Poruchy pamäti: Aké sú príčiny straty pamäti (krátko/dlhodobé, náhle)?

Poruchy pamäti: Aké sú príčiny straty pamäti (krátko/dlhodobé, náhle)?
Zdroj foto: Getty images

Vyskytujú sa u detí, dospelých, aj v starobe. Strata pamäti môže byť krátkodobá, dlhodobá, čiastočná alebo úplná. Nastáva po úraze, pri psychickej poruche alebo je príznakom ochorenia.

Poruchy pamäti môžu byť čiastočné alebo úplne. Pričom úplná strata pamäte sa odborne nazýva aj amnézia. Veľakrát ide o stav vyvolaný napríklad úrazom mozgu, nejakým zranením, úderom, prípadne aj otravou.

V niektorých prípadoch je ale proces dlhodobýpostupný a dochádza aj k degenerácii iných zmyslových a kognitívnych funkcií. Poruchy pamäte sa niekedy týkajú len krátkodobej pamäti, teda nových skutočností, inokedy aj dlhodobej.

Neurologické príčiny

K poruchám pamäti dochádza pri viacerých nervových chorobách, typicky napríklad pri Alzheimerovej chorobe. Ide o závažné ochorenie postihujúce staršie osoby, ktoré je charakteristické úbytkom mozgovej hmoty a aj zmenami osobnosti.

Typicky pri demencii dochádza k strate pamäti, ale aj poruchám racionálneho uvažovania. To sa prejavuje najmä u ľudí v staršom veku. Častokrát sa pridružuje aj Parkinsonova choroba, pri ktorej dochádza k problémom s pohybom, trasením svalstva. Niekedy sa prejavuje aj strata pamäti a zmätenosť.

Medzi iné neurologické príčiny patrí epilepsia. Po epileptickom záchvate nastáva strata pamäte, a to na čas pred, počas a po záchvate. Iný prípad je v prípade zápalu mozgu, teda encefalitíde.

Ale aj pri zápale mozgových obalov, teda meningitíde, môže byť prítomná porucha pamäte. Taktiež, aj pri ochorení BSE, teda chorobe šialených kráv. Čo je infekčné ochorenie, ktoré poškodzuje mozog. BSE je skratka pre bovinná spongiformná encefalopatia.

Odborný garant článku MUDr. Andrea Bullová dopĺňa:

Tranzitórna globálna amnézia (TGA) je krátkodobá porucha pamäte, ktorá trvá pár hodín, najčastejšie od 6 do 24 hodín. Predchádza jej často silný emotívny zážitok. Prejavuje sa anterográdnou aj retrográdnou stratou pamäte. Okrem toho sú pacienti úzkostní, zmätení, vystrašení, dezorientovaní. Ostatná neurologická symptomatika ako afázia, dyzartria alebo poruchy hybnosti chýbajú!

Psychiatrické poruchy

Žena sedí, má depresívnu náladu, zamračené počasie
Depresia, úzkosť, únava, nedostatok spánku negatívne pôsobia na pamäť. Zdroj foto: Getty images

Viaceré psychiatrické poruchy tiež sprevádzajú stratu pamäti. Napríklad pri delíriu dochádza ku kvalitatívnej poruche vedomia so stratou pamäti

Môže byť podľa vážnosti situácie čiastočná alebo aj úplná.

Pri alkoholizme dochádza tiež veľakrát k stratám pamäti. Pričom sa nemá na mysli iba alkoholové okno. Prítomné sú aj dlhodobé poruchy pamäti z dôvodu poškodenia mozgových buniek.

U ľudí so sklonom k hystérií môže tiež dochádzať k výpadkom pamäte. Podobne je to aj v prípade schizofrénie, keď je častá strata pamäti. Rovnako, aj depresívna a úzkostná porucha môže prispievať k výpadkom pamäte.

Prípadne aj v niektorých stresových situáciách. To je veľakrát prirodzené, napríklad typickým je okno v rôznych vypätých situáciách pod vplyvom okolností. Aj pri nedostatku spánku dochádza k poruchám pamäti, ale najmä k poruchám koncentrácie a k únave.

U detí sa porucha pamäti vyskytuje hlavne pri ľahkej mozgovej dysfunkcii. Vyskytuje sa napríklad pri DMO alebo pri mentálnej retardácii. Prítomné sú aj rôzne iné príznaky, okrem poruchy pamäte, napríklad poruchy pozornosti, správania, citová labilita, nízka kontrola citov.

Iné príčiny

Poškodenie mozgu viditeľné na CT vyšetrení
Príčinou poškodenia mozgu môže byť úraz, ale aj cievna mozgová príhoda. Zdroj foto: Getty images

Veľakrát môžu byť za amnéziou aj cievna mozgová príhoda. Príhoda je zapríčinená nedostatkom kyslíka v mozgu, a to vplyvom vytvorenia cievnej zrazeniny v krvnom riečišti. Závažnejšou príčinou môže byť nádorové ochorenie.

Zhoršenú pamäť majú aj ľudia so systémovým ochorením Lupus erytematodes. Pokiaľ táto choroba zasiahne aj mozogkognitívne funkcie. Problémom sú potom aj zmena správania, pričom niekedy sa môže vyvinúť aj demencia ako sprievodné ochorenie.

Pri otrase mozgu dochádza ku krátkodobej strate vedomia a aj pamäti. Človek si nepamätá samotný okamih úrazu a ani krátky časový úsek pred ním alebo po ňom. Pričom otras mozgu je najčastejšie vyvolaný poranením hlavy, napríklad nárazom.

Okrem toho sa porucha pamäte vyskytuje aj pri:

  • Huntingtonovej chorobe
  • Addisonovej chorobe
  • Syndróme vyhorenia
  • Spánkovom apnoe
  • Poruche spánku, námesačnosti, nespavosti
  • Popôrodnej psychóze
  • Intoxikácii, teda otrave

Negatívny účinok na pamäť majú aj niektoré lieky. A to hlavne zo skupiny benzodiazepínov, lieky na spanie, antihistaminiká, ale aj tricyklické antidepresíva sú na tom podobne.

Ak človek užíva statíny a betablokátory, môže mať problém s pamäťou.

Mäso, vajce, volské oko na tanieri, vyvážená strava, obsah vitamínu B12
Dôležitá je vyvážená strava. Vitamín B12 je hlavne v mäse, vajciach a v mlieku. Zdroj foto: Getty images

Nedostatok vitamínov

A jednou príčinou môže byť aj nedostatok vitamínov, a to hlavne vitamínu B1 B12. Ten je obsiahnutý hlavne v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Problém môžu mať najmä vegáni.

Podobne aj pri poruchách príjmu stravy, ako je anorexia. Keď vzniká nedostatok živín a vitamínov. Ale aj pri Crohnovej chorobe je riziko nedostatku týchto látok. Pridružuje sa únava, slabosť, chudnutie a iné problémy z toho vyplývajúce.

Infografika znázorňuje niektoré poruchy pamäte a krátky dotazník pre odhalenie prítomnosti problému s ňou
Niektoré poruchy pamäti a dotazník, ktorý pomôže odhaliť problém s ňou

Video o príčinách poruchy pamäte

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané