späť na zoznam príznakov

Prejedanie sa

Autor: Michal Hrebík
Prejedanie sa
Zdroj foto: Getty images

Prejedanie sa je stav chorobnej žravosti a nadmerného prísunu jedla a odborne sa tomuto stavu hovorí aj hyperfagia. Prejedanie sa je nezdravé samo o sebe pre celý organizmus a to najmä preto, že je vo väčšine prípadov spojené s nezdravými potravinami. Môže ísť o príznak niektorej z porúch príjmu potravy, prípadne ide o poruchy výživy, ktoré sú častokrát spojené aj s inými symptómami alebo psychiatrickými problémami. Tieto choroby si vyžadujú odbornú liečbu.


Choroby s príznakom "prejedania sa"

Prejedanie sa ako symptóm, aj ako choroba

Prejedanie sa väčšinou súvisí s určitou formou závislosti na jedle. Ide o poruchu príjmu potravy, ktorá však nebýva obvykle osamotená a môže skôr ukazovať na iný problém v organizme. Niekedy nemusí dokonca ani ísť o klasické prejedanie sa, ale o konzumáciu potravín spojenú s nedostatkom možností výdaja energie. Typicky môže ísť o nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie alebo o lenivosť. Sú však aj situácie, kedy prejedanie sa ukazuje na vážnejší problém.

V niektorých prípadoch môže byť prejedanie sa spôsobené aj vrodenou chorobou, ktorá je charakteristická mutáciami v určitých génoch, ktoré spôsobujú zvýšený príjem potravy. Môže ísť napríklad o Prader-Williho syndróm, Morgagniho - Morellov - Stewartov - Biedlov syndróm, Frölichov syndróm alebo Lawrencov - Moonov - Biedlov syndróm. Tieto syndrómy sú ale pomerne vzácne, takže vo väčšine prípadov prejedania sa ide o získaný stav počas života.

Najčastejším následkom je obezita

Najčastejšie trápi ľudí obezita, čo je civilizačné ochorenie a porucha výživy, pri ktorej dochádza k hromadeniu tukových zásob v organizme. Čoraz viac ľudí trpí obezitou a veľký vplyv na to má aj ich metabolizmus, genetické predispozície, vek, pohlavie a tiež hormonálne zmeny. Pri vzniku obezity hrajú však najväčšiu úlohu nadbytok stravy, ktorú človek konzumuje a nedostatok pohybu. Tieto dva faktory sú kľúčové a keď sa stretnú, obezita je veľký problém.

Niekedy na obezitu majú vplyv aj hormóny, napríklad znížená funkcia štítnej žľazy, prípadne aj psychogénne faktory, kedy veľa ľudí priberá v dôsledku stresu. Obezita so sebou ale prináša aj ďalšie problémy, ako je napríklad vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a problémy s pohybovou sústavou. Kĺby a kosti sa musia vysporiadať so zvýšenou hmotnosťou a tak dochádza k ich ochoreniam, napríklad k deformáciam alebo niekedy aj k častejším zlomeninám.

Pozor na poruchy výživy

Bulímia
Pri búlimii sa strieda prejedani sa a vracanie

Záchvaty prejedania sa hrozia aj pri bulímii, čo je psychiatrické ochorenie, ktoré tiež patrí k poruchám príjmu potravy. Najčastejšie trpia bulímiou mladé ženy, pre ktoré je typické striedanie nadmernej konzumácie potravín s fázami, kedy sa chcú nahromadených zásob zbaviť. Najčastejšie ide o vracanie alebo vyvolanie hnačky, niekedy aj o príliš vyčerpávajúce cvičenie alebo chudnutie formou hladovky. Toto ochorenie je nutné liečiť pod odborným dohľadom a netreba ho podceniť.

Pri anorexii sa môžu tiež v niektorých individuálnych prípadoch vyskytovať problémy s prejedaním sa, ale nie je to také vážne ako pri bulímii. Ide tiež o poruchu príjmu potravy, pričom mentálna anorexia sa rozširuje čoraz viac a je typická najmä odmietaním jedla a prípadným vyvolávaním vracania hneď po konzumácii jedla. Ľudia postihnutý anorexiou ale tiež môžu mať občasne určité slabé chvíľky, kedy sa snažia zahnať hlad a to práve nadmerným prejedaním sa.

Večer a v noci to môže byť aj zo stresu či depresie

Ak prejedaniu sa nepredchádza pocit hladu, môže ísť napríklad aj o typický následok nudy, stresu alebo depresívnych stavov. Nekontrolované prejedanie sa môžu mať na svedomí aj určité spúšťače, napríklad fotky jedál alebo nejaké konkrétne jedlo. Nadmerná konzumácia potravín vo večerných či nočných hodinách môže byť aj následkom nezdravej životosprávy a nesprávneho životného štýlu, čo je typické pre ľudí s vysokou pracovnou aktivitou, ktorí nemajú počas dňa čas na jedlo.

Najčastejšie dochádza k večernému a nočnému prejedaniu sa u ľudí, ktorí vynechávajú raňajky, nejedia pravidelne počas celého dňa alebo ponocujú kvôli pracovným povinnostiam. V tomto prípade telo signalizuje človeku nedostatok potrebných živín pre správny výkon, no zároveň aj o ich nesprávne dávkovanie v súlade s nutričnými potrebami. Pokiaľ človek trpí depresiou alebo pociťuje príliš veľký stres či tlak, mal by to liečiť s lekárom a rozhodne nie s chladničkou.

Prejedanie sa v tehotenstve
Počas gravidity ohrozuje prejedanie sa aj plod

Pozor si musia dať najmä ženy

Zachávaty prejedania sa pred menštruáciou sú typické najmä u žien, ktorých trápi tzv. premenštruačný syndróm. Počas neho dochádza aj k tráviacim problémom, napríklad k nadúvaniu, hnačkám alebo zmenám apetítu celkovo. Ešte väčším problémom je nadmerný príjem potravín počas tehotenstva, ktorý ohrozuje tak ženu, ako aj plod. Rizikom je napríklad nesprávne zloženie potravín s absenciou železa, alebo aj obezita, ktorá tiež spôsobuje nedostatok železa v krvi dieťaťa po pôrode.

V tehotenstve sa odporúča:

  • jesť opatrne, zdravo a najmä konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie
  • obmedziť prísun tzv. Éčok, najmä glutamanu sodného
  • vylúčiť úplne z jedálnička vyprážané jedlá, kravské mlieko a tavené syry
  • obmedziť stužené tuky, kávu aj čierny čaj
  • dbať na dostatočný prísun kyseliny listovej a vitamínov D, C, E, B6 a B12
  • netreba zabúdať ani na nápoje, napríklad sladené nápoje prispievajú k chuti do jedla, ako alternatíva je lepšia čistá alebo jemne perlivá minerálna voda

Liečba? Niekedy je nevyhnutná odborná pomoc

Prejedanie sa je potrebné riešiť a liečiť, niekedy aj odborne. Pokiaľ je za ním napríklad nepravidelný stravovací režim, nesprávna životospráva a príliš stresový či uponáhľaný životný štýl, je nutné zaviesť reižomové opatrenia, ktoré budú tieto príčiny eliminovať. Nekontrolované obžerstvo je podobné závislosti, pretože nadmerná konzumácia potravín uvoľňuje látku dopamín, ktorá spôsobuje u človeka pocity radosti. Problémom môže byť aj nedostatočný pohyb.

Tu je niekoľko zaujímavých skutočností, ktoré môžu pomôcť človeku s problémom prejedania sa:

Zaujímavosti o prejedaní sa Samozrejme, ak príde len k občasnému záchvatu chuti do jedla alebo maškrteniu, nemusí sa jednať o vážny problém. Ten však nastáva v situácii, ak ide napríklad o anorexiu, bulímiu alebo iné patologické poruchy príjmu stravy. V tomto prípade už nestačia žiadne režimové opatrenia, zmena jedálnička alebo niečo podobné a je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Na úvod je nutná presná diagnostika a následne dlhodobejšia liečba pod prísnym dohľadom lekára, ale aj členov rodiny a priateľov človeka trpiaceho takouto poruchou.

Spôsoby, ako zastaviť prejedanie sa

Spôsoby, ako zastaviť prejedanie sa

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Prejedanie sa patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: hyperfagia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Ako na chudnutie a odbúravanie tukov? Ako na chudnutie a odbúravanie tukov?

Ako spaľovať telesné tuky? Dá sa zhodiť pár kilogramov vždy keď to potrebujete? Chceli by ste zhodiť z brucha? Odpovede sú jednoduché. Realizácia je však podmienená vôľou dosiahnuť daný...

Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou? Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?

Nadváha a obezita trápia mnohých. Obidve spôsobujú veľké zdravotné komplikácie. Znepokojujúci je fakt, že netrápia len dospelú populáciu, ale čoraz viac sa tento problém týka aj detí a...

Prepadla vás nervozita a stres? V tehotenstve ich treba minimalizovat Prepadla vás nervozita a stres? V tehotenstve ich treba minimalizovat

Nervozita a stres majú vplyv na človeka, či už si to uvedomujeme alebo nie. Ak sa jedná o dlhodobé faktory alebo stavy, môžu ovplyvniť zdravie aj u doteraz zdravého jedinca....

Aký vplyv má zdravá stredomorská diéta na zdravie človeka a chudnutie? Aký vplyv má zdravá stredomorská diéta na zdravie človeka a chudnutie?

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho...

Naposledy aktualizované 25.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.