späť na zoznam článkov

Aké sú príčiny búšenia srdca?

Aké sú príčiny búšenia srdca?

Búšením srdca sa prejavujú rôzne ochorenia. Tie sa môžu týkať srdcovo - cievneho systému alebo iných telových systémov. Ale nie vždy je za ním práve choroba. Vyskytuje sa aj pri záťaži. Tá môže byť fyzická či psychická.  


Srdcovú činnosť človek necíti, a to hlavne v pokoji. Neuvedomuje si ju. Opakom sú situácie, keď je bitie srdca cítiť. Ako je to napríklad pri zvýšenom nároku na potrebu kyslíku a živín.

Tento zvýšený nárok vzniká hlavne pri fyzickej aktivite, ale aj pri psychickej záťaži. Tou môže byť aj stres či úzkosť. Okrem záťaži je srdcovú činnosť možné cítiť aj pri rôznych ochoreniach a zmenách prebiehajúcich v organizme.

Žena relaxuje, leží, je pokojná, srdcová frekvencia je nízka, pohyb, muži, beh
Relax a pokoj znižujú frekvenciu, pohyb a námaha zvyšujú. Následne je možné počas záťaže cítiť činnosť srdca

Ľudia opisujú tento pocit, zážitok, ako búšenie srdca. Vnem charakterizujú ako silné, pomalé alebo rýchle búchanie srdca, nepravidelnú činnosť, vynechávanie tepu. Často ide o nepríjemnú skúsenosť, ktorá trvá iba chvíľu alebo sa opakuje, vracia. Niekedy sa mení frekvencia a dĺžka prestávok. V niektorých prípadoch pretrváva.

Tabuľka znázorňuje hodnoty pulzu, a to normálny, spomalený a zrýchlený pulz
Tabuľka znázorňuje zníženú, normálnu a zvýšenú frekvenciu srdca, a teda pulzu

Búšenie srdca, odborne palpitácie, má aj pridružené príznaky. Ľudia ho môžu pociťovať súčasne. V niektorých prípadoch je prítomné iba búšenie, inokedy prebieha súbežne jeden alebo viac symptómov

Medzi opisované ťažkosti patria:

 • búšenie, chvenie srdca (silné, rýchle, pomalé, nepravidelné, vynechávanie) 
 • pocit búšenia na ľavej strane hrudníka, v krku, niekedy až v spánkovej oblasti, v uchu, ale aj v bruchu
 • bolesť na hrudníku, ako napríklad tlak, ťažoba, ako keby kameň na hrudi, iný neurčitý pocit
 • dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu alebo aj ako pocit nedostatočného nadýchnutia
 • bledosť alebo aj sčervenanie v tvári
 • potenie
 • tras tela, hlavne končatín
 • tŕpnutie končatín a úst, ak sa pridruží aj hyperventilácia
 • závraty
 • bolesť hlavy
 • pocit na vracanie, až vracanie
 • mdloba, kolaps až strata vedomia

Podľa sprievodných symptómov sa niekedy dá predpokladať vyvolávajúca príčina. Samozrejme, objektívny záver sa dá určiť až po odbornom vyšetrení. Pri vyšetrení spolupracuje praktický lekár, internista, kardiológ, endokrinológ. A podľa primárneho ochorenia ostatní lekári špecialisti.

O palpitáciách sa dočítate aj v článku o príznaku búšenie srdca na Zdravotéke

Možné príčiny búšenia srdca

Palpitácie môžeme rozdeliť do dvoch skupín. A to podľa toho či je ich príčina kardiálna, teda srdcová alebo problém vznikol mimo srdca. A rozdiel je aj v tom, ak sú ťažkosti následkom ochorenia, alebo nie.

Príčina búšenia je mimo srdca

Srdcová činnosť nie je v pokoji vnímaná. To sa mení pri záťaži. Sval potrebuje pre svoju činnosť kyslík a výživné látky. Preto sa pri fyzickej námahe zvyšuje srdcová činnosť. A v tom čase je možné cítiť prácu srdca.

Podobne je to aj pri psychickej záťaži. Stres, úzkosť, únava, strach, pracovné vypätie a iná duševná námaha, ale aj psychické poruchy, vyvoláva pocit búšenia srdca. Psychika a telo sú úzko prepojené. Vnútorné vnímanie a pocity sa prejavujú aj týmto smerom.

Animovaní fľaška s liekmi
Stimulačné vlastnosti má kofeín, niektoré drogy a aj lieky

Inou príčinou môže byť požitie stimulačných látok. Takou látkou je napríklad aj kofeín. Ten je obsiahnutý v káve energetických nápojoch. Podobne pôsobí aj teín, ktorý je obsiahnutý v čaji. Niektorí ľudia na tieto látky reagujú citlivejšie.

Zvlášť skupinou sú niektoré drogy a lieky ovplyvňujúce, a teda stimulujúce organizmus. Ako je napríklad pervitín, kokaín, extáza. Pocit búšenia môže u niekoho vyvolať aj alkohol alebo nikotín.

Medzi lieky sa môže zaradiť digoxín, tricyklické antidepresíva, katecholamíny, lieky na chudnutie. Problém môže nastať aj vtedy, ak je človek dlhodobo liečený na srdcové ťažkosti a poruchy srdcového rytmu a náhle vysadí liečbu. Medzi také lieky patrí skupina betablokátorov.

Búšenie sa môže vyskytnúť aj v prípade, ak sa zvýši telesná teplota. Náš organizmus reaguje zvýšením srdcovej činnosti. A to hlavne pri horúčke, ktorá väčším podielom zaťažuje organizmus.

Medzi ostatné ochorenia, ktoré sú za príčinou búšenia, môžeme zaradiť poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšenú produkciu hormónov drene nadobličiek, ako pri ochorení feochromocytóm.

Aj hypoglykémia, teda znížená hladina cukru v krvi, je stavom, keď sa môže vyskytnúť. Rovnako je to aj pri dehydratácii. Aj anémia je jedno z ochorení, keď sa môže vyskytnúť zrýchlená činnosť srdca, a teda aj pocit búšenia.

Príčina pre zrýchlenú prácu srdca je aj bolesť. Bolesť silnej intenzity pri dlhodobých ochoreniach, ale aj akútna bolesť napríklad pri úrazoch. A pri úraze je možný vznik krvácania. Ak je krvácanie intenzívne a človek stratí viac krvi, (náhle už pri strate 500 ml krvi) srdce stratu kompenzuje zrýchlenou činnosťou.

Opakom je dlhodobé krvácanie. Aj to môže byť príčinou. Väčšinou tento stav vzniká pri ochoreniach, napríklad pri krvácaní do tráviaceho traktu. Aj v tomto prípade je prítomná aj anémia. V týchto prípadoch je známy pojem šok, čo ale neznačí psychickú záťaž.

Závažné sú stavy, ak dochádza k zníženej hladine kyslíku v krvi. Medzi takéto chorobné procesy sa radia ochorenia respiračného, teda dýchacieho systému. Príkladom je chronická obštrukčná bronchitída, astma a iné ochorenia pľúc.

Tehotenstvo a hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu a ovulácie môžu znamenať odchýlky v srdcovej činnosti. V tomto prípade ale isto odporúčame vyšetrenie u gynekológa.

Porucha činnosti srdca, a jej nepríjemné subjektívne vnímanie je prítomné, aj pri zmene hladiny niektorých stopových prvkov, teda minerálov. Ako je to napríklad pri vysokej alebo nízkej hladine draslíka, vápnika a horčíka.

Srdcovo - cievne ťažkosti ako príčina palpitácií

EKG záznam
Základné vyšetrenie pri búšení srdca je EKG

Medzi tieto príčiny sa zaraďujú nízky krvný tlak, teda hypotenzia. Naopak, aj pri vysokom krvnom tlaku, hypertenzii, niektorí ľudia udávajú pocit búšenia. Okrem odchýlok krvného tlaku poznáme aj iné ochorenia.

A to sú ischemická choroba srdca, pri ktorej dochádza k zníženému zásobeniu srdcového svalu kyslíkom. Ochorenia koronárnych ciev sú závažným ochorením. Ľudia liečený na srdce poznajú angínu pectoris.

Čo je vlastne bolesť následkom zníženého prekrvenia, a teda aj okysličenia srdca. Pri ochoreniach srdcových ciev je vysoké riziko akútneho nedokrvenia myokardu, teda vzniku infarktu srdcového svalu.

Ostatné sú napríklad kardiomyopatia, endokarditída, perikarditída, chronické srdcové zlyhávanie, vrodené vývojové vady srdca. Avšak, najčastejšie vzniká búšenie následkom porúch srdcového rytmu.

Arytmia je porucha srdcového rytmu, jeho frekvenciešírenia. Tento pojem združuje viacero typov a klasifikuje sa na základe viacerých kritérií. Okrem bradykardie a tachykardie poznáme aj supraventrikulárnu tachykardiu, fibriláciu a flutter predsiení a komôr, AV blok, extrasystoly a množstvo iných porúch srdcového rytmu. 

Infografika znázorňuje pričinu palpitácií, rizikové faktory vzniku arytmie a vyšetrenie pri nich
Zhrnutie hlavných príčin palpitácií, rizikové faktory pre vznik arytmie a vyšetrenia pri nich

Otestujte svoje vedomosti o búšení srdca

Ako ste sa zoznámili s problematikou o búšení srdca? 6 ľahkých otázok o danej téme.

Ako sa odborne nazýva zrýchlený pulz?

Ako sa odborne nazýva spomalený pulz?

Môže sa pri búšení srdca vyskytnúť aj dýchavičnosť?

Búšenie srdca nastáva po vypití energetického nápoju

Horúčka spôsobuje búšenie srdca

Porucha srdcového rytmu sa inak nazýva aj:

Výborne, všetky odpovede sú správne!

Tachykardia a bradykardia sú pomenovania pre zrýchlenie a spomalenie srdcového pulzu. A poruchy srdcového rytmu sa nazývajú aj srdcová arytmia.

Okrem iných ťažkostí sa pri búšení často vyskytuje aj dýchavičnosť.

Po vypití energetického nápoju sa zvyšuje srdcová činnosť. Rovnako, aj pri horúčke. Toto zvýšenie činnosti, teda tachykardia, môže byť vnímané ako búšenie srdca.

Viac informácií nájdete:

Video o palpitáciách

Video o palpitáciách

Naposledy aktualizované 02.05.2017

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Lukáš Tóth

Lukáš Tóth

redaktor
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otužovanie - začnite s ním v lete.

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

Čo znamená otrava jedlom a ,,choroba špinavých rúk Čo znamená otrava jedlom a ,,choroba špinavých rúk"?

Aj taká bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť sa množiť a spôsobovať...

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať?

Medúzy patria medzi najstaršie a zároveň najmenej prebádané živočíchy na našej planéte. Ich vek sa odhaduje na 600 až 700 miliónov rokov. Sú fascinujúce a nebezpečné zároveň....

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Listéria a kontaminované potraviny v lete Listéria a kontaminované potraviny v lete

Listerióza je závažné bakteriálne ochorenie so zlou prognózou. Neliečené alebo neskoro liečené sa môže skončiť s následkami až smrťou chorého. Napriek dobrej citlivosti listérie na...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.