späť na zoznam príznakov

Zášklby v svaloch

Autor: Michal Hrebík

Zášklby v svaloch môžu súvisieť s poruchami či už v nervovom, obehovom alebo pohybovom systéme a môžu byť len ojedinelé, alebo aj vo väčšom rozsahu, ak sa týkajú viacerých svalov a svalových skupín. Niekedy dochádza k ich výskytu len na základe niektorých podnetov, ale väčšinou ide o symptóm, ktorý nemá zjavnú vonkajšiu príčinu. Niektoré typy zášklbov nie je možné spozorovať voľným okom a dajú sa vidieť len pri špeciálnom vyšetrení, iné sú aj voľne pozorovateľné.

Zášklby môžu byť v dvoch formách. Prvou je fascikulácia, kedy sú mimovoľné zášklby prítomné v skupine svalových vlákien a človek tak môže tieto zášklby pozorovať aj voľným okom. Niekedy ide aj o príznak syndrómu beningných fascikulácií, ktorý trvá aj niekoľko rokov. Druhou formou je fibrilácia, kedy dochádza k zášklbom len v jednom svalom vlákne a tieto nie sú voľne pozorovateľné. V tomto prípade ide o postihnutie nervového typu, konkrétne nervového oblúka.

V mnohých prípadoch majú zášklby v svaloch príčinu v ochoreniach cievneho systému, konkrétne pri problémoch so žilami a tepnami. Napríklad pri ischemickej chorobe dolných končatín sa objavujú svalové zášklby aj svalové kŕče v poslednej fáze tohto ochorenia, pri ktorej je postihnutý človek ohrozený už priamo gangrénou, čiže odumieraním tkanív. Táto choroba je spôsobená zužovaním priesvitu tepien a následne k vytvoreniu uzáveru a nedokrvenia.

Častokrát sú zášklby svalov prítomné aj v rámci systémových ochorení, ktoré postihujú rôzne orgány a viaceré aparáty či sústavy v organizme, napríklad pri lymskej borelióze. Dochádza k nim aj pri obrne, čo je nervové ochorenie, ktoré sa prejavuje problémami s pohybom a ovládaním postihnutej časti tela, ktorá je paralyzovaná a ochromená. V tejto časti môže prichádzať k svalovým zášklbom, ale aj k iným príznakom problémov s nervovými vláknami.

Práve ochorenia nervového systému sú najčastejšie pri problémoch so šklbaním v svaloch. Napríklad pri epileptickom záchvate dochádza k svalovým zášklbom a kŕčom počas epileptických záchvatov. Zášklby sú mimovoľne a človek ich nevie ovládať a väčšinou majú pôvod priamo v epilepsii. K epileptickým záchvatom, kedy je tento príznak typický, dochádza pri vzniknutí nerovnováhy medzi stimulujúcimi a utlmujúcimi systémami priamo v mozgu človeka.

Veľmi vážnou chorobou, pri ktorej môžu byť ako jeden z prvotných symptómov prítomné aj zášklby v svaloch, je amyotrofická laterálna skleróza, čo je progresívne a smrteľné ochorenie motoneurónov a výsledkom je neurodegenerácia mozgu. Človek nemôže ovládať nervové bunky centrálnej nervovej sústavy a teda ani svaly. Nie je však treba hneď panikáriť, pretože toto ochorenie je veľmi zriedkavé a vo väčšine prípadov sú dôvody svalových zášklbov menej závažnejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči? Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku, o...

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Pomôžu cviky? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Pomôžu cviky?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať?

Medúzy patria medzi najstaršie a zároveň najmenej prebádané živočíchy na našej planéte. Ich vek sa odhaduje na 600 až 700 miliónov rokov. Sú fascinujúce a nebezpečné zároveň....

Naposledy aktualizované 29.06.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.