Ekzém - Ako žiť s atopickým ekzémom? Aké má príčiny, ako vyzerá a lieči sa?

Ekzém - Ako žiť s atopickým ekzémom? Aké má príčiny, ako vyzerá a lieči sa?
Zdroj foto: Getty images

Atopický ekzém je geneticky predurčené zápalové ochorenie. Jeho zvládnutie si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, diétne obmedzenia i iné opatrenia. Len tak ho môžete dostať pod kontrolu.

Zápalové ochorenie kože, ktoré sa v súčasnej dobe vyskytuje čoraz častejšie, je práve atopický ekzém. V posledných rokoch sa pomerne dosť zvyšuje počet ľudí, ktorých postihuje. Hovorí sa mu i atopický dermatitída a trpia ňou najmä kojenci a deti.

Zaujíma vás: Prečo vzniká, aké sú jeho príčiny? 
Ako sa prejavuje a ako vyzerá? 
Aká liečba je potrebná a či pomôžu krémy? 
A to u detí i dospelých... 

Objaviť sa však môže aj u dospelých. Najčastejšie ide o prechoddetskej formy, no vyskytuje sa i ako úplne nové ochorenie. Vtedy je priebeh ochorenia zvyčajne miernejší.

V strednej Európe je výskyt atopickej dermatitídy okolo 10 %. V posledných rokoch počet rapídne stúpa a to najmä vo vyspelých krajinách.

Objavuje sa na základe genetickej predispozície, teda vrodenom sklone, k tejto chorobe. V súčasnosti neexistujú lieky, ktoré by potlačili samotné ochorenie.

Preto sa zvládnutie ťažkostí opiera najmä o prevenciu a určité režimové opatrenia. Pri dodržiavaní určitých zásad a princípov sa jej prejavy dajú dostať pod kontrolu. Pri tom je mimoriadne dôležité i správne poučenie pacienta.

Atopický ekzém je ochorenie, na ktoré vplýva množstvo faktorov. Jeho priebeh má dlhodobý charakter, s opakujúcimi sa fázami zhoršenia a návratu príznakov.

Typickými príznakmi sú tri základné javy:

  • pruritus - svrbenie
  • xeróza - suchá pokožka
  • dermatitída - zápalové ochorenie kože

Ostatné sprievodné príznaky a prejavy sú pomerne variabilné. Závisia najmä od veku či forme ekzému.

Pomenovanie atopický je odvodené od gréckeho slova atopos, čo znamená nezvyčajný, neobvyklý. Názov tak vystihuje rôznorodosť a nezvyčajnosť prejavu ochorenia.

Prečo a ako vzniká atopický ekzém?

Príčina a mechanizmy, ktoré vedú k vzniku tejto choroby sú pomerne zložité. Vplyv má i množstvo faktorov. Hlavnú zásluhu majú gény, ktoré chorobu vyvolávajú. Je to jednak na základe ich vzájomného pôsobenia medzi sebou a pôsobenia vonkajšieho prostredia.

Dôležitým faktorom je i určitá porucha kože, ako bariéry. Jej dôsledkom je zvýšená náchylnosť na rôzne kožné infekcie.

Najčastejšie ide o infekciu spôsobenú baktériou Staphilococcus aureus. Táto baktéria, zvaná i zlatý stafylokok, býva prirodzenou súčasťou slizníc a pokožky, no súčasne môže byť i vyvolávateľom rôznych ochorení. Jeho zdrojom môže byť i samotné dieťa, alebo ktokoľvek v jeho okolí.

Nebezpečná je nákaza vírusom oparu. Môže totiž spôsobiť vážny stav s horúčkou. Deti s atopickým ekzémom by sa nemali dostávať do kontaktu s človekom, ktorý má opar.

Náchylnosť pre infekčné vplyvy baktérii a vírusov je daná najmä poruchou prirodzenej imunity.

Ako sa prejavuje?

Prvým jasným príznakom býva najmä svrbenie.

Pokožka s ekzémom je začervenaná, zhrubnutá, s výraznými kožnými ryhami. Pokožka tváre môže byť často bledšia v porovnaní s ostatnými časťami tela. Tmavšia býva naopak pokožka v oblasti očných viečok a pod očami.

 Pacienti mávajú často suché popraskané pery a celkový sklonsuchej pokožke.

Možno vás zaujme i článok: Aj vás trápia suché lakte? Nerobte si z toho ťažkú hlavu, povieme vám ako na ne

Tri formy atopického ekzému

Poznáme tri formy tejto choroby. Sú to kojenecká, detská a mladistvých a napokon forma vyskytujúca sa u dospelých.

Kojenecká forma

Začína prevažne niekedy medzi 2. – 6. mesiacom života. Typickým miestom ekzému je tvár. Vo vlasatej časti hlavy sa často vyskytuje takzvaná crusta lactea. Sú to biele mastné šupinky pokrývajúce pokožku. Dieťa v dôsledku svrbenia zle spáva a je plačlivé.

Táto forma sa môže okolo druhého roku života vytratiť, alebo plynule prejsť do ďalšej fázy.

Detská forma

Vyskytuje sa vo veku od 3. – 10. rokov. Prelom môže nastať niekedy na začiatku školského veku, alebo v období puberty. Vtedy sa priebeh môže zmierniť, alebo sa prejavy úplne vytratia. Zväčša to býva až 75% prípadov.

Miesta výskytu detskej formy ekzému sú:

  • lakťové jamky
  • kolenné jamky
  • krk
  • zápästie
  • priehlavky
  • prsty na nohách
  • prsty rúk 

Dospelá forma

Môže sa objaviť ako novovzniknuté ochorenie, alebo ako pokračovanie kojeneckej či detskej formy. U dospelých býva atopická pokožka, viac zhrubnutáintenzívnejším svrbením.

Prečítajte si tiež článok: Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa?

Alergická nádcha, astma a súvislosť s atopickým ekzémom

Pri atopickom ekzéme ide o zvýšenú citlivosť nielen kože, ale i slizníc dýchacieho systému. Dráždivé sú najmä pele, roztoče či prach.

Preto sú atopici citlivý na spustenie reakcie v podobe zápalu dutín, prieduškovej astmy, zápalu spojiviek či alergickej nádchy.

Liečba atopického ekzému

Ako sme spomínali, atopický ekzém sprevádza vrodený sklonzápalovej reakcii kože. Tento sklon pretrváva celý život, no pri správnej informovanosti a poučeniu pacienta, sa dá choroba dostať pod kontrolu. Dôležité je pri tom dodržovanie liečebnýchpreventívnych opatrení.

Lokálne ošetrenie a krémovanie pokožky

Základom je pravidelné premazávanie pokožky, vhodným krémom. Uľavíte tým i od nadmerného svrbenia i inému podráždeniu.

Krém je potrebné nanášať v menších vrstvách, no častejšie.  Pri výbere vhodného prípravku sa poraďte s vašim lekárom alebo lekárnikom. Je možné, že ich budete musieť vyskúšať viacero, kým nájdete najvhodnejší práve pre vás.

Prípravok určený pre atopickú pokožku zabezpečí:

  • potrebné premastenie a hydratáciu pokožky
  • obnovuje kožnú bariéru
  • zabraňuje nadmernému vysychaniu
  • chráni pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi.

Kúpeľ a sprchovanie

Kúpeľ i sprcha u atopikov, by mala byť krátka. Nemala by trvať viac ako 10 minút.

Pri sušení netrite uterákom po pokožke. Vhodnejšie je jemne prikladať uterák a vodu z povrchu pokožky tak vysať. Následne je dôležité pokožku premazať, ešte kým je vlhká. Tak si pokožka zachová vlhkosť a predchádza sa jej vysušovaniu.

Pre atopikov je najvhodnejšia kúpeľ, najviac tri krát do týždňa. Ostatné dni sa odporúča iba rýchle sprchovanie.

Počas kúpania používajte oleje pre atopickú pokožku. Vďaka nim sa na celom tele vytvorí obranný film, ktorý ju chráni pred vysušovaním a má premasťujúci efekt.

S rovnakými účinkami pre pokožku s atopickým ekzémom existujú i sprchové šampóny. Pri ich výbere a kúpe vám určite rád pomôže váš lekár alebo lekárnik.

Pre mnohých pacientov mala prínos i alternatívna liečba v podobe prírodných prísad do kúpeľa. Za skúšku stojí napríklad kúpeľ z ovsených vločiek, pšeničných otrúb či kúpeľ v škrobe. Vhodné sú i rôzne bylinky. Odporúča sa najmä repíková kúpeľ.

Kortikosteroidy, antihistaminiká

Liečba kortikosteroidmi sa využíva najmä v akútnej fáze. Majú silné protizápalové účinky a potláčajú negatívne reakcie pokožky, na rôzne škodlivé vplyvy.

Používať by sa však mali iba obmedzene, tak ako určí lekár. Ten rovnako tak rozhoduje i o ostatných liekoch pri atopickom ekzéme, ktoré sú iba na predpis. 

Obklady a pasty

Vo fáze zhoršenia ekzému, kedy dochádza až k mokvaniu pokožky, sa môžu využiť i rôzne obklady, na to určené. Tie majú upokojujúciprotizápalový účinok.

Vhodné sú i obklady zo silného čierneho čaju, alebo repíka lekárskeho.

Obklady treba prikladať teplé, nikdy nie horúce. Na pokožke sa nechávajú približne 10 minút a opakovať sa môžu 3 krát denne. Obklad neobväzujte, ani neprekladajte nepriedušnou fóliou.

Existujú i pasty, ako napríklad zinková, tanínová a endiaronová. Tie dopomáhajú k lokálnemu dohojeniu. Nanášať sa musia opatrne a v malom množstve. Pred aplikáciou je vhodné postihnuté miesto najskôr premazať krémom a až následne aplikovať pastu. Tieto pasty majú totiž vlastnosť pokožku vysušovať.

Fototerapia

Liečba svetlom je ďalšou formou, ktorá sa využíva u pacientov s atopickým ekzémom, vo veku nad šesť rokov. Prináša najmä úľavu od svrbenia.

Ideálny je liečebný pobyt pri mori, ale i vo vysokohorských oblastiach. Tieto pobyty prinášajú zmiernenie príznakov.

Vyhnúť sa však treba nadmernému ožarovaniu, počas silného poludňajšieho slnka.

Prečítajte si tiež články s tematikou o slnku a zdravom opaľovaní:

Kúpeľný pobyt má komplexné účinky. Priaznivo vplýva najmä:

  • ultrafialové žiarenie
  • termálna voda
  • morská voda
  • relax a oddych
  • menej vdychovaných alergénov

Ožarovanie v soláriách nie je vhodné a pri atopickom ekzéme sa mu radšej vyhnite. Rovnako tak je nevhodné tráviť čas v chlórovanom bazéne.

Existuje prevencia pred atopickým ekzémom?

Hlavným faktorom, ktorý vplýva na toto ochorenie je genetická predispozícia. Ide teda o vrodený sklon, ktorý nie je možné ovplyvniť.

Existujú však určité opatrenia, vďaka ktorým je možné ochorenie zmierniť, alebo oddialiť jej vzplanutie. Prevencia sa týka najmä prvých mesiacoch života dieťaťa.

Ak ekzémom, alebo určitou alergiou trpia rodičia, riziko vzniku ekzému u dieťaťa je pomerne vysoké.

V rámci opatrení sa odporúča:

  • čo najdlhšie kojenie
  • vyhýbanie sa cudzorodým bielkovinám v strave
  • zamedzenie kontaktu s alergénmi

Minimalizujte teda kontakt s domácim prachom, fajčiarskym dymom, roztočmi i kontakt s domácimi zvieratami.

V dome je nutné čo najviac minimalizovať prašnosť. Preto sa vyhnite kobercom, závesom, záclonám či čalúnenému nábytku. Pravidelne vetrajtevlhkosť vzduchu udržujte okolo 40 – 50%.

Oblečenie preferujte z príjemných bavlnených materiálov. Vyhnite sa tesnému odevu i inak dráždivým vplyvom oblečenia na pokožku. Prádlo nechajte po vypraní dôkladne vyžmýkať a nepoužívajte aviváž.

Plné kojenie znižuje riziko prejavu atopického ekzému, poprípade odďaľuje na neskoršiu dobu. Veľmi dôležité je teda kojenie prvých šesť mesiacov.

Pokiaľ matka nemôže kojiť z akýchkoľvek dôvodov, je vhodné miesto materského mlieka podávať mlieko hypoalergénne.

K zlepšeniu stavu výrazne prispieva i spolupráca medzi lekármi a pacientom. Psychika a duševný stav ovplyvňuje priebeh rôznych chorôb. Preto najmä u detských pacientov s atopickým ekzémom je dôležitý citlivý prístup zo strany rodičov i blízkeho okolia.

Atopický ekzém a strava

Nielen u malých kojencov má potrava veľký vplyv na prejav atopického ekzému. I v staršom veku vplýva strava na priebeh ochorenia.

Pre dieťa v kojeneckom veku sú potravinové alergény, tými najvýznamnejšími alergénmi vonkajšieho prostredia.

Alergény nevhodné pre deti - tabuľka

Nevhodné alergény u detí do 1. roka alergény nevhodné i po 1. roku života
kravské mlieko kakao, čokoláda
vaječný bielok  orechy, mandle 
pšeničná múka  mak
arašidy  rajčiny, papriky
sója    citrusy
plesnivé syry
korenie, horčica, kečup

Potravinové alergie sa vo veľkej miere po tretom roku života dieťaťa zvyčajne vytrácajú. Neskôr už diétne obmedzenia vo vzťahu k atopickému ekzému nie sú tak významné.

čo spôsobuje atopický ekzém a ako sa dá liečiť

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • dermatologiepropraxi.cz - Atopický ekzém - teória i praktické rady
  • solen.cz - Současné možnosti léčby atopického ekzému, MUDr. Štěpánka Čapková, Dermatologické oddělení pro děti, FN Motol, Praha
  • solen.sk - Čo by mal vedieť každý lekár o atopickej dermatitíde
  • nationaleczema.org - Eczema Causes and Triggers
  • mayoclinic.org - Atopic dermatitis (eczema)
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané