späť na zoznam príznakov

Bolesť konečníka: Čo je príčinou tlaku, pálenia či ostrého štípania?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť konečníka: Čo je príčinou tlaku, pálenia či ostrého štípania?
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak je častý pri menej vážnych chorobách, napríklad hemoroidoch, zápche a hnačke. Opakom sú vážnejšie choroby, ako napríklad chronická trhlina, rakovina či iné vyžadujúce si chirurgický zákrok. Bolesť sa vyskytuje aj po úraze. Pri cukrovke, aj ako následok pohlavne prenosného ochorenia.


Bolesť konečníka môže mať rôzne podoby od svrbenia, klasickej bolesti, cez nepríjemné pálenie alebo iné príznaky. Samotná bolestivosť v rôznej forme môže znamenať v prípade dlhodobejšieho trvania a neustáleho opakovania vážny problém

Ale, veľa ľudí má tendenciu tento problém skôr podceniť.

V tomto prípade je však na mieste skoré vyhľadanie odborného lekárskeho ošetrenia a prehliadky. Pretože bolesť môže signalizovať niekoľko vážnych problémov.

A zanedbanie môže znamenať vážne komplikácie.

Bolesť konečníka = análna bolesť = proktalgia / proctalgia. 

Za bolesťou sú hemoroidy

Veľmi často sa s bolesťou konečníka spájajú hemeroidy. Ide o rozšírené žily v oblasti konečníka. Tie sa môžu zapáliť. Vznikne zápal, ktorý je bolestivý najmä pri vykonávaní stolice.

V tomto prípade je cítiť bolesť pri stolici, čiže pri jej vyprázdňovaní.

Niekedy sa objavia svetlé aj tmavšie krvavé škvrny na toaletnom papieri, čo je tiež znakom spolu s bolestivosťou, že sa jedná práve o tento zdravotný problém. Určité množstvo krvi nemusí byť iba na papieri, ale aj v stolici

Síce hemoroidy nie sú vážne ochorenie, ale sú veľmi nepríjemné, a preto netreba odkladať lekársku liečbu.

Hemoroidy, vnútorné a vonakšie
Hemoroidy môžu byť vnútorné a vonkajšie. Zdroj foto: Getty images

Fissura ani

Čiže análna fisura je druhým možným problémom spojeným s bolestivosťou konečníka. Ide o natrhnutie steny konečníka. To vzniká pri prechode veľmi pevnej stolice a problém sa prejavuje ostrou bolesťoukrvácaním pri stolici.

Niekedy je možné, že sa tento problém sám vyrieši. Vo väčšine prípadov to ale neplatí a trhlina sa stáva chronickou. Dostavia sa pravidelné občasné bolesti, roztiahnutie konečníka a riešenie je potom chirurgické a ešte náročnejšie.

Análna fistula

Dokonca, bolesť môže byť spojené aj so vznikom kanálikov medzi konečníkom ostatnými tkanivami alebo povrchom tela, teda kožou. Pričom tieto kanáliky sa veľmi ľahko infikujú baktériami, tie zhoršia zápal a liečba je náročnejšia. Pri ich pomenovaní sa môžete stretnúť s odborným názvom análna fistula.

Abces a bolesť

Absces v oblasti konečníka sa taktiež prejavuje bolesťou. A ide o ohraničený, ale hnisavý zápal s nekrotizujúcim sklonom. Absces sa vytvorí v prípade poškodenia sliznice konečníka, pričom sa do tejto sliznice a do hlbších tkanív dostanú baktérie a spôsobia zápal formou abscesu.

Prolaps konečníka

Je stav, keď konečník vykĺzne zo svojej pozície a dostane sa cez análny otvor von z tela. Prejavuje sa bolesťou, ale aj krvácaním. Ľahšie formy sa dajú zatlačiť späť. V tomto prípade je časté opakovanie sa prolapsu. Ťažšie formy sa operujú.

Žena, bolesť v oblasti sedaích svalov, drží si rukou, má zápchu alebo hnačku, drží toaletný papier
Bolesť môže byť prítomná pri zápche aj hnačke. Zdroj foto: Getty images

Aj pri zápche a hnačke

Bolesť v konečníku sa môže dostaviť aj pri zápche. Keď tvrdá stolica tlačí následkom hromadenia sa v ňom, pre nemožnosť vyprázdnenia sa. Opakom je hnačka. Ak je stolica riedka a opakuje sa frekventované vyprázdňovanie. Početnosť stolíc dráždi konečník, análny otvor, čoho výsledkom môže byť bolesť v danej oblasti, pred, počas a aj po vyprázdnení.

Rakovina

Medzi najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré sa prejavujú bolesťou konečníka, patrí rakovina. Ak je nádor práve v oblasti konečníka, spodnej časti hrubého čreva, môžu byť prítomné aj iné symptómy. A to hnačky alebo zápcha. Komplikáciou je následná nepriechodnosť čreva, ak ho nádor priveľmi zúži.

Bolesť v oblasti análneho otvoru pri infekčných ochoreniach

Aj rôzne pohlavné infekčné choroby sa prejavujú bolesťami konečníka. Medzi časté spôsoby prenosu patrí pohlavný styk. Iný príklad sú parazitárne infekcie. Medzi pohlavne prenosné ochorenia, ktoré môžu vyvolať bolesť v uvedenej oblasti patrí:

 • kvapavka
 • syfilis
 • genitálne bradavice
 • herpes genitalis
 • kvasinky
 • chlamýdie

Iné ochorenia a bolesť

Bolestivý konečník, najmä pri stolici, je spojený aj s rôznymi idiopatickými črevnými ochoreniami. Napríklad ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba.

Niektoré takéto imunitné črevné zápaly sa liečia len veľmi komplikovane.

Otáznik, neznáma príčina
Pri neznámej príčine je lepšie vyšetrenie, ako samoliečba. Zdroj foto: Getty images

Podobne, ťažkosti a bolesť môže vyvolať aj zápal kože v oblasti análneho otvoru.

Príkladom je ekzém. Časté sú zápaly u plienkovaných detí. Keď agresívne vlastnosti stolice spolu s vlhkom negatívne pôsobia na pokožku.

Ostatné príčiny svrbenia alebo iných ťažkostí:

 • cukrovka - diabetes mellitus
 • ochorenie pečene
 • ochorenie obličiek
 • zväčšenie prostaty, zápal prostaty
 • zvýšená činnosť štítnej žľazy, čiže hypertyreóza
 • inkontinencia stolice
 • atopické, alergické dermatitídy
 • suchá koža
  • pre prehnanú alebo nedostatočnú análnu hygienu
 • psoriáza - lupienka
 • mykóza, plesňová infkecia
 • prostalgia fugax - náhle stavy intenzívnej a nepríjemnej bolesti konečníka (opakujú sa)
 • syndróm levátor ani - svalové bolesti análnej oblasti (opakujúce sa či pretrvávajúce)
 • bolesť kĺbov, napríklad i pri artróze bedra (koxartróze)
 • bolesť prostaty, napríkald i pre zápal

Gynekologické ťažkosti

Aj pri ženských problémoch sa môže vyskytnúť bolesť v oblasti konečníka. A to hlavne pri zápaloch vaječníkov a ich závesného aparátu, pošvy a maternice. Ale aj pri mimomaternicovovm tehotenstve.

Ženy po ťažkom pôrode môžu mať bolesti v oblasti konečníka.

Po úraze a nadmernej záťaži

Bolestivým symptómom v oblasti konečníka môže byť aj poranenie kostrče v dôsledku pádu alebo úrazu. Avšak, tu ide o sekundárnu bolesť. Čiže problém nie je priamo v konečníku. Úraz a bolesť môže spôsobiť aj cudzie teleso v konečníku. Stáva sa tak aj pri rôznych sexuálnych praktikách.

Bolesťou konečníka sa prejavuje aj kokcygodýnia.

Syndróm kostrče, ako sa inak označuje, vzniká po už spomínanom úraze, ale aj pre dlhodobé sedenie. Okrem toho môže ísť o neuralgiu alebo bolesť po ťažkom pôrode.

Infografika združuje príčiny bolesti konečníka
Najčastejšie príčiny bolesti konečníka na jednom mieste

Video o možných príčinách

Video o možných príčinách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 4 skúsenosti užívateľov s Bolesťou konečníka

Bolesť konečníka: Čo je príčinou tlaku, pálenia či ostrého štípania? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť v konečníku, bolesť ánu, análna bolesť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

29. týždeň tehotenstva (29. TT): Čo vás čaká? Prvý úsmev v brušku 29. týždeň tehotenstva (29. TT): Čo vás čaká? Prvý úsmev v brušku

Už ste v 29. týždni tehotenstva. Ten čas tak rýchlo letí a vám ostáva 11 týždňov do termínu. Poďme si prečítať ako prebieha tento týždeň tehotenstva a ako sa vaše dieťatko vyvíja. 

31. týždeň tehotenstva: Čas keď dieťatko začína s vami komunikovať? 31. týždeň tehotenstva: Čas keď dieťatko začína s vami komunikovať?

Komunikáciou s vašim bruškom, dostáva bábätko základ reči. Hlasom, ktorý počúva a vníma ho, vám odpovedá svojimi pohybmi, mrvením a kopnutím. 

Naposledy aktualizované 27.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Pisova - Daniela 25.04.2021 19:24

po koronne ma pali a boli konecnik zeby vela vitaminov? alebo bez pohybu

Čo mi pomohlo

dubovava masticka a studena voda

Bolesťou konečníka - vlastimil 14.03.2021 11:40

Bolesťou konečník skúsenosti zle využity čas, ktorý je už za mnou po rozhovore s lekárom Mikulášovej odchádzal Nie som nadšený možno je Profík s dlhoročnou praxou Personál bol skvelý Radostný výraz na tvári lekára je začiatkom uzdravenia pacienta Chirurgická práca sa skladá z dvoch prvkov: umeleckého remesla a vedeckého myslenia, ktoré sú jedno bez druhého bezvýsledné.Lekár je filozof; nie je veľký rozdiel medzi múdrosťou a medicínou.

pozorujem - anton 13.03.2021 23:44

Mikulášová Lekar nafúkaná a povýšenecká pripomína mi to chutná ryba stratí svoju šťavnatosť

skúsenosti - l jolišenovič 13.03.2021 23:32

Mária Hoffmeisterová Lekárka Chirurgická ambulancia.odporná,hnusná viac ju nechcem stretnut!!! Nepočúva pacienta ani nevníma drbe na nato zle nedobre ta žena Mne prishlos' nayti drugogo