späť na zoznam príznakov

Svrbenie pošvy: Len pre zápal či tiež pre iné príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Svrbenie pošvy: Len pre zápal či tiež pre iné príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Nepríjemným príznakom pre ženu je práve svrbenie pošvy alebo jej okolia. Častokrát je znakom nezávažného ochorenia, infekcie. Alebo len zlým pomerom telu vlastných baktérií. Za ten môžu aj hormonálne zmeny. Samozrejme, gynekologické vyšetrenie je dôležité. Za svrbením môžu byť aj závažnejšie ochorenia.


Svrbenie v pošve môže byť príznakom infekcie, zápalového ochorenia priamo v pošve alebo jej okolí. Niekedy dokonca ide o príznak kožnej infekcie alebo inej choroby.

Za svrbením v intímnej partii nemusí byť nevyhnutne iba zápalové, či iné ochorenie. Vyskytnú sa situácie, kedy je následkom banálna príčina.

Potrebné je tento symptóm nepodceňovať, a to hlavne ak sa okrem svrbenia vyskytujú aj iné príznaky. A to priamo na pošve alebo v jej okolitom prostredí.

Rovnako ak človek spozoruje určité fyziologické zmeny a zhoršenie zdravotného stavu aj v iných častiach organizmu. Nakoľko práve to môže upozorniť na závažnosť ochorenia.

Zápal ako príčina svrbenia

ženu bolí oblasť genítálií svrbenie pošvy, zápal pošvy, bolesť v oblasti a v podbruší
Okrem svrbenia sa vyskytuje aj nepríjemná bolesť. Foto: Thinkstock photos

Ako najčastejšia príčina svrbenia v pošve sa ráta zápal. Infekčná príčina je rozmanitá. Medzi hlavných vyvolávateľov ťažkostí patria vírusy, baktérie, kvasinky.

Vírusová príčina v podobe herpes genitalis (genitálny herpes), kedy sa okrem svrbenia pridružia aj kožné prejavy. Je nebezpečný hlavne počas tehotenstva. A radí sa medzi pohlavne prenosné ochorenia.

Inou vírusovou infekciou sú genitáne bradavice, nájsť sa dajú aj pod odborným názvom Condylomata accuminata. Spôsobuje ich HPV, čo je vlastne ľudský papilmavírus.

Bakteriálne infekcie spôsobuje najčastejšie streptokok, stafylokok, ale aj E. coli, enterokoky, chlamydia trachomatis, neisseria gonorrhoeae. Typicky sa vyskytuje aj problém s močením. 

Zápal vlasových lôžok teda folikulitída, sa prejavuje začervenaním, citlivou kožou, svrbením v rozkroku a aj opuchom. Ak sa zápal rozšíri aj na hlbšie vrstvy môže vzniknúť flegmóna až abces.

Zápal Bartholiniho žľazy vzniká ako upchatie jej vývodu. Rizikom je vznik abcesu. Objavuje sa bolesť pri chôdzi, svrbenie, horúčka, opuch v oblasti. Príkladom je aj infekcia mykoplazmou. Najčastejšie dochádza k jej prenosu práve sexuálnym stykom.

Veľmi často sa svrbenie pošvy ale aj svrbenie okolitej kože môže vyskytovať pri mykóze. Častá je kožná kandidóza, ktorá sa prejavuje najmä v oblasti s vyššou vlhkosťou a nedostatočným prísunom vzduchu, čiže aj na genitáliach.

Prečítajte si tiež: Článok o plesniach na prstoch a nechtoch.

Koža môže mať v tomto prípade aj červenšie sfarbenie, svrbenie je pomerne intenzívne a môže byť prítomný aj výtok z pošvy.

Typické je svrbenie pošvy pre kvasinkovú infekciu pošvy. Táto choroba je mimoriadne rozšírená a raz za život postihne až tri zo štyroch žien. Jej príznaky sú u žien oveľa vážnejšie a nepríjemnejšie než u mužov.

Infekciu spôsobuje kvasinka známa ako Candida albicans. Okrem svrbenia v pošve, čo je najtypickejší symptóm, možno pozorovať aj biely pošvový výtok a pálenie v pošve.

Infekcie sa môžu rozšíriť až na maternicu, najdôležitejší pohlavný orgán u žien. Postihuje rôzne časti maternice, aj hrdlo maternice. Od sliznice tela maternice, až po jej svalovinu. Veľa žien pociťuje svrbenie pošvy, medzi pyskami ohanbia.

Charakteristickou je aj bolesť v podbrušku, pri močení a tiež krvácanie aj mimo bežný menštruačný cyklus. Častokrát sa ako komplikácia objavuje aj hnisavý a páchnuci výtok z pošvy.

Pohlavne prenosné ochorenia

muž so ženou v posteli v milostnej polohe
Časté striedanie sexuálnych partnerov je vysokým rizikom prenosu pohlavných ochorení. Foto: Thinkstock photos

Veľmi častou príčinou sú práve pohlavne prenosné ochorenia. Na šírení mykoplazmy má sexuálny styk až 75% podiel. Rovnako je to aj v prípade kvapakvy.

Tú spôsobuje už spomínaná baktéria neisseria gonorrhoeae. Zaujímavé je, že sa nevyskytuje vo voľnej prírode. Gonokok je veľmi citlivý na vonkajšie prostredie. Jej zdrojom sú iba ľudia.

Medzi pohlavne prenosné ochorenia patrí aj chlamýdiová infekcia. Spôsobuje ju Chlamydia trachomatis. Môže spôsobovať zápaly očných spojiviek a aj oslepnutie.

Svrbenie je prítomné v tomto prípade nielen v pošve, ale aj v močovej trubici. Veľa žien pociťuje aj pálenie a bolesti podbrušia. Väčšinou je liečba rýchla a prebieha pomocou antibiotík.

Pri svrbení pošvy a konečníku treby myslieť na ďalšie pohlavne prenosné ochorenia. Ako je už spomínaný herpes genitalis, ale aj genitálne bradavice.

Iným pôvodcom ťažkostí môže byť syfilis. Toto pohlavne prenosné ochorenie je typycké vznikom vredu. Jeho včasná liečba zabráni neskorým komplikáciám. Najhoršou je poškodenie mozgu a smrť.

Vred vzniká aj pri tuberkulóznom zápale. Vredovo sa prejavuje aj Lymphogranuloma venereum. Jej pôvodocom je chlamýda. Toto ochorenie je rozšírené hlavne v Ázii, Afrike a v južnej Amerike.

Dôležité je myslieť na tieto ochorenia a sa vyskytne svrbenie po pohlavnom styku. A to v prípade, ak bol nechránený alebo s neznámim partnerom.

Téme sa venuje aj magazínový článok o hrozbe striedania sexuálnych partnerov.

Svrbenie môže spôsobiť aj parazitárne ochorenie a tým je napríklad svrab. Iným typom je voš ohanbia, známa pod názvom filcky. Za oboma je intímny styk alebo nedostatočne vyčistená posteľná bielizeň.

Popri zápale močového ústrojenstva

U žien je časté, že sa zápal pohlavného ústrojenstva združuje aj so zápalom močovej trubice a močového mechúra. Je to dôsledok anatomického umiestnenia močového vývodu.

Viaceré zápalové ochorenia sa môžu tiež prejavovať svrbením, napríklad zápal močových ciest. Tu je v prípade žien typické svrbenie v močovej trubici, ale ak sa prenesie aj svrbenie pri pošve, alebo svrbene v pošve.

Dôležité je aby bola infekcia v tejto oblasti včasne preliečená. Hrozí postupu infekcie do pošvy, maternice, do vajcovodov a brušnej dutiny a panvy. Sprevádzať ho môže aj jej vzostup do močového mechúra a obličiek.

Tieto vážne komplikácie ohrozujú zdravie a aj život ženy. Okrem poruchy funkcie obliečiek, môže prísť k poruche pohlavného a reprodukčného ústrojenstva ženy. Časté a opakujúce infekcie vedú k neplodnosti.

Nádor

V nízkom zastúpení sa môže vyskytnúť aj nádorové ochorenie. A to hlavne rakovina pošvy a vulvy. Pri oboch môže byť prítomné svrbenie v pošve alebo pri pošve. Najčastejšie sa vyskytujú vo vysokom veku.

Ochorenia mimo intímne partie 

Okrem infekcie a pohlavne prenosných ochorení je treba myslieť aj na iné ochorenie. Hlavným zástupcom je cukrovka. Práve diabetes mellitus sa vyznačuje komplikáciami naprieč celým organizmom.

Medzi jednu patria aj časté infekcie. Príkladom sú aj infekcie kože v oblasti pohlavného ústrojenstva ženy a tým vzniknuté svrbenie. Okrem infekcie cukrovka poškodzuje aj nervové zakončenia, čo môže mať tak isto súvis.

Okrem cukrovky sa na svrbení môže podieľať aj crohnová choroba. Psoriáza môže byť taktiež ukrytá za svrbením. Niekedy je následkom psychických problémov. Vyskytuje sa hlavne svrbenie v pošvy bez výtoku.

Inou príčinou môže byť oslabená imunita. Okrem iných príčin je treba myslieť aj na pohlavne prenosné ochorenie AIDS. V každom prípade je dôležité vyšetrenie. Pri zistení spolupracujú praktický lekár a gynekológ, ale aj imunológ.

Iné príčiny svrbenia pošvy

žena v bielych šatách sa drží za rozkrok, bolí ju podbrušie a svrbí ntímna oblasť
Príčinou svrbenia môže byť aj oslabená vlastná mikroflóra. Foto: Thinkstock photos

Svrbenie pošvy sa vyskytuje aj po užívaní liekov. Časté je svrbenie v pošve po antibiotikách (ATB) a pri užívaní kortikosteroidov. Lieky ako antibiotiká majú za následok narušenie vlastnej mikrobiálnej flóry, ktorá má ochrannú úlohu.

Pri narušení vlastnej ochrany sa do popredia a k sile dostávajú cudzorodé baktérie, kvasinky a vírusy a patogénne kmene laktobacilov. Vhodná je preto včasná podpora probiotikami.

K narušeniu vlastnej mikrobiálnej kultúry dochádza aj častou hygienou. Pri intímnej hygiene je dôležité myslieť aj na použitie správnych prostriedkov určených na intímnu hygienu a hlavne čistej vody.

V lete dochádza k častým infekciám aj po kúpaní v bazéne, prírodnej nádrži, rybníku alebo jazere. Opakom je príklad zníženého pitného režimu. Svrbenie v intímnej oblasti môže mať za následok aj holenie danej partie.

Prečítajte si: Čo spôsobí zápal maternice.

Inou príčinou je aj alergia. Pri zmene hygienických potrieb, pracieho prostriedku ale aj pri kúpe spodnej bielizne. Rovnako je to aj s používaním nevzdušnej spodnej bielizne, ktorá je vyrobená z umelých vlákien.

Tango nohavičky spôsobujú prenos baktérií z konečníka na oblasť genitálií. Rizikom je aj análny styk. Prienik do konečníka a následne vaginálny styk zabezpečí prenos mikrobiálnej flóry z tráviaceho traktu do pošvy.

Inkontinencia moču má za následok dráždenie kože a okolitého priestoru v oblasti pošvy a spôsobuje svrbenie danej partie. Treba myslieť na možné komplikácie a časté zápaly kože a s nimi spojené infekcie močového a pohlavného ústrojenstva.

Jednou príčinou sú aj hormonálne zmeny a to hlavne počas menopauzy. Príklad je aj svrbenie v pošve pred menštruáciou. Tak isto dochádza k hormonálnym zmenám. A tie sa môžu takto prejavovať.

Svrbenie v pošve počas tehotenstva

Aj tehotenstvo sa vyznačuje tým, že v organizme dochádza k množstvu zmien. Jedným je aj zmena pH vo vagíne. Čo môže byť zdrojom premnoženia baktérií, ktoré sa tu vyskytujú prirodzene.

Následkom tohoto premnoženia vzniká svrbenie, ale aj výtok. Svrbenie v pošve a výtok môžu značiť premnožené baktérie, ak je výtok sivobielej farby. V prípade ak je výtok žltobiely, pravdepodbone ide o kvasinkovú infekciu.

Možno brať svrbenie v pošve ako príznak tehotenstva? Ak nemáte k dispozícii žiadne iné babské rady, tak aj áno. Na základe spomínaných hormonálnych zmein, dochádza k nemu aj v tehotenstve.

Čítajte tiež: Magazínový článok Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor.

Objektívny výsledok vám poskytne tehotenský test. Ale jednoznačne objektívny výsledok či tehotná ste alebo nie poskytne gynekológ

Počas tehotenstva sú tieto zápaly časté. Avšak potrebné je gynekologické vyšetrenie. Nakoľko sa nemusí jednať iba o túto príčinu. A zanedbanie by mohlo mať negatívny vplyv na tehotnú a rovnako aj na plod.

Je vhodná domáca liečba svrbenia pošvy?

Záleží hlavne na príčine svrbenia. Ak je jeho príčina nevýznamná alebo menej závažná, tak áno. Ale pozor! V prípade nedostatočnej liečby je riziko vzniku komplikácií. Preto je pri pretrvávaní ťažkostí a hlavne pri výskyte sprievodných príznakov vhodné odborné vyšetrenie.

Infografika znázorňuje formu liečby svrbenia a to ako pristupovať k prevencii
Pri menej závažných príčinách je vhodná aj domáca liečba, ale dôležité je vyšetrenie a ešte viac prevencia

 Okrem svrbenia môžu byť prítomné varovné príznaky:

 • bolesť v pošve
 • bolesť v podbruší
 • bolesť pri močení (pálenie, rezanie)
 • sfarbenie výtoku (žlté, zelené, hnedé, biele)
 • zápach výtoku
 • zvýšená telesná teplota, horúčka
 • krvácanie z pošvy
 • krv v moči
 • bolestivý pohlavný styk, ale aj bolesť po ňom
 • začervenanie sliznice a kože
 • opuch v danej oblasti
 • vyrážky, kožné zmeny

Svrbenie v pošve u detí

mladé dievča sedí na hojdačke, má neutrálny pohľad, modré oči
U mladých dievčat je potrebné skoré vyšetrenie. Foto: Thinkstock photos

Aj v detskom obodbí sú prítomné zápaly pošvy a vulvy. V malom zastúpení sa vyskytujú už u novorodencov. Hlavný zástup predstavujú bakteriálne infekcie a to do obdobia puberty.

Pozor treba dávať na pravidelnú výmenu plienok. Pre dráždenie pokožky a genitálií vlhkom. Čo praje aj množeniu mikroorganizmov.

Po hormonálnej aktivácii sa vyskytujú aj infekcie plesňového pôvodu a parazit menom trichomonáza. Kedy sa na svrbenie v pošve môžu sťažovať mladé dievčatá.

Rovnako ako v dospelosti je treba myslieť na cukrovku alebo crohnovu chorobu, či psoriázu. Rovnako aj svrbenie pošvy a jej okolia po antibiotikách.

V niektorých prípadoch je svrbenie komplikáciou šarlachu, angíny, zápalu pľúc. Najčastejšie však pri zápaloch močových ciest. Poznáte mrle? Aj pri ich výskyte sa objavuje svrbenie.

Informačné video

Informačné video

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 3 skúsenosti užívateľov s Svrbením pošvy

Svrbenie pošvy: Len pre zápal či tiež pre iné príčiny? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: Pruritus pošvy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má? 16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má?

V 16. týždni tehotenstva ste takmer v polovici cesty, zvanej tehotenstvo. Čakajú vás ďalšie vyšetrenia. Nastať môžu i určité ťažkosti, spôsobené tehotenstvom. Ktoré sú to?

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
ivona44 29.06.2020 14:06

mykozy sa u mna opakovali a bolo to peklo, v lete ani nehovorim, zo zufalstva som vyskusala wobenzym a hura, mam pokoj, takze urcite odporucam

Nebezpecna samoliecba - Pavol 12.11.2018 10:42

Nejdem sa delit so skusenostou, ale skor dorazne upozornit, aby zeny nebrali niekolkodnove svrbenie intimnych partii na lahku vahu. Ono ani nevidete ako a niekde na verejnych zachodoch chytite po bezdomovkyni bakteriu, ktorej sa sama len tak s mastickou nezbavite.. Vzdy je NEVYHNUTNE vysetrenie lekara, ktory presne zisti, akej povahy svrbenie je a co na to predpisat.. Lebo inak mozete len tipovat a dufat, ze sa to strati, ale po tyzdni moze byt bakteria rozsirena po kolena a nakazena cela rodina.. Pridavam clanok len pre vseobecny rozhlad, ale ak citite svrbenie viac, ako 3 dni, urcite sa neusilujte pomahat si sama a zajdite na gyndu... Clanok tu - https://vimax.sk/svrbenie-pohlavnych-organov-u-zien/

Čo mi pomohlo

Jednoznacne gynekologicke vysetrenie, ktore presne zisti pricinu svrbenia. Vlastna snaha o zmiernenie sa neoplaca - vy neviete, co stoji za svrbenim.. Clanok o tom tu https://vimax.sk/svrbenie-pohlavnych-organov-u-zien/

Palenie po pohlavnom styku - Veve 04.05.2018 11:56

pálenie po pohlavnom styku, svrbenie

Čo mi pomohlo

Mne zaúčinkovali probiotiká. Užívam ich už asi pol roka, každý večer pred spaním jednu a po pohlavnom styku aj druhú.Nemusím už používať žiadne mydlá na intímnu hygienu, ani žiadne vaginálne tabletky a podobne...