späť na zoznam príznakov

Ekzém

Autor: Michal Hrebík
Ekzém
Zdroj foto: Getty images

Ekzém je prejavom a symptómom pre kožné ochorenia, či už ide o vrchnú vrstvu kože alebo o choroby, ktoré napádajú niektorú z podkožných vrstiev. Ide napríklad o rôzne parazitárne a infekčné choroby, prípadne o prejav kvasinkových infekcií, niekedy je ekzém prítomný aj pri alergických reakciách alebo aj pri ochoreniach dutín. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak sa ekzém vyskytne, je lepšie navštíviť kožného lekára, ktorý môže určiť príčinu výskytu a aj správnu liečbu.


Môže byť na rukách, tvári, krku aj nohách

Ekzém sa vyskytuje na rôznych častiach tela, niekde viac, niekde menej. Častý je na končatinách, napríklad na prstoch rúk alebo na lakťoch, menej častý je napríklad za uchom, medzi nohami, na očnom viečku, pod pazuchou alebo na zadku. Samotná dermatitída, čiže kožný zápal, čo v podstate ekzém je, môže mať alergický aj nealergický pôvod, avšak v zásade je neinfekčná - čiže sám od seba sa príznak preniesť nedá. Na druhú stranu, ak je príčina nealergická, táto už môže byť prenosná.

Príkladom je kandidóza, čiže kvasinková infekcia. Tá sa tiež prejavuje výskytom ekzémov na pokožke, okrem toho je koža aj začervenaná, svrbí a možno pociťovať aj jej pálenie. Pri zápale vedľajších nosných dutín dochádza v niektorých prípadoch pri častom výtoku z nosu k výskytu ekzému práve v oblasti nozdier a vchodu do nosu, pričom ide o chronický typ ekzému, ktorý súvisí s vytekaním hlienovitého a hnisajúceho sekrétu z nosu. Ekzém ustúpi spolu s vyliečením choroby.

Najčastejšie atopický ekzém

Charakteristickou chorobu, pri ktorej sa vyskytuje ekzém, je ochorenie imunitného charakteru spôsobené genetickou odchýlkou, ktoré sa prejavuje na koži a nazýva sa atopická dermatitída, čiže atopický ekzém. Týmto ochorením trpí skoro každé piate dieťa a môže byť sprevádzané aj rôznymi alergickými chorobami, ako napríklad senná nádcha alebo astmatická bronchitída. Okrem ekzému nastáva u postihnutého aj začervenanie pokožky, koža je suchá a svrbí.

Najčastejšie sa objavuje choroba u kojencov a detí, ojedinele aj u dospelých. Liečba spočíva v dosiahnutí hypoalergénneho prostredia a tiež aplikácií rôznych ošetrovacích krémov. Konkrétnu diagnózu ako aj odporúčania na správnu liečbu však stanoví kožný lekár. Medzi choroby imunitného charakteru, ktoré sa môžu tiež prejaviť ekzémom, patria aj rôzne druhy alergií. Môže ísť napríklad o sennú nádchu alebo astmatické ochorenie a prítomné je vtedy aj svrbenie.

Ekzém na krku
Ekzém sa môže vyskytnúť prakticky kdekoľvek, aj na krku

Svrab aj mrle

Ekzémom sa môže prejavovať aj svrab, čo je kožné infekčné ochorenie spôsobené parazitom zákožky svrabovej, ktorá si robí v koži malé chodbičky, kde kladie vajíčka a tak sa rozširuje po organizme. Ide o prenosné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v priestoroch s nedostatočnou hygienou a lieči sa špeciálnymi masťami zloženými napríklad z rôznych foriem síry, prípadne s obsahom Permethrinu. V kombinácii s touto liečbou je treba dbať aj o zlepšenie hygieny.

Enterobióza, ľudovo nazývaná aj mrle, je parazitická choroba spôsobená hlístami, ktoré sa nachádzajú v tenkom alebo hrubom čreve, pričom ochorenie najčastejšie postihuje deti v predškolskom a školskom veku. Prejavuje sa jednak únavou, ale aj svrbením okolo konečníka, pričom koža je celkovo viac citlivá, svrbí a môžu vzniknúť následkom škrabania sa aj rôzne ekzémy alebo iné kožné defekty. Tie tak sú sekundárnym prejavom choroby.

Pozor aj na alergie

Ekzém ako symptóm nie je infekčne prenosný, ak vznikne na podklade alergie. V princípe ide najčastejšie o inhalačné alergie, potravinové alergie alebo alergie z domácich zvierat. Podľa druhu alergie sa môže vyskytnúť ekzém na nohe, ruke, dlaniach, okolo očí alebo okolo úst - vždy záleží od toho, ktorá časť pokožky prišla do kontaktu s alergénom najviac. Za vznik ekzému môže v tomto prípade vždy prehnaná imunitná reakcia organizmu na vonkajší podnet.

Najčastejšou formou alergie je kontaktná alergia, ktorá sa môže prejaviť tak u dospelých, ako aj u detí. Okrem ekzému dochádza spravidla aj k svrbeniu, ak ide o chronický ekzém, tak môže byť pokožka aj suchá, popraskaná a v krajnom prípade sa môže aj odlupovať. Najčastejšie dochádza k alergii na kovy, napríklad chróm, ale aj na gumu, organické farbivá, umelé hmoty, niektoré druhy rastlín alebo kozmetické prípravky. V tomto prípade je najlepšou liečbou prevencia.

Ekzém u detí
Veľmi častý je ekzém u malých detí

Ekzém u detí

Čo sa týka detí, ekzém postihuje oveľa viac detí ako dospelých. Štatistiky udávajú, že týmto kožným symptómom trpia zhruba len 3 % svetovej populácie, kým u detí do 4 rokov života je to 16 % a u školopovinných detí 12 %. Najčastejšie sa vyskytuje ekzém u dojčiat a batoliat, pričom u 3/4 detí postupne príznaky vymiznú. Najčastejšie sa vyskytujú u nedojčených detí, alebo u detí, ktoré prešli po dojčení na umelú výživu. Samozrejme, nastáva to aj v prípade dôvodov, ktoré sú za ekzémom u dospelých.

Ekzém môže mať 3 formy:

  1. Dojčenská forma - začína medzi 2. a 4. mesiacom života a vyskytuje sa najmä na tvári, trupe a v menšej miere aj na končatinách
  2. Detská forma - táto postihuje deti v predškolskom a školskom veku, pričom postihnuté sú najmä tie miesta na koži, ktoré sa ohýbajú, čiže napríklad krk, zápästie, chrbát ruky
  3. Post-dospievajúca forma - takýto ekzém pokračuje aj v období po poburte a tiež aj v dospelosti a najčastejšie ide o pokračovanie predošlých foriem, pričom najčastejšie sa k nemu pridružia napríklad senná nádcha alebo astma

Liečba ekzému

Ak ide o ekzém vyvolaný nealergickou príčinou, napríklad enterobiózou, kvasinkovou infekciou alebo svrabom, základom je odstrániť vyvolávajúcu príčinu jej liečbou, pričom na ekzém sa obvykle aplikujú rôzne maste a krémy, takže liečba ekzému je v tomto prípade symptomatická. Pokiaľ ide o ekzém vyvolaný alergiou, v tomto prípade je najlepším riešením vyhýbanie sa vyvolávajúcemu alergénu a zároveň sa užívajú aj antihistaminiká a lokálne kortikosteroidy. Aj v tomto prípade sa môžu použiť upokojujúce krémy.

V prípade liečby atopického ekzému sú dôležité aj niektoré režimové opatrenia:

Čo pomáha na ekzémOkrem nich tvoria základ liečby farmakologické prípravky - antihistaminiká, v ťažších prípadoch sa aj pri tejto forme ekzému podávajú pacientovi lokálne kortikoidy. V prípade výskytu nejakých menších poranení na pokožke, defektov na koži alebo ak nastanú narušenia kože vplyvom častého škriabania sa či odlupovania je dôležitá dezinfekcia takéhoto miesta, aby nevznikla sekundárna infekcia. Súčasťou liečby je aj symptomatická liečba pozostávajúca z krémov a mastí.

čo spôsobuje atopický ekzém a ako sa dá liečiť

čo spôsobuje atopický ekzém a ako sa dá liečiť

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Naposledy aktualizované 15.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
JuliaW 03.06.2018 20:54

svrbive cervene supinkate skvrny na krku a stehne

Čo mi pomohlo

pomohla mi kombinacia protopan mliecka a olejceka na sprchovanie

premastit - Evka Matejčíková 12.04.2018 09:55

Svrbiace lupienkovité tmavoružové škvrny v záhyboch na rukách a nohách a už aj v podpazuší a na chrbte.

Čo mi pomohlo

box protopanu a studená-letná sprcha