späť na zoznam príznakov

Depresia

Autor: Michal Hrebík
Depresia
Zdroj foto: Getty images

Depresia, inak nazvaná aj nadmerný smútok, sa veľakrát omylom zamieňa len za dočasný smútok na základe vonkajších podnetov, hoci podľa štatistík čoraz viac ľudí prepadá pocitom depresie. Z psychologického a zdravotného hľadiska sa týmto stavom opisuje nadmerný smútok, ktorý nezodpovedá okolnostiam a zároveň ide o ťaživý stav spôsobujúci postihnutému človeku príznaky a prejavy ako trýznivá bolesť, strata sebadôvery, pocity menejcennosti, obavy, úzkosti a pesimizmus.


Nie vždy je depresia naozaj depresiou

Jarná a jesenná depresia a aj depresia po alkohole sú pomerne časté stavy, pričom nemusí to byť hneď klinická forma choroby, ale len smútok. Prirodzená je krátkodobejšia depresia zo samoty u detí, prípadne z lásky (po rozchode, veľmi častá je v puberte práve z rozchodu), kedy nejde o pravú depresiu, ale len o stav smútku. Treba veľmi rozlišovať, či sa jedná aj o úzkosť, kedy môže byť úzkostná depresia naozaj vážnejším príznakom nejakého hlbšieho psychického ochorenia, alebo ide len o prechodný stav.

Veľmi podobne je na tom aj depresia v tehotenstve alebo na materskej. Tehotenstvo ako také je pomerne náročný stav na psychiku spojený jednak s očakávaniami, ale aj s radosťou a obavami zároveň. Samozrejme, pokiaľ príde už depresia po neúspešnom tehotenstve, čiže po potrate, tu sa môže jednať naozaj o vážnejší stav, ktorý si vyžaduje odbornú starostlivosť lekára a často krát aj lieky. Všetkému ale musí predchádzať jednak odborné vyšetrenia a taktiež aj dlhodobejšia vzájomná diskusia a anaméza.

Klinická depresia má vážnejšie príznaky

Depresiu sprevádzajú myšlienky obáv z budúcnosti, ale aj myšlienky na vlastnú ubližovanie si a sebapoškodzovanie, prípadne u niektorých postihnutých môžu byť prítomné aj myšlienky na samovraždu. Môžu sa objavovať aj poruchy koncentrácie, spánku, znížená chuť do jedla a z toho vyplývajúce chudnutie a nechuť k akejkoľvek aktivite. Väčšinou postihujú depresie mužov ako ženy. Primárne vznikajú bez zjavnej príčiny, sekundárne ako reakcia na ochorenia mozgu alebo lieky.

Ak má človek poruchu príjmu potravy, či už ide o anorexiu alebo bulímiu, jedným z príznakov je aj depresia. Pri bulímií nastávajú záchvaty prejedania sa a následne vyvolávanie zvracania alebo iného spôsobu nadmerného vylučovania potravín s cieľom nepribrať. Anorexia je zas charakterizovaná ako ochorenie, pri ktorom sa snaží človek nepribrať a to buď hladovaním a odmietaním jedla alebo neustálym chudnutím za pomoci cvičenia.

Depresia u mužov
Depresia môže byť hlboká, ale aj iba ako dočasný smútok

Aj mániodepresia a ťažká depresia s psychotickými príznakmi

Depresia však môže byť vyvolaná aj poruchami psychického stavu alebo závažnými psychologickými a duševnými ochoreniami, pri ktorých je aj charakteristickým symptómom. Ide napríklad o syndróm vyhorenia, čo je charakterizované ako duševný stav úplného vyčerpania a vyhasnutia a často sa objavuje u ľudí, ktorí v rámci svojej práce prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi. Tento syndróm v poslednej dobe postihuje čoraz viac ľudí, tak mužov ako aj ženy.

Maniodepresívna psychóza je tiež ochorenie, kde je prítomná depresia ako jeden z hlavných príznakov. Pri tejto chorobe prichádza k periodickým zmenám nálady, aktivity, psychických funkcií ako aj telesného fungovania celého organizmu. V cykloch sa striedajú stavy manické, depresívne a zmiešané a týmto ochorením trpí zhruba jedno percento z celosvetovej dospelej populácie. Ochorenie sa lieči antidepresívami, antipsychotikami a liekmi na stabilizovanie emócií.

Depresia a panická porucha

Depresia sa môže prejavovať aj ako symptóm pri iných chorobách, či už infekčných alebo genetických, ktoré postihujú aj nervový systém. Ide napríklad o Hungtintonovu chorobu, Crushingov syndróm, nespavosť, demenciu, spánkové apnoe, hypotyreózu, roztrúsenú sklerózu, migrénu, Parkinsonovu chorobu, kvasinkovu infekciu, ale je príznakom aj u ľudí, ktorí trpia schizofréniou, čo je vážna duševná ponuka rozpadu a deštrukcie osobnosti.

Ťažká depresia môže niekedy viesť aj k invalidnému dôchodku. Ukazujú to viaceré príbehy, ktoré sú plné situácií, kedy hlboká depresia bola príznakom napríklad panickej poruchy alebo iných vážnych porúch, ktoré boli posúdené ako také zhoršenie zdravotného stavu, že človek mal naozaj zníženú schopnosť sa zamestnať. Druhým momentom je depresia z práce, kedy môže ísť už o začínajúce prejavy syndrómu vyhorenia, známeho aj ako burn out syndróm.

Panika ako súčasť depresie
Pridruženým príznakom a prejavom depresie môže byť aj panika

Ako sa jej zbaviť?

Určite by nikto nemal skúšať lieky bez predpisu na depresiu. Tie by mohli byť neúčinné v prípade, že človek nemá depresiu, dokonca niektoré z nich majú aj také vedľajšie efekty a účinky, že by mohlo prísť aj k zhoršeniu zdravotného stavu. Ak by sa aj potvrdilo, že je u pacienta depresia ako klinický príznak vážnejšej duševnej poruchy naozaj prítomná, užívanie liekov bez riadneho lekárskeho dozoru a diagnostiky je rizikové. Navyše - nemusí ísť o pravé lieky, ale len o nelegálne náhrady alebo placebo.

Aj preto by každé riešenie depresie malo byť spojené ideálne s nasledujúcim postupom:

  1. Zistenie prítomnosti všetkých prejavov, príznakov a symptómov, ktoré jednoznačne ukážu na depresiu
  2. Odborné lekárske vyšetrenie, diagnostika, anamnéza a dlhodobé pozorovanie
  3. Stanovenie konkrétnej príčiny depresie ako klinického stavu
  4. Terapia a liečba spočívajúca najčastejšie v medikamentóznej liečbe
  5. Pozorovanie progresu a zlepšovania stavu pacienta
  6. Úplné vyliečenie a vyriešenie všetkých príčin, ako aj príznakov a samotného depresívneho stavu

Prečo nepodceňovať správnu liečbu depresie?

Depresia nie je prejavom slabosti a postihnúť môže princípe každého človeka bez ohľadu na jeho vek a stav. Ľudia s depresiou sa môžu stať citovo a emočne vyprázdnení a plochí, môžu pociťovať prázdnotu a čo je najdôležitejšie - nevedia ani plakať, ani sa tešiť, čiže precítiť emócie prirodzené pre ľudský život. Navyše, depresia môže vzniknúť veľakrát aj bez zjavnej vonkajšej príčiny a veľmi náhle, čo môže sťažovať jej priebeh a urýchliť úpadok.

Depresia na rozdiel len od bežne smutnej a zlej nálady má napríklad tieto prejavy:

prejavy depresie

Podľa štatistík sa odhaduje, že zhruba do 5 rokov bude depresia v rebríčku chorôb na celosvetovo druhom mieste v príčinách najčastejších úmrtí, hneď za kardiovaskulárnymi chorobami. Neriešená a neliečená depresia môže spôsobiť dlhoročné utrpenie a viesť až k samovražde - napriek tomu sú zo strany okolia depresia a depresívne príznaky veľmi podceňované. Ľudia sa navyše môžu aj hanbiť navštíviť psychiatra, čo spôsobí, že nepodstúpia diagnostiku a liečbu. Len odborné vyšetrenia a odborná liečba môžu pomôcť depresiu vyliečiť.

Ako rozoznať depresiu

Ako rozoznať depresiu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Naposledy aktualizované 15.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.