späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca do krku

Autor: Michal Hrebík

Bolesť vystreľujúca do krku môžu súvisieť jednak s problémami a ochoreniami dýchacích ciest, prípadne môže ísť aj o symptómy ochorení a zdravotných problémov, ktoré nemajú vôbec pôvod v krku alebo jeho blízkosti, avšak napríklad bolestivosť môže z rôznych iných častí teľa vystreľovať až do dolnej alebo hornej časti krku. Na krku je možné pozorovať aj bolesti svalov a svalového aparátu, ktoré môžu byť podmienené presilením alebo slabosťou.

Bolesťou, ktorá vyžaruje do oblasti krku, sa prejavujú aj viaceré ochorenia srdcovo-cievneho systému. Ide napríklad o perikarditídu, čo je zápalové ochorenie osrdcovníka. Ide o blanu, ktorá sa nachádza neďaleko bránice a uzatvára vak, v ktorom sa nachádza srdce. Zápalom tejto blany nastávajú bolesti na hrudi, sťažené dýchanie a rovnako bolesť vyžaruje aj smerom hore do krku. Niekedy na liečbu stačia len farmakologické prípravky, inokedy treba aj chirurgický zákrok.

Bolesťou za hrudnou kosťou ale aj vyžarujúcou do krku sa prejavuje napríklad aj angina pectoris, čo je akútna forma ischemickej srdcovej choroby. Táto bolesť je čiastočne bodavá, čiastočne prichádza so zvieravým pocitom na hrudi a pri krku, pričom trvá len pár sekúnd až niekoľko minút a pravidelne sa vracia. V tomto prípade je taktiež nutné navštíviť odbornú lekársku ambulanciu, nechať sa vyšetriť a začať aplikovať liečbu, najmä formou Nitroglycerínu.

Infarkt myokardu sa tiež môže prejavovať bolesťou, ktorý vystreľuje smerom do krku, tiež do ľavého ramena a ide o akútne srdcové ochorenie, pri ktorom dochádza k upchatiu cievy v srdci, pričom odumiera aj tkanivo a tým je choroba veľmi nebezpečná, keďže môže ohroziť zdravie aj život človeka. Je nutné okamžite privolať záchrannú službu a pacienta hospitalizovať v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti v rámci urgentného lekárskeho zákroku.

Pokiaľ nie sú ale prítomné iné symptómy, možno predpokladať, že bolesť je spôsobená príčinou, ktorá sa nachádza priamo blízko krku. Ak nejde o svalovú bolesť alebo slabosť spôsobenú fyzickým presilením svalov a svalových partií na krku, môže ísť napríklad o bolesti krčných mandlí, prípadne o zápalové ochorenia dýchacích ciest, napríklad zápal pľúc alebo priedušiek, kde dochádza k bolestiam v oblasti hrudníka a hrudnej kosti a tie môžu vyžarovať aj do krku.

Výnimočne sa však stáva, že za bolesťami, ktoré vyžarujú do oblasti krku, sú aj poškodené alebo zapálené nervové vlákna a ide tak o neuralgické bolesti. V tomto prípade nie je veľký rozdiel v intenzite bolesti pri dýchaní, prípadne či ide o bolesť v pokoji alebo pri nejakej väčšej aktivite. Je to však dôvod na návštevu lekára, ktorý môže určiť konkrétnu diagnózu a príčinu ochorenia. Akákoľvek ostrá a intenzívna alebo dlhodobá bolesť je tiež dôvodom na lekárske vyšetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca do krku patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda

Vyrovnajte svoju chrbticu! Pomôže vám Dornova metóda.

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči? Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku, o...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.