobené buď poruchami miechy, mozgu alebo nejakými ochoreniami nervovej sústavy, ale tiež aj úrazmi alebo problémami priamo s pohybovým aparátom. Niektoré cievne, kĺbové alebo svalové problémy môžu spôsobiť poruchu chôdze kvôli svojej bolesti a tiež aj z dôvodu narušenia funkčnosti. Niekedy sa poruchy prejavujú len neobratnosťou alebo narušením pohybovej aktivity, inokedy obrnou či úplnou stratou hybnosti.

V niektorých prípadoch môžu za poruchy s chôdzou aj niektoré psychiatrické ochorenia alebo duševné stavy. Napríklad pri mentálnej retardácii, čo je vrodené psychiatrické ochorenie, nastávajú problémy s bežnou chôdzou, kým pri hystérii, čo je získané ochorenie, sú problémy s udržaním priameho pohybu a človek má tendenciu padať na strany. Poruchy chôdze môžu byť dočasné, spôsobené len krátkodobými problémami, ale aj trvalého charakteru, kedy je liečba náročná.

Problémy s chôdzou sa vyskytujú aj pri rôznych zraneniach dolných končatín, napríklad ak si človek natiahne sval alebo ho príliš presilí pri nejakej fyzickej činnosti alebo úraze, taktiež sú časté poruchy s chôdzou pri vyvrtnutom členku, čo je pomerne častý úraz najmä u detí, ale rovnako aj pri rôznych zlomeninách. Aj pri nádore na kosti dolnej končatiny nastáva problém s chôdzou a najmä dostupovaním na končatinu, keďže toto dostupovanie sprevádza silnejšia bolesť.

Rovnako sa aj rôzne problémy s kĺbmi prejavia na kvalite a funkčnosti pohybových funkcií dolných končatín. Poruchy chôdze sú typické aj pre artritídu, čo je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže byť infekčného aj neinfekčného pôvodu. Pri zápale žíl, najmä dolných končatín, nastávajú tiež problémy s chôdzou. Pri zápale dochádza k spomaleniu žilného odtoku, poškodeniu steny žily a niekedy aj k vzniku zrazenín a veľakrát vzniká tento zápal práve na nohách.

Problémy a poruchy chôdze spolu s dočasným ochrnutím spôsobuje aj cievna mozgová príhoda, pri ktorej dochádza k prerušeniu krvného zásobenia mozgu, či už v dôsledku vzniku krvnej zrazeniny, alebo v dôsledku masívneho krvácania. Niekedy sa môžu problémy s chôdzou vyskytnúť aj pri syfilise, čo je infekčné ochorenie prenášané pohlavným stykom, ktoré spôsobuje baktéria Treponema pallidum. Baktéria spôsobuje problémy v pohybovom aj nervovom systéme.

Vo väčšine prípadov môže za problémy s chôdzou a pohybom dolných končatín nejaké ochorenie nervového systému. Napríklad pri Parkinsonovej chorobe dochádza k úbytku nervových buniek a pacient len veľmi ťažko ovláda a koordinuje svoje pohyby vrátane chôdze. Pri Alzheimerovej chorobe zas dochádza k nenávratnému poškodeniu mozgu a úbytku mozgovej hmoty, pričom sú narušené mentálne schopnosti ale aj schopnosti chôdze.

Diabetická neuropatia je tiež nervové ochorenie, pri ktorom dochádza k postihnutiu nervov a to jednak ich štruktúry, ako aj ich funkcie. Prítomné sú poruchy citlivosti a vnímania podnetov, ale aj problémy s chôdzou. Pri myopatii ide zas o chorobu štruktúry kostených svalov, pričom toto ochorenie môže mať viacero foriem, napríklad svalovú dystrofiu alebo zápal svalu. Ak postihne dolné končatiny, tie majú obmedzenú hybnosť a človek má problémy s chôdzou.

Aj pri problémoch s obrnou nastávajú poruchy chôdze. Obrna ako taká môže byť v úplnej forme, kedy dochádza k absolútnej trate hybnosti, pričom postihnutou časťou tela, v tomto prípade dolných končatín, pacient nevie vôbec pohybovať. Pri paréze ide o neúplnu formu obrny a je možná aspoň určitá hybnosť. Deti zas postihuje detská mozgová obrna, čo je ochorenie nervového pôvodu charakteristické poruchou centrálnej kontroly hybnosti a postihuje mozog.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom? Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom?

Vojtova metóda je metóda založená na princípe reflexnej lokomócie . Jej objaviteľ Václav Vojta pomocou nej dosiahol obdivuhodné pokroky u detských pacientov s detskou obrnou. Čo to...

Diabetes a jeho komplikácie Diabetes a jeho komplikácie

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Citim ako keby son mal na chrbte 100 kg ducha! - Miroslav67 22.07.2017 13:49

Citim sa tarbavo pri chodzi,a nemozem poriadne chodit ani v praci! Teraz son mesiac domain na marodke( motor hormone disease mam). Chcel by son sa opytat ,ake lieky na to potrebujem tu v Anglicku,KDE sa mi to stalo!! Dakujem

Čo mi pomohlo

Nic mi nepomohlo,este aj pijem tazko,nikdy nepijem v kuse ale po malych ciastkach!!