späť na zoznam príznakov

Bolesť konečníka

Bolesť konečníka

Tento príznak je častý pri menej vážnych chorobách, napríklad hemoroidoch, zápche a hnačke. Opakom sú vážnejšie choroby, ako napríklad chronická trhlina, rakovina či iné vyžadujúce si chirurgický zákrok. Bolesť sa vyskytuje aj po úraze. Pri cukrovke, aj ako následok pohlavne prenosného ochorenia.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť konečníka patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť v konečníku, bolesť ánu, análna bolesť
V obsahu nájdete:


Bolesť konečníka môže mať rôzne podoby od svrbenia, klasickej bolesti, cez nepríjemné pálenie alebo iné príznaky. Samotná bolestivosť v rôznej forme môže znamenať v prípade dlhodobejšieho trvania a neustáleho opakovania vážny problém. Ale veľa ľudí má tendenciu tento problém skôr podceniť.

V tomto prípade je však na mieste skoré vyhľadanie odborného lekárskeho ošetrenia a prehliadky. Pretože bolesť môže signalizovať niekoľko vážnych problémov. A zanedbanie môže znamenať vážne komplikácie.

Za bolesťou sú hemoroidy

Veľmi často sa s bolesťou konečníka spájajú hemeroidy. Ide o rozšírené žily v oblasti konečníka. Tie sa môžu zapáliť. Vznikne zápal, ktorý je bolestivý najmä pri vykonávaní stolice. V tomto prípade je cítiť bolesť pri stolici, čiže pri jej vyprázdňovaní.

Niekedy sa objavia svetlé aj tmavšie krvavé škvrny na toaletnom papieri, čo je tiež znakom spolu s bolestivosťou, že sa jedná práve o tento zdravotný problém. Určité množstvo krvi nemusí byť iba na papieri, ale aj v stolici. Síce hemoroidy nie sú vážne ochorenie, ale sú veľmi nepríjemné, a preto netreba odkladať lekársku liečbu.

Hemoroidy, vnútorné a vonakšie
Hemoroidy môžu byť vnútorné a vonkajšie

Fissura ani

Čiže análna fisura je druhým možným problémom spojeným s bolestivosťou konečníka. Ide o natrhnutie steny konečníka. To vzniká pri prechode veľmi pevnej stolice a problém sa prejavuje ostrou bolesťoukrvácaním pri stolici.

Niekedy je možné, že sa tento problém sám vyrieši. Vo väčšine prípadov to ale neplatí a trhlina sa stáva chronickou. Dostavia sa pravidelné občasné bolesti, roztiahnutie konečníka a riešenie je potom chirurgické a ešte náročnejšie.

Análna fistula

Dokonca, bolesť môže byť spojené aj so vznikom kanálikov medzi konečníkom ostatnými tkanivami alebo povrchom tela, teda kožou. Pričom tieto kanáliky sa veľmi ľahko infikujú baktériami, tie zhoršia zápal a liečba je náročnejšia. Pri ich pomenovaní sa môžete stretnúť s odborným názvom análna fistula.

Abces a bolesť

Absces v oblasti konečníka sa taktiež prejavuje bolesťou. A ide o ohraničený, ale hnisavý zápal s nekrotizujúcim sklonom. Absces sa vytvorí v prípade poškodenia sliznice konečníka, pričom sa do tejto sliznice a do hlbších tkanív dostanú baktérie a spôsobia zápal formou abscesu.

Prolaps konečníka

Je stav, keď konečník vykĺzne zo svojej pozície a dostane sa cez análny otvor von z tela. Prejavuje sa bolesťou, ale aj krvácaním. Ľahšie formy sa dajú zatlačiť späť. V tomto prípade je časté opakovanie sa prolapsu. Ťažšie formy sa operujú.

Žena, bolesť v oblasti sedaích svalov, drží si rukou, má zápchu alebo hnačku, drží toaletný papier
Bolesť môže byť prítomná pri zápche aj hnačke

Aj pri zápche a hnačke

Bolesť v konečníku sa môže dostaviť aj pri zápche. Keď tvrdá stolica tlačí následkom hromadenia sa v ňom, pre nemožnosť vyprázdnenia sa. Opakom je hnačka. Ak je stolica riedka a opakuje sa frekventované vyprázdňovanie. Početnosť stolíc dráždi konečník, análny otvor, čoho výsledkom môže byť bolesť v danej oblasti, pred, počas a aj po vyprázdnení.

Rakovina

Medzi najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré sa prejavujú bolesťou konečníka, patrí rakovina. Ak je nádor práve v oblasti konečníka, spodnej časti hrubého čreva, môžu byť prítomné aj iné symptómy. A to hnačky alebo zápcha. Komplikáciou je následná nepriechodnosť čreva, ak ho nádor priveľmi zúži.

Bolesť v oblasti análneho otvoru pri infekčných ochoreniach

Aj rôzne pohlavné infekčné choroby sa prejavujú bolesťami konečníka. Medzi časté spôsoby prenosu patrí pohlavný styk. Iný príklad sú parazitárne infekcie. Medzi pohlavne prenosné ochorenia, ktoré môžu vyvolať bolesť v uvedenej oblasti patrí:

 • kvapavka
 • syfilis
 • genitálne bradavice
 • herpes genitalis
 • kvasinky
 • chlamýdie

Iné ochorenia a bolesť

Bolestivý konečník, najmä pri stolici, je spojený aj s rôznymi idiopatickými črevnými ochoreniami. Napríklad ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Niektoré takéto imunitné črevné zápaly sa liečia len veľmi komplikovane.

Otáznik, neznáma príčina
Pri neznámej príčine je lepšie vyšetrenie, ako samoliečba

Podobne, ťažkosti a bolesť môže vyvolať aj zápal kože v oblasti análneho otvoru. Príkladom je ekzém. Časté sú zápaly u plienkovaných detí. Keď agresívne vlastnosti stolice spolu s vlhkom negatívne pôsobia na pokožku.

Ostatné príčiny svrbenia alebo iných ťažkostí:

 • cukrovka
 • ochorenie pečene
 • ochorenie obličiek
 • zväčšenie prostaty, zápal prostaty
 • zvýšená činnosť štítnej žľazy, čiže hypertyreóza
 • inkontinencia stolice
 • atopické, alergické dermatitídy
 • suchá koža pre prehnanú alebo nedostatočnú análnu hygienu
 • psoriáza
 • mykóza

Gynekologické ťažkosti

Aj pri ženských problémoch sa môže vyskytnúť bolesť v oblasti konečníka. A to hlavne pri zápaloch vaječníkov a ich závesného aparátu, pošvy a maternice. Ale aj pri mimomaternicovovm tehotenstve. Ženy po ťažkom pôrode môžu mať bolesti v oblasti konečníka.

Po úraze a nadmernej záťaži

Bolestivým symptómom v oblasti konečníka môže byť aj poranenie kostrče v dôsledku pádu alebo úrazu. Avšak, tu ide o sekundárnu bolesť. Čiže problém nie je priamo v konečníku. Úraz a bolesť môže spôsobiť aj cudzie teleso v konečníku. Stáva sa tak aj pri rôznych sexuálnych praktikách.

Bolesťou konečníka sa prejavuje aj kokcygodýnia.

Syndróm kostrče, ako sa inak označuje, vzniká po už spomínanom úraze, ale aj pre dlhodobé sedenie. Okrem toho môže ísť o neuralgiu alebo bolesť po ťažkom pôrode.

Infografika združuje príčiny bolesti konečníka
Najčastejšie príčiny bolesti konečníka na jednom mieste

Video o možných príčinách

Video o možných príčinách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Rakovina hrubého čreva a diéta Rakovina hrubého čreva a diéta

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk. Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk.

Bacilárna dyzentéria je vysoko nákazlivé, hnačkové ochorenie prenášané fekálno-orálnym spôsobom. Vyskytuje sa hlavne pri nedodržiavaní hygienických zásad, preto jej hovoríme aj...

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Stolica - čo by sme o nej mali vedieť? Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Stolica je výsledným produktom trávenia. To aká je, môže upozorniť na stav tráviaceho traktu a na vznikajúci alebo už prítomný problém, čiže aj ochorenie. Sledovanie vlastností stolice a...

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Naposledy aktualizované 26.04.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.