späť na zoznam článkov

23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)
Zdroj foto: Getty images

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a kotrmelce v maternici. 


23. TT - týždeň tehotenstva: Ste v 6. mesiaci tehotenstva a v 2. trimestri. 

Dieťatko meria približne 28 cm a váži 500 g. 

Odteraz nastáva jeho veľký rast, v priebehu mesiaca zdvojnásobí svoju hmotnosť

V tomto období je dieťatko veľmi aktívne, naberá na sile a vy budete stále viac cítiť jeho pohyby. 

Nie je neobvyklé, že sa vaše dieťatko rozhodne meniť svoju polohu a naťahovať sa práve v čase, keď si ľahnete do postele a snažíte sa zaspať. Vtedy ostane bez pohybu a dá o sebe vedieť. Veď predsa mu je lepšie, keď sa počas vašej chôdzi hojdá v brušku. 

Ako sa vyvíja vaše dieťatko v brušku? 

Jeho pokožka je ružovo červenej farby. 

Koža je zvráskavená, pretože rastie rýchlejšie ako tuk, ktorý sa pomalšie ukladá. Ešte v tomto období sú tukové zásoby slabé a cez jeho pokožku sú preto viditeľné jemné cievky a kosti. 

Ale do termínu pôrodu vaše dieťatko naberie dostatočné tukové zásoby, čím sa jeho pokožka vyhladí a ono bude mať bacuľatý vzhľad. 

Plod nemá ešte zásoby podkožného tuku, koža je zvráskavená a presvitajú cez ňu cievky. Zdroj: Getty Images
Plod nemá dostatočné zásoby podkožného tuku, jeho pokožka je ešte jemná, zvráskavená a presvitajú cez ňu jemné žilky. Zdroj: Getty Images

Jemné ochlpenie - lanugo pokrýva väčšinu častí tela plodu a spolu s mazom – vernixom, ktorý sa tvorí na pokožke plodu od 20. týždňa tehotenstva, chráni pokožku plodu pred rozmočením a popraskaním. 

Pľúca plodu ešte nie sú schopné samostatnej práce. Stále sú vo vývine a neobsahujú surfaktant, ktorý bráni zlepeniu pľúcnych alveol po prvom nádychu. Ten sa v pľúcach plodu vytvára až neskôr. 

Aj napriek ďalšiemu vývoju pľúc plod v maternici nacvičuje dýchacie pohyby, čím pľúca nadobúdajú určitú schopnosť dýchať vzduch. 

Mozog sa vyvíja veľmi rýchlo a aj nervová sústava. K nervovej sústave patrí aj miecha, ktorá sa v tomto období skracuje. Doteraz bola miecha v celej chrbtici plodu. 

Plod počúva zvuky svojho okolia. Jeho sluch je každým dňom rozvinutejší. Vníma všetky zvuky, ktoré ho obklopujú a po narodení ich dokáže rozpoznať. 

Jeho hmat sa tiež naďalej vyvíja. Dieťatko už chytá pupočnú šnúru, pustí ju a zas sa ju snaží uchopiť, chytá si ruky, hladká si tvár. 

Zrak plodu silnie. Vníma svetlo prenikajúce cez vašu pokožku a maternicu. Ak zasvietite na bruško baterkou, vaše dieťatko naň  môže reagovať a pohnúť sa. 

Nechty na rukách siahajú po končeky prstov. 

Chlapci majú miešok už vyvinutý. 

Placenta sa zväčšuje, aby dokázala vyživovať plod živinami i kyslíkom, a odvádzala odpadové látky z tela plodu. 

Môžete cítiť jemné, veľmi slabunké pravidelné kmitanie bruška. Pravdepodobne sa vaše dieťatko nahltalo plodovou vodou a začalo sa mu čkať

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 23. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
28,9 cm 500 g 207,8 mm 58,2 mm 180,4 mm 39,4 mm

Dieťatko narodené v 23. týždni nie je pripravené ešte na život mimo maternice, ale aj napriek tomu už má šancu na prežitie. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 23. týždni tehotenstva 

Vaša maternica sa zväčšuje a jej tlakom na močový mechúr vás môže potrápiť častejší pocit na močenie

Tlak rastúcej maternice môže spôsobiť bolesť v boku

Bolesť chrbtakrížov. Bolesť sa môže objaviť najmä po náročnejšom dni. Rastúcou váhou maternice a plodu je vaša chrbtica viac zaťažená. 

Bolesti chrbta a krížov v tehotenstve. Zdroj: Getty Images
Chrbtica ženy počas tehotenstva je viac namáhaná nosením a váhou tehotenského bruška, čo sa prejaví bolesťou chrbta v oblasti krížov. Zdroj: Getty Images

Bolesti v oblasti rebier. Vaša hrudná kosť sa rozširuje a tým sa prispôsobuje rastúcej maternice. 

V tomto týždni vás taktiež môžu potrápiť aj bolesti hlavy

Pocit mravčenia rúk spôsobený miernym opuchom rúk, pri ktorom sú stáčané nervy a začína pocit mravčenia až bolestí rúk. Ak máte pocit mravčenia, uvoľnite ruky, potraste s nimi a urobte si pár naťahovacích cvikov rúk. 

Krvácanie z nosa. Vaša sliznica je viac zdurená a citlivejšia ako pred tehotenstvom. 

Krvácanie z ďasien po zubnej hygiene, alebo po konzumácii tvrdších potravín, ktoré môžu spôsobiť porušenie ďasna. Ďasno v období tehotenstva je viac prekrvené a môže byť mierne opuchnuté, ktoré po malom poškodení začína krvácať. 

Problém so spánkom trápi viac ako polovicu žien, ale nie je sa čo čudovať. Je to veľká zmena nielen na vašu psychiku, neustále premýšľanie, ale aj záťaž pre vaše telo. 

Počas spánku sa môžete budiť a mať aj nepríjemné čudné sny. Tieto nepríjemné sny vymiznú po pôrode. 

Chrápanie počas spánku je nepríjemný tehotenský príznak, ktorý vám a vášmu partnerovi môže narušiť spánok. Chrápanie vzniká kvôli nadváhe, upchatiu nosa a zdurením nosnej sliznice, ktorá je časté v tehotenstve. 

Nafukovanie a zvýšená plynatosť. Vaše trávenie je spomalené vplyvom hormónov a tým sa váš tráviaci trakt uvoľňuje a spomaľuje. 

Spomalené trávenie spôsobuje aj nepríjemný pocit pálenia záhy, ale i zápchu. 

Zápcha počas tehotenstva a zvýšený tlak na stolicu môžu vyvolať vznik bolestivých hemoroidov. 

Kŕče v nohách vás môžu zobudiť počas spánku. 

Bolesť bedier počas spánku, alebo počas chôdzi sú spôsobené z rozširujúcich sa kostí panvy. Panva sa uvoľňuje a pripravuje na pôrod plodu. 

Počas tohto obdobia tehotenstva sa môže objaviť aj pocit rozmazaného videnia, pocit suchých očí, ktoré sú spôsobené tehotenskými hormónmi a zadržiavaním tekutín v tele. 

Vplyvom tehotenských hormónov sa môžu u vás objaviť zmeny nálad, návaly tepla, alebo závraty

Častým príznakom tehotenstva je aj opuch dolných končatín, najmä v oblastí členkov a opuch rúk

Počas tehotenstva je zvýšené riziko vaginálnych infekcií. Ak spozoruje zmeny vaginálneho výtoku, jeho zmenu farby, konzistencie alebo zápach, informujte o tom vášho gynekológa. 

Zvýšene riziko vzniku infekcie močových ciest. Na váš močový mechúr je vyvíjaný tlak a je čiastočne stlačený rastúcou maternicou. 

Tvrdnutie brucha 

Pocítili ste akýsi nepríjemný tlak v oblasti brucha? 

Pocit stiahnutia, stvrdnutia brucha. Vaša maternica ktorá bola predtým mäkká stvrdla ako kameň? 

To sú poslíčkovia, nazývané aj ako kontrakcie Braxton Hicksa. Krátko trvajúce tvrdnutie brucha, ktoré sa objavuje pár krát počas dňa je úplne normálne. Maternica sa tým pripravuje na pôrod. 

Tvrdnutie brucha sa častejšie objavuje po námahe. Ak pocítite tvrdnutie brucha, ľahnite si, alebo sadnite a skúste si oddýchnuť

Máte strach z predčasného pôrodu? 

Nemusíte sa obávať ak pocítite chvíľkové tvrdnutia brucha. Je to úplne bežný jav počas tehotenstva, pokiaľ sa vyskytuje pár krát počas dňa. 

Kedy hrozí predčasný pôrod? 

Predčasný pôrod je častejší 

 • u viac plodovej tehotnosti 
 • pri zmenách alebo ochoreniach maternice 
 • pri výskyte infekcií 
 • ak ste už raz mali predčasný pôrod 
 • po operáciách maternice a kŕčka maternice 

Príznakom predčasného pôrodu, ktorý vyžaduje okamžitú zdravotnú starostlivosť sú 

 • Začínajúca bolesť chrbta s pravidelnými kontrakciami maternice, ktoré sa objavujú v pravidelných intervaloch 
 • Zmeny výtoku z pošvy, odtokom plodovej vody, prípadne krvácaním 
 • Výskytom kŕčov v bruchu a pocitom tlaku na panvu 

Ak máte jeden a viac príznakov, okamžite navštívte najbližšiu nemocnicu, kde vám v prípade hroziaceho predčasného pôrodu podajú potrebnú liečbu na zastavenie kontrakcií maternice v snahe udržať plod v maternici čo najdlhšie, aby sa zvýšila jeho šanca na prežitie. 

Čo môžete postrehnúť? 

Vaše dieťatko vám spríjemňuje deň svojimi pohybmi. Vychutnávajte si ich. Už o pár týždňov bude to jemné kopkanie a pretáčanie silnejšie, niekedy až bolestivé. 

Z vašich pŕs, ktoré sú väčšie a zdurené môžete spozorovať unikajúce kvapky mledziva, prvého materského mlieka z prsných bradaviek. 

Zvýšená chuť do jedla. Sama sa čudujete čo všetko by ste dokázali zjesť a v akom množstve. Predsa sa nie je čo čudovať. Nevyživujete len seba, ale aj vaše dieťa. 

Ale pozor na veľký prírastok na hmotnosti. Snažte sa jesť hlavne zdravo a ľahšie stráviteľné jedlá. Zvyšné kilá sa po pôrode horšie zhadzujú a čo je dôležité, pri pôrode ich budete cítiť a to zníženou energiou. 

Nárastom hmotnosti a rastom tehotenského brucha sa v tomto období u niektorých mamičiek začnú objavovať strie, spôsobené náhlym napínaním pokožky, ktorá sa následne trhá a zanecháva viditeľné čiary na koži. 

Bežná počas tehotenstva je zmena farby pokožky, spôsobená tehotenskými hormónmi, viditeľná najmä na prsných dvorcoch, ktoré sú tmavšie a taktiež aj tmavá čiara na bruchu, ktorá začína od lonovej kosti a postupuje až cez pupok smerom hore je nazývaná aj ako linea nigra

U žien s tmavšou pokožkou je tento farebný rozdiel viac intenzívny 

Linea nigra, hnedá tehotenská čiara na bruchu. Zdroj: Getty Images
Linea nigra, tmavá tehotenská čiara na bruchu začínajúca od lonovej kosti postupujúca cez pupok vyššie, vymizne po pôrode.Zdroj: Getty Images

Pigmentové zmeny farby kože na tvári, najmä v oblasti čela, nosa a okolo očí, je nazývaná aj ako tehotenská maska, chloazma. Tieto pigmentové zmeny často vymiznú pár týždňov po pôrode. 

Všimli ste si, že častejšie zabúdate? 

V tehotenstve má veľa žien pocit, že sa nedokážu sústrediť, majú hmlistý pocit pri myslení a častejšie zabúdajú. Je to normálne a nazýva sa to aj ako tehotenský mozog

Tehotenská poradňa v 23. týždni tehotenstva 

V tomto týždni vás nečakajú žiadne špeciálne vyšetrenia. 

Váš lekár skontroluje váš tlak krvi, moč na prítomnosť bielkovín, opuchy, zaznamená vašu hmotnosť, spýta sa na všetky príznaky čo vás trápi, na tvrdnutie brucha a skontroluje stav maternice a jej kŕčka. 

V prípade pootvorenia kŕčka maternice hrozí riziko predčasného pôrodu a v tom prípade sa robí serklaž krčka maternice, kedy sa špeciálnym stehom uzatvorí kŕčok maternice. 

Čo vám môžem odporučiť a na čo si dať pozor? 

 • Vaša strava by mala byť pestrá, ľahko stráviteľná, s dostatkom čerstvej zeleniny, ovocia, orechov, celozrnného pečiva 
 • Na vývoj mozgu plodu sa odporúča konzumácia lososa, maximálne dva krát do týždňa 
 • Doplňte do jedálnička stravu bohatú na vápnik. Vaše dieťatko ho prijíma z vašej stravy a ukladá do kostí 
 • Vyhýbajte sa mastným, ťažkým jedlám ktoré zaťažia váš žalúdok a spôsobia problémy s trávením a pocit pálenia záhy 
 • Ak vás trápia opuchy, obmedzte solenie 
 • Nezabúdajte na pitný režim! Snažte sa byť stále hydratované a vypiť počas dňa aspoň 2 – 3 l vody 
 • V tehotenstve sa odporúča užívanie prenatálnych vitamínov dostupných v lekárňach, ktoré dopĺňajú vitamíny potrebné v tehotenstve pre zdravý vývoj plodu 
 • Hýbte sa, choďte na prechádzky, pohybujte sa na čerstvom vzduchu 
 • Vynikajúcim cvičením v pohodlí domova je tehotenská joga, ktorá vás posilní, odbúrate ňou stres a zrelaxujete 
 • Na posilnenie panvového dna cvičte Kegelové cviky, vďaka ktorým sa vyhnete nepríjemnému úniku moču 
 • Noste pohodlnú obuv, ktorá vás netlačí 
 • Siahnite po pohodlnom oblečení, ktoré vás netlačí a nebráni vám v pohybe 
 • Pri opuchu nôh sa vyložte nohy do zvýšenej polohy, oddychujte pokiaľ máte tú možnosť a vyvarujte sa dlhému sedeniu a státiu 
 • Ak sa vám dá, oddychujte aj počas dňa 
 • Zvýšte starostlivosť o pokožku tela. Pravidelné krémovanie hydratačnými krémami bez parfumov a jemnou masážou kože znížite vznik strií 
 • Vyhýbajte sa priamemu slnku. Vaša pokožka je citlivejšia a vy sa ľahko môžete spáliť 
 • Pozor pri výbere bylinných čajov. Niektoré bylinky by vám mohli uškodiť 
 • Obzvlášť opatrné buďte pri používaní chemikálií, ako sú čistiace prostriedky, farbenie vlasov farbou s obsahom amoniaku. Všetky chemikálie sa môžu cez pokožku dostať do vášho krvného obehu a tak prejsť ich určitá časť cez placentu do plodu 
 • Ak máte doma domáce zvieratá, ich toaletu čistite v rukaviciach, aby ste sa vyhli kontaktu s výkalmi, ktoré môžu obsahovať nebezpečné baktérie 

Prečítajte si tiež ďalšie zaujímavé články o tehotenstve: 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje: 

V anglickom jazyku: 

Naposledy aktualizované 27.09.2021

Galéria k článku

Bolesti chrbta a krížov v tehotenstve. Zdroj: Getty Images
Linea nigra, hnedá tehotenská čiara na bruchu. Zdroj: Getty Images
Plod nemá ešte zásoby podkožného tuku, koža je zvráskavená a presvitajú cez ňu cievky. Zdroj: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.