späť na zoznam článkov

Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať?

Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať?

Keď sa nám rozbúcha srdce pri námahe alebo psychickom rozrušení, väčšinou tomu nepripisujeme žiaden význam. V kľude to už ale úplne bežné nie je.


Srdce je tým najdôležitejším svalom v našom tele. Jeho činnosť väčšinou nevnímame. Prácu, ktorú vykonáva, pociťujeme až pri zvýšenej aktivite, alebo psychickej záťaži.

To je jeho normálna reakcia na väčšie nároky organizmu, v danej situácii. Ak však v úplnom pokoji začneme pociťovať akýkoľvek diskomfort, v rátane neprirodzenej činnosti srdca, vyvolá to isté znepokojenie.

Závažnosť sa odvíja od skutočnej príčiny takejto reakcie. Môže ísť o samotnú poruchu srdca, iného orgánu, ale aj o vplyv iných faktorov.

Ak vám teda i v kľude búši srdce, treba pátrať po príčine. Často poukazuje na vážnu poruchu i chorobu. 

Pocit búšenia srdca býva často nepríjemný, nepravidelný, alebo spojený s točeným hlavy, chvením a slabosťou.

Nepríjemné, rýchle búšenie srdca sa odborne nazýva palpitácia. Rýchla činnosť srdca zas tachykardia. Viac o poruchách rytmu sa dočítate i v článku: Poruchy srdcového rytmu.

Zaujímavosť:

Trénované srdce u športovcov je odolnejšie a sťahy srdca efektívnejšie. Pulz sa u aktívne športujúcich ľudí môže v kľude pohybovať i pod 60 za minútu.

Láka vás myšlienka prijať pohyb do vášho života? Prečítajte si náš magazínový článok: Vytvorte si vlastný tréningový plán.

V ďalšej časti článku nájdete: 
Možné príčiny búšenia srdca
Vplyv životného tempa
Hormonálne zmeny. 
Búši srdce po jedle
Kedy ísť za lekárom a liečbu búšenia.

.

Možné príčiny búšenia srdca v tabuľke

príčiny mimo srdca - nekardiálne     fyzická záťaž  beh, rýchla chôdza, plávanie 
psychická záťaž stres, únava, strach, bolesť
stimulačné látky drogy, alkohol, nikotín, lieky
ochorenie chudokrvnosť, porucha štítnej žľazy, cukrovka
poruchy v organizme náhla strata krvi, dehydratácia
srdcové príčiny - kardiálne arytmie - poruchy rytmu  
Medzi drogy ktoré spôsobujú búšenie srdca patrí pervitín, kokaín či extáza. Z liekov sú to napríklad tricyklické antidepresíva, digoxín a katecholamíny.

Tempo života a naše srdce

Rýchla doba často vyžaduje vysoké pracovné nasadenie. Dôsledkom je únava, vyčerpaniestres. Mnohí siahajú po povzbudzujúcich látkach, ako je napríklad kofeín, ktorý je obsiahnutý v káve.

Ten pôsobí na organizmus povzbudzujúco. Na srdce má stimulačný účinok a teda podporuje jeho činnosť. 

Podobné účinky na srdcovo cievny systém majú i energetické nápoje. Po požití stúpa tlak i pulz. Opatrnosť je na mieste, najmä u ľudí trpiacich vysokým tlakom. Tí by sa týmto produktom mali úplne vyhýbať. 

Energetické nápoje majú vplyv takmer na každú orgánovú sústavu v tele. O tom, ale i o iných zaujímavých informáciách si prečítajte v našom magazínovom článku: Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie. Ktorý z nich je najlepší?

Stimulačný účinok môžu mať i niektoré bylinkové čaje, ktoré obsahujú teín. Táto látka je zložením chemicky rovnaká ako kofeín. Sú to vlastne totožné látky.

Rozdiel spočíva v nástupe účinku. V káve sa kofeín pri kontakte so žalúdočnou kyselinou uvoľňuje rýchlo. Tak i nástup účinku je výraznejší i rýchlejší.

V čaji je kofeín, teda teín viazaný na iné látky. Preto je jeho vplyv miernejší a oneskorený. 

Pri neprimeranom užívaní takýchto látok môžu nastať ťažkosti ako: potenie, nekľud, nepokoj a samozrejme nepríjemné búšenie srdca.

Rýchlu činnosť srdca vyvoláva i alkohol, či nikotín obsiahnutý v cigaretách.

 

Srdce a život pod srdcom

Búšenie srdca sa v tehotenstve vyskytuje často. Aj u vitálnych a fyzicky zdatných žien, sa môže i pri malej námahe objaviť rýchla činnosť srdca, spojená s jeho búšením.

Patrí medzi prvé príznaky gravidity. Dôvodom sú zvýšené nároky organizmu, ktoré sa telo snaží kompenzovať zvýšenou činnosťou srdca.

Je množstvo zmien, ktoré budúca mamička musí prekonať. Nielen o nich sa dočítate v článku: V tehotenstve si dajte pozor na chudokrvnosť.

 

Porucha štítnej žľazy

Štítna žľaza je orgán – žľaza, nachádzajúca sa na prednej strane krku. Produkuje hormóny, ktoré vplývajú na množstvo procesov v tele.

Jej porucha, keď vzniká zvýšená tvorba hormónov, sa často prejaví práve rýchlym búšením srdca a inými poruchami rytmu.

Pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy a zníženej tvorbe hormónov, zas môže vznikať pomalšia činnosť srdca.

Viac o štítnej žľaze sa dozviete v článku: Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti.

Nízka hladina cukru v krvi

Znížená koncentrácia cukru v krvi sa odborne nazýva hypoglykémia. Postihuje najmä diabetikov, teda cukrovkárov. Ide najmä o pacientov s liečbou inzulínom. Vyskytnúť sa však môže i u ľudí, ktorý na cukrovku netrpia.

Prvými prejavmi nízkeho cukru patria pocit hladu, nervozita, podráždenie, potenie a búšenie srdca. 

Zníženú hladinu cukru u nediabetikov môže zapríčiniť aj:

  • lieky a alkohol
  • tehotenstvo
  • sepsa s multiorgánovým zlyhaním
  • kritické kardiálne hepatálne a obličkové ochorenia
  • ochorenia pečene 
Prečítajte si tiež článok: Hypoglykémia je nízka hodnota cukru v krvi. Aké má príznaky a komplikácie?

 

Anémia

Anémia, teda chudokrvnosť, je jedna z ochorení, kedy musí srdce kompenzovať určité nedostatky. Pri chudokrvnosti sa nedostatok dôležitých zložiek krvi prejaví snahou srdcaväčší výdaj.

Preto je jedným z príznakov rýchla činnosť srdca, pri ktorej pacient môže pociťovať búšenie. Príznaky sa odvíjajú od rýchlosti vzniku anémie a od kompenzačných schopností organizmu.

Rýchla akcia srdca sa teda vyskytuje najmä pri náhle vzniknutej chudokrvnosti. Viac o anémii sa dočítate v článku: Ste chudokrvní? Príčinou nemusí byť len strava.

 

Búšenie srdca po jedle

Po jedle, sa krv presúva do tých oblastí tela a orgánov, kde je potrebná. Odkrvujú sa svaly. Tráviaci systém je zas prekrvený viac ako obyčajne. 

Krv odvádza natrávené zvyšky potravy, ako sú cukry, tuky a bielkoviny, na miesta kde je ich potreba.

Ťažkosti môžu nastať najmä po výdatnom jedle, kedy sa odkrvia nielen svaly ale i samotné srdce. Ľudia so srdcovo - cievnymi ťažkosťami, alebo vysokým tlakom, môžu tento stav pociťovať slabosťou, závratmi a rýchlim búšením srdca.

Búšenie srdca po jedle môže teda napovedať o možnej poruche, začínajúcom ochorení, ale i o slabej kondícii, vitalite či obezite.

Možno vás zaujme i náš magazínový článok: Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?

 

Keď je príčinou búšenia samotné srdce

Pôvodcom nepríjemného pocitu búšenia srdca môže byť i samotné srdce a jeho porucha rytmu. Pri takýchto poruchách hovoríme o takzvaných arytmiách.

Môže ísť o arytmie, kedy je činnosť srdca rýchla, pomalá alebo i úplne chaotická. Závažnosť záleží od toho, ako si srdce pri tomto stave zachová svoju funkciu pumpovať krv do celého tela.

S niektorými arytmiami ľudia žijú dlhodobejšie bez väčších ťažkosti, iné predstavujú bezprostredné ohrozenie na živote.

Stručné rozdelenie porúch rytmu v tabuľke

Bradyarytmie - spomalená činnosť srdca

sínusová bradykardia spomalenie normálneho sínusového rytmu

syndróm chorého sínusu

prerušovanie normálneho sínusového rytmu

AV blokády 

poruchy prevodu vzruchov medzi predsieňami a komorami

Extrasystoly - nadbytočné srdcové sťahy

predsieňové vznikajú v predsieňach 

junkčné

vznikajú v oblasti medzi predsieňou  komorou 

komorové

vznikajú v komorách

Tachyarytmie - zrýchlená činnosť srdca

fibrilácia a flutter predsiení chaotické chvenie a mihotanie predsiení

predsieňová tachykardia

rýchla činnosť predsiení

komorová tachykardia

rýchla činnosť komôr

fibrilácia komôr 

mihotanie, chvenie komôr 

Pri komorovej tachykardii a komorovej fibrilácii nie je srdce schopné plnohodnotne pumpovať krv. Ide teda o zástavu obehu, stratu vedomia a bezprostredné ohrozenie na živote.

 

Kedy navštíviť lekára

Rýchle či pomalé búšenie srdca je nepríjemný pocit, ktorý prirodzene vyvoláva obavy. Mnoho krát odznejú sami, inokedy ťažkosti pretrvávajú dlhšiu dobu.

Lekára by ste mali kontaktovať najmä, ak sa súčasne vyskytnú bolesti na hrudníku, závrate, nevoľnosť či vracanie. 

Lekár na základe vyšetrení ako je EKG – elektrický záznam srdcovej činnosti, krvných testovanamnézy, určí vyvolávajúcu príčinu a liečebný postup.

Záznam EKG je najdôležitejším diagnostickým vyšetrením, na základe ktorého sa odvíja ďalší postup.

V niektorých prípadoch sa preferuje i takzvaný EKG - Holter. Vďaka tomuto zariadeniu sa zaznamenáva elektrická činnosť srdca 24 hodín v kuse. Môže teda zachytiť aktivitu srdca, ktorá sa vyskytne len prechodne počas dňa a sama ustúpi. 

 

Liečba a riešenie búšenia srdca

Riešenie záleží od príčiny vzniku búšenia. Tento jav totiž nie je samotným ochorením, ale jeho dôsledkom či príznakom. V neposlednom rade si treba nájsť i dostatok času na pohyb, šport či relax napríklad v prírode.

Často je efektívnym riešením zmena životného štýlu. Dostatok odpočinku, spánkuvyhýbanie sa stresu, dopomôže k vyriešeniu mnohých ťažkostí.

Samozrejmosťou je i obmedzenie príjmu alkoholu, cigariet, kofeínu či iných látok, vyvolávajúcich zrýchlenie činnosti srdca. 

Chcete aby z vašich detí vyrástli zdraví a aktívni ľudia? Prečítajte si článok: Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu.

Ak je búšenie srdca dôsledkom ochorenia, je dôležité ho riešiť. Ako sme spomínali môže ísť o chudokrvnosť, cukrovku, nízky tlak alebo napríklad i ochorenie štítnej žľazy.

Pri stavoch kedy je príčinou búšenia samotné srdce, teda pri rôznych arytmiách, vás lekár pravdepodobne odporučí do rúk internistu, alebo kardiológa.

Prečítajte si tiež náš magazínový článok: Aké sú príčiny búšenia srdca?

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

  • presrdce.eu - portál zameraný na srdcovo - cievne ťažkosti
  • wikipedia.org - viac o poruchách rytmu
  • viapractica.sk - odborný článok o poruche rytmu a jeho riešenie v prednemocničnej fáze

Naposledy aktualizované 11.06.2019

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Máte doma žiaka? Pomôžte mu zvládnuť stres i tlak vyvíjaný školou. Máte doma žiaka? Pomôžte mu zvládnuť stres i tlak vyvíjaný školou.

V dnešnej dobe sa čoraz viac diskutuje o tom, či nie je na deti vyvíjaný neprimeraný tlak a vysoké nároky. Ako podporiť dieťa vo vzdelávaní a efektívne využiť jeho potenciál, aby to...

Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť

Nafúknuté brucho, kŕče a odchod plynov, výrazne ovplyvňuje fyzickú pohodu i spoločenský život. Dodržujte týchto 5 zásad a tejto nepríjemnosti sa môžete zbaviť.

Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí? Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí?

Stolica bábätka i väčších detí nám môže veľa povedať o ich trávení, ale aj o celkovom zdravotnom stave. Zelená stolica je stále spojená s mnohými mýtmi i polopravdami.

Fyzikálna liečba bolestí chrbta Fyzikálna liečba bolestí chrbta

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Menopauza u mužov, vtip alebo realita?

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.