späť na zoznam príznakov

Čapy na mandliach

Čapy na mandliach

Čapy na mandliach sú menšie biele hrudky alebo hrbolce a sú signálom nedostatočného samočistenia mandlí. Ich prítomnosť môže naznačovať či už angínu alebo iné podobné ochorenia, pričom spôsobujú aj ďalšie problémy v ústnej dutine, napríklad sa podieľajú aj na častejšom vzniku zubného kazu. Na týchto čapoch sa zachytávajú rôzne baktérie, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný zápach z úst. Častejšie tu vznikajú rôzne infekcie, napríklad v ústnej dutine alebo na mandliach.


Choroby s príznakom "čapov na mandliach"

Nie je to choroba, ale príznak

Na mandliach sa najprv vytvoria povlaky, ktoré sú plné baktérií. Po čase sa tieto povlaky zapália a dostanú sa hlbšie do tkaniva mandlí, čím vzniknú čapy, pričom vzniká aj zápalový a hlienovitý sekrét, ktorý tvoria odlúpnuté bunky sliznice mandlí spolu s rôznymi baktériami, napríklad streptokokmi. Hrdlo aj mandle sa tak zapália, sčervenajú a vznikajú ďalšie zdravotné problémy a komplikácie. Bez lekárskeho zásahu je ťažké zlikvidovať čapy na mandliach.

V niektorých prípadoch ale môže byť výskyt menších čapíkov v oblasti mandlí aj prirodzený. Je tomu tak vtedy, ak nie sú prítomné iné príznaky, pretože na svojom povrchu majú mandle aj bežne kanáliky, v ktorých sa nachádzajú biele krvinky a usmrtené baktérie. Chorobný je tento stav až v momente, ak príde k väčšiemu a nárazovému výskytu týchto útvarov. Zároveň platí, že nejde o chorobu, ale len o symptóm alebo prejav, najčastejšie infekčého ochorenia.

Najčastejšie je za tým angína

Čapmi na mandliach sa prejavuje napríklad angína. Je to ochorenie bakteriálneho pôvodu spôsobené baktériami stafylokoka alebo streptokoka, avšak niekedy ho spôsobujú aj vírusy alebo môže mať mykotický pôvod. Choroba je pomerne rozšírená, šíri sa vzduchom a má veľmi krátku inkubačnú dobu. Prejavuje sa bolesťami v krku, začervenaním jazyka a ústnej dutiny, opuchnutím mandlí a vyskytujú sa aj ďalšie viditeľné príznaky u postihnutého pacienta.

Práve pri angíne môže lekár pri vyšetrení krku spozorovať na zdurených mandliach čapy, čiže malé biele hrudky s hnisavým vnútrom, pričom na mandliach je prítomný veľakrát aj žltobiely alebo šedobiely povlak a z úst cítiť charakteristický záchvat. Liečba angíny sa vykonáva najmä farmakologicky a to podávaním vhodných antibiotík, taktiež sa podávajú lieky utlmujúce horúčku alebo nevoľnosť a na hrdlo sa odporúčajú kloktadlá ako aj rôzne obklady. Pokiaľ sa angína nelieči, prejde do chronickej formy a musí sa to riešiť chirurgickým odstránením mandlí.

U detí sa vyskytuje aj šarlach

Šarlach u detí
U detí sa vyskytuje s týmto príznakom aj šarlach

Čapy na mandliach sa vyskytujú ale napríklad aj pri šarlachu. Šarlach môže mať dve formy a to buď ako šarlachová angína alebo ako ranný šarlach. Tieto dve formy sa líšia niektorými symptómami a tým, ako sa ochorenie do organizmu dostalo. Typické pre obe formy sú ale šarlachové vyrážky, horúčka a začervenaná pokožka postihnutého. Oba typy majú aj spoločného pôvodcu a tým je baktéria streptokoka. V mnohom sa tak obe formy šarlachu podobajú.

Pri angínovej forme sa vyskytujú ako jeden z príznakov aj zdurené mandle a na nich prítomné hnisavé čapy. Aj toto ochorenie sa lieči antibiotickou liečbou. V každom prípade teda čapy na mandliach signalizujú infekciu v tele, pri ktorej je potrebné lekárske vyšetrenie a určenie konkrétnej diagnózy, takže netreba odkladať návštevu u lekára a čo najskôr začať samotnú liečbu. Pomocou čapov na mandliach sa snaží telo dať najavo, že mandle svoju obvyklú "čistiacu funkcu" bez pomoci zvonka nezvludnu.

Na vine môžu byť aj iné príčiny

Čapy v mandliach môže vzniknúť ojedinele napríklad aj ako reakcia na konzumáciu niekotrých druhov potravín. Ložiská podobné angínovým čapíkom alebo hrčkám sa môžu vytvoriť napríklad po konzumácii mliečnych výrobkov alebo bielkovín živočíšneho pôvodu. V takomto prípade sa neodporúča nechať si mandle vybrať, pretože hoci ide o netypickú reakciu, ktorá sa dá odstrániť správnou diétou, nie je dôvod na odstránenie tak dôležitého orgánu z hľadiska imunity, ako mandle sú.

Niekedy môže prísť k výskytu podobných príznakov aj pri chronickom zápale mandlí, ktorý vzniká následkom nedostatočne preliečených angín z minulého obdobia. Podobne aj v prípade inej infekčnej príčiny, ktorá spôsobí zmenu štruktúry podnebných mandlí, sa môžu vyskytnúť belavé hrudky viditeľné na povrchu. V každom prípade, ak sa takýto príznak spozoruje, netreba ho nikdy podceniť, pretože v skutočnosti to, čo je viditeľné na povrchu, je len špička problému ukrytého v samotných mandliach a ich kanálikoch.

Čapy v mandliach a angína
Najčastejšie je za čapmi na mandliach angína

Pozor na hnisavé čapy na mandliach

Výskyt hnisavých čapov súvisí vo väčšine prípadov s vážnymi infekčnými príčinami a pokiaľ sa objavia nielen biele, ale aj zapáchajúce alebo hnisajúce čapy, je treba čo najskôr navštíviť lekára. Hnisanie v čapoch je dôsledkom okrem iného aj ich anatomickej stavby, pretože mandle majú vo svojej štruktúre jamky, ktoré sa môžu ešte prehĺbiť. Ak k tomuto procesu príde, vzniknú tzv. krypty, v ktorých môže prísť k ukladaniu choroboplodných zárodkov či baktérií, najčastejšie steptokokov.

Hnisavé čapy alebo hnisavý povlak na mandliach:

  • spôsobuje zápach z úst
  • sa môžu nachádzať len na oboch stranách mandlí, prípadne len na jednej strane
  • môžu spôsobovať aj pocity pichania alebo škriabania
  • v extrémnych prípadoch dochádza až k vzniku zapáchajúcich hrudiek, ktoré je treba manuálne vyberať

Liečba nemusí zahŕňať odstránenie mandlí

Mandle sú jedna z prvých obrán organizmu voči škodlivým patogénom z vonkajšieho prostredia. V minulosti bolo pomerne časté, že pri väčšej náchylnosti na ochorenia hornej časti dýchacej trubice, sa odporúčalo mandle vybrať úplne. Predišlo sa tým ich častému zápalu, avšak zároveň prišiel organizmus o oveľa viac, než len o mandle. Ľudia, ktorí si nechali mandle odstrániť, mali neskôr častejšie problémy s infekčnými a zápalovými chorobami postihujúcimi dolné dýchacie cesty.

Najčastejšie sa čapy vyskytujú v súvislosti s angínou. O tom, ako sa prejavuje, je nasledujúca infografika:

Ako sa prejavuje angína

Ak sa človek predstalen rozhodne pre odstránenie mandlí, je lepšie si vybrať čo najmenej inazívny zákrok. V minulosti sa využívali kovové sondy, ktoré ale okrem odstránenia mandlí spálili aj okolité mäkké tkanivo. Dnes už je možné využiť tzv. metódu PITA, kedy sa neodstránia celé mandle, ale kapsula ostane. Zákrok je šetrnejší aj tým, že sa mandle odstránia presnejšie od stredu krku k bočnej stene bez poškodenia okolitých tkanív. To má za následok menej krvácania a bolesti pri zotavovaní.

Odstránenie mandlí: pre a proti

Odstránenie mandlí: pre a proti

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Hnis na mandliach - Tete_Terezz 25.12.2017 02:29

Mne veľmi pomohlo kloktanie citrónovej šťavy, ktorú som kloktala 3x denne. Určite to zaberie!

Čo mi pomohlo

Ak nepomôže už ani to, treba ísť za doktorom a nasadiť antibiotiká