Príznaky spojené s dýchacou sústavou
Suchý kašeľ
Suchý dráždivý kašeľ je častým príznakom infekcie dýchacích ciest, no môže byť prejavom množstva iných ochorení. Kašeľ je tiež obranný reflex organizmu. Aké má príčiny, prejavy a kedy vyhľadať lekára?
Štikútka
Štikútka je stav, ktorý sa vyskytuje pomerne frekventovane. Vo vačšine prípadov nie je škodlivá. Čo však, ak je to až príliš často? Môže byť prejavom zdravotného problému? Aké sú príčiny a účinná pomoc proti štikútaniu?
Dýchavičnosť
Dýchavičnosť je charakterizovaná pocitom nedostatku vzduchu. Pričom sťažené dýchanie je často opisované pocitom dusenia sa či nedostatočným nadýchnutím sa. Ide o symptóm rôznych zdravotných problémov a ochorení.
Vykašliavanie krvi
Vykašliavanie krvi, krv s hlienom pri kašli, kašľanie malého či väčšieho množstva krvi môže byť príznakom závažného ochorenia. Tento príznak potrebuje odborné vyšetrenie.
Zrýchlené dýchanie
Zrýchlené dýchanie je stav, kedy je dychová frekvencia u človeka nad normálnou hladinou. Bežne sa interval dýchania pohybuje medzi 12 až 20 dychmi za minútu, hoci to môže byť individuálne a napríklad profesionálni športovci majú bežný interval nižší. Človek je napríklad prirodzene zadýchaný po nejakom športovom alebo fyzicky náročnom výkone a aktivite, čo je prirodzené, keďže organizmus trpí...
Spomalené dýchanie
Spomalené dýchanie môže nastať v dôsledku ťažkostí s dýchaním, napríklad pri respiračných ochoreniach, ale je niekedy aj prirodzené pre celkové spomalenie organizmu. Človek dýcha pomalšie napríklad počas spánku, pri kľude, relaxácii alebo vtedy, keď nevykonáva žiadnu činnosť, avšak abnormálne spomalená dychová frekvencia môže byť príznakom aj nejakého chorobného stavu alebo ochorenia v organizme. Odborne sa stav spomalenia dýchania...
Vykašliavanie hnisu
Vykašliavanie hnisu je typické najmä pre rôzne infekcie respiračného charakteru, ktoré postihujú tak horné ako aj dolné dýchacie cesty. Kašeľ s hnisom je niekedy prítomný naraz aj s vykašliavaním hlienu a produktívnym, čiže vlhkým kašľom. Vo väčšine prípadov je vykašliavanie hnisu reakciou organizmu na odstránenie prekážky v dýchacích cestách a umožnenie plného priechodu vzduchu z a do pľúc, ale zároveň je to...
Vykašliavanie hlienu
Hlien za normálnych okolností plní ochrannú funkciu. Jeho zvýšenú tvorbu však zapríčiňujú niektoré ochorenia. Príkladom je aj infekcia vírusmi alebo baktériami. V tomto prípade je treba nadbytočný hlien z dýchacích ciest odstrániť. A na to slúži kašeľ. Aké sú príčiny vykašliavania hlienu a jeho liečba?
Vlhký kašeľ
Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, zabezpečuje priechodné dýchacie cesty. Tak isto hlien nimi tvorený plní obrannú funkciu. Ale pri niektorých ochoreniach sa tvorí vo zvýšenej miere a treba ho vykašľať. Ako príznak sa vyskytuje pri viacerých chorobách.
Problémy s výdychom
Problémy s výdychom môžu byť charakterizované buď sťažením dýchaním a vydýchnutím alebo ťažkým výdychom. Niekedy dochádza dokonca aj k pocitom nemožnosti výdychu a tieto stavy je potrebné urgentne riešiť odbornou lekárskou starostlivosťou. Vo väčšine prípadov ide o príznak nejakého zdravotného problému v dýchacích cestách, či už v pľúcach alebo prieduškách. Napríklad pri podráždení priedušiek alebo vdýchnutí prachu je výdych sťažený. Veľmi často...
Pleurálny výpotok
Pleurálny výpotok je tekutina, ktorá sa nachádza vo zvýšenom množstve a objeme v oblasti hrudnej dutiny. Pleura je výstelka hrudnej dutiny, ktorá je tvorená plochými bunkami v dvoch listoch. Prvý obaľuje pľúca a druhý je tesne na hrudnej stene. Pri dýchaní sa tieto dva listy buniek o seba obtierajú a aby bol odpor pri tomto trení čo najmenší, je priestor medzi...
Opuch pľúc
Je závažný a život ohrozujúci stav, ak vzniká náhle, teda akútne. Jeho chronická forma je miernejšia. Vznik môže podmieniť úraz hrudníka, zápal pľúc, topenie či vdýchnutie cudzieho telesa. Avšak, častejšie vzniká ako dôsledok srdcového zlyhania, a to u staršej populácie. Rozvinúť sa môže aj v tehotenstve pri eklampsii. Medzi jeho príznaky patrí sťažené dýchanie a iné ťažkosti.
Krátkodobé zastavenie dýchania
Krátkodobé zastavenie dýchania sa nazýva aj apnoická pauza a vyskytuje sa pri rôznych poruchách nervového systému, ako príznak aj pri epilepsii, prípadne ako symptóm nočného spánkového apnoe. Niekedy môže byť spôsobené aj zmenou vnútorného prostredia tela za určitých podmienok a ku krátkodobo zastavenému dýchaniu dochádza aj pri reflexívnom zastavení dýchania pri vyrazenom dychu, výnimočne aj ako reakcia...
Jemné pokašliavanie
Jemné pokašliavanie môže mať buď fyzickú alebo psychickú príčinu. Veľakrát nemusí znamenať vôbec žiaden vážnejší príznak alebo symptóm, ide napríklad len o nedostatočnú dočasnú tvorbu slín alebo sucho v ústach a neskôr sliny prejdú aj do sliznici na hrtane a do krku, kde spôsobia mierne podráždenie, keďže sliznica bola dovtedy suchá, čo rezultuje k jemnému zakašľaniu. Veľakrát ale kašeľ postupne...
Chrapot
Tento príznak vzniká pri zápaloch dýchacích ciest, ale aj ako následok zahlienenia. Typicky sa chrapot vyskytuje u detí, keď im zatekajú hlieny z horných dýchacích ciest. Samozrejme, aj pri laryngitíde. Zvlášť skupinou sú ochorenia hlasiviek. Vážne príčiny chrapotu môžu poukazovať na rakovinu.
Chrápanie
Chrápanie je nežiadúci fenomén, ktorý nastáva kvôli obmedzenej priechodnosti dýchacích ciest. Je to jav, ktorý sa vyskytuje častejšie u mužského pohlavia. Aké sú možné príčiny vzniku chrápania?
Akné
Vyrážky, akné, či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém. Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť tieto chybičky krásy, sa stav môže ešte viac horšiť. Ako si teda s nimi poradiť?
Dýchacia sústava je nevyhnutná pre každý živý organizmus a zabezpečuje výmenu plynov medzi organizmom a okolitým prostredím. Pomocou dýchacej ústavy ľudský organizmus získava kyslík, ktorý je nevyhnutný pre jeho elementárne fungovanie a zároveň sa zbavuje oxidu uhličitého. U rastlín je tento proces opačný a tie naopak kyslík produkujú. Dýchacia sústava sa delí vertikálne na horné dýchacie cesty a dolné dýchacie cesty, ktoré tvoria dokopy dýchací systém.
Mechanizmus dýchania má štyri fázy. Prvou je ventilácia pľúc, kedy nastáva prenos vzduchu z okolia do pľúc a opačne. Druhou je vonkajšie dýchanie, tu nastáva výmena dýchacích plynov medzi pľúcnymi alveolami a krvou. Nasleduje vnútorné dýchanie, kedy už dochádza k výmene plynov medzi krvnými bunkami a bunkovými tkanivami. Samotné dýchanie je posledná fáza a tu už nastáva rozklad živín v bunkách tela. Problém môže nastať v ktorejkoľvek fáze.
Dýchanie ako také je regulované v centre predĺženej miechy a činnosť je ovplyvnená samozrejme aj mozgom. Aj preto je možné voľou a vedome regulovať frekvenciu dýchania ako aj hĺbku nádychu a výdychu. Dýchacia sústava však disponuje aj automatickými obrannými reflexami, ktoré sa aktivujú aj bez vedomia človeka a to na základe prítomnosti dráždenia, cudzorodých čiastočiek alebo látok. Ide najmä o kýchanie, kašeľ a hlučný výdych.
Príznaky súvisiace s dýchacou sústavou obvykle postihujú tak dolnú ako aj hornú časť dýchacej sústavy a ide o symptómy súvisiace s rôznymi ochoreniami. Najčastejšie samozrejme prevládajú respiračné ochorenia, ktoré spôsobujú problémy s výmenou plynov, rôzne infekcie a zápaly v dolných aj horných dýchacích cestách, ale niekedy sa symptómami súvisiaci s dýchacím systémom môžu prejaviť aj ochorenia napríklad kardiovaskulárneho charakteru.
Kým taký kašeľ je pomerne bežný príznak, ktorý sa vyskytuje pri častých respiračných chorobách, napríklad tlak na hrudi môže byť spôsobený rôznymi chorobnými stavmi alebo narušením tkanív v tejto oblasti. Niektoré príznaky môžu súvisieť aj s problémami tráviacej sústavy, napríklad nadmerné vykašliavanie alebo dýchavičnosť, iné majú priamo súvis so život ohrozujúcimi stavmi, kedy dochádza napríklad až k zastaveniu dýchania a hrozí smrť.
Jemné pokašliavanie aj chrapot
Jemné pokašliavanie vo väčšine prípadov nemusí znamenať ešte žiaden vážnejší problém, pretože sa tak dýchací systém napríklad zbavuje hlienov. Problém je skôr vtedy, ak sa jedná o vážnejší príznak spojený aj s ťažkým dýchaním, napríklad pri pneumotoraxe. Niekedy môže ísť o psychosomatickú príčinu, ale zároveň sú aj prípady, kedy sa takto začína zápal príklopky hltanu, alebo čo je horšie, aj rakovina pľúc. To však už musí byť pokašliavanie oveľa dlhšie.
Chrapot zas patrí medzi poruchy hlasu a môže byť spôsobený úplne bežne nadmerným namáhaním hlasiviek. Dôležité je ale odborné vyšetrenie, aby sa zistilo, či nenastala prekážka priamo v hlasivkách, prípadne ich zápal. Chrapot niekedy súvisí aj s refluxnou chorobou pažeráka, čo už je aj tráviaci problém. Najčastejšie je spojený s laryngitídou, ale môže vzniknúť napríklad aj pri neúmyselnom uviaznutí prekážky v hrdle, čo je už život ohrozujúci stav.
Spomalené alebo zrýchlené dýchanie?
Spomalené dýchanie obvykle nastáva ako komplikácia pri ťažkom dýchaní a odborne sa nazýva tento stav bradypnoe. Niekedy môže byť sprevádzaný aj bolesťami na hrudníku a typicky ho spôsobujú lieky utlmujúce kašeľ. Spomalené dýchanie ale je aj príznakom napríklad intoxikácie, pri hypotyreóze, úrazoch hlavy a mozgu, napríklad pri krvácaní do mozgu alebo pri niektorých ochoreniach metabolizmu. Určite mu treba venovať náležitú pozornosť.
Zrýchlené dýchanie, nazvané tachypnoe, nastáva napríklad pri otravách rôznymi plynmi, kedy sa snaží organizmus hyperventiláciou získať vzduch potrebný pre fungovanie buniek. Sprevádza aj rôzne šokové stavy a úrazy, prípadne cievne mozgové príhody a traumatické poranenia. Niekedy je súčasťou prejavov astmy alebo zápalu priedušiek alebo pri kolikoidných bolestiach, kedy človek môže pociťovať subjektívnu úľavu pri rýchlejšej respirácii.
Problém s výdychom a tlakom na hrudníku
Problémový výdych nastáva typicky ako súčasť príznakov astmy, čo je vážne respiračné ochorenie vyžadujúce si odbornú liečbu a prístup. Taktiež pri niektorých pľúcnych ochoreniach, ako pľúcna embólia alebo pľúcny emfyzém, môže mať človek kvôli narušeniu tkaniva a funkcie pľúc problém vydýchnuť predtým vdýchnutý vzduch. Niekedy s tým môže súvisieť aj pocit tlaku na hrudníku, hoci v tomto prípade ide o príznak spojený nielen s dýchacími ťažkosťami.
Tlak na hrudníku majú ľudia aj s kardiovaskulárnymi problémami, napríklad pri perikarditíde, angine pectoris alebo pri ischemických chorobách srdca. Tiež viaceré závažné stavy, ako napríklad infarkt myokardu, sú sprevádzané týmto symptómom. Pokiaľ dochádza aj k bolestiam, môže sa jednať o narušenie integrity hrudníka a hrudného koša, napríklad pri fraktúre či narazení.
Dýchavičnosť a problémy s dýchaním
Kým niektoré problémy s dýchaním sú len krátkodobého charakteru na pár sekúnd, napríklad pri štikútke, dýchavičnosť sa prejavuje dlhodobejšími problémami plynulého dýchania. V prípade výskytu dýchavičnosti je dýchanie typicky ťažké, niekedy aj spomalené. Najčastejšie ide o príznak rozličných pľúcnych ochorení, ale aj ochorení infekčného a zápalového charakteru alebo pri problémoch s nedostatočnou prácou srdca a kardiovaskulárneho systému.
Z dýchacích chorôb najčastejšie nastáva dýchavičnosť pri chronickej pľúcnej chorobe, čiernom kašli, tuberkulóze, chronickej bronchitíde alebo pri hypoxii. Aj pri niektorých srdcovocievnych poruchách dochádza k ťažkému dýchaniu, napríklad pri ateroskleróze, defektoch srdca, pri nepravidelnej činnosti srdca alebo pri infarkte myokardu. Ťažkým dýchaním sa prejavujú aj viaceré život ohrozujúce stavy, či už po zranení alebo pri krvácaní do mozgu.
Krátkodobé zastavenie dýchania je zas typické pre syndróm spánkového apnoe, čo je síce porucha spánku, avšak prejavuje sa krátkym zastavením dychu na niekoľko sekúnd a následným hlbokým nadýchnutím sa. Niekedy dochádza k podobnému príznaku aj v rámci epileptických záchvatov alebo pri vyrazenom dychu, čo sa stáva často pri športe alebo na podklade nejakej traumatickej udalosti. V tomto prípade sa dýchanie obnoví menšími údermi medzi lopatky.
Suchý kašeľ vs. vlhký kašeľ
Kašeľ je pomerne častý najmä pri respiračných chorobách. Suchý kašeľ, nazvaný aj dráždivý, nastáva vtedy, ak človek nič nevykašliava a typicky sa vyskytuje pri ochoreniach horných aj dolných dýchacích ciest. Ide napríklad o chrípku, zápal priedušiek alebo aj tuberkulózu pľúc či laryngitídu. Veľakrát má súvis s ochoreniami alergického typu, napríklad s astmatickými záchvatmi. Niekedy je možné spozorovať tento typ kašľa aj pri dráždení sliznice dýchacej sústavy cudzím elementom.
Vlhký kašeľ je naopak produktívny a súvisí s vykašliavaním. Je typický pre mnohé respiračné choroby ako napríklad čierny kašeľ, chronická obštrukčná pľúcna choroba, chrípka, zápal priedušiek či rotavírusová enteritída. Tento kašeľ je tiež často spojený aj so suchým a obvykle nasleduje po ňom. Typicky je prítomný pri zápale pľúc, ale aj pri iných horúčkovitých ochoreniach. Dochádza pri ňom k vykašliavaniu, obvykle hlienu, pričom sprievodným znakom je aj plný nos.
Vykašliavanie nie je vždy problém
Vykašliavanie hlienu môže organizmu pomôcť a to najmä vtedy, ak človeka trápia respiračné ochorenia dolných dýchacích ciest, najmä zápal priedušiek alebo chrípka. Typické je veľakrát aj spojenie s produktívnym, čiže vlhkým kašľom, takže hlien, ktorý sa nachádza v pľúcach, je tak vypudený von z organizmu a človek môže lepšie dýchať. Niekedy však ide aj o príznak vážnejšieho stavu, napríklad pri chronickej bronchitíde alebo pri čiernom kašli, ktorý je našťastie vzácny.
Pri vykašliavaní hnisu je už problém obvykle zložitejší a tento symptóm je spojený tak s problémami v dolnej ako aj hornej časti dýchacieho systému. Najčastejšie sa prejavuje najprv suchý kašeľ, ktorý neskôr vystrieda vlhký aj s vykašliavaním hnisu a obvykle sa pridáva aj zvýšená teplota. Napríklad je to tak pri zápale pľúc alebo pri chronickom obštrukčnom pľúcnom syndróme. Niekedy sa vyskytuje vykašliavanie hnisu aj pri astme.
Najvážnejším príznakom pri vykašliavaní je vykašliavanie krvi. Môže to byť príznak aj život ohrozujúceho stavu, napríklad pri pľúcnej embólii. Taktiež pri vážnejšom zápale pľúcneho tkaniva dochádza niekedy k výskytu krvi, prípadne pri chronickej bronchitíde. Pokiaľ človek dokonca aj stráca hmotnosť, je reálne aj podozrenie na nádorové ochorenie niekde v pľúcach alebo v inej časti dýchacích ciest. Treba ale rozlíšiť, či nejde aj o tráviaci problém, ak krv vychádza z pažeráka.
Opuchy a výpotky na pľúcach
Pleurálny výpotok na pľúcach je pomerne vážnym príznakom, ktorý obvykle indikuje ochorenie nielen respiračného systému. Pleurálny výpotok je vlastne stav, kedy sa dostane tekutina do oblasti hrudnej dutiny a môže to byť výsledok či už pľúcnej embólie, mezoteliómu, ale aj pri problémoch s čerpacou funciou a prácou srdca, prípadne pri hypertrofickej kardiomyopatii. Nezriedka ide aj o príznak nádoru na vaječníkov, ale to je vzácnejšie.
Opuch pľúc súvisí najčastejšie s ochoreniami priamo pľúc a respiračného systému, prípadne aj s chorobami srdcovocievnymi. Ide napríklad už spomínanú hypertrofickú kardiomyopatiu, ale napríklad aj o infarkt myokardu. Opuch pľúc môže nastať aj pri chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe alebo pri syndróme akútnej dychovej tiesni. Obvykle pleurálny výpotok aj opuch pľúc nie sú priamo viditeľné a príde sa na ne pri detailnom vyšetrení alebo pri RTG snímku.