späť na zoznam príznakov

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu patri medzi príznaky Pohybového aparátu
V obsahu nájdete:


Problémy so zdvihnutím sa zo sedu môžu byť spôsobené strhnulosťou počas dlhého sedenia, prípadne presilením svalov napríklad nadmerným cvičením či inou fyzickou záťažou. Veľakrát ide ale o príznak vážnejšieho zdravotného problému, či už kostí, svalov, nervov alebo kĺbov. Niektorých ľudí trápia problémy so zdvihnutím sa zo sedu kvôli poruchám krvného obehu či v dôsledku zlého zásobovania organizmu kyslíkom, dochádza dokonca aj k odpadnutiu.

Napríklad ľudia, ktorí trpia nízkym krvným tlakom, môžu omdlieť počas rýchleho zdvihnutia sa zo sedu a to v dôsledku toho, že pri nízkom tlaku krvi nestíha srdce dostatočne rýchlo zásobiť mozog kyslíkom. Taktiež ľudia, ktorí majú chronické ochorenie pľúc alebo dolných dýchacích ciest môžu trpieť nedostatkom kyslíka v organizme a tak je zdvihnutie sa zo sedu pre nich veľmi náročné, niekedy sprevádzané aj bolesťou a najmä lapaním po dychu.

Veľakrát je príčina problémov s pohybmi najmä v pohybovom aparáte. Pri artróze alebo artritíde dochádza k ochoreniu kĺbov a to tiež vplýva na pohyb človeka. Artróza je nezápalové, ale degeneratívne ochorenie najmä veľkých kĺbov, napríklad panvových, čo môže spôsobovať problémy práve pri zdvíhaní sa zo sedu. Kĺby sú veľakrát stuhnuté a tak je veľký problém začať pohyb bez bolesti alebo potreby pomôcť si podoprením sa napríklad o stoličku.

Pri artritíde dochádza častokrát aj k forme reumatoidnej artritídy, čiže reumy, ktorá pôsobí napríklad aj na chrbticu a tiež obmedzuje pohyb kĺbov. Problémy so zdvihnutím sa zo sedu sú aj pri niektorých ochoreniach nervovej sústavy, napríklad pri myopatii. Konkrétne pri zápale vo svale, čiže myostíde, dochádza k svalovej slabosti, najčastejšie v oblasti bedrového kĺbu, takže človek má veľké problémy pri vstávaní a môže sa cítiť vyčerpaný, prípadne až fyzicky unavený.

Pri diabetickej neuropatii, čo je ochorenie postihujúce až polovicu ľudí s cukrovkou, dochádza tiež k postihnutiu nervov, ktoré majú zníženú citlivosť napríklad v dolných končatinách a sprievodným znakom je aj bolesť v postihnutých častiach tela. Pri periférnej neuropatii, čo je forma postihujúca najmä nervy na končatinách, čiže rukách a nohách, dochádza k problémom udržania rovnováhy a tiež aj k problémom pri vstávaní zo sedu a chodení po schodoch.

Niekedy dochádza k problémom so vstávaním zo sedu aj pri niektorých ľahších formách obrny, napríklad pri paréze, čo je neúplná obrna. Ak má pacient takto postihnuté končatiny, tak má problém so vstávaním a potrebuje určitú pomoc, ale na rozdiel od úplnej obrny ešte má určitý cit a vie sa pohybovať. Samozrejme, častokrát sú problémy so zahájením pohybov a napríklad vstávaním zo sedu spôsobené predošlými poraneniami či úrazmi, čo je prirodzené.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Fyzikálna liečba bolestí chrbta Fyzikálna liečba bolestí chrbta

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom? Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom?

Vojtova metóda je metóda založená na princípe reflexnej lokomócie . Jej objaviteľ Václav Vojta pomocou nej dosiahol obdivuhodné pokroky u detských pacientov s detskou obrnou. Čo to...

Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta? Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta?

U niekoho každodenný problém u iného novovzniknutá prekážka. Bolesť chrbta spôsobuje komplikácie v každodennom živote človeka. 

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.