späť na zoznam príznakov

Poruchy pamäti: Aké sú príčiny straty pamäti (krátko/dlhodobé, náhle)?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Poruchy pamäti: Aké sú príčiny straty pamäti (krátko/dlhodobé, náhle)?
Zdroj foto: Getty images

Vyskytujú sa u detí, dospelých, aj v starobe. Strata pamäti môže byť krátkodobá, dlhodobá, čiastočná alebo úplná. Nastáva po úraze, pri psychickej poruche alebo je príznakom ochorenia.


Poruchy pamäti môžu byť čiastočné alebo úplne. Pričom úplná strata pamäte sa odborne nazýva aj amnézia. Veľakrát ide o stav vyvolaný napríklad úrazom mozgu, nejakým zranením, úderom, prípadne aj otravou.

V niektorých prípadoch je ale proces dlhodobýpostupný a dochádza aj k degenerácii iných zmyslových a kognitívnych funkcií. Poruchy pamäte sa niekedy týkajú len krátkodobej pamäti, teda nových skutočností, inokedy aj dlhodobej.

Neurologické príčiny

K poruchám pamäti dochádza pri viacerých nervových chorobách, typicky napríklad pri Alzheimerovej chorobe. Ide o závažné ochorenie postihujúce staršie osoby, ktoré je charakteristické úbytkom mozgovej hmoty a aj zmenami osobnosti.

Typicky pri demencii dochádza k strate pamäti, ale aj poruchám racionálneho uvažovania. To sa prejavuje najmä u ľudí v staršom veku. Častokrát sa pridružuje aj Parkinsonova choroba, pri ktorej dochádza k problémom s pohybom, trasením svalstva. Niekedy sa prejavuje aj strata pamäti a zmätenosť.

Medzi iné neurologické príčiny patrí epilepsia. Po epileptickom záchvate nastáva strata pamäte, a to na čas pred, počas a po záchvate. Iný prípad je v prípade zápalu mozgu, teda encefalitíde.

Ale aj pri zápale mozgových obalov, teda meningitíde, môže byť prítomná porucha pamäte. Taktiež, aj pri ochorení BSE, teda chorobe šialených kráv. Čo je infekčné ochorenie, ktoré poškodzuje mozog. BSE je skratka pre bovinná spongiformná encefalopatia.  

Psychiatrické poruchy

Žena sedí, má depresívnu náladu, zamračené počasie
Depresia, úzkosť, únava, nedostatok spánku negatívne pôsobia na pamäť. Zdroj foto: Getty images

Viaceré psychiatrické poruchy tiež sprevádzajú stratu pamäti. Napríklad pri delíriu dochádza ku kvalitatívnej poruche vedomia so stratou pamäti

Môže byť podľa vážnosti situácie čiastočná alebo aj úplná.

Pri alkoholizme dochádza tiež veľakrát k stratám pamäti. Pričom sa nemá na mysli iba alkoholové okno. Prítomné sú aj dlhodobé poruchy pamäti z dôvodu poškodenia mozgových buniek.

U ľudí so sklonom k hystérií môže tiež dochádzať k výpadkom pamäte. Podobne je to aj v prípade schizofrénie, keď je častá strata pamäti. Rovnako, aj depresívna a úzkostná porucha môže prispievať k výpadkom pamäte.

Prípadne aj v niektorých stresových situáciách. To je veľakrát prirodzené, napríklad typickým je okno v rôznych vypätých situáciách pod vplyvom okolností. Aj pri nedostatku spánku dochádza k poruchám pamäti, ale najmä k poruchám koncentrácie a k únave.

U detí sa porucha pamäti vyskytuje hlavne pri ľahkej mozgovej dysfunkcii. Vyskytuje sa napríklad pri DMO alebo pri mentálnej retardácii. Prítomné sú aj rôzne iné príznaky, okrem poruchy pamäte, napríklad poruchy pozornosti, správania, citová labilita, nízka kontrola citov.

Iné príčiny

Poškodenie mozgu viditeľné na CT vyšetrení
Príčinou poškodenia mozgu môže byť úraz, ale aj cievna mozgová príhoda. Zdroj foto: Getty images

Veľakrát môžu byť za amnéziou aj cievna mozgová príhoda. Príhoda je zapríčinená nedostatkom kyslíka v mozgu, a to vplyvom vytvorenia cievnej zrazeniny v krvnom riečišti. Závažnejšou príčinou môže byť nádorové ochorenie.

Zhoršenú pamäť majú aj ľudia so systémovým ochorením Lupus erytematodes. Pokiaľ táto choroba zasiahne aj mozogkognitívne funkcie. Problémom sú potom aj zmena správania, pričom niekedy sa môže vyvinúť aj demencia ako sprievodné ochorenie.

Pri otrase mozgu dochádza ku krátkodobej strate vedomia a aj pamäti. Človek si nepamätá samotný okamih úrazu a ani krátky časový úsek pred ním alebo po ňom. Pričom otras mozgu je najčastejšie vyvolaný poranením hlavy, napríklad nárazom.

Okrem toho sa porucha pamäte vyskytuje aj pri:

  • Huntingtonovej chorobe
  • Addisonovej chorobe
  • Syndróme vyhorenia
  • Spánkovom apnoe
  • Poruche spánku, námesačnosti, nespavosti
  • Popôrodnej psychóze
  • Intoxikácii, teda otrave

Negatívny účinok na pamäť majú aj niektoré lieky. A to hlavne zo skupiny benzodiazepínov, lieky na spanie, antihistaminiká, ale aj tricyklické antidepresíva sú na tom podobne.

Ak človek užíva statíny a betablokátory, môže mať problém s pamäťou.

Mäso, vajce, volské oko na tanieri, vyvážená strava, obsah vitamínu B12
Dôležitá je vyvážená strava. Vitamín B12 je hlavne v mäse, vajciach a v mlieku. Zdroj foto: Getty images

Nedostatok vitamínov

A jednou príčinou môže byť aj nedostatok vitamínov, a to hlavne vitamínu B1 B12. Ten je obsiahnutý hlavne v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Problém môžu mať najmä vegáni.

Podobne aj pri poruchách príjmu stravy, ako je anorexia. Keď vzniká nedostatok živín a vitamínov. Ale aj pri Crohnovej chorobe je riziko nedostatku týchto látok. Pridružuje sa únava, slabosť, chudnutie a iné problémy z toho vyplývajúce.

Infografika znázorňuje niektoré poruchy pamäte a krátky dotazník pre odhalenie prítomnosti problému s ňou
Niektoré poruchy pamäti a dotazník, ktorý pomôže odhaliť problém s ňou

Video o príčinách poruchy pamäte

Video o príčinách poruchy pamäte

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Poruchy pamäti: Aké sú príčiny straty pamäti (krátko/dlhodobé, náhle)? patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: amnézia, strata pamäti
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii

Vitajte u neurológa. Pozreli sme sa na najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii.

Tŕnistá cesta k nerušenému spánku: Naozaj pomôžu iba lieky na spanie? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku: Naozaj pomôžu iba lieky na spanie?

Je vaša snaha o kvalitný spánok každodenný boj? Ako zmeniť svoje spánkové návyky a kedy naopak siahnuť po liekoch?

Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Naposledy aktualizované 23.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.