späť na zoznam príznakov

Nespavosť

Autor: Michal Hrebík
Nespavosť
Zdroj foto: Getty images

Nespavosť znamená v praxi poruchy spánku, či už poruchy zaspávania alebo poruchy počas spánku, kedy sa človek často budí, niekedy aj niekoľkokrát počas noci. Nespavosť je sprevádzaná aj inými príznakmi, napríklad nemožnosťou denného bdenia, čiže ospalosťou počas dňa, taktiež únavou, veľakrát aj nepokojom a nekľudom. Porucha sa môže týkať buď problémom so zaspaním, prípadne problémom mať nepretržitý spánok a časté je aj predčasné prebúdzanie.


Príčiny môžu byť rôzne, následky vážne

Odborne sa hovorí nespavosti aj insomnia a niekedy je spôsobená životom priamo postihnutého človeka, takže nemusí ísť o príznak nejakého vážnejšieho ochorenia alebo o chorobu samotnú. Veľmi zlý vplyv na kvalitu aj kvantitu spánku majú napríklad zlá životospráva, stres, pracovné vyťaženie, striedanie nočných a denných zmien a období bdenia, prípadne iné poruchy životosprávy. Niektorým ľuďom stačí spať aj kratší čas, ale priemerne je na spánok potrebných 6 až 8 hodín.

Chorobný stav nastáva vtedy, ak človek nemá kvalitný spánok a cíti sa počas dňa unavený a nevyspatý, takže doba spánku je veľmi individuálna. Poruchy zaspávania, spánku ako aj predčasného bdenia však môžu mať aj chorobnú príčinu. Nespavosť je aj sama o sebe ako choroba stanovená ako skupina rôznych porúch spánku. Nastávajú buď poruchy zaspávania, priebehu spánku alebo predčasného prebudenia. Liečba spočíva v zmene životného štýlu a užívaním hypnotík.

Chronická nespavosť môže mať chorobný základ

Veľakrát je insomnia spôsobená aj psychiatrickými a duševnými poruchami a chorobami. Napríklad pri delíriu môže byť súčasťou symptómov, pri forme delíria známej ako delirium tremens, čiže trasúce sa delírium, kedy je človek v notorickom nepokoji. Veľakrát však sprevádza napríklad aj demenciu, čo je duševné ochorenie postihujúce kognitívne funkcie človeka, napríklad pamäť, intelekt a je časté u seniorov. Nespavosť sprevádza aj nervozita.

Nespavosť môže niekedy trápiť aj ľudí s anorexiou, obzvlášť ženy, ktoré sa snažia schudnúť a nepribrať môžu trpieť až chorobnou nespavosťou prameniacou z obáv a celkového nekľudu. Ide o vážne ochorenie, kedy človek odmieta potravu a určite by sa malo liečiť lekárom. Niekedy však môže nespavosť súvisieť aj s inými typmi chorôb, napríklad aj s vysokým krvným tlakom. Je to spôsobené ostatnými fyziologickými symptómami choroby, napríklad bolesťami hlavy.

Nespavosť detí
Nespavosť je častým problémom najmä u detí

Trápi dospelých aj deti

Na poruchy spánku ako aj jeho kvalitu či kvantitu však vplýva aj hladina rôznych hormónov. Preto môže byť nespavosť prítomná napríklad aj pri Cushingovom syndróme, čo je endokrinologické ochorenie spôsobené zvýšenou hladinou kortizolu v organizmu, čo je steroidný hormón. Podobne pri hypertyreóze, čiže ochorení, pri ktorom štítna žľaza produkuje nadbytočné množstvo niektorého typu hormónu, dochádza k poruchám spánku a všeobecnému nekľudu a to tak u dospelých, ako aj u detí.

U nich treba rozlišovať, či je nespavosť v noci spôsobená len nadbytočnou energiou alebo napríklad príliš veľa spánkom počas dňa, alebo ju sprevádzajú aj iné príznaky, napríklad búšenie srdca či potenie. Kým nespavosť novorodenca, dojčiat a u bábätka môže mať najčastejšie fyziologický podklad, u detí školského veku za tým môže byť aj nervozita alebo nadmerné vzrušenie organizmu zo stresu. Na základe iných symptómov a celkového správania dieťaťa je nutné zistiť, či je nespavosť len krátkodobá a bez vážneho dôvodu, alebo si vyžaduje vyšetrenie u lekára.

Pozor na infekcie

Aj viaceré infekčné ochorenia spôsobujú ľuďom jednak nepokoj, nekľud a tiež aj poruchy spánku. Insomnia je prítomná napríklad pri parazitárnej infekcii mrlami, odborne sa nazýva choroba enterobióza a je vyvolaná červami Enterobius, ktoré sa nachádzajú v tenkom a hrubom čreve. Aj pri pedikulóze, čiže parazitickej chorobe, ktorú spôsobujú vši, môže mať človek poruchy spánku a to najmä z dôvodu svrbenia pokožky, čo spôsobuje nervozitu a nekľud.

Pokiaľ je človek nakazený kvasinkovou infekciou, môže trpieť napríklad bolesťami hlavy a infekcia sa prejavuje aj na koži, nechtoch, vlasoch a tiež konečníku, avšak ak je infikovaná aj nervová sústava, veľmi často sa dostavia poruchy koncentrácie a nespavosť. Niekedy boli poruchy so spánkom uvádzané aj pri AIDS. Vo všeobecnosti by mal človek vyhľadať lekára najmä vtedy, ak nemá nespavosť žiadnu zjavnú príčinu a prejavuje sa už dlhodobejšie.

Insomnia v tehotenstve
Za insomniou počas tehotenstva sú najmä hormóny

U žien v tehotenstve aj v menopauze

V prechode trápi ženy nespavosť pomerne často a je za tým pokles estrogénov, ktorý má vplyv aj na zníženie melatonínu, čo je hormón zodpovedný za spánok. Nespavosť sa objavuje aj v tehotenstve a to tak v prvom trimestri na začiatku tehotenstva, ako aj v tom treťom na jeho konci. Na úvod je nespavosť spôsobená najmä vzrušením, k záveru tehotenstva je zas problém s prerušovaným spánkom najmä kvôli tlaku plodu a maternice na plný močový mechúr v noci.

Lepší spánok počas tehotenstva je možné dosiahnuť niekoľkými jednoduchými zmenami v životnom štýle:

  • obmedzenie príjmu tekutín hodinu pred spánkom
  • pravidelný pohyb počas dňa
  • vyhýbanie sa ležaniu na chrbte - ideálna je poloha na ľavom boku
  • v prípade únavy je možný aj krátky polhodinový oddych poobede, ale netreba to preháňať
  • používanie tehotenských vankúšov a paplónov pre ešte väčšie pohodlie

Ako riešiť a liečiť nespavosť?

Liečba by mala v prvom rade vychádzať z príčin - to znamená, že sám človek by mal vedieť podľa iných prejavov a sebapozorovania, kvôli čomu ho trápia problémy s nespavosťou alebo často prerušovaným spánkom. Ak je príčina napríklad psychologického či mentálneho charakteru, je nutné navštíviť psychológa alebo psychiatra pre odbornú diagnostiku a liečbu. Ak je nespavosť spôsobená napríklad bolesťou či inými chorobnými symptómami, treba sa zamerať na ne.

Čo všetko sa dá spraviť proti bežnej nespavosti ukazuje aj nasledujúca infografika:

Čo pomáha na nespavosťVeľmi častým riešením sú lieky, ktoré si veľa ľudí nechá predpísať od lekára, aby sa zbavilo problémov s nedostatkom spánku. Tu však treba dávať veľký pozor najmä na to, že tieto lieky so sebou prinášajú aj určitú formu závislosti. Telo si totiž zvykne, že sa nemusí pripraviť na spánok a spoľahne sa na lieky. Postupom času ich účinok slabne a z toho dôvodu je potrebné zvyšovať dávku - to vedie k nadmernému užívaniu liekov a v prípade dlhodobého stavu aj k problémom s pečeňou, ktorá ich musí "spracovať".

Ako rozoznať a liečiť nespavosť

Ako rozoznať a liečiť nespavosť

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Nespavosť patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: insomnia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žena v prechode? Aké sú príznaky, blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky, blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Trápia vás štípance od ploštice? + Akú má životnosť a čo neznáša? Trápia vás štípance od ploštice? + Akú má životnosť a čo neznáša?

Ploštice sa môžu stať nepríjemným spolubývajúcim každého z nás. Čo sú títo návštevníci zač, ako vyzerajú, čo spôsobujú, a ako s nimi bojovať? To a oveľa viac sa dočítate v článku.

Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči? Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku, o...

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...

Naposledy aktualizované 21.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.