späť na zoznam príznakov

Svrbenie močovej trubice

Autor: Michal Hrebík

Svrbenie močovej trubice môže byť príznakom či už ochorenia priamo močových ciest alebo aj nejakej infekcie súvisiacej s pohlavnými orgánmi. Niekedy je svrbenie prítomné počas močenia, čo môže poukazovať práve na zápalové ochorenia močových ciest alebo na rôzne prekážky v močových cestách, pokiaľ sú aj problémy s močením, inokedy je svrbenie prítomné počas pohlavného styku alebo aj v čase kľudu. Každopádne by sa tento príznak nemal podceniť.

Mierne svrbenie močovej trubice prítomné počas močenia spolu s bolesťami a problémami s močením môže poukazovať totiž napríklad na zápal močových ciest. v tomto prípade postihuje ochorenie častejšie ženy ako mužov v dôsledku infekcie z konečníka, ktorý je u žien bližšie k močovej trubici. Ochorenie spôsobuje baktéria Escherichia coli, ktorá žije bežne v zažívacom trakte človeka a práve vtedy, ak sa dostane do močovej trubice, môže tu spôsobiť zápal.

Prítomné sú najmä bolesti v oblasti podbruška, časté nutkanie na močenie a aj časté močenie, niekedy dokonca len malého objemu, pričom pokiaľ sa tento zápal nelieči, hrozí, že prejde dokonca do obličiek a môže ako komplikáciu spôsobiť aj zápal obličiek. Niekedy sa môže svrbenie močovej trubice vyskytovať aj pri močových kameňoch, tu je ale častejšia najmä bolesť priamo pri močení aj mimo neho, keďže obličkové kamene narúšajú močovú trubicu.

Druhou najčastejšou príčinou svrbenia v močovej trubici sú infekcie. Napríklad pri chlamýdiovej infekcii ide o sexuálne prenosné ochorenie charakteristické práve svrbením a u žien nielen močovej trubici ale aj pošvy. Ochorenie môže negatívne ovplyvniť aj plodnosť a u žien spôsobiť potrat, pričom sa prenáša vaginálne, orálne aj análne. Lieči sa antibiotikami a liečba je vo väčšine prípadov jednoduchá, rýchla a úspešná, len pri chronických formách je dlhšia.

Podobne medzi sexuálne prenosné choroby patrí aj kvapavka, čo je bakteriálna vysoko nákazlivá infekcia, pri ktorej postihnutého človeka okrem svrbenia trápi aj hnisavý výtok z močovej trubice a tiež bolesti pri močení. Ochorenie spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae, ktorá sa prenáša takmer výhradne intímnym stykom. Ochorenie je väčšinou len lokálneho charakteru, je pomerne akútne a rýchle, pričom môže mať viac foriem. Lieči sa tiež antibioticky.

Svrbenie močovej trubice môže znamenať aj kvasinkovú infekciu, ktorá je spôsobená kvasinkami, čiže jednobunkovými hubami. Pokiaľ sa človek toutou infekciou nakazí, tá sa rozšíri do celého organizmu a postihuje viaceré jeho časti. Na pohlavných orgánoch sa prejavuje veľmi nepríjemne a najmä u žien, typické je svrbenie, ale aj opakované zápaly pošvy. U mužov sa svrbenie neobjavuje, skôr ich trápi začervenanie penisu a prípadne jeho pálenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz? Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz?

Kvasinková infekcia pošvy, nazývaná aj vaginálnou mykózou je nepríjemná hubová infekcia postihujúca ženské pohlavné orgány. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, pálením, opuchom a výtokom...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.