Šupiny na koži

Šupiny na koži sa prejavujú aj v súvislosti so suchou kožou a veľakrát ide o príznak dehydratácie. Bežná obmena starej časti kože za novú odlupovaním je neškodná a nejde o problém, ktorý by mohol byť príznakom ochorenia. Menšie šupinky odumretej kože môžu byť aj lupiny, ktoré vznikajú najmä na vlasoch a súvisia so suchou alebo naopak príliš mastnou kožou, pričom ide...

Šupiny na koži sa prejavujú aj v súvislosti so suchou kožou a veľakrát ide o príznak dehydratácie. Bežná obmena starej časti kože za novú odlupovaním je neškodná a nejde o problém, ktorý by mohol byť príznakom ochorenia. Menšie šupinky odumretej kože môžu byť aj lupiny, ktoré vznikajú najmä na vlasoch a súvisia so suchou alebo naopak príliš mastnou kožou, pričom ide najmä o dermatologický problém súvisiaci aj so svrbením hlavy.

Väčším problémom sú ale rôzne kožné ochorenia, ktoré sa tiež prejavujú šupinatením kože. Napríklad lupienka, inak nazvaná aj psoriáza, je nepríjemné ochorenie, ktoré sprevádza začervenaná koža a jej svrbenie, niekedy sa vyskytujú aj bolesti. Prejavuje sa niekedy aj pľuzgiermi alebo zápalovými ložiskami. Existuje niekoľko typov lupienky podľa oblastí, ktoré postihuje a vplyv na to majú aj dedičnosť či hormóny. Ochorenie sa lieči väčšinou masťami.

Kožným ochorením, ktoré ma tiež rôzne formy, je aj mykóza. Ide o hubové ochorenie, ktoré spôsobujú plesne a môže ísť buď o dermatofyty, kvasinky alebo rôzne huby. Najčastejšie sa vyskytuje ochorenie vo forme dermatofytózy a typické je začervenanie kože, svrbenie a šupiny na koži. Túto formu ochorenia spôsobujú dermatofyty, ktoré sa živia kožnými bunkami a napádajú aj nechty a vlasy. Podobne ako pri psoriáze, aj tu je treba vyhľadať lekárske ošetrenie.

Šupiny na koži sa môžu vyskytnúť napríklad aj pri alopécii, čo je ochorenie typické najmä plešatosťou a stratou vlasov. Časté je vypadávanie vlasov v určitej ohraničenej oblasti. Ochorenie má dve formy a to nejazviacu a jazviacu, pričom častejšia je nejazviaca alopécia. Pri nej je koža v ložiskách bez vlasov bez šupín a je hladká a jemná. V prípadoch jazviacej formy straty vlasov nastáva zánik vlasového folikulu a na koži sa vyskytujú jazvy a tiež rôzne šupiny.

Šupiny na koži môžu spôsobiť aj niektoré infekčné ochorenia, ktoré sa na koži prejavujú, napríklad šarlach. Ten je typický výskytom najmä šarlachovej vyrážky a je spôsobený bakteriálnou infekciou baktériou Streptococcus pyogenes. Ekzém na koži sa vyskytuje zas pri atopickom ekzéme, čo je ochorenie kožné, ale spôsobené imunitnou reakciou na základe genetickej poruchy. Veľakrát sprevádza alergické ochorenia a prítomné sú pupienky so šupinami.

Na stav pokožky vplýva aj hladina hormónov, pričom nedostatok hormónov v tele sa odzrkadlí napríklad suchou pokožkou, ktorá sa môže olupovať a má nažltlú farbu, čo je typické pre hypotyreózu, čiže poruchu nedostatočnej tvorby hormónov v štítnej žľaze. Pri anorexii alebo bulímii, čo sú psychické ochorenia a poruchy príjmu potravy, je možné niekedy ako necharakteristický symptóm tiež pozorovať šupiny na koži a to v dôsledku jej dehydratácie.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané