Choroby s príznakom "zášklby v svaloch"
Zášklby v svaloch môžu súvisieť s poruchami či už v nervovom, obehovom alebo pohybovom systéme a môžu byť len ojedinelé, alebo aj vo väčšom rozsahu, ak sa týkajú viacerých svalov a svalových skupín. Niekedy dochádza k ich výskytu len na základe niektorých podnetov, ale väčšinou ide o symptóm, ktorý nemá zjavnú vonkajšiu príčinu. Niektoré typy zášklbov nie je možné spozorovať voľným okom a dajú sa vidieť len pri špeciálnom vyšetrení, iné sú aj voľne pozorovateľné.
Zášklby môžu byť v dvoch formách. Prvou je fascikulácia, kedy sú mimovoľné zášklby prítomné v skupine svalových vlákien a človek tak môže tieto zášklby pozorovať aj voľným okom. Niekedy ide aj o príznak syndrómu beningných fascikulácií, ktorý trvá aj niekoľko rokov. Druhou formou je fibrilácia, kedy dochádza k zášklbom len v jednom svalom vlákne a tieto nie sú voľne pozorovateľné. V tomto prípade ide o postihnutie nervového typu, konkrétne nervového oblúka.
V mnohých prípadoch majú zášklby v svaloch príčinu v ochoreniach cievneho systému, konkrétne pri problémoch so žilami a tepnami. Napríklad pri ischemickej chorobe dolných končatín sa objavujú svalové zášklby aj svalové kŕče v poslednej fáze tohto ochorenia, pri ktorej je postihnutý človek ohrozený už priamo gangrénou, čiže odumieraním tkanív. Táto choroba je spôsobená zužovaním priesvitu tepien a následne k vytvoreniu uzáveru a nedokrvenia.
Častokrát sú zášklby svalov prítomné aj v rámci systémových ochorení, ktoré postihujú rôzne orgány a viaceré aparáty či sústavy v organizme, napríklad pri lymskej borelióze. Dochádza k nim aj pri obrne, čo je nervové ochorenie, ktoré sa prejavuje problémami s pohybom a ovládaním postihnutej časti tela, ktorá je paralyzovaná a ochromená. V tejto časti môže prichádzať k svalovým zášklbom, ale aj k iným príznakom problémov s nervovými vláknami.
Práve ochorenia nervového systému sú najčastejšie pri problémoch so šklbaním v svaloch. Napríklad pri epileptickom záchvate dochádza k svalovým zášklbom a kŕčom počas epileptických záchvatov. Zášklby sú mimovoľne a človek ich nevie ovládať a väčšinou majú pôvod priamo v epilepsii. K epileptickým záchvatom, kedy je tento príznak typický, dochádza pri vzniknutí nerovnováhy medzi stimulujúcimi a utlmujúcimi systémami priamo v mozgu človeka.
Veľmi vážnou chorobou, pri ktorej môžu byť ako jeden z prvotných symptómov prítomné aj zášklby v svaloch, je amyotrofická laterálna skleróza, čo je progresívne a smrteľné ochorenie motoneurónov a výsledkom je neurodegenerácia mozgu. Človek nemôže ovládať nervové bunky centrálnej nervovej sústavy a teda ani svaly. Nie je však treba hneď panikáriť, pretože toto ochorenie je veľmi zriedkavé a vo väčšine prípadov sú dôvody svalových zášklbov menej závažnejšie.