späť na zoznam príznakov

Zmeny správania

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zmeny správania patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: poruchy správania
V obsahu nájdete:


Zmeny správania sa najčastejšie pozorujú dlhodobo a ide o proces, ktorý postupuje pomaly. V niektorých prípadoch možno pozorovať tieto zmeny na podklade rôznych chorobných a patologických príčin, najmä čo sa týka psychiatrických a duševných ochorení, ale na poruchy správania môžu niekedy vyplynúť aj prirodzene na základe vonkajších podnetov, kedy je človek vystavený napríklad stresovým situáciám, tiesni alebo iným faktorom, ktoré ho ovplyvňujú.

Niekedy však môže prísť k patologickej zmene správania aj veľmi rýchlo a akútne, pričom obvykle sa najčastejšie takáto zmena prejavuje vo vzťahu a interakcii k okoliu alebo záujmu o nejakú aktivitu. Človek postihnutý poruchami správania obvykle totiž javí menší záujem jednak o okolie a iných ľudí a tiež o rôzne kreatívne aktivity. Niekedy sú takéto poruchy len sprievodným znakom vážnych neurologických ochorení, ale môžu byť príznakom aj sami o sebe.

Zmeny správania sú typické najmä pre psychiatrické ochorenia, napríklad pre schizofréniu. Ide o endogenný typ psychózy, ktorý je charakterizovaný rozpadom osobnosti a postihuje najmä emocionálnu časť osobnosti človeka. Dochádza k poruchám citov, jednania, myslenia a navonok sa môže osobnosť človeka zdať ako rozpolená. Typické sú zmeny správania aj halucinácie, neschopnosť racionálneho uvažovania a tiež poruchy nálady. Najčastejšie sa ochorenie prejavuje už v puberte.

Medzi závažné psychiatrické ochorenia, pre ktoré sú typické zmeny správania, patrí aj mániodepresívna psychóza. Ide o ochorenie charakteristické periodickými zmenami nálady, vitality ale aj celkového fungovania, kedy dochádza k fázam manickým, depresívnym aj zmiešaným, ktoré sa pravidelne striedajú. Liečba je hlavne medikamentózna a musí začať včas, pretože v opačnom prípade hrozí prechod choroby do chronickej a ťažko liečiteľnej formy.

Poruchy správania sú typické aj pre demenciu, čo je duševné ochorenie, ktoré vzniká obvykle v priebehu života a najčastejšie postihuje ľudí vo vysokom veku. Človek trpí poruchami najmä kognitívnych funkcií, napríklad poruchami pamäte, intelektu, neschopnosťou racionálneho uvažovania a môže  byť aj dezorientovaný. Strata súdnosti a logického uvažovania sú tiež veľmi časté, pričom demencia ako taká je spojená aj s inými ochoreniami nervového typu.

Typicke ide napríklad o Alzheimerovu chorobu, pre ktorú sú tiež charakteristické zmeny správania. Ide o závažne neurologické ochorenie mozgu, ktoré tiež postihuje najmä ľudí vo vysokom veku, pričom dochádza k strate mozgovej hmoty a úbytku buniek. Človek trpí aj poruchami pamäte, zmätenosťou, zmenami správania a tiež zmenami osobnosti ako takej, keďže správanie sa v tomto prípade odvíja od osobnosti. Ochorenie ako také je zatiaľ úplne nevyliečiteľné.

Viaceré infekčné a pohlavne prenosné choroby môžu tiež so sebou priniesť poruchy správania. Napríklad syfilis, čo je pohlavne prenosné infekčné ochorenie, môže v prípade infekcie centrálneho nervového systému spôsobiť niektoré psychiatrické symptómy a zmeny v správaní človeka, ale rôzne neuropsychiatrické poruchy sú typické aj pre AIDS. Nastávajú v prípade komplikovaného priebehu ochorenia a dochádza aj k poruchám spánku či vedomia.

Niektoré systémové ochorenia, ktoré môžu tiež napadnúť mozog alebo centrálnu nervovú sústavu, sa tiež prejavujú zmenami správania. Zmeny a poruchy správania ale môžu mať aj fyziologické príčiny, napríklad pri zápale pankreasu v dôsledku celkových zmien v organizme, ale tiež aj pri rôznych iných ochoreniach, najmä traumatického charakteru. V tomto prípade sú zmeny správania plne pochopiteľné a závislé na primárnej príčine choroby.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Máte doma žiaka? Pomôžte mu zvládnuť stres i tlak vyvíjaný školou Máte doma žiaka? Pomôžte mu zvládnuť stres i tlak vyvíjaný školou

V dnešnej dobe sa čoraz viac diskutuje o tom, či nie je na deti vyvíjaný neprimeraný tlak a vysoké nároky. Ako podporiť dieťa vo vzdelávaní a efektívne využiť jeho potenciál, aby to...

Poruchy autistického spektra v kocke Poruchy autistického spektra v kocke

Verejný záujem o poruchy autistického spektra v posledných rokoch stále narastá. Pravdepodobne preto, že boli až donedávna považované za čudáctvo, no výskumy potvrdili dysfunkciu...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.