späť na zoznam článkov

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?
Zdroj foto: Getty images

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?


19. týždeň tehotenstva patrí do piateho mesiaca. Trvajú pohyby dieťaťa, no nie je nič výnimočné ak ich ešte necítite. Je to veľmi individuálne, rovnako ako priberanie či veľkosť bruška. Záleží to od viacerých faktorov.

Ak by ste absolvovali ultrazvuk, uvidíte ako sa vaše dieťatko veselo vrtí, či naťahuje ručičky. 

Okamih, keď prvý krát ucítite pohyb bábätka, môže prísť kedykoľvek až do 22. týždňa.

Ak však máte pochybnosti, neváhajte sa poradiť s vaším lekárom.

A čo pohlavie? Pravdepodobne vás lekár už len utvrdzuje v tom, či nosíte pod srdcom dievčatko alebo chlapčeka. Pokiaľ sa to teda chcete dozvedieť. Mnohí rodičia sa nechávajú prekvapiť až do poslednej chvíle.

Trápia vás nepríjemné pocity alebo bolesti podbruška? Počas tehotenstva je to pomerne časté.

Prečítajte si článok: Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Ako sa má dieťa v 19. týždni tehotenstva?

Veľkosť plodu je približne 15 centimetrov a 240 gramov.

Hoci vaše dieťa asi až 20 hodín spí, i tak má dostatok energie. To vám začne čoskoro aj dávať poriadne na vedomie. Má totiž vlastný biorytmus, preto vás môže prekvapiť i počas hlbokej noci.

Na jeho pokožke sa začína tvoriť povlak zvaný vernix caseosa - mázok. Je to voskovitá  biela vrstva mazu, ktorá chráni pokožku pred nepretržitým pôsobením plodovej vody. Vďaka tomu, že je tento maz klzký, uľahčuje i samotný pôrod. Má tiež antibakteriálny účinok. 

Názov vernix caseosa má latinský pôvod. Táto ochranná vrstva je akási biela mastná hmota, pripomínajúca syr. Vernix doslova znamená lak a caseosa syr.

Vernix caseosa sa skladá s lanuga – jemných prvých vláskov, oleja zo žliaz a odumretých buniek pokožky.

Jeho funkciou je chrániť pokožku dieťaťa, pred dlhodobým vplyvom plodovej vody. Keby dieťa nemalo túto ochrannú vrstvu, vyzerala by jeho pokožka podráždená, pokrčenározmočená.

Mázok sa s blížiacim sa pôrodom postupne vylučuje. Predčasne narodené deti ho mávajú ešte vo väčšom množstve. Neznamená to však žiadne riziko a nejedná sa o žiadnu vadu.  

Mamička v 19. týždni

Tehotenstvo je obdobie plné prekvapení a nových pocitov. V 19. týždni tehotenstva si už možno viete poradiť s nevoľnosťou či bolesťou nôh. S postupujúcim tehotenstvom však ľahko prichádzajú napríklad i ťažkosti so zaspávaním a spánkom.

Prečítajte si tiež naše články o rôznych iných ťažkostiach v tehotenstve:

Tehotenstvo a spánok

Začali ste mať problém so zaspávaním či spánkom? Niet sa čo čudovať. Vaše telo sa mení. Polohy, ktoré vám pred tým vyhovovali, vám možno teraz neprinášajú úľavu ani relax.

K tomu prispievajú samozrejme i hormóny, či psychické rozpoloženie a obavy z očakávania na dieťa.

Skúste siahnuť po aromaterapii. Rôzne vonné sviečky či olejčeky môžu dopomôcť k lepšiemu uvoľneniu.

Pri spaní, vám poloha s podloženou hornou častou tela zmierni problém s pálením záhy.

Pri polohe na boku vám môžu byť užitočné vankúše, podložené medzi kolenami či pod rukou.

Tehotná žena pohodlne spí s vypodloženým vankúšom medzi nohami
Výbornou pomôckou je kojaci vankúš, ktorý už čoskoro využijete i pre svoje bábätko. Zdroj foto: Getty images

K problémom so spánkom prispievajú určite i sny. Niekto tvrdí, že sen je predzvesť budúcnosti, iní že to je len nezmyselný výplod našej fantázie.

Pravdou však ostáva, že tehotenské sny sú jedny z tých najpodivnejších.

Odborníci sa domnievajú, že ide o akýsi výsledok nových duševných procesov, nepoznaného očakávania i vyrovnávaním sa s budúcou rolou rodiča. Svoj obrovský podiel na tom má i hladina hormónov u budúcej mamičky.

Je dôležité, aby ste sa nenechali ovládnuť zlým pocitom z nepríjemného sna. Stresový hormón – kortizol, ktorý sa vyplavuje, vám počas tehotenstva neprospieva.

Možno vaše sny pramenia s určitej neistoty či strachu. Skúste sa niekomu zdôveriť s vašimi pocitmi. Podeľte sa s niekým so svojimi obavami a vyrozprávajte sa z nich.

Nie je nič nezvyčajné, ani neprirodzené ak má budúca mamička určité obavy. Najmä prvorodičky môžu byť pod veľkým tlakom.

Kŕče v nohách

V tehotenstve sa často objavujú kŕče v stehnách i lýtkach. Najmä niekedy počas druhého a tretieho trimestra, vás tieto ťažkosti môžu nepríjemne prekvapiť najmä v noci.

Ide o náhle, mimovôlové a bolestivé stiahnutie svalu bez zjavnej príčiny.

Počas tehotenstva môžu byť takéto kŕče dôsledkom samotného zaťaženia dolných končatín v súvislosti s tehotenstvom, ale i výsledok nedostatku minerálov.

Medzi možné príčiny kŕčov v nohách v tehotenstve patrí:

 • nedostatok minerálov
 • nedostatok vitamínov
 • fyzická únava a vyčerpanie
 • dehydratácia
 • žilová nedostatočnosť

Možno vás zaujme i článok: Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Jednou z možností ako predísť týmto nepríjemným a bolestivým situáciám, je úprava stravy. Jedálniček tehotnej ženy by mal obsahovať dostatok minerálov, vitamínov, vlákniny i tekutín.

V tehotenstve sú nároky na výživu vyššie. Napríklad magnézium – horčík, by sa mal v tehotenstve užívať asi o 15 až 20 % viac ako je odporúčaná denná dávka dospelého človeka.

Prečítajte si tiež zaujímavý článok: Aké účinky má magnéziu  na človeka, Kedy je potrebné a kedy škodlivé?

Dobrou prevenciou i riešením kŕčov v nohách je i pravidelné cvičeniepohyb. Samozrejme každá aktivita musí byť primeraná a pre tehotenstvo bezpečná.

Po náročnom dni si doprajte masáž nôh, ktorá podporí prúdenie krvi v končatinách a prinesie im úľavu.

Cvičenie v tehotenstve

Primeraný pohyb a cvičenie je v tehotenstve prirodzenéprospešné. Má tiež vplyv na prevenciu pred rôznymi úzkostnými stavmi, stresu či depresie.

Nedostatok pohybu, nielen počas tehotenstva prispieva k poruchám obehového systému, látkovej výmeny, tráviacimi ťažkosťami i úbytkom svalovej hmoty a vzniku nadváhy.

Prečítajte si tiež článok: Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje?

Aká pohybová aktivita či šport je v tehotenstve bezpečný. Kedy môže pohyb znamenať riziko?

Ak nepatríte do skupiny rizikového tehotenstva a vaše tehotenstvo prebieha v poriadku, tak vám nič nebráni vykonávať šport či inú pohybovú aktivitu. Samozrejme, záleží na stupni tehotenstva i druhu pohybovej aktivity.

V poslednom trimestri vás bude vaše rastúce bruško výrazne obmedzovať. Vplyv to  bude mať na dýchanie, postavenie chrbtice a zníženú pohyblivosť.

Pre priaznivý vplyv cvičenia na psychiku sa pohyb odporúča i tehotným ženám, ktoré pred tehotenstvom necvičili, alebo sú obézne.

Pozor však na chudnutie, alebo neprimerané zvyšovanie kondície. To môže ohroziť tehotenstvo i dieťa.

Je dôležité, aby bol v tehotenstve pohyb príjemný a nespôsoboval žiadne ťažkosti. Má byť formou relaxu a zdrojom radosti.

Pozitívny vplyv primeraného pohybu v tehotenstve:

 • zlepšuje psychiku
 • udržuje svalovú silu
 • udržuje primeranú hmotnosť
 • je prevenciou voči rôznym tehotenským bolestiam, zápche, opuchom nôh
 • zlepšuje spánok
 • pripravuje telo na pôrod
 • pomáha udržiavať normálny krvný tlak
 • pomáha lepšie sa vysporiadať s tehotenstvom i návratom do pôvodnej formy

Pozor však na preťaženie! Každá žena má svoje limity a na záťaž reaguje inak. Neprimeraný pohyb a preťaženie môže so sebou niesť určité riziko.

Medzi najvhodnejšiunajobľúbenejšiu pohybovú aktivitu u tehotných patrí chôdza. Je vhodná i pre ženy, ktoré sa pred tehotenstvom nevenovali žiadnemu športu.

Tehotná žena na prechádzke parkom.
Prechádzky na čerstvom vzduchu zlepšujú imunitu a zvyšujú odolnosť organizmu. Zdroj foto: Getty images

Veľmi obľúbené je i plávanie. Pre ženy je vhodné v akejkoľvek fáze tehotenstva. Vďaka vody, ktorá nadnáša, sa budúca mamička ľahšie uvoľní, upokojí svoju myseľ a zrelaxuje.

Pozor však na znečistenú vodupreplnené plavárne.

Možno vás zaujme i článok: Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách. Prináša zdravotné riziká?

Joga má pozitívny vplyv na držanie tela, dýchanie a posilňuje panvové dno. Pri tomto druhu aktivity je však vhodné cvičiť pod odborným dohľadom.

Medzi nevhodné športy v tehotenstve patria všetky aktivity, ktoré so sebou prinášajú riziko nárazu, otrasov, neprimeraného zadržiavania dychu a zvyšujú vnútrobrušný tlak.

Ide napríklad o lyžovanie, korčuľovanie, jazdu na koni, loptové hry či posilňovanie.

Vplyvom hormónu relaxínu sa v tehotenstve uvoľňujú kĺby, kosti i šľachy, nielen v panvovej oblasti. Preto môže byť tehotná žena náchylnejšia na rôzne vykĺbenia a úrazy.

Viac o hormóne zvanom relaxín a možných bolestiach s ním spojených, sme spomínali v článku o 18. týždni tehotenstva.

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - Vývoj kože
 • solen.sk - Duševné zdravie počas tehotenstva a po pôrode
 • solen.sk - Svalové kŕče v praxi všeobecného lekára
 • pulib.sk - Možnosti pohybovej aktivity a športu v tehotenstve
 • v anglickom jazyku:

Naposledy aktualizované 29.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

Ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka? 12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete, čo vás čaká v tomto období?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.