Vaginizmus je
sexuálna porucha sprevádzaná dyspareuniou, teda bolesťou, pálením pri pohlavnom styku, alebo pri zavádzaní tampónu a niekedy už aj pri zatlačení na genitálie.
Vaginizmus je kŕčovité stiahnutie, spazmus svalstva pošvového vchodu vagíny, ktorý bráni vniknutiu penisu, prstov, alebo predmetov vaginálnym vchodom, aj napriek tomu, že si žena pohlavný styk želá. Je charakterizovaná silnými mimovoľnými a nekontrolovanými sťahmi svalov panvového dna.
Každá penetrácia, teda prenikanie je bolestivé a spôsobuje nepohodlie, bolesť a pálenie.
Charakterizuje sa, aj ako obranný reflex pred pokusom o vniknutie penisu, prstov, predmetov do pošvy.
Rozdelenie vaginizmu. S týmito pojmami sa môžete stretnúť:
- primárny
- sekundárny
- generalizovaný
- prekoitálny
Primárny sa vyznačuje tým, že trvá od prvých pokusov sexuálneho života.
Sexuálne prenikanie je nemožné, aj napriek viacerým pokusom. Aj keď sa niekedy zdá, že dochádza k čiastočnej penetrácii, špička penisu zvyčajne iba tlači na vonkajšiu časť vulvy a nepreniká do vagíny. Zdá sa, ako keby bola vagína príliš malá, akoby panenská blana obklopuje celý vchod pošvy, ktorý je pri zovretí príliš malý, alebo sa zdá, že otvor až chýba.
Tento typ sa vyskytuje u žien, ktoré boli vychovávané obmedzujúco a vedené k falošným informáciám o sexe. Sex je zlý, bolestivý, môže zraniť.
Sekundárny, keď pohlavný styk bol zo začiatku možný a až následne došlo k spasmu vagíny.
Počas pohlavného styku, nevysvetliteľne dochádza k napätiu a nepríjemnému pocitu. Často je dôsledkom po predchádzajúcom negatívnom zážitku. V minulosti mohol prebiehať sexuálny styk bez problémov a negatívna skúsenosť spôsobila pretrvávajúce napätie, bolesť, nepohodlie, čo viedlo k prerušeniu sexu.
Tento stav je vyvolaný dočasným zdravotným stavom, traumou alebo bolesťou panvy. Pri rôznych infekciách močových ciest alebo zápalom panvy, zníženým zvlhčením pošvy, znásilnení alebo po dlhodobej pauze od sexu. Žena je zmätená, má strach a obavy ako sa bude ďalej vyvíjať, či bude môcť mať ešte styk a či sa podarí odstrániť problém.
Niektoré ženy sú schopné roky tolerovať tento problém, až kým sa nevystupňuje do fázy bezpohlavného vzťahu, prípadne manželstva.
Generalizovaný, vzniká reflexne pri pokuse o pohlavný styk, tak aj pri gynekologickom vyšetrení, ktoré je nemožné vykonať.
Prekoitálny, sťah vagíny sa vyskytuje, len pri pohlavnom styku a gynekologické vyšetrenie je čiastočne možné.
Prípady sa môžu pohybovať od mierneho až po závažný.
Tabuľka uvádza rozdelenie na 4 stupne
1. stupeň | - malé nepohodlie alebo napätie pri vaginálnom vstupe alebo prirážaní
- môže sa však zmierniť
|
2. stupeň | - v ľahkom stupni je možné vykonať pohlavný styk
- ale aj to len niekedy
- styk je vždy sprevádzaný bolesťou, tesnosťou a pálením
|
3. stupeň | - v ťažšom stupni je možné zaviesť prsty napríklad pri vyšetrení
- pohlavný styk nie je možný
- dochádza pri ňom k bolestivému vniknutiu a aj pohybu
|
4. stupeň | - v najťažšom stupni nie je možné ani vykonanie vaginálneho vyšetrenia bez narkózy
|
Aký je rozdiel v organickom a neorganickom vaginizme?
Organický vaginizmus je charakterizovaný bolestivou súložou z príčiny telesných ochorení, alebo anomálií, odchýlok od normálneho stavu, ktoré sťažujú preniknutie do pošvy, ako napríklad zápalových procesov vo vagíne, rôznych prekážkach v tvare a stavbe vagíny, príliš veľká tuhosť panenskej blany.
Neorganický vaginizmus patrí k najčastejším poruchám sexuálnej dysfunkcie. Pri ňom sú typické silné mimovoľne sťahy pošvového vchodu. Každé rozšírenie je veľmi bolestivé. Žena môže odmietať styk a už len dotyk genitálií je jej nepríjemný.