späť na zoznam článkov

Aké sú najčastejšie príčiny búšenia srdca, pocitu tlkotu, preskočenia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Aké sú najčastejšie príčiny búšenia srdca, pocitu tlkotu, preskočenia?
Zdroj foto: Getty images

Búšením srdca sa prejavujú rôzne ochorenia. Tie sa môžu týkať srdcovo - cievneho systému alebo iných telových systémov. Ale nie vždy je za ním práve choroba. Vyskytuje sa aj pri záťaži. Tá môže byť fyzická či psychická.  


Búšenie srdca, alebo palpitácia. Ide o pocit tlkotu srdca, môže byť rýchly, naopak pomalý, alebo si človek sťažuje na pocit preskočenia srdca.

Pýtate sa: 
Čo môže byť príčinou?
Ide o závažný srdcový problém?
Alebo môžem pociťovať chvenie srdca i pre menej závažné prípady? 
Príkladom je pocit búšenia z chrbtce, v tehotesntve, pri námahe či psychickom rozrušení či po alkohole?

Srdcovú činnosť človek necíti, a to hlavne v pokoji. Neuvedomuje si ju.

Opakom sú situácie, keď je bitie srdca cítiť. Ako je to napríklad pri zvýšenom nároku na potrebu kyslíku a živín.

Tento zvýšený nárok vzniká hlavne pri fyzickej aktivite, ale aj pri psychickej záťaži. Tou môže byť aj stres či úzkosť. Okrem záťaži je srdcovú činnosť možné cítiť aj pri rôznych ochoreniach a zmenách prebiehajúcich v organizme.

Žena relaxuje, leží, je pokojná, srdcová frekvencia je nízka, pohyb, muži, beh
Relax a pokoj znižujú frekvenciu, pohyb a námaha zvyšujú. Následne je možné počas záťaže cítiť činnosť srdca

Ľudia opisujú tento pocit, zážitok, ako búšenie srdca

Vnem charakterizujú ako silné, pomalé alebo rýchle búchanie srdca, nepravidelnú činnosť, vynechávanie tepu. Často ide o nepríjemnú skúsenosť, ktorá trvá iba chvíľu alebo sa opakuje, vracia.

Niekedy sa mení frekvencia a dĺžka prestávok. V niektorých prípadoch pretrváva.

Infografika znázorňuje hodnoty pulzu, a to normálny, spomalený a zrýchlený pulz
Infografika znázorňuje zníženú, normálnu a zvýšenú frekvenciu srdca, a teda pulzu

Búšenie srdca, odborne palpitácie, má aj pridružené príznaky. Ľudia ho môžu pociťovať súčasne. V niektorých prípadoch je prítomné iba búšenie, inokedy prebieha súbežne jeden alebo viac symptómov

Medzi opisované ťažkosti patria:

 • búšenie, chvenie srdca (silné, rýchle, pomalé, nepravidelné, vynechávanie) 
 • pocit búšenia na ľavej strane hrudníka, v krku, niekedy až v spánkovej oblasti, v uchu, ale aj v bruchu
 • bolesť na hrudníku, ako napríklad tlak, ťažobaako keby kameň na hrudi, iný neurčitý pocit
 • dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu alebo aj ako pocit nedostatočného nadýchnutia
 • bledosť alebo aj sčervenanie v tvári
 • potenie
 • tras tela, hlavne končatín
 • tŕpnutie končatín a úst, ak sa pridruží aj hyperventilácia
 • závraty
 • bolesť hlavy
 • pocit na vracanie, až vracanie
 • mdloba, kolaps až strata vedomia

Podľa sprievodných symptómov sa niekedy dá predpokladať vyvolávajúca príčina. Samozrejme, objektívny záver sa dá určiť až po odbornom vyšetrení.

Pri vyšetrení spolupracuje praktický lekár, internista, kardiológ, endokrinológ. A podľa primárneho ochorenia ostatní lekári špecialisti.

búšení srdca tiež v príznakoch na Zdravotéke.

Možné príčiny búšenia srdca

Palpitácie môžeme rozdeliť do dvoch skupín. A to podľa toho či je ich príčina kardiálna, teda srdcová alebo problém vznikol mimo srdca. A rozdiel je aj v tom, ak sú ťažkosti následkom ochorenia, alebo nie.

Príčina búšenia je mimo srdca

Srdcová činnosť nie je v pokoji vnímaná.

To sa mení pri záťaži. Sval potrebuje pre svoju činnosť kyslík a výživné látky. Preto sa pri fyzickej námahe zvyšuje srdcová činnosť. A v tom čase je možné cítiť prácu srdca.

Podobne je to aj pri psychickej záťaži. Stres, úzkosť, únava, strach, pracovné vypätie a iná duševná námaha, ale aj psychické poruchy, vyvoláva pocit búšenia srdca. Psychika a telo sú úzko prepojené. Vnútorné vnímanie a pocity sa prejavujú aj týmto smerom.

Animovaní fľaška s liekmi
Stimulačné vlastnosti má kofeín, niektoré drogy a aj lieky

Inou príčinou môže byť požitie stimulačných látok.

Takou látkou je napríklad aj kofeín. Ten je obsiahnutý v káve energetických nápojoch. Podobne pôsobí aj teín, ktorý je obsiahnutý v čaji. Niektorí ľudia na tieto látky reagujú citlivejšie.

Zvlášť skupinou sú niektoré drogy a lieky ovplyvňujúce, a teda stimulujúce organizmus. Ako je napríklad pervitín, kokaín, extáza. Pocit búšenia môže u niekoho vyvolať aj alkohol alebo nikotín.

Medzi lieky sa môže zaradiť digoxín, tricyklické antidepresíva, katecholamíny, lieky na chudnutie. Problém môže nastať aj vtedy, ak je človek dlhodobo liečený na srdcové ťažkosti a poruchy srdcového rytmu a náhle vysadí liečbu. Medzi také lieky patrí skupina betablokátorov.

Búšenie sa môže vyskytnúť aj v prípade, ak sa zvýši telesná teplota. Náš organizmus reaguje zvýšením srdcovej činnosti. A to hlavne pri horúčke, ktorá väčším podielom zaťažuje organizmus.

Medzi ostatné ochorenia, ktoré sú za príčinou búšenia, môžeme zaradiť poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšenú produkciu hormónov drene nadobličiek, ako pri ochorení feochromocytóm.

Aj hypoglykémia, teda znížená hladina cukru v krvi, je stavom, keď sa môže vyskytnúť. Rovnako je to aj pri dehydratácii. Aj anémia je jedno z ochorení, keď sa môže vyskytnúť zrýchlená činnosť srdca, a teda aj pocit búšenia.

Príčina pre zrýchlenú prácu srdca je aj bolesť. Bolesť silnej intenzity pri dlhodobých ochoreniach, ale aj akútna bolesť napríklad pri úrazoch. A pri úraze je možný vznik krvácania. Ak je krvácanie intenzívne a človek stratí viac krvi, (náhle už pri strate 500 ml krvi) srdce stratu kompenzuje zrýchlenou činnosťou.

Opakom je dlhodobé krvácanie. Aj to môže byť príčinou. Väčšinou tento stav vzniká pri ochoreniach, napríklad pri krvácaní do tráviaceho traktu. Aj v tomto prípade je prítomná aj anémia. V týchto prípadoch je známy pojem šok, čo ale neznačí psychickú záťaž.

Závažné sú stavy, ak dochádza k zníženej hladine kyslíku v krvi. Medzi takéto chorobné procesy sa radia ochorenia respiračného, teda dýchacieho systému. Príkladom je chronická obštrukčná bronchitída, astma a iné ochorenia pľúc.

Tehotenstvo a hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu a ovulácie môžu znamenať odchýlky v srdcovej činnosti. V tomto prípade ale isto odporúčame vyšetrenie u gynekológa.

Porucha činnosti srdca, a jej nepríjemné subjektívne vnímanie je prítomné, aj pri zmene hladiny niektorých stopových prvkov, teda minerálov. Ako je to napríklad pri vysokej alebo nízkej hladine draslíka, vápnika a horčíka.

Srdcovo - cievne ťažkosti ako príčina palpitácií

EKG záznam
Základné vyšetrenie pri búšení srdca je EKG

Medzi tieto príčiny sa zaraďujú nízky krvný tlak, teda hypotenzia. Naopak, aj pri vysokom krvnom tlaku, hypertenzii, niektorí ľudia udávajú pocit búšenia. Okrem odchýlok krvného tlaku poznáme aj iné ochorenia.

A to sú ischemická choroba srdca, pri ktorej dochádza k zníženému zásobeniu srdcového svalu kyslíkom. Ochorenia koronárnych ciev sú závažným ochorením. Ľudia liečený na srdce poznajú angínu pectoris.

Čo je vlastne bolesť následkom zníženého prekrvenia, a teda aj okysličenia srdca. Pri ochoreniach srdcových ciev je vysoké riziko akútneho nedokrvenia myokardu, teda vzniku infarktu srdcového svalu.

Ostatné sú napríklad kardiomyopatia, endokarditída, perikarditída, chronické srdcové zlyhávanie, vrodené vývojové vady srdca. Avšak, najčastejšie vzniká búšenie následkom porúch srdcového rytmu.

Arytmia je porucha srdcového rytmu, jeho frekvenciešírenia. Tento pojem združuje viacero typov a klasifikuje sa na základe viacerých kritérií. Okrem bradykardie a tachykardie poznáme aj supraventrikulárnu tachykardiu, fibriláciu a flutter predsiení a komôr, AV blok, extrasystoly a množstvo iných porúch srdcového rytmu. 

Infografika znázorňuje pričinu palpitácií, rizikové faktory vzniku arytmie a vyšetrenie pri nich
Zhrnutie hlavných príčin palpitácií, rizikové faktory pre vznik arytmie a vyšetrenia pri nich

Otestujte svoje vedomosti o búšení srdca

Ako ste sa zoznámili s problematikou o búšení srdca? 6 ľahkých otázok o danej téme.

Ako sa odborne nazýva zrýchlený pulz?

Ako sa odborne nazýva spomalený pulz?

Môže sa pri búšení srdca vyskytnúť aj dýchavičnosť?

Búšenie srdca nastáva po vypití energetického nápoju

Horúčka spôsobuje búšenie srdca

Porucha srdcového rytmu sa inak nazýva aj:

Výborne, všetky odpovede sú správne!

Tachykardia a bradykardia sú pomenovania pre zrýchlenie a spomalenie srdcového pulzu. A poruchy srdcového rytmu sa nazývajú aj srdcová arytmia.

Okrem iných ťažkostí sa pri búšení často vyskytuje aj dýchavičnosť.

Po vypití energetického nápoju sa zvyšuje srdcová činnosť. Rovnako, aj pri horúčke. Toto zvýšenie činnosti, teda tachykardia, môže byť vnímané ako búšenie srdca.

 

Viac informácií nájdete zo zdrojov

 • wikiskripta.eu - informácie o poruchách srdcového rytmu
 • solen.sk - článok o poruchách srdcového rytmu u detí

Video o palpitáciách

Video o palpitáciách

Naposledy aktualizované 22.09.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Aké sú najčastejšie príčiny búšenia srdca, pocitu tlkotu, preskočenia?

Tento článok súvisí s:
chorobami: Arytmia: Čo je to srdcová arytmia a ako sa prejavuje? + Liečba, Fibrilácia predsiení srdca: Čo je to a ako sa prejavuje porucha rytmu? , Srdcovo-cievne ochorenia, Ochorenia cievneho systému a poruchy krvného obehu, Choroby srdca, Ochorenia tepien, Ochorenia srdcových chlopní, Ochorenia perikardu, Vrodené srdcové choroby, Ischemické choroby srdca, Poruchy srdcového rytmu, Ochorenia srdcového svalu, Zlyhania srdca
príznakmi: Bezvedomie, Bledosť, Bolesť hlavy: Najčastejšie príčiny a ako sa jej zbaviť? (Typy bolesti), Aké sú príčiny bolesti na hrudi? Vyžaruje vpravo, vľavo, medzi lopatky, Búšenie srdca: Prečo cítiť rýchly tlkot a silné búšenie, dýchavičnosť?, Krátkodobá strata vedomia, Nízky krvný tlak: Aké sú príznaky a riziká hypotenzie? Je 90/60 málo?, Nadmerné potenie: Pre emócie či pre infekciu, ochorenie? A čo v noci?, Poruchy vedomia: Aké sú ich príčiny a ako sa rozdeľujú? (kvalitatívne / kvantitatívne), Tlak na hrudníku: Akú príčinu má obávaná bolesť na hrudi?, Príčiny trasu hlavy, rúk, tela? Trasenie, tremor nie len z Parkinsona, Vysoký krvný tlak: Čo značí hypertenzia, aké má hodnoty, prejavy?, Čo spôsobuje točenie hlavy, závraty, vertigo? Poznáme hlavné príčiny, Zvracanie, Čo je to dýchavičnosť, dyspnoe či sťažené dýchanie, čo ju spôsobuje? , Kardiovaskulárny a lymfatický systém
vyšetreniami: Echokardiografia, EKG, Holterove EKG, RTG, Anamnéza, Vyšetrenie krvi, Krvný tlak
odbormi: Urgentná medicína, Interná medicína - Endokrinológia, Interná medicína - Kardiológia, Všeobecná medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak? Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak?

Tlakomer - profesionálny prístroj, ktorý prednedávnom používali výhradne lekári, sa dostal do domácnosti takmer každého laika. Pravidelné meranie krvného tlaku u pacientov s arteriálnou...

Aké potraviny sú vhodné a nevhodné pri vysokom krvnom tlaku? Aké potraviny sú vhodné a nevhodné pri vysokom krvnom tlaku?

Vysoký krvný tlak je ochorenie a je potrebné naučiť sa s ním žiť. Je zaradené medzi civilizačné ochorenia. Hovorí sa mu aj tichý zabijak. Hlavný dôvod tohto pomenovania je ten, že vysoký...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu? + Typické príznaky Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu? + Typické príznaky

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Búšenie v spánkovej oblasti a v usiach - Jan 19.11.2020 07:11

Keď sedím tak hučí v usiach keď stanem vtedy cytim tlkot srdca v spánkovej oblasti mal som fybrilaciu tá je odstránená elektrickým šokom potom nastal ten problém čo opisujem predtým som to nemal

balogova - nikola 14.06.2020 09:00

samo od seba sa mi rozbusi a asi jeto od stitnej zlazi to si mislim ze toje tim tov stitnov zlazov