späť na zoznam príznakov

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu

Autor: Michal Hrebík

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu môžu byť spôsobené strhnulosťou počas dlhého sedenia, prípadne presilením svalov napríklad nadmerným cvičením či inou fyzickou záťažou. Veľakrát ide ale o príznak vážnejšieho zdravotného problému, či už kostí, svalov, nervov alebo kĺbov. Niektorých ľudí trápia problémy so zdvihnutím sa zo sedu kvôli poruchám krvného obehu či v dôsledku zlého zásobovania organizmu kyslíkom, dochádza dokonca aj k odpadnutiu.

Napríklad ľudia, ktorí trpia nízkym krvným tlakom, môžu omdlieť počas rýchleho zdvihnutia sa zo sedu a to v dôsledku toho, že pri nízkom tlaku krvi nestíha srdce dostatočne rýchlo zásobiť mozog kyslíkom. Taktiež ľudia, ktorí majú chronické ochorenie pľúc alebo dolných dýchacích ciest môžu trpieť nedostatkom kyslíka v organizme a tak je zdvihnutie sa zo sedu pre nich veľmi náročné, niekedy sprevádzané aj bolesťou a najmä lapaním po dychu.

Veľakrát je príčina problémov s pohybmi najmä v pohybovom aparáte. Pri artróze alebo artritíde dochádza k ochoreniu kĺbov a to tiež vplýva na pohyb človeka. Artróza je nezápalové, ale degeneratívne ochorenie najmä veľkých kĺbov, napríklad panvových, čo môže spôsobovať problémy práve pri zdvíhaní sa zo sedu. Kĺby sú veľakrát stuhnuté a tak je veľký problém začať pohyb bez bolesti alebo potreby pomôcť si podoprením sa napríklad o stoličku.

Pri artritíde dochádza častokrát aj k forme reumatoidnej artritídy, čiže reumy, ktorá pôsobí napríklad aj na chrbticu a tiež obmedzuje pohyb kĺbov. Problémy so zdvihnutím sa zo sedu sú aj pri niektorých ochoreniach nervovej sústavy, napríklad pri myopatii. Konkrétne pri zápale vo svale, čiže myostíde, dochádza k svalovej slabosti, najčastejšie v oblasti bedrového kĺbu, takže človek má veľké problémy pri vstávaní a môže sa cítiť vyčerpaný, prípadne až fyzicky unavený.

Pri diabetickej neuropatii, čo je ochorenie postihujúce až polovicu ľudí s cukrovkou, dochádza tiež k postihnutiu nervov, ktoré majú zníženú citlivosť napríklad v dolných končatinách a sprievodným znakom je aj bolesť v postihnutých častiach tela. Pri periférnej neuropatii, čo je forma postihujúca najmä nervy na končatinách, čiže rukách a nohách, dochádza k problémom udržania rovnováhy a tiež aj k problémom pri vstávaní zo sedu a chodení po schodoch.

Niekedy dochádza k problémom so vstávaním zo sedu aj pri niektorých ľahších formách obrny, napríklad pri paréze, čo je neúplná obrna. Ak má pacient takto postihnuté končatiny, tak má problém so vstávaním a potrebuje určitú pomoc, ale na rozdiel od úplnej obrny ešte má určitý cit a vie sa pohybovať. Samozrejme, častokrát sú problémy so zahájením pohybov a napríklad vstávaním zo sedu spôsobené predošlými poraneniami či úrazmi, čo je prirodzené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Problémy so zdvihnutím sa zo sedu patri medzi príznaky Pohybového aparátu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky

Cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu. Spôsobuje ju buď neprekrvenie časti...

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Zdravé kĺby: Ako im pomôcť? Čo je dobré na výživu, premazanie + cviky Zdravé kĺby: Ako im pomôcť? Čo je dobré na výživu, premazanie + cviky

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.