späť na zoznam príznakov

Zášklby v svaloch


Zášklby v svaloch môžu súvisieť s poruchami či už v nervovom, obehovom alebo pohybovom systéme a môžu byť len ojedinelé, alebo aj vo väčšom rozsahu, ak sa týkajú viacerých svalov a svalových skupín. Niekedy dochádza k ich výskytu len na základe niektorých podnetov, ale väčšinou ide o symptóm, ktorý nemá zjavnú vonkajšiu príčinu. Niektoré typy zášklbov nie je možné spozorovať voľným okom a dajú sa vidieť len pri špeciálnom vyšetrení, iné sú aj voľne pozorovateľné.

Zášklby môžu byť v dvoch formách. Prvou je fascikulácia, kedy sú mimovoľné zášklby prítomné v skupine svalových vlákien a človek tak môže tieto zášklby pozorovať aj voľným okom. Niekedy ide aj o príznak syndrómu beningných fascikulácií, ktorý trvá aj niekoľko rokov. Druhou formou je fibrilácia, kedy dochádza k zášklbom len v jednom svalom vlákne a tieto nie sú voľne pozorovateľné. V tomto prípade ide o postihnutie nervového typu, konkrétne nervového oblúka.

V mnohých prípadoch majú zášklby v svaloch príčinu v ochoreniach cievneho systému, konkrétne pri problémoch so žilami a tepnami. Napríklad pri ischemickej chorobe dolných končatín sa objavujú svalové zášklby aj svalové kŕče v poslednej fáze tohto ochorenia, pri ktorej je postihnutý človek ohrozený už priamo gangrénou, čiže odumieraním tkanív. Táto choroba je spôsobená zužovaním priesvitu tepien a následne k vytvoreniu uzáveru a nedokrvenia.

Častokrát sú zášklby svalov prítomné aj v rámci systémových ochorení, ktoré postihujú rôzne orgány a viaceré aparáty či sústavy v organizme, napríklad pri lymskej borelióze. Dochádza k nim aj pri obrne, čo je nervové ochorenie, ktoré sa prejavuje problémami s pohybom a ovládaním postihnutej časti tela, ktorá je paralyzovaná a ochromená. V tejto časti môže prichádzať k svalovým zášklbom, ale aj k iným príznakom problémov s nervovými vláknami.

Práve ochorenia nervového systému sú najčastejšie pri problémoch so šklbaním v svaloch. Napríklad pri epileptickom záchvate dochádza k svalovým zášklbom a kŕčom počas epileptických záchvatov. Zášklby sú mimovoľne a človek ich nevie ovládať a väčšinou majú pôvod priamo v epilepsii. K epileptickým záchvatom, kedy je tento príznak typický, dochádza pri vzniknutí nerovnováhy medzi stimulujúcimi a utlmujúcimi systémami priamo v mozgu človeka.

Veľmi vážnou chorobou, pri ktorej môžu byť ako jeden z prvotných symptómov prítomné aj zášklby v svaloch, je amyotrofická laterálna skleróza, čo je progresívne a smrteľné ochorenie motoneurónov a výsledkom je neurodegenerácia mozgu. Človek nemôže ovládať nervové bunky centrálnej nervovej sústavy a teda ani svaly. Nie je však treba hneď panikáriť, pretože toto ochorenie je veľmi zriedkavé a vo väčšine prípadov sú dôvody svalových zášklbov menej závažnejšie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať?

Medúzy patria medzi najstaršie a zároveň najmenej prebádané živočíchy na našej planéte. Ich vek sa odhaduje na 600 až 700 miliónov rokov. Sú fascinujúce a nebezpečné zároveň....

Je uhryznutie hadom v našich podmienkach nebezpečné? Je uhryznutie hadom v našich podmienkach nebezpečné?

O hadoch koluje množstvo mýtov a faktov. Väčšinou tých mýtov. Ľudia sa ich vo všeobecnosti boja a pri pohryznutí neraz reagujú prehnane. Sú všetky tieto šupinaté plazy naozaj také...

Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky? Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku o...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.