späť na zoznam príznakov

Žltá koža, žltačka: Aké príčiny má ikterus? (tvár, oči, telo)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Žltá koža, žltačka: Aké príčiny má ikterus? (tvár, oči, telo)
Zdroj foto: Getty images

Zožltnutie kože je príznak, ktorý značí rôzne ochorenia. Napríklad ochorenia krvi, pečene, žlčníka či iné ochorenia tráviacej sústavy. Vyskytuje sa aj pri dehydratácii či malnutrícii, teda podvýžive. Samozrejme, pri výskyte tohto príznaku je dôležité odborné vyšetrenie.


Žltá koža je spôsobená látkou zvanou bilirubín. Bilirubín vzniká z červeného krvného farbiva hemoglobínu po tom, ako sa uvoľní z odumretých, rozpadnutých červených krviniek.

Bilirubín sa krvou dostáva do pečene, kde sa transformuje a následne putuje do žlče.

Nažltlé zafarbenie kože sa nazýva odborne aj subikterus. Pričom, ikterus je označenie pre žlté sfarbenie pokožky a očných bielok.

Objavuje sa väčšinou aj spolu so žltým zafarbením bielka oka a tiež aj niektorých slizníc.

Žltačka = ikterus, 
Žltá pokožka tváre, končatín (dlaní, chodidiel), tela i žlté oči. 
Subikterus = nažltlá koža. 

Toto žlté sfarbenie pokožky nastáva v dôsledku zvýšenia bilirubínu v krvi a následne v koži.

Týmto príznakom je charakteristických niekoľko ochorení. Napríklad tráviaceho systému, ale aj krvi. Žltačka, ako sa ľudovo označuje nie je samotným ochorením, ale iba príznakom.

Žltačka vzniká pri hodnote bilirubínu v krvi vyššej ako 35 μmol/l.

Žlté očné bielko pri ikteruse, teda žltačke výrez, detail oka
Žlto sfarbené očné bielko. Zdroj foto: Getty images

Ochorenia, ktoré sa prejavujú žltým sfarbením pokožky

Delenie ikterusu je podľa viacerých variantov. Jedným je rozdelenie podľa toho či je zvýšený nekonjugovaný, alebo konjugovaný bilirubín. Iným variantom je, ak sa rozlišuje podľa vyvolávajúcej príčiny. A to na prehepatálny, hepatálny a posthepatálny.

Rozdelenie podľa príčiny:

 • prehepatálny, čiže je príčina pred pečeňou, ako je to napríklad v prípade hemolýzy, keď sa bilirubín tvorí vo zvýšenej miere
 • hepatálny, teda pečeňový, keď je príčinou pečeň, napríklad jej poškodenie
 • posthepatálny, keď je príčina za pečeňou, a to napríklad pri poruche odtoku žlče do žlčovodov a žlčníka 

Príčina ikterickej kože nastáva pred pečeňou

Zjednodušene uvedené, žlté sfarbenie pokožky vzniká preto, že pečeň nestíha spracovať a vylúčiť bilirubín. Príčinou je zvýšená hladina, teda tvorba bilirubínu. Ako je to napríklad v prípade hemolýzy

Hemolýza je rozpad červených krviniek. K zvýšenému rozpadu dochádza z rôznych príčin.

Pri hemolýze sa do krvi uvoľňuje viac hemoglobínu, ako je pečeň schopná v krátkej chvíli spracovať. Následkom je teda žlté zafarbenie kože.

Novorodenec, leží v postieľke, oblečený, zakrytý, novorodenecká žltačka, nažltlá koža
Postihuje 45 - 65 % novorodencov, vo väčšine prípadov nie je znakom ochorenia. Zdroj foto: Getty images

Príčiny hemolýzy:

 • u novorodencov, icterus neonatorum, ako príznak zmeny fetálneho hemoglobínu na hemoglobín po pôrode, vzniká u 45 - 65 % novorodencov a je fyziologický
 • hemolytická anémia
 • perniciózna anémia, čiže chudokrvnosť pre nedostatok vitamínu B12, ktorá je dôsledkom autoimunitnej reakcie, ktorá spôsobuje nedostatočné vstrebávanie vitamínu v čreve
 • podanie nekompatibilnej transfúzie
 • malária

Hepatálny, čiže pečeňový ikterus

V tomto prípade je príčinou poškodenie funkcie pečene. A toto poškodenie vyvolávajú rôzne ochorenia. V prvom rade sa znižuje schopnosť spracovávať nekonjugovaný bilirubín z krvi a v druhom rade aj jeho vylučovanie do žlče.

Hromadenie žlčového farbiva spôsobuje, že sa pokožka, sliznice, očné bielka farbia na žlto. V tomto prípade sa vyskytuje aj prítomnosť tmavého moču. Ten je častokrát opisovaný aj ako kofolový, teda moč sfarbený do tmava.

Sfarbenie kože je do oranžového odtieňu. Pričom, nedostatok alebo teda znížená hladina farbiva v stolici spôsobuje, že je bledá. Odborne sa táto bledosť stolice označuje ako hypocholická stolica.

Typickým ochorením, ktoré sa najčastejšie prejavuje žltým a nažltlým sfarbením pokožky je hepatitída. Najčastejšie ide o infekčné ochorenie, pri ktorom dochádza k vysokej koncentrácii bilirubínu v krvi.

Pričom, postihnuté sú aj sliznice a očné bielka, ktoré majú tiež nažltlý odtieň. Najčastejšie ide o vírusové ochorenie pečene. Dochádza k zápalu pečene, a tá je napadnutá niektorým typom vírusu hepatitídy A, B, C, D, E alebo G.

Najfrekventovanejším typom je vírusová hepatitída typu A. Je najmenej závažná a prenáša sa rukami alebo kontaminovanou vodou. Okrem toho, v našej krajine sú rozšírené aj vírusové hepatitídy typu B a C.

Pri hepatitíde sú vo všeobecnosti prítomné aj iné príznaky okrem nažltlej kože. Napríklad únava, svetlá stolica, tmavý moč, zvýšená telesná teplota a niekedy aj bolesť svalov alebo bolesť kĺbov.

Viac informácií je v článkoch o: 
Žltačke - hepatitídeSpôsoby prenosu hepatitídy
Poškodená pečeň a jej funkcia pre cirhózu pečene, následkom alkoholizmu
Cirhóza pečene, aj ako následok alkoholizmu. Zdroj foto: Getty images

Aké sú príčiny tohto typu žltačky:

 • alkohol a poškodenie funkcie pečene, čiže cirhóza pečene
 • toxické pôsobenie chemikálií, liekov, jedov, húb a podobne
 • genetické poruchy, ako je napríklad Gilbertov syndróm
 • Wilsonova choroba, čo je autoimunitné dedičné metabolické ochorenie, pri ktorom sa v pečeni ukladá meď
 • infekčné hepatitídy
 • autoimunitná hepatitída, je neinfekčným typom
 • nádor pečene

Posthepatálny ikterus

Tento typ nažltnutia kože sa označuje aj ako obštrukčný ikterus. A to z dôvodu, že ho spôsobuje porucha odtoku žlče z pečene. Teda nejaká obštrukcia, čiže prekážka alebo zábrana.

Ak nejaká prekážka bráni odtoku žlče, tá sa následne hromadí a spôsobuje žlté sfarbenie kože, slizníc a očných bielok. Okrem týchto príznakov sa vyskytuje aj svrbenie kože, tmavý moč a svetlábiela stolica.

Označuje sa aj ako acholická stolica, a to pre neprítomnosť žlče.

To, že sa do čreva nevylučuje žlč má za následok steatorhoeu. Čiže vylučovanie tukov stolicou, nakoľko žlč rozkladá tuky. Ako dôsledok vzniká nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa nevstrebávajú do organizmu. To sú vitamín A, D, E a K.

Model žlčníka a žlčovodov, znázorňuje žlčníkové kamene, čiže cholelithiázu
Cholelitiáza, čiže žlčníkové kamene. Zdroj foto: Getty images

Medzi príčiny posthepatálneho ikterusu patria:

 • žlčové kamene, inak aj cholelitiáza, ak kameň upchá žlčovod, vzniká kolika a pri dlhšom uzávere aj žltačka
 • alkohol, ktorý okrem poškodenia pečene môže spôsobiť obštrukciu žlčových ciest
 • vrodené chyby žlčovodov
 • autoimunitný zápal žlčovodov, označuje sa aj autoimunitná cholangiohepatitída, keď dochádza k poškodeniu žlčových ciest
 • nádor pečene, ktorý utláča žlčovod
 • nádor pankreasu, ak dochádza k útlaku žlčovodov

Ostatné príčiny nažltlej kože

Príčinou môže byť aj anorexia. Čo je mentálna porucha príjmu potravy. Aj tá sa môže prejavovať žltým sfarbením kože. Je to napríklad vtedy, ak má postihnutý človek anémiu, čiže nedostatok červených krviniek pre znížený príjem živín, a teda podvýživu. Takže relatívne množstvo bilirubínu v krvi sa zvýši a vedie to k nažltnutiu pokožky.

Svoj podiel môže mať aj dehydratácia spôsobená nízkym príjmom a vysokým výdajom tekutín. Keď je pokožka suchá a môže postupom času sama získať nažltlý odtieň. Informácie o dehydratácii uvádzame v magazínovom článku.

Vonkajšími prejavmi na koži, vlasoch ale aj nechtoch sa tiež prejavuje hypotyreóza. To je ochorenie endokrinného systému, pri ktorom nastáva nedostatočná produkcia niektorých hormónov v tele.

Vzhľadom na to, že hladina hormónov ovplyvňuje celý organizmus, prejavujú sa symptómy choroby naozaj rôzne, či už únavou človeka, zimomravosťou, problémami s trávením a tiež suchou pokožkou, ktorá sa často odlupuje. Prítomná je aj nažltlá koža.

Vzniknúť môže aj pri nádoroch hrubého čreva. Tie sa môžu prejaviť najmä striedaním hnačkyzápchy, chudnutím, únavou a niekedy aj prímesou krvi v stolici alebo krvácaním z konečníka.

V hrubom čreve sa vytvárajú viaceré druhy nádorov. Niektoré sú benígne, čiže nezhubné, a tie sa nazývajú aj polypy. Avšak, sú rizikom pre vznik rakoviny. Malígne nádoryzhubné, a tie aj metastázujú.

Príkladom je rakovina hrubého čreva. Veľakrát metastázuje, teda preniká aj do iných orgánov v tele. Napríklad do neďalekej pečene, kde nádor narúša činnosť a následkom toho vzniká zožltnutie kože. V každom prípade ide o príznak, ktorý nemožno podceniť.

Človek by mal čo najskôr navštíviť svojho lekára.

Infografika znázorňuje metabolizmus bilirubínu v organizme
Ako sa metabolizuje bilirubín

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Žltá koža, žltačka: Aké príčiny má ikterus? (tvár, oči, telo) patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: Nažltlá koža, subikterus, ikterus, nažltlá pokožka, žltá pokožka
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť? Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť?

Hnačka, zápcha či vracanie sú stále aktuálne problémy. Majú rozličné príčiny a rôznorodú terapiu. Pri liečbe je dôležitá správna diéta. Dnešná téma odhaľuje zásady vhodného stravovania,...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Naposledy aktualizované 17.05.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.